Рішення від 03.02.2026 по справі 524/3204/25

Справа № 524/3204/25

Провадження №2/524/106/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2026 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:

головуючого судді - Предоляк О.С.,

при секретарі судового засідання - Лапік К.В.,

за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача - Стрельцової Т.А.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ

У березні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить визнати дії КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області протиправними та зобов'язати відповідача скасувати незаконні рахунки за водопостачання та водовідведення за липень, серпень, вересень 2024 року за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначає, що у вересні 2023 року його мати ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , отримала важку травму і з того часу він здійснює її догляд, несе витрати по утриманню квартири, зокрема сплачує комунальні послуги.

У серпні 2024 року виявив великі суми у нарахуваннях за послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення. На його дзвінок в абонвідділ міськводоканалу відповіли, що вийшов термін повірки лічильника холодної води тому нарахування здійснено за спеціальною методикою. Конкретних розрахунків кількості використаної води по даній квартирі не надали. Про строки повірки він не знав і повідомлення з водоканалу не отримував. Після проведення повірки лічильника особисто звернувся до абонвідділу, щоб з'ясувати звідки виникла така заборгованість.

Після неодноразових звернень отримав листа в якому, вказано посилання на самі закони, методики, проте не зазначено про механізм оповіщення абонента, про строки протягом яких проводиться повірка, про строки прийняття на облік повіреного лічильника, не надано розрахунок кубометрів спожитої води.

Разом з тим, у відповідності до п. 7 "Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 року № 474 виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Рекомендованого листа, або інших повідомлень за вказаною адресою від відповідача не надходило. У своїй відповіді відповідач також не вказав про інформування абонента. Крім того, його батько ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , знятий з місця реєстрації 04.11.23 року, про що бухгалтеором ОСББ проінформовні всі постачальники комунальних послуг через систему VAS , але відповідач до цього часу не вніс відповідні зміни до своїх баз інформації. Враховуючи викладене змушений звернутися в суд за захистом своїх порушених прав як споживача.

Ухвалою суду від 01.12.2025 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

17.12.2025 року представником відповідача КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області подано відзив на позов у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором. Вимоги «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 474 від 8 липня 2015 року, в тому числі щодо надсилання повідомлення про повірку засобу вимірювальної техніки рекомендованим листом з повідомленням про вручення, застосовуються виключно до вузлів комерційного обліку, які використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Про дату наступної повірки лічильників води, які встановлені за адресою АДРЕСА_1 , споживача ознайомлено під підпис при складанні Акту прийняття вузлів обліку води на абонентський облік від 23.06.2020, а також в приписі до цього акту вказано, що споживач зобов'язаний виконати повірку лічильників води у термін до 23.06.2024, з чим також споживач ознайомлений під підпис. Крім того, інформація щодо дати наступної повірки лічильників води зазначена у електронному особистому кабінеті на сайті Єдиної комунальної системи www.ekc.com.ua та сайті КП «Кременчукводоканал» www.kvk.pl.ua, а також інформація про дату сплину повірки вказується у рахунку-квитанції на оплату комунальних послуг, яка формується Єдиною автоматизованої системою. 06.05.2024 р. працівником абонентного відділу КП «Кременчукводоканал» у вищезазначеному будинку доставлено споживачу повідомлення про необхідність проведення періодичної повірки лічильників води, термін якої спливає у червні 2024 року, а також 05.07.2024 працівником абонентного відділу КП «Кременчукводоканал» доставлено повторне повідомлення про необхідність подання лічильників води на повірку мешканцями кв. АДРЕСА_2 , термін повірки лічильників яких сплив у червні 2024 року. Показання не повіреного лічильника води, який входить до складу вузла розподільного обліку, з дати закінчення строку його повірки до дати прийняття на абонентський облік вузла розподільного обліку після проведення повірки лічильника води, який входить до його складу, не можуть враховуватися при проведенні розподілу між споживачами спожитих у будівлі послуг з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до умов пп.3 п. 4 розділу I «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг». Оскільки розпломбування засобу вимірювальної техніки, що встановлений за вищевказаною адресою, для подання його на повірку не проводилося і, відповідно, акт про зняття з абонентського обліку вузла розподільного обліку не складався, застосовувати положення п. 5 розділу I Методики не можливо. Таким чином, враховуючи вищенаведене, оскільки споживачем не подано лічильники води на періодичну повірку до дати сплину її терміну, нарахування за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з 01.07.2024 до 16.09.2024 (дата проведення повірки лічильників води без демонтажу на місці експлуатації та складання акту про прийняття вузлів обліку води на абонентський облік) проводилися відповідно до розподіленого обсягу послуг, на підставі показань комерційного вузла обліку води, як для приміщення, що не оснащене розподільними вузлами обліку води, з урахуванням показань комерційного вузла обліку води, з урахуванням наявної інформації щодо зареєстрованих у помешканні двох осіб. З 16.09.2024 року нарахування за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення проводяться з урахуванням показань повірених квартирних лічильників води. При опрацюванні матеріалів, які були долучені до позовної заяви ОСОБА_1 , виявлено повідомлення, складене відділом ведення Реєстру територіальної громади Автозаводської районної адміністрації про зняття з місця реєстрації ОСОБА_3 з 04.11.2023 за адресою АДРЕСА_1 . Після отримання вищезазначеної інформації, у березні 2025 року були внесені зміни до облікової бази даних споживачів та виконано перерозподіл розподілених у період з 01.07.2024 до 16.09.2024 обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, а також проведено перерахунок нарахувань за ці послуги, з урахуванням однієї проживаючої (зареєстрованої) особи.

