печерський районний суд міста києва
Справа № 757/53370/25-к
пр. № 1-кс-44838/25
31 жовтня 2025 року м. Київ
Печерський районний суд міста Києва в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковник поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , у кримінальному проваджені № 12024000000002413 від 26.11.2024, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, а також за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,
Короткий виклад вимог клопотання
До провадження слідчого судді надійшло клопотання сторони кримінального провадження про тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (NIP: НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтовування клопотання вказано, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000002413 від 26.11.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, а також за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу Державного секретаря ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.10.2019 № 2257-ос ОСОБА_5 з 25.01.2019, на час довготермінового відрядження, призначено на посаду віце-консула ІНФОРМАЦІЯ_3 в Єкатеринбурзі.
Далі на підставі наказу Державного секретаря ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.04.2022 № 493-ос ОСОБА_5 з 08.03.2022 переведено з посади віцеконсула ІНФОРМАЦІЯ_3 в Єкатеринбурзі на посаду другого секретаря Посольства України в Республіці Польща.
Так, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 31.05.2022, ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, обіймаючи посаду другого секретаря з консульських питань Посольства України в Республіці Польща, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, являючись службовою особою з огляду на положення ч. 3 ст. 18 КК України, будучи достовірно обізнаним із нормативно-правовими актами та посадовою інструкцією, що регулюють його діяльність, зокрема в частині питань, пов'язаних з оформленням набуття громадянства, використовуючи своє службове становище вирішив вчинити дії, направлені на сприяння незаконному переправленню громадянки Російської Федерації ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , через державний кордон України, шляхом надання відповідних засобів, а саме: забезпечення набуття громадянства України з подальшою видачою ОСОБА_6 паспорту громадянина України для виїзду за кордон.
Реалізуючи свій злочинний умисел, 31.05.2022 ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 ), обіймаючи посаду другого секретаря з консульських питань Посольства України в Республіці Польща, всупереч положенням п. 4 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 № 215, прийняв від невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка не була уповноважена здійснювати представництво інтересів громадянки Російської Федерації ОСОБА_6 , заяву, складену власноруч від імені останньої про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі п. 2 ст. 6, ст. 8 Закону України «Про громадянство України».
При цьому громадянка Російської Федерації ОСОБА_6 у той час перебувала в Україні, на території Республіки Польща постійно не проживала та можливості особистого звернення до вказаної дипломатичної установи не мала.
Прийнявши вказану заяву, ОСОБА_5 перевірив правильність заповнення відповідного документу, а також всіх долучених до нього додатків, серед них: паспорту громадянина Російської Федерації серії № НОМЕР_2 , виданого на ім'я ОСОБА_6 ; свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого на ім'я ОСОБА_6 ; свідоцтва про народження її матері ОСОБА_7 серії НОМЕР_4 ; свідоцтва про народження її діда ОСОБА_8 серії НОМЕР_5 ; свідоцтва про народження її прабаби ОСОБА_9 серії НОМЕР_6 ; документу, який нібито підтверджував постійне проживання ОСОБА_6 на території Республіки Польща - посвідки на тимчасове проживання ( ОСОБА_10 ) серії НОМЕР_7 , виданого Мазовецьким воєводою 16.02.2022 на ім'я ОСОБА_6 , з приводу чого залишив особистий підпис у згаданій заяві, тим самим засвідчивши як факт звернення саме ОСОБА_6 до вказаної дипломатичної установи, що не відповідав дійсності, так і достовірність наданих від її імені документів, при цьому умисно проігнорувавши, що відповідно до Закону Республіки Польща «Про іноземців» документом, який засвідчує статус особи на постійне проживання в Республіці Польща, є посвідка на постійне проживання ( ОСОБА_11 ), натомість надана посвідка на тимчасове проживання ( ОСОБА_10 ) на ім'я ОСОБА_6 являлася документом, який лише засвідчував легальне тимчасове перебування іноземця на території Республіки Польща і не міг вважатися документом, що підтверджує постійне проживання іноземця та території Республіки Польща.
Продовжуючи реалізацію свого єдиного злочинного умислу, того ж дня 31.05.2022 ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 ), обіймаючи посаду другого секретаря з консульських питань Посольства України в Республіці Польща, використовуючи своє службове становище, діючи умисно та протиправно, незважаючи на відсутність у громадянки Російської Федерації ОСОБА_6 документу, який підтверджує факт її постійного проживання в Республіці Польща - посвідки на постійне проживання ( ОСОБА_11 ), та безпідставність звернення від її імені до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про набуття громадянства в порядку п. 4 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 № 215, прийняв рішення про набуття останньою громадянства України з огляду на норму ст. 8 Закону України «Про громадянство України», тобто за територіальним походженням, надавши вказане рішення на затвердження Надзвичайному і Повноважному Послу України в Республіці Польща.
Надалі того ж дня 31.05.2022 Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща, перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 ), отримавши згадані документи від ОСОБА_5 , будучи впевненим стосовно існування у громадянки Російської Федерації ОСОБА_6 законних підстав для набуття громадянства України у зв'язку з перевіркою достовірності наданих нею документів ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 , не усвідомлюючи наявності у діях останнього злочинного умислу, направленого на сприяння незаконному переправленню зазначеної особи через державний кордон України, видав довідку № 6137/КВ/19-756/Н про реєстрацію ОСОБА_6 громадянкою України.
