Рішення від 28.01.2026 по справі 161/19228/25

Справа № 161/19228/25

Провадження № 2/161/2198/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Черняка В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» через свого представника звернулось до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості за надані послуги з управління побутовими відходами, вказавши в заяві, що відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , користуються вказаними послугами, але оплату за них не здійснюють, у зв'язку з чим, у них утворилась заборгованість у сумі 9908,14 грн., яку позивач просить стягнути з них разом з понесеними судовими витратами у вигляді судового збору в розмірі 3028 грн. (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 02.12.2025 року).

Ухвалою суду від 07.10.2025 року у справі було відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно ч.8 ст.128, п.5 ч.6 ст.272 ЦПК України відповідачам будо направлено ухвалу про відкриття провадження у справі та позовну заяву з додатками до неї та роз'яснено його право подати відзив на позовну заяву і всі наявні докази, що підтверджують заперечення проти позову протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали суду про відкриття провадження у справі.

25.11.2025 року на адресу суду надійшов відзив відповідача ОСОБА_2 в якому представник відповідача заперечує вимоги та просить відмовити у позові. Вказує, що ОСОБА_2 не є власником квартири, та не зареєстрована за вказаною адресою, вимоги до неї є безпідставними.

Представник позивача у відповіді на відзив від 02.12.2025 року зазначив, що ЛСКАП «Луцькспецкомунтрнс» опублікувало публічний індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами, дотримуючись норм чинного законодавства. Не отримавши від відповідачів ані відмови, ані заперечень, після спливу 30 днів з дня публікації позивач надавав послугу з управління побутовими відходами на умовах, зазначених у договорі, адже дії відповідачів розцінювалися як мовчазна згода з умовами договору. ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» затверджено графіки вивезення побутових відходів, згідно з яким за адресою: АДРЕСА_2 сміття вивозять щодня з 08:00 до 22:00 год., а споживачі у мірі накопичення виставляють сміття у зоні доступу працівників. ОСОБА_2 зареєстрована за адресою АДРЕСА_3 з 29.09.2025 року. До цього часу вона була споживачем послуг по АДРЕСА_2 , оскільки була там зареєстрована. Позивач стягує заборгованість з серпня 2021 року по вересень 2025 року включно. Належними відповідачами у справі є саме особи, які зареєстровані у розглядуваній квартирі, а не її власник.

У письмових запереченнях від 09.12.2025 року представник ОСОБА_2 додатково зазначила, що відповідач з 2022 року проживала у м. Києві, разом зі своїм чоловіком ОСОБА_4 . Отже, вона є неналежним відповідачем у спорі. Крім того, вимоги до ОСОБА_3 , яка до 09.08.2024 року була неповнолітньою особою також є безпідставними.

У додаткових поясненнях від 12.12.2025 року представник позивача вказує, що до червня 2022 року ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» надавав свої послуги на підставі рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №336-1 від 17.06.2015р. Тариф на послугу з управління (поводження) побутовими відходами та норма утворення відходів встановлюються на 1 особу, а тому плата за послугу напряму залежить від кількості фактично зареєстрованих/проживаючих осіб, які утворюють побутові відходи, а не від права власності на житло. Для зняття з ОСОБА_2 відповідальності за несення витрат по оплаті житлових послуг, відповідачу слід було звернутися до позивача із відповідною заявою та надати документи, що підтвердять відсутність у жилому приміщенні, однак остання вказаного не зробила. ОСОБА_3 є утворювачем відходів, в розумінні Закону України «Про управління відходами», відповідно й споживачем послуг з управління побутовими відходами до досягнення нею повноліття. На момент звернення позивача до суду вона досягнула повноліття і несе солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін від жодної із сторін не надходило, а тому відповідно до ч. 5ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 04.07.2018 №408-1, від 17.07.2019 № 422-1, від 15.06.2022 № 276-1, від 23.11.2022 № 585-1, від 19.07.2023 № 389-1, від 31.08.2023 №491-1, - затверджено тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з поводження з побутовими відходами та згідно з якими, нарахування плати за послугу з вивезення побутових відходів здійснюється за кількістю зареєстрованих осіб.

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є єдиним виконавцем послуг з погодження з побутовими відходами, що визначений на конкурсних засадах на території Луцької територіальної громади відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.06.2015 №336-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у місті Луцьку» та рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.11.2019 № 731-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів місті Луцьку», рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 №973-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді».

Як вбачається з відомостей з Єдиного державного міграційного реєстру за адресою: АДРЕСА_4 , зареєстровані ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с. 19,20). Відповідач ОСОБА_2 знята з реєстрації за вказаною адресою з 29.09.2025 року (а.с.18).

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов'язані укласти договір з управління побутовими відходами (поводження з побутовими відходами) з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.

За змістом п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" - індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

09 липня 2023 року набрав законної сили прийнятий 20 червня 2022 року Закон України «Про управління відходами», Прикінцевими та Перехідними положеннями якого визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон України "Про відходи".

Органи місцевого самоврядування забезпечують управління побутовими відходами згідно з правилами благоустрою населеного пункту, регіональними та місцевими планами управління відходами та забезпечують кожному утворювачу побутових відходів надання послуги з управління побутовими відходами (частина 1 статті 30 Закону України «Про управління відходами»).

