Подільський районний суд міста Полтави
Справа № 553/5514/25
Провадження № 3/553/123/2026
Іменем України
03.02.2026м. Полтава
Подільський районний суд міста Полтави в складі:
головуючого судді: Тимчука Р.І.,
при секретарі: Гресь А.В.,
за участі:
представника Полтавської митниці ДМС України: Сидоренка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава матеріал відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Львівської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 12.01.2021 органом 4627, РНОКПП НОМЕР_2 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення про порушення митних правил, передбаченого частиною 2 статті 483 Митного кодексу України, ?
30.12.2025 року на розгляд суду надійшла з Полтавської митниці ДМС України справа № 553/5514/25 (провадження № 3/553/123/2026) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками вчинення порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 483 МК України, яка за протоколом автоматизованого розподілу справи була передана на розгляд судді Тимчуку Р.І.
Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд « ОСОБА_2 » (код ЄДРПОУ 44793055, Київська обл., Бориспільський р-н, м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 40А, оф. 10).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 27.07.2023 року громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації-PL) через пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці як гуманітарної допомоги.
Як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації-PL) ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано «Благодійний фонд ім. Олександра Калинчука», а в розділі 9 - автомобіль «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 та лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» від 26.07.2023 № 26-07-002, відповідно до якого зазначений транспортний засіб призначений як гуманітарна допомога.
В ході проведення відповідних перевірочних заходів у відповідь на лист Полтавської митниці від 14.04.2025 №7.23-1/20-01/10/1599 надійшов лист від ОСОБА_3 від 21.05.2025 б/н, яким митницю повідомлено, що лист від 26.07.2023 № 26-07-002 щодо ввезення як гуманітарної допомоги автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 не підписувався та не реєструвався; зазначений автомобіль на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» не надходив; інформація про будь-які взаємовідносини благодійної організації з громадянином ОСОБА_1 відсутня.
Також на лист Полтавської митниці від 14.04.2025 № 7.23-1/20-01/8.2/1592 отримана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.04.2025 № 819/3778/бдр, якою Полтавську митницю повідомлено, що відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи Збройних Сил відомості щодо реєстрації автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 відсутні.
Разом зі своїми поясненнями від 27.08.2025 громадянин ОСОБА_1 надав Акт приймання-передачі автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 від 28.07.2023 відповідно до якого вказаний автомобіль переданий військовослужбовцю військової частини НОМЕР_5 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В ході проведення додаткової перевірки митницею отримана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.10.2025 № 819/9683/бдр, відповідно до якої транспортний засіб «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 на обліку у військовій частині не перебував, а громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 військову службу у військовій частині НОМЕР_5 не проходив.
Згідно з службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 29.08.2025 № 15/15-01/5983 вартість подібного транспортного засобу «KIA SPORTAGE» 2007 року виготовлення станом на 27.07.2023 становить 109230,66 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобіль «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації-PL), шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів документів: декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2023 та листа Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» від 26.07.2023 № 26-07-002, що містять неправдиві відомості щодо одержувача.
Згідно з інформацією, наявної у базі даних модуля «Провадження в справах про порушення митних правил» автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» встановлено, що у відношенні громадянина України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) Тернопільською митницею заведена справа про порушення митних правил від 04.04.2024 № 0024/40300/24 за ознаками адміністративного правопорушення за частиною першою статті 483 Митного кодексу України, по якій згідно з постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.10.2024 у справі № 607/11925/24 громадянина ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу та конфіскації (у відповідності до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень постанова суду набрала законної сили - 02.12.2024).
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване, просив врахувати надані письмові пояснення.
Заслухавши представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про таке.
Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За положеннями п. 3 ч. 1 ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Згідно з ч. 2 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості вчинені особою, яка протягом року притягувалася до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Тобто, при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
У відповідності до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Так, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це може бути митна декларація.
Для кваліфікації дій за ч. 2 ст. 483 МК України не мають значення мотив і мета їх вчинення, а також те чи настали від цього шкідливі наслідки.