З метою доведення свого єдиного злочинного умислу до кінця, 02.07.2022 ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні Посольства України в Республіці Польща, що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 ), обіймаючи посаду другого секретаря з консульських питань Посольства України в Республіці Польща, використовуючи своє службове становище, діючи умисно та протиправно, із застосуванням функцій інформаційно-комунікаційної системи Міністерства закордонних справ України « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та логіну доступу до неї « ОСОБА_12 », вніс до Єдиного державного демографічного реєстру відомості щодо набуття ОСОБА_6 громадянства України, а також зареєстрував заяву-анкету № 21808653 про оформлення останній паспорту громадянина України для виїзду за кордон задля подальшого його використання ОСОБА_6 як засобу для перетину державного кордону України.
Після того, в період часу з 02.07.2022 по 10.05.2023, ОСОБА_6 отримала паспорт громадянина України серії НОМЕР_8 для виїзду за кордон на своє ім'я, попередньо виготовлений 01.07.2022.
Отримавши наведений документ, 10.05.2023 о 01 год 53 хв. ОСОБА_6 , використовуючи паспорт громадянина України серії НОМЕР_8 для виїзду за кордон на своє ім'я, виданий всупереч установленому порядку, незаконно перетнула державний кордон України в пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (Дружба), ідентифікаційний номер № НОМЕР_9 , розташованому: за адресою АДРЕСА_4 , та виїхала поза межі України.
Також 20.05.2023 о 21 год 41 хв. ОСОБА_6 , використовуючи паспорт громадянина України серії НОМЕР_8 для виїзду за кордон на своє ім'я, виданий всупереч установленому порядку, незаконно перетнула державний кордон України в пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ідентифікаційний номер № НОМЕР_10 , розміщеному за адресою: АДРЕСА_5 , та в'їхала на територію України.
Під час досудового розслідування 26.09.2025 о 09 год 20 хв ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженцю м. Рівне, українцю, громадянину України, працюючому на посаді радника відділу дипломатичних привілеїв та імунітетів Департаменту державного протоколу ІНФОРМАЦІЯ_2 , одруженому, з повною вищою освітою, раніше не судимому, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_6 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_7 , повідомлено про підозру в сприянні незаконному переправленню особи через державний кордон України шляхом надання засобів, вчиненому службовою особою з використанням службового становища, тобто скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду другого секретаря з консульських питань Посольства України в Республіці Польща, нехтуючи вимогами п. п. 4, 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, ст. ст. 8, 9 Закону України «Про громадянство України», незважаючи на відсутність відповідних на те правових підстав, з метою усунення перешкод для перетину державного кордону України, прийняв заяви про оформлення набуття громадянства та подав на підпис Надзвичайному та Повноважному Послу України в Республіці Польща довідки про реєстрацію громадянами України ряду громадян Російської Федерації, а саме: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_7 та громадянина Держави Ізраїль ОСОБА_17 .
Для встановлення обставин кримінального правопорушення, яке розслідується у кримінальному провадженні, повного аналізу та систематизації інформації щодо обставин вчинення злочину, встановлення всіх осіб, причетних до його вчинення, а також виконання інших завдань кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні належним чином завірених копій документів у електронному та паперовому вигляді, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (NIP: НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 , про дату, час, місця та підстави перетину державного кордону Республіки Польща громадянами Російської Федерації ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та громадянином Держави Ізраїль ОСОБА_17 у період часу з 01.01.2020 по 01.01.2025.
Komenda Gіуwna Straїy Granicznej є державним органом Республіки Польща, основними завданням якого є: охорона державного кордону Республіки Польща; контроль осіб і транспорту на кордоні; боротьба з нелегальною міграцією та контрабандою; забезпечення безпеки на зовнішньому кордоні ЄС.
Ураховуючи вищевикладене, з метою повного і неупередженого дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, а також з метою забезпечення прийняття законних процесуальних рішень, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні слідчих (процесуальних) дій на території Республіки Польща, а саме у проведені тимчасового доступу до речей та документів (здійснення їх виїмки), що містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (NIP: НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 .
Явка сторін
Слідчий подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у клопотанні та просив його задовольнити.
Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Правове обґрунтування та мотиви слідчого судді
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
До охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать:
1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації;
2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю;
3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій;
4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю;
5) відомості, які можуть становити банківську таємницю;
6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру;
7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;
8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних;
9) державна таємниця;
10) таємниця фінансового моніторингу;
11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до ЗУ "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" (ст. 162 КПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно зі ст. 542 КПК України міжнародне співробітництво під час кримінального провадження полягає у вжитті необхідних заходів з метою надання міжнародної правової допомоги шляхом вручення документів, виконання окремих процесуальних дій, видачі осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, тимчасової передачі осіб, перейняття кримінального переслідування, передачі засуджених осіб та виконання вироків. Міжнародним договором України можуть бути передбачені інші, ніж у цьому Кодексі, форми співробітництва під час кримінального провадження.
Статтею 562 КПК України передбачено, що якщо для виконання запиту компетентного органу іноземної держави необхідно провести процесуальну дію, виконання якої в Україні можливе лише з дозволу прокурора або суду, така дія здійснюється лише за умови отримання відповідного дозволу в порядку, передбаченому цим Кодексом, навіть якщо законодавство запитуючої сторони цього не передбачає. Підставою для вирішення питання щодо надання такого дозволу є матеріали звернення компетентного органу іноземної держави.
Згідно з Європейською конвенцією про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959 року, Договірні Сторони (зокрема і Україна) зобов?язуються надавати одна одній, відповідно до положень цієї Конвенції, якнайшвидшу взаємну допомогу у кримінальному переслідуванні правопорушень, покарання яких на момент прохання про надання допомоги підпадає під юрисдикцію судових властей запитуваної Сторони.
При цьому, якщо запитуюча Сторона звертається з ясно висловленим проханням про це. запитувана Сторона здійснює вручення у спосіб, передбачений її власним законодавством для вручення аналогічних документів, або у спеціальний спосіб, сумісний з цим законодавством.
Одночасно, Конвенцією передбачено, що запитувана сторона виконує, у передбачений її законодавством спосіб, будь-які судові доручення, які стосуються кримінальної справи і які надсилаються їй судовими властями запитуючої Сторони з метою забезпечення свідоцьких показань або передачі предметів, які являють собою речові докази, матеріалів судової справи, або документів.
При вирішенні питання про можливість проведення процесуальних дій на території іноземної держави необхідно враховувати норми міжнародних договорів про правову допомогу які діють між Україною та іноземною державою, на території якої орган досудового розслідування має намір проводити такі лії, і в яких передбачене беззастережне визнання судових рішень України у кримінальних справах, що підтверджується також і нормами національного законодавства, зокрема розділом ЇХ КПК України «Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження».
Так, подане до суду клопотання слідчого відповідає вимогам, передбаченим ч. 2 ст. 160 КПК України.
Слідчий суддя, аналізуючи обґрунтування клопотання відповідно до фабули кримінального правопорушення та додані до клопотання матеріали дійшов висновку, що сторона кримінального провадження у своєму клопотанні довела наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають у володінні відповідної юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, у подальшому можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні, і при цьому іншим способом у даний час довести обстави, які передбачається довести, не вбачається можливим.
На підставі викладеного, керуючись ст. 131, 132, 159-166, 309, 542, 562 КПК України, слідчий суддя
Клопотання - задовольнити.
Зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (NIP: НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 , надати старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 та іншим слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні, прокурору другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , у кримінальному проваджені 12024000000002413 від 26.11.2024 та уповноваженим особам компетентних органів Республіки Польща дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення належно завірених копій (в паперовому та/або цифровому виглядах), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (NIP: НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 , а саме: відомостей про дату, час, місця та підстави перетину державного кордону Республіки Польща в період часу з 01.01.2020 по 01.01.2025 наступними особами:
- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , громадянка Російської Федерації, паспорт громадянки Російської Федерації код НОМЕР_11 , виданий МВД 77429 19.02.2020. Могла використовувати наявний в неї паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_12 , виданий 24.06.2022 Посольством України в Республіці Польща.
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянка Російської Федерації, паспорт громадянки Російської Федерації код НОМЕР_13 , виданий ФМС 23026 17.09.2014. Могла використовувати наявний в неї паспорт громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_8 , виданий 01.07.2022 Посольством України в Республіці Польща.
- ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , громадянин Російської Федерації, паспорт громадянина Російської Федерації код НОМЕР_14 , виданий МВД 0105 23.10.2018. Міг використовувати наявний в нього паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_15 , виданий 24.06.2022 Посольством України в Республіці Польща.
- ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , громадянин Російської Федерації, паспорт громадянина Російської Федерації код НОМЕР_16 , виданий ФМС 77430 11.02.2013. Міг використовувати наявний в нього паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_17 , виданий 01.07.2022 Посольством України в Республіці Польща.
- ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , громадянин Російської Федерації, паспорт громадянина Російської Федерації код НОМЕР_18 , виданий МВД 0069 11.12.2018. Міг використовувати наявний в нього паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_19 , виданий 24.06.2022 Посольством України в Республіці Польща.
- ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , громадянин Держави Ізраїль, паспорт громадянина Держави Ізраїль № НОМЕР_20 , виданий м. Тель-Авів 16.11.2017. Міг використовувати наявний в нього паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_21 , виданий 12.07.2022 Посольством України в Республіці Польща.
- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , громадянка Російської Федерації, паспорт громадянки Російської Федерації код НОМЕР_22 , виданий МВД 23026 01.12.2018. Могла використовувати наявний в неї паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_23 , виданий 17.07.2024 Посольством України в Республіці Польща.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_18
Ухвала виготовлена в двох примірниках:
примірник № 1 - у матеріалах судового провадження;
примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому / прокурору.
Слідчий суддя ОСОБА_18