Ухвала від 30.01.2026 по справі 760/1225/26

Справа №760/1225/26

1-кс/760/1103/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року м. Київ

Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Солом'янського районного суду м. Києва клопотання старшого слідчого СВ Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_6 , погоджене прокурором Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені 14.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000175 у відношенні:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Буяни Волинської області, громадянина України, з вищою освітою, фізична особа-підприємець - приватний судовий експерт, одруженого, маючого на утриманні трьох неповнолітніх дітей, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 233 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло зазначене клопотання, в обґрунтування якого слідчий посилається на наступне.

У провадженні слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві, перебувають матеріали кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000175 від 14.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 5 ст. 27, чт. 366, ч. 2 ст. 233, ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 358 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснює Солом'янська окружна прокуратура міста Києва.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 має свідоцтво судового експерта від 07.10.2016 №1828 видане рішенням Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України з правом проведення експертиз за спеціальністю: 10.6 - дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів. конструкцій та відповідних документів; 10.7 - розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками; 10.10 - визначення оціночної вартості будівельних об'єктів та споруд; 10.14 - оцінка земельних ділянок.

Таким чином, ОСОБА_5 маючи свідоцтво судового експерта від 07.10.2016 №1828 видане рішенням Центральної експертно-кваліфікаційної комісії Міністерства юстиції України, відповідно до абз. 6 ст.4, ч.1 ст.7, ч.3 та ч.4 ст.10, п.1 ч.1 ст.12, п.6 ч.1 ст.13 «Про судову експертизу» є судовим експертом, який наділений повноваженнями, правами, обов'язками та несе відповідальність згідно із цим та іншими Законами України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Акту №4 від 29.04.2011 приймання-передачі основних засобів укладеного між КП «Дирекція» Солом'янської районної у м. Києві ради та КП «Київжитлоспецексплуатація» (Київська міська державна адміністрація) нежитлову будівлю за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 передано на баланс підприємству-балансоутримувачу КП «Київжитлоспецексплуатація». Згідно технічного паспорта (інвентаризаційна справа 79401(22472)) на нежитловий будинок (приміщення) за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 гр.пр. №1-16 літ. «Х» виготовленого 08.12.2011 КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» (Київська міська державна адміністрація) загальна площа нежитлового будинку становить 1421,5 кв.м.

Зокрема встановлено, що у період з 29.04.2011 по 28.12.2020 ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» та ТОВ «КС ЕКО» (код ЄДРПОУ 31953970, створено 16.03.2017 внаслідок реорганізації ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» шляхом виділення частини майна, директором якого призначено ОСОБА_8 ) орендувало нежитлові приміщення комунальної форми власності територіальної громади м. Києва у нежитловому будинку за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літ «Х» відповідно до договорів оренди укладених з Орендодавцем - Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (надалі - Департамент) та підприємством-балансоутримувачем комунальним підприємством «Київжитлоспецексплуатація» виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація).

Так, у договорах оренди укладених до 2015 року міститься п. 7.2 наступного змісту: «Орендар зобов'язаний протягом дії договору, до передачі об'єкта оренди Орендодавцю по акту, за свій рахунок проводити необхідний поточний ремонт об'єкта оренди (фасаду будинку, покрівлі, орендованих приміщень, місць спільного користування, системи опалення, водопостачання та водовідведення); а у договорах оренди укладених з 2015 року міститься п. 4.2.5 (4.2.6) наступного змісту: «Орендар зобов'язаний протягом строку дії договору, до передачі об'єкта підприємству-балансоутримувачу по акту приймання-передачі, за свій рахунок проводити необхідний поточний ремонт об'єкта (фасаду будинку, покрівлі, орендованих приміщень, місць спільного користування, системи опалення, водопостачання та водовідведення). Ця умова договору не розглядається як дозвіл на здійснення поліпшень орендованого об'єкта і не тягне за собою зобов'язання орендодавця щодо компенсації вартості поліпшень.

Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що 29.04.2011 укладено договір №09/3769 між КП «Київжитлоспецексплуатація» в особі начальника ОСОБА_9 та ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» в особі генерального директора ОСОБА_10 , затверджений заступником начальника Головного управління комунальної власності м. Києва ОСОБА_11 (без проставлення дати), про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва по вул. Пост-Волинська, 3 площею 612,2 кв.м. (на 1 поверсі - 472 кв.м., МСК - 37,6 кв.м., на 2 - поверсі 67,4 кв.м. та МСК - 35,2 кв.м.) для виробничих та адміністративних потреб.

29.04.2011 укладено договір №09/3770 між КП «Київжитлоспецексплуатація» в особі начальника ОСОБА_9 та ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» в особі генерального директора ОСОБА_10 , затверджений заступником начальника Головного управління комунальної власності м. Києва ОСОБА_11 (без проставлення дати), про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва по вул. Пост-Волинська, 3 площею 328,5 кв.м. (на 1 поверсі - 256,5 кв.м., на 2 - поверсі 72 кв.м.) для адміністративних потреб, пункту прийому вторинної сировини.

29.04.2011 укладено договір №09/3771 між КП «Київжитлоспецексплуатація» в особі начальника ОСОБА_9 та ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» в особі генерального директора ОСОБА_10 , затверджений заступником начальника Головного управління комунальної власності м. Києва ОСОБА_11 (без проставлення дати), про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва по вул. Пост-Волинська, 3 площею 56,4 кв.м. для адміністративних потреб.

24.05.2013 укладено договір №1186 між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспеціексплуатація» в особі начальника ОСОБА_9 та ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» в особі генерального директора ОСОБА_10 про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва по вул. Пост-Волинська, 3 площею 330,2 кв.м. (на 1 поверсі - 256,5 кв.м., на 2 - поверсі 73,7 кв.м.) для розміщення пункту прийому вторинної сировини та адміністративних потреб.

Зокрема, 29.12.2015 укладено договір №2113 між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспеціексплуатація» в особі заступника начальника ОСОБА_12 та ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» в особі генерального директора ОСОБА_10 про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва по вул. Пост-Волинська, 3 площею 556,6 кв.м. (на 1 поверсі - 456,7 кв.м., на 2 - поверсі 99,9 кв.м.) для розміщення офісу та збору і сортування вторинної сировини та склопосуду.

22.05.2017 укладено договір №1 «про внесення змін до договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду від 29.12.2015 №2113» між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі першого заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспеціексплуатація» в особі заступника начальника ОСОБА_12 , ТОВ «КС ЕКО» в особі директора ОСОБА_8 та ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» щодо заміну сторони орендаря у зв'язку із виділом з ТОВ «Будматеріали-Вторресурси» ТОВ «КС ЕКО».

28.03.2018 укладено договір №2 «про внесення змін до договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду від 29.12.2015 №2113» між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі першого заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспецексплуатація» в особі заступника начальника ОСОБА_12 та ТОВ «КС ЕКО» в особі директора ОСОБА_8 про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Києва по вул. Пост-Волинська, 3 літ. «Х» площею 575,2 кв.м. (на 1 поверсі - 456,7 кв.м., на 2 - поверсі 118,5 кв.м.) для розміщення офісу та збору і сортування вторинної сировини та склопосуду.

