Справа № 127/8453/21
Провадження № 3-в/127/170/25
03 лютого 2026 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 відносно ОСОБА_1 при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 відносно ОСОБА_1 .
Вказане подання мотивовано тим, що ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, однак ОСОБА_1 на виклики до органу пробації не з'являється з невідомих причин та всіма вжитими заходами встановити місце проживання даного громадянина не представилось можливим, тому просить залишити постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 без виконання.
У судове засідання представник Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області не з'явився, однак повідомлявся завчасно та належним чином.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлявся завчасно судовою повісткою за єдиною відомою суду адресою. Відповідно до рекомендованого повідомлення від 07.01.2026, яке повернулось на адресу суду із відміткою, що «адресат відсутній за вказаною адресою» - судова повістка вважається врученою в день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки, відповідно до постанови Верховного Суду від 21.12.2022 у справі № 757/15603/19.
Дослідивши матеріали подання та матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт».
Так, згідно розділу 11 Порядку, Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до органів місцевого самоврядування щодо визначення видів суспільно корисних робіт та переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть такі роботи.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п. 12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Судом встановлено, що постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт строком на 120 годин.
ОСОБА_1 неодноразово викликався до уповноваженого органу з питань пробації для постановки на облік та направлення для відбування адміністративного стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт, однак за викликами до Вінницького міського відділу філії Державної установи «Цент пробації» у Вінницькій області з невідомих причин не прибув.
З метою встановлення місця проживання (перебування) ОСОБА_1 на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень громадських робіт, виправних робіт, суспільно корисних робіт від 19.03.2013, органом пробації здійснено запити до установ, підприємств та організацій, а саме: до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області, Другого відділу ДВС у місті Вінниці Центрального міжрегіонального правління Міністерства юстиції (м. Київ), Вінницького відділення поліції ГУНП у Вінницькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Від відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області, надійшло повідомлення, що ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , 03.03.2015 вибув по рішенню суду.
Надійшла відповідь з СДОП Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про те, що за адресою вул. Скалецького, 31/58, вищевказаного громадянина вони не знають і вперше чують.
Органом пробації 08.11.2021 надіслано запит до Першого відділу Державної виконавчої служби міста Вінниця Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) щодо надання можливої інформації відносно вказаного правопорушника для з'ясування місця проживання (перебування) для виконання постанови суду.
Відповідно до відповіді Першого відділу Державної виконавчої служби міста Вінниця Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), де зазначено, що відповідно до матеріалів виконавчого провадження боржник проживає за адресою: АДРЕСА_2 , інші відомості боржника відсутні. За даною адресою була здійснена перевірка, однак не вдалось встановити місце знаходження ОСОБА_1 , так як за вказаною адресою він був відсутній.
22.02.2022 міським відділом направлено подання до Вінницького міського
Вінницької області для вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, 08.06.2022 відмовлено в задоволенні вищевказаного подання.
З метою встановлення місця проживання (перебування) ОСОБА_1 , на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень громадських робіт, виправних робіт, суспільно корисних робіт від 19.03.2013, органом пробації здійснено запити до установ, підприємств та організацій, а саме: до від обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області, Першого відділу ДВС у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Вінницького відділення поліції ГУНП у Вінницькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно відповіді Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький), де зазначено, що не виявлено актові записи про шлюб, зміну імені, смерть на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Перевірка здійснена за даними внесеними до Державного реєстру актів цивільного стану громад з 01.01.2020 до теперішнього часу.
Із повідомлення відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області вбачається те, що ОСОБА_1 , не значиться, тобто відсутнє місце реєстрації у даного громадянина.
Відповідно до відповіді від КНІ «ВМКЛІМД», де зазначено, що ОСОБА_1 медичною допомогою не звертався.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 , що на військовому обліку ОСОБА_1 не перебуває та на військову службу не призивався.
Повторно, з метою встановлення місця проживання (перебування) ОСОБА_1 на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень громадських робіт, виправних робіт, суспільно корисних робіт від 19.03.2013, органом пробації здійснено повторно запити до установ, підприємств та організацій, а саме: до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС країни у Вінницькій області, Першого відділу ДВС у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Вінницького відділення поліції ГУНП у Вінницькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповіді Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області вказано, що під час перевірки було встановлено, що за адресою: АДРЕСА_2 , проживає ОСОБА_1 . Після чого інспектором перевірено дану адресу, але за даною адресою вищевказаний громадянин був відсутній. При усному спілкуванні з сусідами, стало відомо, о вони вже тривалий час по бачили і не знають де перебуває ОСОБА_1 .
З метою встановлення місця проживання (перебування) ОСОБА_1 на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень громадських робіт, виправних робіт, суспільно корисних робіт від 19.03.2013, органом пробації здійснено повторно запити до установ, підприємств та організацій, а саме: до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС країни у Вінницькій області, Першого відділу ДВС у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Вінницького відділення поліції ГУНП у Вінницькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно відповіді Першого відділу Державної виконавчої служби міста Вінниця Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), 20.01.2022 державним виконавцем винесено постанову про закриття виконавчого провадження згідно п .7 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Однак всіма вжитими заходами встановити місце проживання даного громадянина не представилось можливим.
Відповідно до п. 13.13. Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до п. 5.1 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року №474/15 (зі змінами та доповненнями), виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
Суд вважає за можливе застосувати аналогію закону та припинити виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт у зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, а саме, у зв'язку із тим, що встановити місце знаходження, місце перебування та місце реєстрації не виявилось можливим за яким би фактично перебував ОСОБА_1 . Органом пробації було здійснено усі можливі розшукові заходи для встановлення місця знаходження ОСОБА_1 , однак встановити, де саме знаходиться правопорушник виявилось не можливим.
Враховуючи викладене, суд вважає, що подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 відносно ОСОБА_1 при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 283, 304, 325-4 КУпАП України, суд,
Подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання, щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 відносно ОСОБА_1 при наявності підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови - задовольнити.
Припинити виконання стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин, накладеного згідно постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 12.04.2021 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП на ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: