Справа № 161/24864/25
Провадження № 2/161/401/26
(ЗАОЧНЕ)
30 січня 2026 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Присяжнюк Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами,
02 грудня 2025 року позивач звернувся до суду позовом до відповідачів про стягнення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі, які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 є споживачами послуги з поводження з побутовими відходами. Плата за послугу з поводження з побутовими відходами розраховується як добуток встановленого виконавчим комітетом тарифу на зазначену послугу на кількість зареєстрованих осіб.
Однак, відповідачі свого обов'язку по оплаті житлово-комунальних послуг належним чином не виконують, у зв'язку з чим станом на дату подання позову у них утворилась заборгованість за послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 10828,87 грн.
На підставі наведеного, просить суд стягнути з відповідачів вказану заборгованість за надані послуги та судові витрати у справі.
Ухвалою суду від 09.12.2025 провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник позивача у позовній заяві просив здійснювати розгляд справи без його участі, на позові наполягав. Не заперечив проти заочного розгляду справи.
Відповідачами відзиву на позовну заяву суду не надано.
Згідно з ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також, до суду не надходило клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а тому відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Згідно з електронним сайтом Луцького міськрайонного суду Волинської області користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин, інформацію про призначені судові засідання.
Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Зі згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач надавав житлово-комунальні послуги з поводження з побутовими відходами за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до наданого позивачем розрахунку, за квартирою рахується заборгованість за вищенаведені послуги станом на жовтне 2025 року становить 10828,87 грн.
З перевірених судом відомостей Реєстру територіальної громади слідує, що відповідачі зареєстровані за цією адресою.
Статтею 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», яка кореспондується із приписами ст. 64 ЖК України, дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов'язані укласти договір з управління побутовими відходами (поводження з побутовими відходами) з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено порядок укладення індивідуальних договорів із споживачами. ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як виконавець послуг з вивезення побутових відходів на території Луцької міської територіальної громади, дотримавсь встановленої процедури, опублікував та уклав публічний договір приєднання про надання послуги з управління побутовими відходами із споживачами.
Статтею 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що у випадку, коли споживачі комунальних послуг не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця, споживач не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проєкт договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
В матеріалах справи відсутні докази вчинення відповідачами дій, які б свідчили про відмову від послуги управління побутовими відходами, доказів подання скарг та заперечень від них на адресу підприємства не представлено, що можна розцінювати як їхню мовчазну згоду з укладенням публічного договору та приєднання до його умов.
Відповідно до п. 2 вказаного договору, фактом приєднання споживача до умов договору є прийняття пропозиції укласти договір (акцепт), вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви про укладення договору, сплата рахунку за надану послугу, факт споживання послуг.
Верховний Суд у своїй постанові від 11.11.2019 р. у справі № 646/834/17 зазначив наступне: акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 04.07.2018 року № 408-1, від 17.07.2019 року № 422-1, вiд 15.06.2022 року № 276-1, вiд 23.11.2022 року № 585-1, вiд 19.07.2023 року № 389-1, від 31.08.2023 року № 491-1, від 15.05.2024 року № 265-1 затверджено тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з поводження з побутовими відходами та згідно з якими, нарахування плати за послугу з вивезення побутових відходів здійснюється за кількістю зареєстрованих осіб.
Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Відтак, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачами були порушені умови надання житлово-комунальних послуг з поводження з побутовими відходами, оскільки відповідачі належним чином не виконували свій обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим станом на дату подання позовної заяви виникла заборгованість в сумі 10828,87 грн.
Таким чином, оскільки відповідачі у встановленому порядку зареєстровані у спірній квартирі, вони є дієздатними та повнолітніми особами, а отже зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги, які надані позивачем. У зв'язку з наведеним позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволенню.
Частиною 1 статті 141 ЦПК України встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд задовольнив позовні вимоги повністю, з відповідачів слід стягнути судовий збір у розмірі 3 028,00 грн, який був сплачений при зверненні до суду.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 265, 280 ЦПК України, суд,
Позовні вимоги Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 за послуги з поводження з побутовими відходами - задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводженням з побутовими відходами в розмірі 10828,87 грн (десять тисяч вісімсот двадцять вісім гривень 87 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. судового збору, з кожного по 1009 (одній тисячі дев'ять) грн. 34 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Луцького міськрайонного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс», адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 64, код ЄДРПОУ: 30659101.
Відповідач 1: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Відповідач 2: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач 3: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3
Повний текст рішення виготовлено 30.01.2026.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК