Справа № 154/4426/25
Провадження № 2/156/101/26
Рядок статзвіту № 40
04 лютого 2026 року сел. Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді - Комзюк Н.Н.
за участю секретаря судового засідання - Кирилюк Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
До Іваничівського районного суду Волинської області 05.12.2025 надійшла цивільна справа №154/4426/25 за позовною заявою АТ «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, відповідно до ухвали Володимирського міського суду Волинської області від 10.11.2025 про передачу цієї справи на розгляд за підсудністю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.05.2023 між сторонами укладено договір про надання банківських послуг шляхом підписання відповідачем анкети-заяви про приєднання до умов та правил надання банківських послуг. Положеннями анкети-заяви визначено, що анкета-заява разом з умовами, тарифами, таблицею обчислення вартості кредиту та паспортом споживчого кредиту складають договір про надання банківських послуг. Підписавши анкету - заяву відповідач підтвердила, що ознайомилась та отримала примірники у мобільному додатку вищезазначених документів, що складають договір та зобов'язалась виконувати його умови. Відповідно до умов договору відповідачу надано кредит у гривні у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку у розмірі до 500000,00 грн., з можливістю його коригування, зі сплатою відсотків за користуванням кредитом. Позивач свої зобов'язання перед відповідачем відповідно до договору виконав у повному обсязі, надавши кредитну картку з встановленим лімітом. У зв'язку з порушенням зобов'язань за кредитним договором відповідач, станом на 06.08.2025, має заборгованість у розмірі 30720,18 грн., з яких: загальний залишок заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту) у розмірі 30720,18 грн.; заборгованість за відсотками 0,00 грн.; заборгованість за пенею 0,00 грн.; заборгованість за порушення грошового зобов'язання 0,00 грн. Відповідач продовжує ухилятись від виконання своїх зобов'язань, не погашає заборгованість за договором, що є порушенням законних прав та інтересів позивача.
Ухвалою Іваничівського районного суду Волинської області від 09.12.2025 позовну заяву АТ «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, у позові клопотав про розгляд справи за відсутності представника позивача, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явилась, про дату, час і місце судового засідання повідомлялась належним чином, причини неявки до суду не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи не подала, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.
Ухвалою суду від 04.02.2026 суд, зі згоди позивача, розглядає справу за відсутністю відповідача заочно.
Враховуючи, що учасники справи у судове засідання не з'явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Відповідач ОСОБА_1 09 травня 2023 року за допомогою електронного підпису підписала анкету-заяву до договору про надання банківських послуг «Monobank» в АТ «Універсал Банк», відповідно до якої відповідач просила відкрити поточний рахунок у гривні на її ім'я НОМЕР_1 та встановити кредитний ліміт на суму, зазначену у мобільному додатку. У анкеті також погоджено, що пільговий період за користування кредитним лімітом становить до 62 днів. У разі виходу з пільгового періоду на кредит буде нараховуватися процентна ставка 3,1% на місяць.
У заяві зазначено, що ОСОБА_1 погоджується з тим, що ця заява разом із умовами і правилами надання банківських послуг, таблицею обчислення вартості кредиту та паспортом споживчого кредиту становить між нею та банком договір про надання банківських послуг. Також ОСОБА_1 погодилась з тим, що невід'ємною частиною анкети-заяви є запевнення клієнта до договору про надання банківських послуг «Monobank», з підписанням якого у мобільному за стосунку договір набуває чинність.
У запевненнях клієнта до договору про надання банківських послуг «Monobank», підписаному ОСОБА_1 за допомогою електронного підпису, остання підтвердила укладення договору, отримання примірника договору у мобільному застосунку, ознайомлення з його умовами та їх погодження.
На підставі укладеного договору відповідач отримав кредит шляхом встановленого кредитного ліміту на поточний рахунок, спеціальним платіжним засобом якого є платіжна картка.
Випискою про рух коштів по картці відповідача за період 09.05.2023 по 06.08.2025 підтверджується активне користування кредитними коштами по картці № НОМЕР_2 . Також, згідно з наявною у виписці інформацією відповідач здійснювала часткове погашення кредитної заборгованості.
Відповідно до положень п. 5.9 п. 5 розділу 2 Умов, на суму наданого кредиту банк нараховує відсотки. Відсотки нараховуються за кожен календарний день використання кредитного ліміту, з розрахунку 365/366 календарних днів у році, за процентними ставками, зазначеними у тарифах.
