Номер провадження 3/754/213/26
Справа №754/21105/25
Іменем України
02 лютого 2026 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Скляренко У.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
керівник політичної партії «Громада розвиток рушій»,
адреса: м. Київ, вул. Олександра Сабурова, буд. 8,
за ст. 212-21 КУпАП
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1278 від 25.11.2025 зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Громада розвиток рушій» порушила вимоги ч. 9, 11, 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії» за таких обставин:
Відповідно до п. 1 ч. 11 ст. 17 Закону, звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи, зокрема 1) «Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;
У Звіті Партії за II квартал 2025 року зазначено відомості про фактичне місцезнаходження Партії, (вул. Ярослава Івашкевича (Вишгородська), 28/1, м. Київ, 04074), відмінне від відомостей з Єдиного державного реєстру про місцезнаходження Партії (вул. Сержа Лифаря (Олександра Сабурова), буд 8, м. Київ, 02222), проте у п. 1 розд. І «Майно та нематеріальні активи» у Звіті Партії за II квартали 2025 року відсутні відомості про нерухоме майно, що знаходиться у Партії на праві користування.
Водночас до умов попередніх перевірок у Партії наявне приміщення в тимчасовому спільному користуванні за адресою: АДРЕСА_1 , площею 38,5 кв. м, відповідно до Договору про співробітництво від 30.09.2024 № 42/03/ВІ/24-Ю. Строк дії даного договору до 29 вересня 2025 року включно.
Партія листом вх. № 130370/0/07-25 від 25.09.2025 підтвердила факт використання вищезазначеного майна у звітному періоді.
Таким чином, невідобразила у п. 1 розділу «Майно та нематеріальні активи» Звіту інформації про об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 38,5 кв. м, який знаходиться у користуванні Партії.
Так, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Партія має 1 місцеву організацію, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи в установленому порядку, а саме: Київська міська організація політичної партії «Партія рішучих громадян» (ідентифікаційний код 40008225), місце реєстрації якої є вул. Сержа Лифаря 8, м. Київ, 02232.
Звіт Партії за II квартал 2025 року подано без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевої організацій політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, що відповідно до абз. 2 та 4 п. 6 розд. III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 № 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739, є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення.
Частиною 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до п. 6 розд. IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
Під час формування Звіту політичною партією в Реєстрі автоматично завантажується інформація:
на 4-му кроці про місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (назва та ідентифікаційний код);
на 20-му кроці про звіти місцевих організацій політичної партії (назва, дата поданого звіту, файл звіту).
Таким чином, керівнику (уповноваженій особі) Партії при формуванні Звіту надається можливість вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру усіх відомостей про зареєстровані місцеві організації, які набули статусу юридичної особи, та за потреби внесення інформації до Реєстру.
Отже, не відображення Партією у Звіті за II квартал 2025 року відомостей про Київську міську організацію політичної партії «Партія рішучих громадян» (ідентифікаційний код 40008225) та не подання Партією відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру цієї місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, є порушенням ч. 9, 11,13 ст. 17 Закону.
У частині 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) уповноваженої особи політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Повноваження ОСОБА_1 підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .
Так, п. 5.14. розд. 5 Статуту Партії, передбачено, що голова Партії здійснює поточне керівництво діяльністю Партії, без доручення представляє її у відносинах з іншими політичними партіями, громадськими організаціями, органами державної влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами; скасовує або змінює будь-яке рішення рад обласних, місцевих організацій Партії, а також будь-яке рішення голів обласних, місцевих організацій та первинних осередків Партії; має право розпорядчого (першого) підпису документів від імені Партії, зокрема фінансових, бухгалтерських документів, правочинів, угод, звітів та інших документів.
У ст. 3 Закону передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Звіт Партії за II квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 11.08.2025 о 23:01 (унікальний ідентифікатор Звіту 33d2692dd64a-48e5- 9703- 4283e36cele9) та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа - керівник Партії, порушила порядок подання Звіту не забезпечивши належне виконання свої безпосередніх службових обов'язків, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-21 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день час і місце розгляду протоколу про адміністративне правопорушення повідомлявся належним чином як за адресою місця знаходження політичної партії, так і за вказаним в матеріалах номером телефону.
З метою розгляду справи у розумні строки, справа розглянута в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних у ній доказів.
Слід зазначити, що з огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, повідомлялася про судові засідання, також повідомлялася Департаментом формування доброчесності політичних фінансів про складання протоколу та запрошувала для надання відповідних пояснень керівника Партії, суддя вважає за можливе розглянути справу без його участі, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. При цьому, враховуються вимоги ст. 268 КУпАП , відповідно до яких, участь особи при розгляді справ за ст.212-21 КУпАП не є обов'язковою.
Матеріали справи не містять пояснень ОСОБА_1 щодо обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Так, ч. 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії» визначає, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з положеннями ч. 11 статті 17 Закону України «Про політичні партії», звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає наступні пункти:
1) "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;
2) "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);
3) "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили;
4) "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Положеннями ч. 13 статті 17 Закону України «Про політичні партії» передбачено що уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, 2021 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
У відповідності до п.3 розділу ІІ Порядку визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21.
Матеріалами справи доведено, що Політична партія «Партія рішучих громадян» не виконала вимоги, визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який сформовано станом на 29.08.2025, ОСОБА_1 - керівником Київської міської організації політичної партії «Партія рішучих громадян».
Відповідно до п. 5.14. розд. 5 Статуту Партії, передбачено, що голова Партії здійснює поточне керівництво діяльністю Партії, без доручення представляє її у відносинах з іншими політичними партіями, громадськими організаціями, органами державної влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами; скасовує або змінює будь-яке рішення рад обласних, місцевих організацій Партії, а також будь-яке рішення голів обласних, місцевих організацій та первинних осередків Партії; має право розпорядчого (першого) підпису документів від імені Партії, зокрема фінансових, бухгалтерських документів, правочинів, угод, звітів та інших документів.
Доказів тому, що голова партії делегував свої повноваження в частині подання Звіту - матеріали протоколу не містять.
Вимогами п.9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту встановлено, що сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.
Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання квартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Під час розгляду вказаної справи встановлено, що ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Партія рішучих громадян», порушила вимоги ч. 9, 11, 13 ст. 17 Закону України «Про політичні партії» при подачі звіту за ІІ квартал 2025.
Під час слухання справи не було суду надано належних та допустимих доказів на спростування зазначеного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Так, ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, вина ОСОБА_1 , як керівника політичної Партії «Партія рішучих громадян» у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП підтверджена дослідженими матеріалами справи.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд накладає стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст. 221, 283- 285, 294 КУпАП, суддя -
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Роз'яснити правопорушнику, що відповідно до частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити правопорушнику, що відповідно до положень статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд міста Києва протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя У.В. Скляренко