Так, у серпні 2018 року, проте не пізніше ніж 03.08.2018, у директора ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 виник злочинний умисел спрямований на незаконну приватизацію комунального майна - нежитлових приміщень площею 575,20 кв.м., за адресою: м. Київ. вул. Пост-Волинська, 3, літ. «Х» на користь ТОВ «КС ЕКО», що перебували у вказаного підприємства в орендному користуванні згідно договору №2113 від 29.12.2015 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, шляхом внесення до приватизаційних документів завідомо недостовірних відомостей про здійснення невід'ємних поліпшень для отримання права на приватизацію згідно із вимог ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», при наступних обставинах.

Згідно Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» ст.18 «Приватизація об'єктів державної та комунальної власності, переданих в оренду»:

1. Приватизація об'єктів державної або комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціоні або шляхом викупу, якщо виконуються умови, передбачені частиною другою цієї статті.

2. Орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов: орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25% ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна; орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу; невід'ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди; здійснення і склад невід'ємних поліпшень, у тому числі невід'ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід'ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб'єктом оціночної діяльності; орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати; договір оренди є чинним на момент приватизації. Надання згоди орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень здійснюється в порядку, визначеному Фондом державного майна України або представницьким органом місцевого самоврядування.

3. Орендар, який виконав умови, передбачені ч.2 цієї статті, має право на приватизацію об'єкта шляхом викупу. Ціна продажу об'єкта приватизації зменшується на суму компенсації невід'ємних поліпшень. Якщо покупцем об'єкта приватизації стає Орендар, вартість невід'ємних поліпшень зараховується йому під час остаточного розрахунку за об'єкт приватизації.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 03.08.2018 директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 діючи умисно та маючи корисливий мотив направлений на незаконну приватизацію комунального майна територіальної громади м. Києва - нежитлових приміщень площею 575,20 кв.м., за адресою: м. Київ. вул. Пост-Волинська, 3, літ. «Х» на користь ТОВ «КС ЕКО», звернулась листом від 03.08.2018 за вих. №03/02 до Департаменту у якому зазначила перелік невід'ємних поліпшень, які необхідно виконати на об'єкті оренди, розуміючи при цьому, що на момент звернення більшість із вказаних ремонтно-будівельних робіт на об'єкті були вже виконані у якості поточних ремонтних робіт за час довгострокового орендного користування та виконуватись ТОВ «КС ЕКО» не будуть.

Директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на незаконну приватизацію комунального майна шляхом використання підроблених приватизаційних документів, звернулась листом від 17.09.2018 вих. №17/01 до Департаменту із проханням надати згоду на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна. В додаток до листа у Департамент надано: опис поліпшень, що передбачається здійснити і кошторис витрат на їх проведення; інформацію про доцільність здійснення поліпшень орендованого майна, копію проектно-кошторисної документації завіреної підписом і печаткою директора ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 (наказ про затвердження зведеного кошторисного розрахунку №03/01 від 03.08.2018) «Капітальний ремонт приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3 Солом'янський район м. Києва (919-18). Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва», яка була виготовлена ТОВ «Інжинірингова фірма «ПРОЕКТБУДСЕРВІС» і до якої на замовлення представника ТОВ «КС ЕКО» розробником завідомо було включено матеріали і види будівельних робіт що вже фактично були виконані на той час на об'єкті.

Перед наданням ТОВ «КС Еко» згоди на проведення невід'ємних поліпшень орендованого майна, відповідно до вимог абз. 1 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» Департаментом в особі заступника директора ОСОБА_13 02.11.2018 затверджено ринкову вартість майна визначену суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна, а саме «Висновок про вартість майна» за результатами незалежної оцінки майна, а саме: нежитлових приміщень площею 575,20 кв.м., за адресою: м. Київ. вул. Пост-Волинська, 3, літ. «Х» з метою визначення вартості для розрахунку орендної плати виконаної суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «Аналітично-консалтинговий центр «Епрайзер» згідно договору з ТОВ «КС Еко» №70 від 05.10.2018 де ринкова вартість об'єкта оцінки станом на станом на 30.09.2018 становить 7 168 800 грн. з ПДВ.

В свою чергу, перший заступник директора Департаменту ОСОБА_11 листом від 08.11.2018 №062/05/18-9828 повідомив Орендаря - ТОВ «КС ЕКО», що відповідно до поданого пакету документів Департамент надає згоду Орендарю на проведення поліпшень, в тому числі - невід'ємних, заявлених кошторисною вартістю, передбаченою кошторисною документацією у розмірі 1 885 841 грн.

При цьому, першим заступником директора Департаменту ОСОБА_11 був погоджений наданий директором ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва шляхом проставлення свого підпису та печатки Департаменту, до якого завідомо було включено матеріали і види будівельних робіт, що вже фактично були виконані на той час на об'єкті оренди, заявлені директором ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 .

Директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на незаконну приватизації об'єкта нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва на користь ТОВ «КС ЕКО» шляхом використання підроблених приватизаційних документів, у невстановлений досудовим розслідування час та місці вступила у попередню змову з ОСОБА_14 , яка повинна замість ОСОБА_8 на підставі отриманого дозволу від Департаменту на здійснення невід'ємних поліпшень передбачених кошторисною документацією, продовжити вчиняти дії для підготовки та використання інших підроблених приватизаційних документів визначених ст. 18 ЗУ ««Про приватизацію державного і комунального майна», а саме: укласти договір про виконання будівельних робіт з підрядною організацією; підписати акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В; продовжити дію договорів оренди комунального майна; замовити у суб'єкта оціночної діяльності звіт з визначення вартості виконаних невід'ємних поліпшень на орендованому об'єкті нерухомого майна; замовити технічні документи на частину орендованих приміщень що плануються до приватизації; замовити висновок будівельно-технічного дослідження; ініціювати у Департаменті питання про включення об'єкта даного оренди до переліку об'єктів нерухомого майна комунальної власності що підлягають приватизації, а також скласти інші документи для їх подачі до Департаменту як органу приватизації.

Для цього, на підставі протоколу №3 від 19.03.2019 загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «КС ЕКО» ОСОБА_14 призначено на посаду директора ТОВ «КС ЕКО» з 19.03.2019 та визначено її як особу, яка тимчасово займає посаду керівника ТОВ «КС ЕКО» на час перебування ОСОБА_8 у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.

17.07.2019 директор ТОВ «КС ЕКО ОСОБА_14 діючи групою осіб за попередньою змовою з ОСОБА_8 , продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел спрямований на незаконну приватизації об'єкта нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва за вих. №17/01-01» направила лист від 18.07.2019 за вх. №062/9942 до Департаменту із проханням про включення орендованого об'єкта - нежитлових приміщень площею 575,20 кв.м., за адресою: м. Київ. вул. Пост-Волинська, 3, літ. «Х» до переліку об'єктів, що підлягають приватизації.

При цьому, директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 продовжувала орендне користування об'єктом комунального майна територіальної громади м. Києва - нежитлових приміщень площею 575,20 кв.м., за адресою: м. Київ. вул. Пост-Волинська, 3, літ. «Х», а саме:

08.08.2019 укладено договір №2113-1 між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі першого заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспеціексплуатація» в особі заступника начальника ОСОБА_12 та ТОВ «КС ЕКО» в особі директора ОСОБА_14 про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва по вул. Пост-Волинська, 3 площею 575,2 кв.м. (на 1 поверсі - 456,7 кв.м., на 2 - поверсі 118,5 кв.м.) для розміщення суб'єкта господарювання, який здійснює виробничу діяльність для площі 456,7 кв.м. та розміщення офісних приміщень для площі 118,5 кв.м.

