ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/11814/25
провадження № 2/753/495/26
03 лютого 2026 року м. Київ
Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Маркєлової В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів,
У червні 2025 року Київський міський центр зайнятості звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів у розмірі 4 035,17 грн.
Позовна заява обґрунтована таким.
До Дарницької районної філії Київського міського центру зайнятості (10.11.2021 звернувся громадянин ОСОБА_1 з заявами про надання (поновлення) статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон 1533-ІІІ), загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття- це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України ка випадок безробіття.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон 5067- VІ) безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або Інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до статті 4 Закону 5067- VІ (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зокрема до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідач для отримання статусу безробітного у вказаній заяві, зазначив інформацію про те, що не відноситься до зайнятого населення та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно.
Відповідач повідомив, що ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 43 Закону 5067-VІ та частини 1 статті 22, частини 1 статті 23 Закону 1533-ІІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), наказом Дарницької районної філії Київського МЦЗ № НТ211116 від 16.11.2021 Відповідачу надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 10.11.2021.
Керуючись підпунктом 12 частини 1 статті 45 Закону 5067-VІ та абзацом 12 підпункту 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 792 від 19.09.2018 (що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) наказом Дарницької районної філії Київського МЦЗ № НТ220321 від 21.03.2022 Відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та припинено реєстрацію з 18.03.2022.
Згідно статті 23 Закону 5067-VІ Позивач здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційну-аналітичну систему центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію що надходить від територіальних органів в процесі діяльності громадян, роботодавців та органів державної влади.
Форми та порядок надання інформації, яка формується Пенсійним фондом України, визначені в Положенні про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1.
При цьому, надання інформації Пенсійним фондом України суб'єктам інформаційного обміну, до яких належать і територіальні органи Державного центру зайнятості, здійснюється на центральному рівні за окремими протоколами.
Зазначений обмін між суб'єктам інформаційного обміну здійснюється в електронній формі з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису та засобів криптографічного захисту інформації, які відповідають вимогам до криптографічних повідомлень, форматів структури, протоколів, алгоритмів та інтерфейсів, встановлених законодавством.
При опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування виявлено, що під час перебування на обліку, Відповідач був призваний на військову службу до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Київським міським центром зайнятості складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення за № 1076, згідно з яким встановлено, що ОСОБА_1 зарахований в списки особового складу НОМЕР_3 Печерської бригади Національної гвардії України з 26.02.2022.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставши, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 статті 36 Закону 1533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З 26.02.2022 Відповідач, під час перебування на обліку в центрі зайнятості, належав до категорії зайнятого населення, про що не 'Повідомив Дарницьку районну філію Київського МЦЗ.
Згідно довідки-розрахунку № 150 від 16.08.2022 розмір нарахованого та виплаченого Відповідачу матеріального забезпечення на випадок безробіття з 26.02.2022 по 18.03.2022 становить 4 035,17 грн.
Наказом Дарницької районної філії Київського МЦЗ № НТ220824 від 24.08.2022 прийнято рішення щодо повернення Відповідачем нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення.
З метою досудового врегулювання спору, Дарницькою районною філією Київського МЦЗ надіслано на адресу Відповідача лист-повідомлення № 263.5- 1641/22 від 25.08.2022 про необхідність повернення в добровільному порядку нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття.
Станом на теперішній час вище вказані кошти в добровільному порядку Відповідачем не повернуті.
Ухвалою від 28.07.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; призначив в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін; установив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Оскільки відповідач відзив не подав, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких мотивів.
10.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дарницької районної філії Київського міського центру зайнятості із заявою про надання (поновлення статусу безробітного) та заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю (а.с.7).
На підставі наказу Дарницької районної філії Київського міського центру зайнятості від 16.11.2021 № НТ211116 ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено виплату по безробіттю з 10.11.2021 (а.с.9).
Відповідно до ст. 23 ЗУ «Про зайнятість населення» міські центри зайнятості здійснюють реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційно-аналітичну систему центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію, що надходить від територіальних органів в процесі діяльності громадян, роботодавців та органів державної влади.
Форми та порядок надання інформації, яка формується Пенсійним фондом України, визначені в Положенні про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1.
При опрацюванні даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування позивач виявив, що під час перебування на обліку ОСОБА_1 був призваний на військову службу до ч/ч НОМЕР_1 НГУ.
Згідно з п. 18 ч. 2 ст. 22 ЗУ «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, зокрема проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння відомостей, поданих особою під час реєстрації, та/або даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також шляхом інформаційного обміну з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, щодо знаходження за межами України осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного або які бажають отримати статус зареєстрованого безробітного. У разі потреби розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до п. 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, який затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1 (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин), розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітного. Перевірка провожиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платників внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
Згідно з актом № 1076, складеного Київським міським державним центром зайнятості за результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», центром зайнятості здійснено обмін інформацією з Пенсійним фондом України, в результаті якого виникла необхідність уточнення дати мобілізації ОСОБА_1 та прийняття до в/ч НОМЕР_1 . Для проведення звірки отримано поштою лист від 11.08.2022 № 1/66/1/3-1355 з доданим витягом з наказу від 19.03.2022 № 60. Згідно надісланих документів до звірки ОСОБА_1 зарахований в списки особового складу НОМЕР_3 Печерської бригади Національної Гвардії України з 26.02.2022 (а.с.10).
На підставі наказу Дарницької районної філії Київського міського центру зайнятості від 21.03.2022 № НТ220321 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю та припинено реєстрацію з 18.03.2022 (а.с.9).
Відповідно до ст. 2, 3 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості не повідомив позивача про те, що з 26.02.2022 він належав до категорії зайнятого населення.
Відповідно до довідки-розрахунку № 150 від 16.08.2022 ОСОБА_1 , який був зареєстрований як безробітний в Дарницькій районній філії Київського міського центру зайнятості, надлишково виплачені кошти матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 4 035,17 грн, з яких:
- за період з 26.02.2022 по 28.02.2022 сплачено 605,28 грн;
- за період з 01.03.2022 по 17.03.2022 сплачено 3 429,89 грн (а.с. 13).
Дарницька районна філія Київського міського центру зайнятості надіслала на адресу позивача повідомлення про необхідність повернення коштів в сумі 4 035,17 грн, які сплачені йому за період з 26.02.2022 по 17.03.2022.
Вказані кошти в добровільному порядку Відповідачем не повернуті.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Оскільки відповідач 26.02.2022 зарахований в списки особового складу в/ч НОМЕР_4 НГУ, однак він не повідомив позивача про підстави, які впливають на умови нарахування та виплати матеріального забезпечення як безробітному, йому безпідставно нараховано та виплачено матеріальне забезпечення на випадок безробіття з 26.02.2022 по 18.03.2022 у розмірі 4 035,17 грн, які він повинен повернути позивачу.
Щодо стягнення судових витрат, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем при звернені до суду у розмірі 3 028,00 грн.
Керуючись нормами ст. 10, 12, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості безпідставно нараховане та виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття з 26.02.2022 по 18.03.2022 у розмірі 4 035,17 грн, судовий збір у розмірі 3 028,00 грн, разом - 7 063,17 грн.
Позивач: Київський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 03491091, місцезнаходження: м. Київ, вул. Жилянська, буд. 47-Б.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду безпосередньо шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Маркєлова