Справа №760/864/26
3/760/1558/26
29 січня 2026 року м.Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Воронкін О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з УПП у м. Києві ДПП про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 550906 від 26.12.2025..
Згідно ст. 278 КУпАП суддя при підготовці справи до розгляду, зокрема, вирішує питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи;.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст.124 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В матеріалах справи міститься витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100090002479 від 18.09.2025 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 289 КК України за даним фактом.
Суду не надано доказів, що кримінальне провадження, відомості про яке внесені 18.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100090002479 закрито.
З огляду на викладене суд позбавлений можливості впевнитись, що діяння ОСОБА_1 за своїм характером відносяться до адміністративного правопорушення та не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Крмі того, суд позбавлений можливості виконати вимоги ст.. 38 КУпАП та вірно визначити строки притягнення особи до адмінстартивної відповідальності, оскільки у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Таким чином, враховуючи викладене суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 550906 від 26.12.2025 підлягає поверненню до УПП в м.Києві ДПП для направлення за належною підсудністю для вирішення питання про наявність чи відсутність в діянні ОСОБА_1 кримінальної відповідальності у встановленому законом порядку.
Керуючись ст.ст. 247, 256, 276, 278 КУпАП, суд, -
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 550906 від 26.12.2025 - повернути до УПП в м.Києві ДПП для направлення за належною підсудністю для вирішення питання про наявність чи відсутність в діянні ОСОБА_1 кримінальної відповідальності у встановленому законом порядку.
Постанова є остаточною і оскарженню в порядку провадження в справах про адміністративне правопорушення не підлягає.
Суддя О.А.Воронкін