04.11.2019 укладено договір №1 «про доповнення до договору від 08.08.2019 року №2113-1 про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду» між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі першого заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспеціексплуатація» в особі заступника начальника ОСОБА_12 та ТОВ «КС ЕКО» в особі директора ОСОБА_14 про внесення змін у розділ 3 «Орендна плата».

Так, директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 продовжуючи діяти групою осіб за попередньою змовою з ОСОБА_8 , після 19.03.2019, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, вступила у злочинну змову з директором підрядної організації - ТОВ «Ресурс буд» (код ЄДРПОУ 39717166) ОСОБА_15 , з якою вони повинні задньою датою підписати договір підряду на виконання будівельних робіт, акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В із зазначенням у ньому завідомо недостовірних відомостей щодо переліку будівельних матеріалів і робіт, які були заздалегідь виконані на об'єкті комунального майна територіальної громади м. Києва - нежитлових приміщень площею 575,20 кв.м., за адресою: м. Київ. вул. Пост-Волинська, 3, літ. «Х» за час оренди до отримання ТОВ «КС ЕКО» згоди від 08.11.2018 Департаменту на їх здійснення, та які попередньо були зазначені директором ТОВ «КС Еко» ОСОБА_8 у зверненнях до Департаменту про надання згоди для здійснення таких невід'ємних поліпшень, тим самим здійснити пособництво директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 у незаконній приватизації комунального майна на підставі підроблених ними приватизаційних документів.

Директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 діючи умисно з директором ТОВ «Ресурс буд» ОСОБА_15 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але після 19.03.2019 підписали заднім числом - 14 лютого 2017 року (ще до дати 17.03.2017 державної реєстрації ТОВ «КС ЕКО») договір підряду №14-02.2017 на виконання будівельних робіт.

В подальшому, директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 з метою штучного надання ознак законності своїм протиправним діям та намірам 06.12.2019, 20.12.2019 та 16.01.2020 перерахувала з рахунку № НОМЕР_1 в АТ "ОТП БАНК" на рахунок ТОВ «Ресурс буд» № НОМЕР_2 в АТ «Райффайзен Банк» за договором №14-02/2017 від 14.02.2017 грошові кошти у сумі 1 885 829,04 грн., які директор ТОВ «Ресурс буд» ОСОБА_15 фактично не виконувала та 09.12.2019, 03.01.2020 і 16.01.2020 перерахувала зазначені грошові кошти на рахунки підприємств з ознаками фіктивності, а саме ТОВ "УБК "АЛЬФА" (код ЄДРПОУ 42680550 рахунок № НОМЕР_3 в АБ "Укргазбанк ") та ТОВ "БІГ "АЛЬТІКА" (код ЄДРПОУ 43320146, рахунок № НОМЕР_4 в ПАТ "КБ "Земельний капітал")

23.12.2019, продовжуючи діяти умисно директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 та директор ТОВ «Ресурс буд» ОСОБА_15 підписали Акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року на загальну суму 1 885 829 грн. щодо виконання робіт з капітального ремонту приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3, Солом'янський район м. Києва, до якого завідомо внесли недостовірні відомості про будівельні матеріали і роботи нібито виконані на об'єкті після отримання 08.11.2018 згоди Департаменту на виконання невід'ємних поліпшень, з метою отримання права на приватизацію орендованого об'єкта комунальної власності відповідно до вимог ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» у зв'язку із здійсненням невід'ємних поліпшень в розмірі не менш як 25% ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна.

В подальшому, 26.12.2019 директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 продовжуючи діяти із прямим умислом направленим на незаконну приватизацію комунального майна за попередньою змовою групою осіб шляхом використання підроблених приватизаційних документів, направила лист до Департаменту за вх. №062/17917 від 26.12.2019, який розписаний першим заступником директора Департаменту ОСОБА_11 , додатком до якого був акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року на «Капітальний ремонт приміщення за адресою: вул. Пост-Волинська, 3, Солом'янський район м. Києва. Кошторисна документація.», який містив завідомо недостовірні відомості в частині виконання будівельних робіт, а також гарантійний лист до ТОВ «Ресурс буд» №23/12-19 від 23.12.2019 щодо гарантування сплати грошової суми у розмірі 774 425,43 грн. та платіжні доручення.

28.01.2020 укладено Договір «про внесення змін до договору про передачу майна територіальної громади м. Києва в оренду від 08.08.2019 року №2113-1» між Департаментом комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) в особі першого заступника директора ОСОБА_11 , КП «Київжитлоспеціексплуатація» в особі заступника начальника ОСОБА_12 та ТОВ «КС ЕКО» в особі директора ОСОБА_14 щодо продовження строку дії договору до 06.08.2029 року.

Перший заступник директора Департаменту ОСОБА_11 , знаючи про зазначений у договорах оренди свій обов'язок як Орендодавця - здійснювати контроль за здійсненням невід'ємних поліпшень відповідно до наданої раніше ним же письмової згоди Орендарю на їх здійснення, а також добре знаючи про фактичний стан поточного ремонту і оздоблення об'єкта оренди, діючи умисно з метою вчинення пособництва директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 у незаконній приватизації орендованого об'єкта комунальної власності- нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 з використанням підроблених приватизаційних документів, умисно не вживав жодних заходів для здійснення контролю і перевірки фактичного виконання невід'ємних поліпшень Орендарем - ТОВ «КС ЕКО».

27.02.2020 Київською міською радою за поданням Департаменту (проект рішення 08/231-356/ПР від 10.02.2020) прийнято Рішення №138/8308 «Про затвердження переліку об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації», до якого включено п.32 додатку - нежитлові приміщення (літ. Х), м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 , площею 575,2 кв.м.

В подальшому, продовжуючи діяти із прямим умислом направленим на незаконну приватизацію комунального майна за попередньою змовою групою осіб, на виконання ст. 18 ЗУ ««Про приватизацію державного і комунального майна», директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 17.03.2020 звернулась до приватного судового експерта ОСОБА_5 з проханням провести експертне будівельно-технічне дослідження на підставі завідомо підроблених документів про виконання товариством будівельних робіт по капітальному ремонту нежитлових приміщень загальною площею 575,2 м2 за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літ «Х».

У невстановлені досудовим розслідуванням час та місці судовий експерт ОСОБА_5 надав свою згоду директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 у вчинені пособництва на незаконну приватизацію об'єкта комунальної власності на підставі підроблених приватизаційних документів наданих ОСОБА_14 , серед яких акт №б/н за грудень 2019 року приймання виконаних будівельних робіт форми №Кб-2в, через зловживання своїми повноваженнями експерта з метою отримання неправомірної вигоди, шляхом внесення до висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №07/20 від 30.03.2020 завідомо недостовірних відомостей щодо ідентифікації і часу (періоду) фактичного виконання будівельних робіт по капітальному ремонту нежитлових приміщень загальною площею 575,2 м2 за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літ «Х» та вартості невід'ємних поліпшень.

При цьому, ОСОБА_5 зловживаючи своїми повноваженнями експерта з метою отримання неправомірної вигоди умисно зазначив у висновку №07/20 від 30.03.2020 наступне:

20.03.2020 експертом проведено натурне обстеження об'єкту дослідження - нежитлових приміщень загальною площею 575,2 м2, в тому числі: 1 поверх - 456,7 м.кв, 2 поверх - 118,5 м.кв, за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літ «Х» в присутності директора ТОВ «КС Еко».