За положеннями частини 1 статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів мають право: 1) одержувати у встановленому порядку повну та достовірну інформацію про безпечність об'єктів оброблення побутових відходів; 2) самостійно шляхом компостування обробляти біовідходи на присадибних, дачних і садових ділянках згідно з правилами, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів (частина 2 статті 31 Закону України «Про управління відходам»).

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (частина 3 статті 31 Закону України «Про управління відходам»).

Стаття 32 Закону України «Про управління відходами» визначає, що адміністратор послуги з управління побутовими відходами визначається рішенням міської, сільської, селищної ради. Адміністратором послуги з управління побутовими відходами визначається виключно комунальне підприємство.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 33 Закону України «Про управління відходами»).

Виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами (ч.5 ст. 33 Закону України «Про управління відходами»).

Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України «Про управління відходами» виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги.

Плата за послугу з управління побутовими відходами визначається на основі тарифу на послугу з управління побутовими відходами та норм надання послуги. Тариф на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифи на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів встановлюються органом місцевого самоврядування окремо за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні, відходи зелених насаджень). Розрахунок тарифу на послугу з управління побутовими відходами здійснює виконавець послуги. Розрахунок тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів здійснюють суб'єкти господарювання, які здійснюють відповідні операції (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про управління відходами»).

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір про управління побутовими відходами та оплатити надання таких послуг.

При цьому аналіз наведених норм чітко вказує на те, що в контексті житлово-комунальних правовідносин, суб'єктом - виконавцем комунальної послуги із вивезення побутових відходів (поводження з побутовими відходами) може вважатися лише той суб'єкт господарювання, який визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, зокрема органом місцевого самоврядування.

01.06.2022 року між позивачем та відповідачами було укладено публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами (далі - Публічний договір) (а.с.10-13).

Публічний договір є формою договірних відносин із споживачами житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Його суть полягає у тому, що споживачі, які не уклали договір з поводження з побутовими відходами приєднується до такого публічного договору. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця, споживач не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Публічний договір розміщено на офіційному веб-сайті Луцької міської ради у вільному доступі та у спосіб, що забезпечує ознайомлення зі змістом цього Типового договору кожної особи, що отримує та звертається до ЛСКАП «ЛУЦЬКСПЕЦКОМУНТРАНС» https://www.lutskrada.gov.ua/pages/publichnyi-dohovir для отримання послуг з поводження з побутовими відходами.

Положеннями ст. ст. 20, 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання вчасно та відповідної якості житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язком споживача є оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом. Обов'язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотриманням умов його виконання згідно з типовим договором.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Вказаний договір між сторонами чинний, жодна зі сторін у встановленому законом порядку відповідно до ст. 651 ЦК України не зверталась з вимогою про його розірвання.

Із наданого позивачем розрахунку вбачається, що в осіб, які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , станом на вересень 2025 року існує заборгованість перед ЛСКАП "Луцькспецкомунтранс" в загальному розмірі 9908,14 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Розрахунок, проведений позивачем, є обґрунтованим, будь-які підстави ставити під сумнів даний доказ у суду відсутні.

Враховуючи заперечення відповідача ОСОБА_2 , суд зазначає наступне.

Тариф на послугу з управління (поводження) побутовими відходами та норма утворення відходів встановлюються на 1 особу, а тому плата за послугу напряму залежить від кількості фактично зареєстрованих/проживаючих осіб, які утворюють побутові відходи, а не від права власності на житло.

Пункт 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зобов'язує споживачів інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Відповідач ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 до 25.09.2025 року, відтак була споживачем послуг позивача.

Заяв про зміну місця проживання до позивача не скеровувала, доказів протилежного не надано.

Отже, є належним відповідачем у справі.

Відповідач ОСОБА_3 досягнула повноліття ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до цього може вважатись споживачем послуг позивача з вказаної дати, що узгоджується з положеннями ст. 64 ЖК України, п.99.2 ст. 99 Податкового Кодексу України.

Згідно розрахунку позивача з серпня 2024 року по вересень 2024 року заборгованість відповідачів становить 3994,51 грн.

Враховуючи солідарний обсяг відповідальності з ОСОБА_3 підлягає до стягнення сума у розмірі 1331,50 грн. (3994,51 грн./3).

Залишок заборгованості у розмірі 8579,63 грн. (5913,63 грн. (заборгованості станом на липень 2024 року) + 2663 грн. заборгованості (по вересень 2025 року за вирахуванням 1331,50 грн.) підлягає до стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Крім того, на підставі ч. 1ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

Керуючись ст.ст. 12, 77, 81, 141, 247, 259, 263-268, 280, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 11, 509 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі у розмірі 8579 (вісім тисяч п'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 63 коп.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять один) грн. 50 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. судового збору, а саме: по 1009 (одна тисяча дев'ять) грн. 33 коп. з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс» (Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 64; код ЄДРПОУ 30659101).

Відповідачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП невідомий).

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП невідомий).

Повний текст рішення суду складено 30 січня 2026 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області В.В. Черняк