Як роз'яснено у п. п. 5, 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8 (зі змінами), незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Судом встановлено, наступне. Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортного засобу в якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (код ЄДРПОУ 44793055, Київська обл., Бориспільський р-н, м. Переяслав, вул. Богдана Хмельницького, 40А, оф. 10). В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 27.07.2023 року громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації-PL) через пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці як гуманітарної допомоги. Як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації-PL) ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано «Благодійний фонд ім. Олександра Калинчука», а в розділі 9 - автомобіль «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 та лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» від 26.07.2023 № 26-07-002, відповідно до якого зазначений транспортний засіб призначений як гуманітарна допомога. В ході проведення відповідних перевірочних заходів у відповідь на лист Полтавської митниці від 14.04.2025 №7.23-1/20-01/10/1599 надійшов лист від ОСОБА_3 від 21.05.2025 б/н, яким митницю повідомлено, що лист від 26.07.2023 № 26-07-002 щодо ввезення як гуманітарної допомоги автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 не підписувався та не реєструвався; зазначений автомобіль на адресу Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» не надходив; інформація про будь-які взаємовідносини благодійної організації з громадянином ОСОБА_1 відсутня. Також на лист Полтавської митниці від 14.04.2025 № 7.23-1/20-01/8.2/1592 отримана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.04.2025 № 819/3778/бдр, якою Полтавську митницю повідомлено, що відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи Збройних Сил відомості щодо реєстрації автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 відсутні. Разом зі своїми поясненнями від 27.08.2025 громадянин ОСОБА_1 надав Акт приймання-передачі автомобіля «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 від 28.07.2023 відповідно до якого вказаний автомобіль переданий військовослужбовцю військової частини НОМЕР_5 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . В ході проведення додаткової перевірки митницею отримана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.10.2025 № 819/9683/бдр, відповідно до якої транспортний засіб «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 на обліку у військовій частині не перебував, а громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 військову службу у військовій частині НОМЕР_5 не проходив. Згідно з службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 29.08.2025 № 15/15-01/5983 вартість подібного транспортного засобу «KIA SPORTAGE» 2007 року виготовлення станом на 27.07.2023 становить 109230,66 грн. Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобіль «KIA SPORTAGE», кузов № НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (країна реєстрації-PL), шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів документів: декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.07.2023 та листа Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» від 26.07.2023 № 26-07-002, що містять неправдиві відомості щодо одержувача.
Згідно з інформацією, наявної у базі даних модуля «Провадження в справах про порушення митних правил» автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» встановлено, що у відношенні громадянина України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) Тернопільською митницею заведена справа про порушення митних правил від 04.04.2024 № 0024/40300/24 за ознаками адміністративного правопорушення за частиною першою статті 483 Митного кодексу України, по якій згідно з постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.10.2024 у справі № 607/11925/24 громадянина ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу та конфіскації (у відповідності до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень постанова суду набрала законної сили - 02.12.2024).
Згідно з наявними у матеріалах справи доказами, ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України 27.07.2023 року.
Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11.10.2024 у справі № 607/11925/24 громадянина ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено стягнення у виді штрафу та конфіскації (у відповідності до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень постанова суду набрала законної сили - 02.12.2024 року).
Отже, суд вважає, що оскільки на момент вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 не притягався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, тому його дії за ч. 2 ст. 483 МК України кваліфіковані невірно.
Кодекс України про адміністративне правопорушення не містить норми, яка б передбачала перекваліфікацію дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому у даному випадку необхідно застосувати аналогію закону, як засіб заповнення прогалини у законодавстві, який полягає у застосуванні врегульованих конкретною нормою правовідносин, норми закону, що регламентує подібні відносини у кримінальному процесуальному законодавстві.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 11.10.2011 N 10-рп/2011 вказав, що з аналізу положень міжнародних актів, наведених у Рішенні, не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення».
У пункті 3.6 цього рішення Конституційний Суд України вказує, що відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним. У цьому ж рішенні Конституційний Суд України поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У пункті 21 рішення ЄСПЛ у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року (заява № 7460/03) зазначено, що Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, справи про адміністративні правопорушення, враховуючи, зокрема, розмір та характер стягнень, для цілей статті 6 ЄКПЛ належать до справ із обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення. Відтак, на дану категорію справ поширюються гарантії статті 6 ЄКПЛ.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.97, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, нікого не може бути визнано винним у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення на підставі будь-якої дії чи бездіяльності, яка на час її вчинення не становила кримінального правопорушення, згідно з національним законом або міжнародним правом; також не може бути призначене суворіше покарання ніж те, що підлягало застосуванню на час вчинення кримінального правопорушення.
З метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод суд має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 483 МК України дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка протягом року притягалася до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України або статтею 482цього Кодексу. Проте як було встановлено вище на момент вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_1 не був особою, яка притягалася до адміністративної відповідальності за зазначеними статтями.
За таких обставин суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід перекваліфікувати з ч. 2 ст. 483 МК України на ч. 1 ст. 483 МК України. Перекваліфікація дій не порушує права останнього та не погіршує його становище.
Зазначене узгоджується з позицією Полтавського апеляційного суду у постанові від 02.10.2025 року по справі № 553/2236/24.
За вищевказаних обставин, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Наявні в матеріалах справи докази, на переконання суду, є належними, достатніми та допустимими, отримані у передбаченому законом порядку, у своїй сукупності підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, а також інших обставин, які мають значення для справи і підтверджують вину ОСОБА_1 ..
Рішенням Конституційного Суду України № 5-р(ІІ)/2023 у справі № 3-46/2022 (95/22, 170/22, 233/22) від 05.07.2023, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), абзац другий частини першої статті 483 МК України.
24.12.2023 набрав чинності ЗУ № 3475-IX від 21.11.2023, яким ч. 1 ст. 483 МК викладено в новій редакції.
Так, ч. 1 ст. 483 МК України у редакції нового закону визначає, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості,
- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені МК, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають (ч. 1, 2 ст. 3 МК).
Отже, санкція вказаної статті була змінена в бік пом'якшення, і, з урахуванням положень ст. 58 Конституції України, ст. 3 МК і може бути застосована за певних обставин. При цьому, при накладенні стягнення врахуванню також підлягає характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно протоколу № 0144/UA806000/2025 від 13.11.2025 року у ОСОБА_1 вищевказаний автомобіль не вилучався. Згідно з службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 29.08.2025 № 15/15-01/5983 вартість подібного транспортного засобу «KIA SPORTAGE» 2007 року виготовлення станом на 27.07.2023 становить 109230,66 грн.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про застосування до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості транспортного засобу, а саме 54615,33 грн. (109230,66 грн. ? 50%), без конфіскації предмету порушення митних правил, що матиме достатній профілактичний вплив та дозволить запобігти вчиненню ним у подальшому інших правопорушень.
Відповідно до положень ст. ст. 519, 520 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Полтавської митниці витрати, пов'язані з пересиланням поштової кореспонденції.
Згідно ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 4, 458, 459, 461, 483, 487, 511 МК України, ст. ст. 23, 33, 252, 280, 283, 284 КУпАП, ст.4 ЗУ «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти адміністративне стягнення за порушення митних правил у виді штрафу в розмірі 50% вартості предмету порушення митних правил, а саме в сумі 54615,33 грн. без конфіскації транспортного засобу, який перераховувати за наступними реквізитами: рахунок UA668999980355739000002117902; отримувач: Полтавська митниця; код ЄДРПОУ: 43997576; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); ГУДКСУ у Полтавській області.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) на користь Полтавської митниці витрати, пов'язані з пересиланням поштової кореспонденції, в розмірі 160,00 грн., які перераховувати за наступними реквізитами: р/р UA778201720343180001000117902; отримувач Полтавська митниця; код ЄДРПОУ 43997576; МФО 820172; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); ГУДКСУ у Полтавській області; призначення платежу: витрати за пересилання по постанові суду від (дата) № (номер справи) від (прізвище, ім'я, по батькові боржника) по протоколу про ПМП (дата, № протоколу).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 665,60 грн. (Стягувач: Державна судова адміністрація України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: *;101; Судовий збір, стягнутий на користь держави, за рішенням №».)
Строк пред'явлення постанови до виконання: протягом трьох місяців.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Подільський районний суд міста Полтави.
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Р. І. Тимчук