Дослідження проводилося методом зіставлення результатів візуально-інструментального обстеження з даними представленої документації та вимогами нормативних документів. Чинних на території України в галузі будівництва (сторінка 4-5).

У дослідницькій частині висновку детально описав надані для дослідження документи, а саме: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; технічний паспорт від 14.11.2019; договори оренди укладені за період 2015 - 2020 роки; Акт будівельної лабораторії КП «Київжитлоспецексплуатація» від 18.08.2017 з висновками та рекомендаціями; Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва «Капітальний ремонт приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3 Солом'янський район м. Києва» на загальну суму 1 885 841, 04 грн. затверджений наказом №03/01 від 03.08.2018 ТОВ «КС Еко» та погоджений Департаментом; лист Департаменту від 08.11.2018 №062/05/18-9828 щодо надання згоди орендарю - ТОВ «КС Еко» на здійснення невід'ємних поліпшень; договір укладений між ТОВ «КС ЕКО» та підрядником ТОВ «Ресурс Буд» щодо виконання будівельних робіт; підписаний замовником ТОВ «КС ЕКО» та підрядником ТОВ «Ресурс Буд» розрахунок договірної ціни на будівництво об'єкту ««Капітальний ремонт приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3 Солом'янський район м. Києва»; Акт приймання виконаних будівельних робіт №б/н за грудень 2019 року на загальну суму 1 885 829,04 грн. відповідно до якого підрядником на об'єкті «Капітальний ремонт приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3 Солом'янський район м. Києва» виконано роботи згідно наведеного переліку; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року форми №КБ-3; платіжні доручення за 06.12.2019, 20.12.2019, 16.01.2020 на загальну суму 1 885 829,04 грн. (сторінки 13-39).

У розділі «методичні основи з визначення частки у нерухомому майні внаслідок проведення невід'ємних поліпшень» для ідентифікації та визначення вартості невід'ємних поліпшень скористався визначеннями наведеними наступних нормативно-правових актах: Наказ Фонду державного майна України від 27.02.2004 № 377 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 березня 2004 р. за № 343/8942) «Щодо затвердження Порядку оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації»; «Методика оцінки майна», затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №1891 від 10.12.2003; Постанова Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року № 1440 «Про затвердження Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав»; Постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 №1442 «Про затвердження Національного стандарту №2 «Оцінка нерухомого майна»; «Визначення вартості невід'ємних поліпшень нерухомого майна»; Методика «Визначення вартості невід'ємних поліпшень нерухомого майна», НДР №держреєстрації 0108Ш01878. Кримський НДІСЕ, 2008. (сторінка 45-47).

У синтезуючій частині дослідження зазначив абзац, який є недостовірним і суперечить всій дослідницькій частині висновку (сторінка 54), а саме: «Також слід зазначити що визначити за результатами проведеного натурного обстеження дату/період, виконавця/виконавців проведених будівельних робіт, перелік та об'єми робіт, в тому числі можливих додаткових робіт, виконаних тим чи іншим виконавцем, а відповідно і їх вартість не вбачається за можливе. Дата/період, виконавець/виконавці робіт встановлюються на підставі відповідної документації (договорів підряду, проектно-кошторисної та договірної документації, актів приймання виконаних будівельних робіт), оскільки вся зазначена документація буда надана експерту замовником ТОВ «КС ЕКО» і детально вивчена і описана у дослідницькій частині висновку.

Враховуючи викладене, судовий експерт ОСОБА_5 , здійснивши особисте візуально-інструментального обстеження та розуміючи, що на об'єкті дослідження заявлені замовником будівельні роботи виконані не у грудні 2019 року і не після 08.11.2018 дати надання Департаментом згоди на їх здійснення, і не в повному обсязі, діючи умисно на пособництво директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 на незаконному приватизацію комунального майна на підставі підроблених документів, зловживаючи при цьому своїми повноваженнями експерта з метою отримання неправомірної вигоди, не здійснив належного огляду та ідентифікації фактично виконаних будівельних робіт у результаті чого вніс до свого висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №07/20 від 30.03.2020 завідомо недостовірні відомості про фактичну ідентифікацію і наявність усіх будівельних робіт зазначених у Акті приймання виконаних будівельних робіт №б/н за грудень 2019 року на загальну суму 1 885 829,04 грн. з віднесенням їх до невід'ємних поліпшень.

Після чого, 13.04.2020 директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 , продовжуючи діяти із прямим умислом направленим на незаконну приватизацію комунального майна за попередньою змовою групою осіб, на виконання ч. 2 ст. 18 ЗУ ««Про приватизацію державного і комунального майна», звернулась до приватного оцінювача та директора ТОВ «Центр будівельних та земельних експертиз» ОСОБА_16 , який зловживаючи повноваженнями оцінювача з метою отримання неправомірної вигоди, на підставі укладеного договору №13/04-2020 з ТОВ «КС Еко» та підроблених приватизаційних документів (акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року на загальну суму 1 885 829 грн., висновку експерта ОСОБА_5 за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №07/20 від 30.03.2020) виготовив та підписав «Звіт з визначення вартості невід'ємних поліпшень, які здійснені в нежитлових приміщеннях площею 575,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 літ. «Х» (дата оцінки 31.03.2020)» у якому завідомо зазначив недостовірні відомості про їх фактичну ідентифікацію та ринкову вартість, тим самим вчинив пособництво директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 у незаконній приватизації об'єкта комунального майна.

Так, 11.06.2020 директор Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) ОСОБА_17 підписав наказ №67/1-ПР про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, які обліковуються на балансі КП «Київжитлоспецексплуатація» та передані в орендне користування ТОВ «КС Еко».

Також, ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 продовжуючи діяти із прямим умислом на незаконну приватизацію комунального майна, за попередньою змовою групою осіб, на підставі підроблених приватизаційних документів направила до Департаменту лист за вх. 062/7206 від 12.06.2020 із проханням надати згоду на реєстрацію права власності на орендовані нежитлові приміщення площею 575,2 кв.м., які знаходяться у загальній нежитловій будівлі за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 літ. «Х» для здійснення їх приватизації, та надала копію технічного паспорту та копію висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна.

12.06.2020 директор Департаменту ОСОБА_17 підписав Наказ №11/2-ПР «Про утворення аукціонної комісії для продажу об'єкта малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, які обліковуються на балансі КП «Київжитлоспецексплуатація».

В подальшому, листом від 23.06.2020 №062/11-13-4142 Департамент комунальної власності міста Києва звернувся до ТОВ «КС Еко» з метою надання документів та матеріалів, які підтверджують виконання кожної з умов передбачених частиною другою статті 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», з метою належної підготовки об'єкта до продажу та дотримання вимог цього Закону.