Клієнт зобов'язаний щомісяця сплачувати щомісячний мінімальний платіж в розмірі та в термін, що зазначені в мобільному додатку. При несплаті щомісячного мінімального платежу клієнт повинен сплатити штраф за несплату щомісячного мінімального платежу згідно з Тарифами. Банк розглядає будь-який надісланий платіж клієнта як визнання клієнтом даного штрафу в розмірі платежу, що надійшов, але не більше суми штрафу, визначеного Тарифами (п. 5.11 Умов).
Так, згідно з Тарифами банку, пільговий період за карткою Monobank встановлюється до 62 днів (діє з моменту виникнення заборгованості до кінця календарного місяця, наступного за датою виникнення заборгованості, при умові її погашення в повному обсязі); пільгова відсоткова ставка 0,00001%; розмір обов'язкового щомісячного платежу за користування кредитними коштами 4% від заборгованості (не менше 100 грн., але не більше залишку заборгованості); базова відсоткова ставка 3,1% на місяць на залишок заборгованості; збільшена відсоткова ставка на місяць за карткою на суму загальної заборгованості 6,2% на місяць (нараховується у випадку наявності простроченої заборгованості).
Пунктом 5.15 розділу 2 Умов визначено, що у разі виникнення прострочених зобов'язань за кредитом, клієнт сплачує банку відсотки в подвійному розмірі від зазначених у тарифах, що діють на дату нарахування. Відсотки нараховуються від суми загальної заборгованості за кожен день прострочення замість базової процентної ставки, зазначеної в Тарифах.
Відповідно до п. 5.16 розділу 2 Умов у разі порушення терміну сплати щомісячного мінімального платежу понад 90 днів вся заборгованість за кредитом вважається простроченою (істотне порушення клієнтом зобов'язань). На залишок простроченої заборгованості банк нараховує, а клієнт сплачує штраф у розмірі згідно з Тарифами, але не більше 50% від суми одержаного клієнтом кредиту. При цьому діє відсоткова ставка за користування кредитом у розмірі 0,00001 % річних. На період дії карантину Банк на власний розсуд має право збільшити строк, зазначений в абзаці першому цього пункту.
У випадку настання істотного порушення клієнтом зобов'язань банк не пізніше наступного робочого дня у Мобільному додатку направляє клієнту повідомлення про відповідне порушення із зазначенням дій, необхідних для усунення порушення та строку, протягом якого вони мають бути здійснені, як це обумовлено п. 5.17 Умов.
За правилами ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Кредитний договір між сторонами укладений шляхом підписання відповідачем анкети-заяви позичальника, додатками до якої є Умовами та Правилами надання банківських послуг, тарифи та таблиця обчислення вартості кредиту (надалі по тексту - кредитний договір).
За приписами ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами, як це закріплено положеннями ст. 629 ЦК України.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору і одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, заборгованість ОСОБА_1 за договором про надання банківських послуг «Monobank» від 09.05.2023, станом на 06.08.2025, становить 30720,18 грн., яка складається з загального залишку заборгованості за наданим кредитом (тіло кредиту).
На час розгляду справи судом, відповідачем не надано даних, що свідчать про погашення заборгованості та про причини несвоєчасного погашення заборгованості за кредитним договором у добровільному порядку. Крім того, суду не надано беззаперечних, належних та допустимих доказів, які свідчать про наявність підстав звільнення відповідача від відповідальності за порушення зобов'язання, відповідно до ст. 617 ЦК України.
Отже, загальна сума заборгованості за договором про надання банківських послуг «Monobank» від 09.05.2023 станом 06.08.2025 складає 30720,18 грн. - загальний залишок заборгованості за наданим кредитом (тіло кредиту).
Враховуючи те, що відповідач взяті на себе зобов'язання не виконав, у зв'язку з чим утворилась заборгованість по сплаті коштів, тому суд вважає позов обґрунтованим та доведеним, що дає підстави для його задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн. слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 258-259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,-
Позов акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Універсал банк» заборгованість за договором про надання банківських послуг «Monobank» від 09 травня 2023 року у сумі 30720 (тридцять тисяч сімсот двадцять) гривень 18 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Універсал банк» витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
позивач - акціонерне товариство «Універсал банк», місцезнаходження: 04114, м. Київ, вул. Автозаводська, буд. 54/19; код ЄДРПОУ 21133352;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Н.Н. Комзюк