Директор ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_14 реалізовуючи спільний злочинний умисел з ОСОБА_8 направлений на незаконну приватизацію комунального майна, у відповідь на звернення Департаменту склала, підписала та направила лист від 10.07.2020 вих. №110/07/1 ТОВ «КС ЕКО» до Департаменту за вх. №062/8863 від 10.07.2020 в якому зазначила недостовірні відомості про підтвердження виконання кожної з умов передбачених ч. 2 ст. 18 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», разом з яким направила до органу приватизації підроблені приватизаційні документи, а саме: Графік виконання робіт; копія Договору підряду №14-01.2017 від 14 лютого 2017 року; оригінали платіжних доручень №№ 6502421167, 6502421160, 6502421159, 50, 40, 37; оригінал Акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року підписані замовником і підрядником «Капітальний ремонт приміщення за адресою: вул. Пост-Волинська, 3, Солом'янського району м. Києва. Кошторисна документація»; Оригінал висновку експерта ОСОБА_5 за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №07/20 від 30.03.2020; Оригінал звіту з визначення вартості невід'ємних поліпшень, які здійснені в нежитлових приміщеннях площею 575,2 кв.м.; оригінал рецензії №06/02 на звіт з визначення вартості невід'ємних поліпшень, які здійснені в нежитлових приміщеннях площею 575,2 кв.м.; оригінал звіту незалежного аудитора про документальне підтвердження фінансування здійснених поліпшень орендованого майна за рахунок коштів орендаря, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 літер «Х» ; оригінал довідки про суму витрат, понесених у зв'язку із здійсненням поліпшень орендованого нерухомого майна за рахунок коштів орендаря, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 літер «Х» , які містили завідомо недостовірні відомості в частині виконання будівельних робіт на об'єкті оренди.

Таким чином, ТОВ «КС ЕКО» відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» фактично не є правомочним суб'єктом приватизації (покупцем) та не має права на приватизацію орендованого нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва шляхом його викупу.

10.07.2020 директор Департаменту ОСОБА_17 підписав наказ №40/5-ПР про проведення незалежної оцінки згідно якого, п.1 - забезпечити проведення незалежної оцінки з визначення ринкової вартості об'єкта малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, які обліковуються на балансі КП «Київжитлоспецексплуатація» та передані в орендне користування ТОВ «КС Еко» з урахуванням умови щодо компенсації орендарю вартості невід'ємних поліпшень, здійснених за рахунок його коштів за час оренди, із визначенням ринкової вартості невід'ємних поліпшень та встановленням питомої ваги часток територіальної громади м. Києва та орендаря у ринковій вартості об'єкта приватизації. Пунктом 2 Наказу встановлено дату оцінки об'єкта приватизації станом на 30.06.2020. Відповідно до п.5.2. наказу - запропонувати орендарю викупити об'єкт приватизації за ціною, рівною вартості частки територіальної громади міста Києва, визначеною відповідно до пункту 1 цього наказу. Згідно п.6 наказу - Контроль за виконанням вказаного Наказу залишено за ОСОБА_17 .

В подальшому, згідно протоколу №1 від 10.09.2020 загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю «КС ЕКО» ОСОБА_14 звільнено з посади виконуючого обов'язки директора Товариства з 10.09.2020. У зв'язку із закінченням відпустки ОСОБА_8 поновлено на посаді та призначено директором Товариства з 11.09.2020.

Комісією Департаменту з відбору суб'єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об'єктів приватизації за результатами проведення конкурсу, переможцем на виконання робіт щодо проведення незалежної оцінки об'єкта приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, які обліковуються на балансі КП «Київжитлоспецексплуатація» та передані в орендне користування ТОВ «КС Еко» визначено суб'єкта оціночної діяльності ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО».

23.10.2020 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» підписано договір №33/2020 на проведення оцінки майна, а саме: оцінки об'єкта приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, які обліковуються на балансі КП «Київжитлоспецексплуатація» та передані в орендне користування ТОВ «КС Еко» з урахуванням умови щодо компенсації орендарю вартості невід'ємних поліпшень, здійснених за рахунок його коштів за час оренди.

У подальшому, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці у оцінювачів ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» ОСОБА_18 та ОСОБА_19 виник умисел на вчинення пособництва директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 у незаконній приватизації орендованого об'єкта комунальної власності через зловживання своїми повноваженнями оцінювачів, з метою отримання неправомірної вигоди, шляхом внесення до звіту про оцінку завідомо недостовірних відомостей на підставі підроблених приватизаційних документів.

Діючи з прямим умислом, оцінювачі ОСОБА_18 та ОСОБА_19 , з метою незаконної приватизації об'єкта комунального майна директором ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 , на підставі підроблених приватизаційних документів, зокрема: договору підряду №14-02.2017 на виконання будівельних робіт, акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року на загальну суму 1 885 829 грн., висновку експерта ОСОБА_5 за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №07/20 від 30.03.2020, звіту з визначення вартості невід'ємних поліпшень, які здійснені в нежитлових приміщеннях площею 575,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 літ. «Х» (дата оцінки 31.03.2020) виконаний оцінювачем ОСОБА_16 , порушуючи вимоги п.2.1, п.2.2, п.2.3, п.2.4 Наказу Фонду державного майна України від 27.02.2004 № 377 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 березня 2004 р. за № 343/8942) «Щодо затвердження Порядку оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації», під час проведення незалежної оцінки об'єкта приватизації умисно не здійснили належного огляду та ідентифікації невід'ємних поліпшень, у результаті чого внесли у «Звіт про незалежну оцінку об'єкту малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3» недостовірні відомості про наявність на об'єкті оцінки невід'ємних поліпшень, а саме:

у розділі 8.4 Звіту (сторінка 36) «Ідентифікація невід'ємних поліпшень об'єкта оцінки» зазначили наступне:

Ремонтні роботи здійснювались в грудні 2019 року із залучення підрядника ТОВ «Ресурс Буд»;

фактична наявність ремонтних робіт об'єкта оцінки підтверджується візуальним оглядом проведеним оцінювачем особисто, про що свідчать фотоматеріали, наведені у додатках до Звіту;

оцінювач робить позитивний висновок про ідентифікацію поліпшень орендованого нерухомого майна, а саме ТОВ «КС Еко» за час оренди здійснено невід'ємні поліпшення на суму фактичних витрат в розмірі 1 885 829,04 грн.

у розділі 17 Звіту «Додатки» (сторінка 67) «Фото об'єкту оцінки після внесення невід'ємних поліпшень (на дату оцінки)» зазначені недостовірні фото приміщення санвузла, яке не відповідає технічним параметрам приміщення санвузла 1 поверху що входило до складу об'єкта оренди та малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, згідно з технічними документами.

Зокрема, оцінювачі ОСОБА_18 та ОСОБА_19 здійснивши особисте обстеження об'єкту та розуміючи, що на об'єкті малої приватизації заявлені невід'ємні поліпшення виконані не в повному обсязі та не у період часу зазначений у акті приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року підписаний між ТОВ «КС Еко» та ТОВ «Ресурс буд», маючи на меті здійснити пособництво директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_8 у незаконній приватизації орендованого об'єкта комунальної власності, продовжуючи зловживати своїми повноваженнями, умисно не склали та не подали до Департаменту негативний висновок, із зазначенням факту невідповідності наявних поліпшень орендованого нерухомого майна наданим підтверджувальним документам про напрями та обсяги витрат на здійснення поліпшень.

Після цього, оцінювачі ОСОБА_18 та ОСОБА_19 продовжуючи діяти умисно на незаконну приватизацію комунального майна ТОВ «КС ЕКО», 27.10.2020 направили до Департаменту комунальної власності міста Києва, за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 10 завідомо недостовірний звіт та висновок про вартість майна, а саме:

звіт про незалежну оцінку об'єкту малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, з датою оцінки 30.06.2020 та визначеною ринковою вартістю 7 467 600, 00 грн., в тому числі ПДВ - 1 244 600,00 грн.,

висновок про вартість майна - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3. Ринкова вартість об'єкта оцінки що належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва станом на 30.06.2020 з урахуванням ПДВ становить: 7 467 600, 00 грн. з ПДВ.

02.11.2020 заступник директора Департаменту ОСОБА_20 , підписав (затвердив):

висновок про вартість майна - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 з визначеною ринковою вартістю 7 467 600, 00 грн. з ПДВ.

Наказ Департаменту №62/5-ПР про затвердження висновку суб'єкта оціночної діяльності - ТОВ «Оціночна компанія «МІСТО» про вартість майна - - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, який обліковується на балансі комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» та переданий в орендне користування ТОВ «КС Еко», станом на 30.06.2020.

У подальшому підписані заступником директора Департаменту ОСОБА_20 документи стали підставою для визначення вартості цього об'єкта малої приватизації при укладенні договору купівлі-продажу.

02.11.2020 листом №062/11-13-6785 Департамент звернувся до ТОВ «КС ЕКО» з пропозицією скористатись правом на викуп орендованого об'єкта - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, за ціною, визначеною за результатами проведення незалежної оцінки що становить 7 467 600, 00 грн. з ПДВ.

Директор ТОВ «КС Еко» ОСОБА_8 , реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на незаконну приватизацію комунального майна шляхом використання підроблених приватизаційних документів та бажаючи при цьому настання таких наслідків, підготувала, підписала і направила у Департамент лист від 04.11.2020 вх. №062/13173 від 05.11.2020, яким повідомила про свій намір скористатися правом на викуп орендованого комунального майна за ціною, визначеною за результатами проведення незалежної оцінки що становить 7 467 600, 00 грн. з ПДВ.

11.11.2020 директор Департаменту ОСОБА_17 підписав Наказ №102/3-ПР «Про затвердження протоколу засідання аукціонної комісії та приватизацію об'єкта» відповідно до якого: Затвердити протокол аукціонної комісії для продажу об'єкта малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, який обліковується на балансі комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» та переданий в орендне користування ТОВ «КС Еко» від 06.11.2020 (протокол додається). Вказаний у пункті 1 цього Наказу об'єкт приватизувати шляхом викупу орендарем - ТОВ «КС Еко», за ціною визначеною за результатами проведення незалежної оцінки, яка згідно з висновком про вартість майна, затвердженим Наказом Департаменту комунальної власності міста Києва від 02.11.2020 №62/5-ПР «Про затвердження висновку про вартість майна» становить 7 467 600 грн. з урахуванням ПДВ (вартість частки територіальної громади міста Києва) та укласти з ТОВ «КС Еко» договір купівлі-продажу.

28.12.2020 знаходячись у приміщенні Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 10 директор ТОВ «КС Еко» ОСОБА_8 , розуміючи що відповідно до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» фактично не є законним суб'єктом приватизації (покупцем) та не має права на приватизацію орендованого нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва шляхом його викупу, реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на незаконну приватизацію комунального майна з використанням підроблених приватизаційних документів, підписала із директором Департаменту ОСОБА_17 договір №60/20 купівлі-продажу об'єкту малої приватизації - нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, за ціною продажу 7 467 600 грн. з ПДВ.

У свою чергу директор ТОВ «КС Еко» ОСОБА_8 на виконання умов договору купівлі-продажу згідно виписки із Системи дистанційного обслуговування клієнтів Державної казначейської служби за 13.01.2021, 14.01.2021, 19.01.2021, 20.02.2021, 21.01.2021, 22.02.2021 за рахунком Департаменту комунальної власності м. Києва (19020407) UA738201720355579003000024278 оплатила грошові кошти у сумі 7 467 600 грн. з урахуванням ПДВ.

25.01.2021 директор Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) ОСОБА_17 підписав з директором ТОВ «КС Еко» ОСОБА_8 акт №2 приймання-передачі нежитлових приміщень (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3

Відповідно до висновку експертів Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (Київське відділення) Міністерства юстиції України за результатами проведення судової комісійної будівельно-технічної експертизи від 26.09.2025 №1429-Е:

Вартість невід'ємних поліпшень, що виконані після 08.11.2018 ТОВ «Ресурс Буд» згідно договору генерального підряду з ТОВ «КС Еко» №14-02.2017 від 14.02.2017 на об'єкті нерухомого майна загальною площею 575,2 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літер Х складає - 75 780, 67 грн. з ПДВ.

Вартість невід'ємних поліпшень, що виконані після 08.11.2018 ТОВ «Ресурс Буд» згідно договору генерального підряду з ТОВ «КС Еко» №14-02.2017 від 14.02.2017 на об'єкті нерухомого майна загальною площею 575,2 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літер Х після отримання згоди Департаменту комунальної власності м. Києва від 08.11.2018 №062/05/18-9828 складає - 75 780, 67 грн. з ПДВ. що відповідає 1,05% від ринкової вартості об'єкта визначеної у затвердженому заступником директора Департаменту комунальної власності м. Києва ОСОБА_13 від 02.11.2018 «Висновку по вартість майна», а саме: нежитлових приміщень загальною площею 575,2 кв.м., розташованих за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літер Х.

За таких обставин органом приватизації - Департаментом комунальної власності м. Києва приватизовано (продано) об'єкт малої приватизації - нежитлові приміщення (літ. Х) загальною площею 575,2 кв.м., розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 товариству з обмеженою відповідальністю «КС ЕКО», яке відповідно до вимог Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» фактично не є правомочним суб'єктом приватизації (покупцем) та не має права на приватизацію орендованого нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва шляхом його викупу.

Враховуючи викладене, ОСОБА_5 діючи умисно, зловживаючи при цьому своїми повноваженнями експерта з метою отримання неправомірної вигоди, вніс до висновку експерта за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №07/20 від 30.03.2020 завідомо недостовірні відомості щодо ідентифікації і часу (періоду) фактичного виконання будівельних робіт по капітальному ремонту нежитлових приміщень загальною площею 575,2 м2 за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3, літ «Х» та вартості невід'ємних поліпшень, з метою вчинення пособництва директору ТОВ «КС ЕКО» ОСОБА_36 у незаконній приватизації комунального майна з використанням підроблених приватизаційних документів ринковою вартістю 7 467 600 грн. з урахуванням ПДВ, що є великим розміром, оскільки у тисячу і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_21 підозрюється у зловживанні своїми повноваженнями експерта з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України, у складанні експертом завідомо підроблених офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов'язків, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України та у пособництві незаконній приватизації комунального майна з використанням підроблених приватизаційних документів вчиненого у великих розмірах групою осіб за попередньою змовою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 233 КК України.

15.01.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Буяни Волинської області, громадянину України, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачениих ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 233 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується наступними доказами, зібраними під час досудового розслідування.

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у виді штрафу від двадцяти п'яти тисяч до тридцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією майна або без такої, а також відповідно до ч. 3 ст. 365-2 КК України у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна або без такої, та ч. 3 ст. 358 КК України у виді обмеження волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Розмір матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, становить 7 467 600 грн. (сім мільйонів чотириста шістдесят сім шістсот) грн. 00 коп.

У зв'язку із вище викладеним орган досудового розслідування вважає, що відносно ОСОБА_5 необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді застави оскільки, існують ризики передбачені ст.177 КПК України.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Переховуватись від органу досудового розслідування та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Станом на сьогодні наявні обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_5 знаючи про тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання винуватою у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, з метою уникнення відповідальності за вчинені ним злочинів ОСОБА_5 може переховуватись від органу досудового розслідування та в подальшому від суду, зокрема і шляхом виїзду за кордон чи шляхом втечі на непідконтрольну Україні територію, оскільки ОСОБА_5 має наявний паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 , який дійсний до 07.08.2027. Цей ризик збільшується і самим фактом перебування країни у воєнному стані, коли уникнути суду легше, ніж в мирний час.

Перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Враховуючи, що в ході досудового розслідування на даний час не встановлені в повному обсязі усі обставини вчинення кримінального правопорушення, не проведені усі процесуальні та слідчі (розшукові) дії ОСОБА_5 , може перешкодити органу досудового розслідування у встановленні таких обставин, проведенню слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема знищити чи спотворити ще не віднайдені речові докази вчинених особливо тяжких злочинів або слідів інших вчинених злочинів, отримає можливість попередити, на разі не встановлених досудовим розслідуванням, всіх можливих спільників, що прямо перешкодить встановленню істини у провадженні та не дозволить притягнути до відповідальності всіх осіб, що тим чи іншим способом були причетні до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення.

Вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. ОСОБА_5 може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме вчинити інше або аналогічне кримінальне правопорушення. Все вище наведене вказує на те, що необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді застави, оскільки більш м'які запобіжні заходи застосовані до підозрюваного не призведуть до забезпечення нормальної поведінки підозрюваного та виконанню процесуальних рішень у провадженні.

Вказані ризики, передбачені ст. 177 КПК України, є обґрунтованими, а враховуючи те, що такі запобіжні заходи як особисте зобов'язання не зможуть забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, оскільки базуються лише на суб'єктивному відношенні підозрюваного до необхідності виконання покладених на нього обов'язків, а особиста порука не може бути застосована до ОСОБА_5 з урахуванням відсутності в матеріалах кримінального провадження даних щодо осіб, які заслуговують на довіру.

Згідно вимог п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо підозрюваного у вчинені особливо тяжкого злочину визначається в межах від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Крім того, з метою забезпечення належної процесуального поведінки підозрюваного, та запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, необхідно покласти на підозрюваного наступні обов'язки передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду; не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження); повідомляти слідчого, прокурора або суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання; утримуватись від спілкування з підозрюваними та свідками у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

На підставі викладеного, слідчий за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням.

У судовому засіданні та прокурор підтримав клопотання та доводи викладені в ньому та пояснив, що підозра, пред'явлена ОСОБА_5 обґрунтована та підтверджується належними доказами. Просив застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник заперечували проти задоволення даного клопотання та просили суд застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, враховуючи відомості щодо особи підозрюваного та відсутність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали досудового розслідування та копії матеріалів, якими слідчий та прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає його таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Метою застосування запобіжних заходів відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганню спробам:1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторони кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Згідно до ст. 178 КПК України при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст.177 цього Кодексу слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріали зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі вагомість наявних доказів вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні даного кримінального правопорушення, а також наявність доказів, яким обґрунтовуються відповідні обставини.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.

В судовому засіданні встановлено, що подане клопотання відповідає вимогам ст. ст. 182, 184 КПК України, а вручення письмового повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення та копії клопотання і матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу, здійснено з дотриманням строків, передбачених ч. 1 ст. 278 КПК України та ч. 2 ст. 184 КПК України відповідно.

Крім того встановлено, що у провадженні СВ Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесені 14.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000175 за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 233 КК України.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 178 КПК України слідчий суддя перевіряє вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення.

15.01.2026, відповідно до вимог ст. ст. 276-278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 233 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколами допитів свідків ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_12 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_20 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 ;

- договорами №09/3769 від 29.04.2011, №09/3770 від 29.04.2011, №09/3771 від 29.04.2011, №1186 від 24.05.2013, №2113 від 29.12.2015 (зі змінами), №2113-1 від 08.08.2019 про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва;

- листом від 08.11.2018 №062/05/18-9828 Департаменту комунальної власності м. Києва про надання згоди ТОВ «КС Еко» про проведення невід'ємних поліпшень орендованого майна;

- листом ТОВ «КС Еко» від 17.09.2018 за вих. №17/01 на Департамент комунальної власності м. Києва про надання згоди ТОВ «КС Еко» про проведення невід'ємних поліпшень орендованого майна;

- листом б/н ТОВ «КС Еко» до Департаменту комунальної власності м. Києва (вх. №062/17917 від 26.12.2019) про проведення невід'ємних поліпшень на орендованому об'єкті;

- зведеним кошторисним розрахунком вартості об'єкта будівництва б/н Капітальний ремонт приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3, Солом'янський район м. Києва (919-18), затвердженим ОСОБА_11 ;

- договором підряду №14-02.2017 від 14 лютого 2017 року укладений між ТОВ «КС Еко» та ТОВ «Ресурс буд» на виконання будівельних робіт;

- актом б/н приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року; платіжними дорученнями №6502421167 від 16 грудня 2019 року, №6502421160 від 06 грудня 2019 року, №6502421159 від 06 грудня 2019 року, №50 від 16 січня 2020 року, №40 від 16 грудня 2019 року, №37 від 06 грудня 2019 року; довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року; договірною ціною на будівництво «Капітальний ремонт приміщень за адресою: вул. Пост-Волинська, 3, Солом'янський район м. Києва (919-18), що здійснюється в 2019 році»;

- протоколом огляду від 25.04.2025 об'єкту нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 літ. Х;

- протоколом огляду від 04.03.2025 Інтернет-мережі «Google maps»;

- протоколом огляду від 11.03.2025 листа з флешносієм (фотозображеннями) Національного центру управління та випробувань космічних засобів державного космічного агентства України №927-5-04.01.02.-2025 від 06.03.2025;

- висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічного дослідження від 30.03.2020 №07/20 виконаної судовим експертом ОСОБА_5 ;

- висновком експертів Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Київське відділення від 26.09.2025 №1429-Е за результатами проведення судової комісійної будівельно-технічної експертизи;

Слідчий суддя вважає, що за обставин, викладених у клопотанні про застосування запобіжного заходу, слідчим та прокурором доведено наявність обґрунтованої підозри щодо вчинення ОСОБА_5 інкримінованих йому органом досудового розслідування кримінальних правопорушень та існування фактів, які в контексті практики Європейського суду з прав людини можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що підозрюваний міг вчинити даний злочин.

При цьому слідчий суддя враховує, що на даній стадії кримінального провадження та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті. Судом лише вирішується питання про обґрунтованість підозри та наявність ризиків для обрання відповідного запобіжного заходу, з огляду на викладене слідчий суддя не оцінює докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а тому докази, які є достатніми для висновку про наявність обґрунтованої підозри, не обов'язково мають бути настільки ж переконливими та повними, як докази на стадії висунення особі обвинувачення у вчиненні злочину або на стадії судового розгляду такого обвинувачення.

Таким чином, слідчий суддя вважає, що в судовому засіданні стороною обвинувачення надано достатньо доказів щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених:

-ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 233 КК України, тобто пособництва незаконній приватизації комунального майна з використанням підроблених приватизаційних документів вчиненого у великих розмірах за попередньою змовою групою осіб.

-ч. 3 ст. 358 КК України, тобто складання експертом завідомо підроблених офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов'язків;

-ч. 3 ст. 365-2 КК України, тобто зловживання своїми повноваженнями експерта з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам;

Так, відповідно до п. 2 ч.1 ст. 178 КПК України слідчий суддя пересвідчився у тяжкості покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання його винним у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких він підозрюється, оскільки санкція ч. 2 ст. 233 КК України передбачає покарання у виді штрафу від двадцяти п'яти тисяч до тридцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією майна або без такої, санкція ч. 3 ст. 358 КК України передбачає покарання у виді обмеження волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, а санкція ч. 3 ст. 365-2 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна або без такої

Стороною обвинувачення доведено існування ризиків, передбачених п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Так, про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, свідчать такі обставини, як вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваного кримінального правопорушення та тяжкість покарання, що йому загрожує в разі визнання його винним у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, які, відповідно до ст. 12 КК України, відносяться до категорії нетяжкого, тяжкого та особливо тяжкого злочинів, характер та зухвалість інкримінованих злочинів, які вчинено в умовах воєнного стану. Слідчий суддя також враховує відомості про особу підозрюваного, який має наявний паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 , дійсний до 07.08.2027 та має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, отже має право перетину державного кордону України у період дії воєнного стану.

Про наявність ризику Незаконно впливати на інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України свідчить той факт, що підозрювані у даному кримінальному ОСОБА_14 та ОСОБА_8 перебувають за кордоном України та до цього часу не повернулись, ОСОБА_5 може незаконно впливати шляхом вмовляння чи залякування вказаних підозрюваних у кримінальному провадженні, що яскраво характеризується вчиненими ОСОБА_5 діяннями, а також тим, що останній, в ході виконання слідчих дій отримає ряд копій документів, зокрема, протоколів допитів свідків, договорів, експертних досліджень, котрі нададуть йому можливість фізично та психологічно впливати на підозрюваних, що призведе до зміни показів вже допитаних осіб та відмови давати покази, а також умисного не повернення підозрюваних ОСОБА_14 та ОСОБА_8 на територію України з метою уникнення проведення з ними певних слідчих дій. Не можна залишити поза увагою і той факт, що інкриміновані ОСОБА_5 кримінальні правопорушення вчинені за попередньою змовою групою осіб, отже існує ризик незаконного впливу на інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні.

Разом з тим, слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення не доведеним існування ризиків, передбачених п. п. 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки вказані ризики належним чином не обґрунтований у клопотанні, не віднайшли об'єктивного підтвердження у судовому засіданні та ґрунтуються на припущеннях слідчого, прокурора.

Слідчий суддя, на підставі наданих матеріалів, оцінивши в сукупності всі обставини, зазначені у ч. 1 ст. 178 КПК України, також враховує особу підозрюваного та його репутацію, вік, стан здоров'я, зокрема, підозрюваний молодого віку, групи інвалідності не має, стан здоров'я задовільний, має міцні соціальні зв'язки, зокрема має постійне місце мешкання, одружений, має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, має вищу освіту та є фізичною особою-підприємцем - приватним судовим експертом. Відомостей щодо прибутку підозрюваного слідчому судді не надано, як і відомостей щодо його негативної репутації. Підозрюваний раніше не судимий, даних про застосування до підозрюваного інших запобіжних заходів не надано, як і відомостей про наявність чи відсутність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення. Розмір майнової шкоди у даному кримінальному провадженні, відповідно до змісту клопотання, становить 7 467 600 грн. (сім мільйонів чотириста шістдесят сім шістсот) грн. 00 коп. Ризики продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризику летальності, що його створює підозрюваний, у тому числі у зв'язку з її доступом до зброї мінімальні.

При вирішенні питання щодо заявленого клопотання, слідчий суддя приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини, а саме справу «Мамедова проти Росії», ЄСПЛ зазначив, що посилання на тяжкість обвинувачення як на головний чинник при оцінці ймовірності того, що особа буде переховуватиметься від правосуддя, перешкоджатиме ходові розслідування або вчинятиме нові злочини є недостатнім, хоча суворість покарання і є визначальним елементом при оцінці ризику переховування від правосуддя чи вчинення нових злочинів, і що потребу позбавлення волі не можна оцінювати з винятково абстрактного погляду, беручи до уваги тільки тяжкість злочину.

Крім того, згідно із ч. 4 ст. 194 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

Враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини, відомості про міцність соціальних зв'язків підозрюваного, який має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, його процесуальну поведінку з моменту повідомлення про підозру до моменту розгляду заявленого клопотання, слідчий суддя вважає, що прокурором не доведено обставини, передбаченої пунктом 3 частини першої ст. 194 КПК України, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, ніж застава не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, у зв'язку із чим слідчий суддя має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

Запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, у розумінні вимог ч. 1 ст.176 КПК України є більш м'яким запобіжний заходом ніж тримання під вартою, однак більш суворим ніж запобіжний захід у вигляді застави, тому слідчий суддя позбавлений можливості, відповідно до вимог ч. 4 ст.194 КК України, застосувати такий запобіжний захід.

Запобіжний захід у вигляді особистої поруки, у розумінні вимог ч. 1 ст.176 КПК України, є більш м'яким запобіжний заходом ніж застава, однак у судому засіданні не встановлено кола осіб, яких слідчий суддя вважає такими, що заслуговують на довіру бути поручителями підозрюваного ОСОБА_5 , тому слідчий суддя позбавлений можливості, застосувати такий запобіжний захід.

Запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, у розумінні вимог ч.1 ст.176 КПК України, є більш м'яким запобіжним заходом ніж застава.

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до обґрунтованого висновку про те, що за встановлених фактичних обставин, з урахуванням даних в їх сукупності про особу підозрюваного ОСОБА_5 , його майнового стану, наявності постійного місця проживання, міцності його соціальних зв'язків, стану здоров'я та репутації підозрюваного, слідчий суддя вважає, що доцільним, дієвим та таким, що досягне мети, визначеної ч. 1 ст. 177 КПК України є запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, який полягає у покладенні на підозрюваного обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування строком на один місяць та тринадцять днів, тобто по 15 березня 2026 року включно.

Керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 176-178, 179, 182, 186, 193, 194, 196, 197, 369-372 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

На підставі ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного ОСОБА_5 наступні обов'язки:

1) прибувати до слідчого Солом'янського УП ГУНП у м. Києві за адресою: м. Київ, пр-т. Повітряних Сил, 49 або до прокурора Солом'янської окружної прокуратури м. Києва за адресою: м. Київ, вулиця Академіка Шалімова, 3А - за кожним викликом;

2) не відлучатися за межі Волинської області без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження);

3) повідомляти слідчого, прокурора або суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання;

4) утримуватись від спілкування з іншими підозрюваними у кримінальному провадженні: ОСОБА_8 , ОСОБА_14 . ОСОБА_11 , ОСОБА_15 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_16 ;

5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Ухвала в частині покладених обов'язків діє в межах строку досудового розслідування строком на один місяць та тринадцять днів, тобто по 15 березня 2026 року включно та підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що у разі невиконання вказаних обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і накладене грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, який здійснює досудове розслідування даного кримінального правопорушення, а на час перебування справи у провадженні суду - на прокурора.

Копію ухвали надати сторонам кримінального провадження.

На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1