20.12.2025 року позивачем ОСОБА_1 подано відповідь на відзив. Зазначає, що всупереч вимог п. 7 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого Постановою КМУ № 474 від 08.07.2015 р. КП «Кременчукводоканал» належним чином не повідомлено про дату наступної повірки лічильники води.

Ухвалою суду від 15.01.2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує, просить задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив. Зазначив, що інформації про необхідність повірки у електронному особистому кабінеті не отримував. Про строки повірки не знав і повідомлення відповідача не отримував, а про необхідність її проведення дізнався при особистому зверненні.

Представник відповідача КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області - Стрельцова Т.А.просить у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв'язку, об'єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяв по суті, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 .

Відносини між сторонами регулюються Індивідуальним договором про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - Договір), який є публічним договором приєднання, укладеним шляхом вчинення позивачем дій, що свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, шляхом фактичного споживання та оплати послуг п. 5 Договору.

Згідно з п. 6 договору, відповідач зобов'язується надавати споживачу послуги відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги на умовах, визначених договором. Відповідно до п. 42.1 договору, відповідач зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством та умовами договорів. Відповідно до п. 40.1 договору, позивач зобов'язаний своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини. Одночасно, згідно з п. 39.1 договору, позивач має право одержувати своєчасно та належної якості послуги згідно із законодавством та умовами цього договору.

Помешкання обладнане індивідуальними (розподільчими) засобами обліку води типу КВ-1,5, заводський номер № 362790, №294829.

Згідно акту прйняття вузлів обліку води на абонентський облік від 23.06.2020 року дата наступної періодичної повірки лічильників 23.06.2024 року.

16.09.2024 року представниками КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської областіпроведено повірку лічильників води без демонтажу на місці експлуатації про що складано акт про прийняття вузлів обліку води на абонентський облік.

КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської областіповідомило споживача ОСОБА_1 , що повірка лічильників води, які встановлені за адресою: АДРЕСА_1 проведена 23.06.2020 року, термін якої сплинув 23.06.2024 року. У зв?язку із тим, що термін повірки лічильників води, які встановлені у вищевказаній квартирі, сплинув у червні 2024 року і лічильники не були вчасно подані не періодичну повірку, нарахування за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з липня 2024 року по дату прийняття на абонентський облік вузлів обліку після повірки, а саме 16.09.2024, проводилися без врахування показань неповірених лічильників, а саме відповідно до розподіленого обсягу послуг, як визначено Законом та Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. (а.с. 6).

Сттаттею 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці. Частиною 4 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 26 договору встановлено, що періодична повірка вузлів розподільного обліку (індивідуальних лічильників) здійснюється за рахунок споживача (власника такого вузла обліку). Однак, п. 42.15 Договору прямо покладає на відповідача (виконавця) обов'язок "контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла комерційного та розподільного обліку".

Частиною 4Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 26 Договору встановлено, що періодична повірка вузлів розподільного обліку (індивідуальних лічильників) здійснюється за рахунок споживача (власника такого вузла обліку).

Однак, п. 42.15 Договору прямо покладає на відповідача (виконавця) обов'язок "контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла комерційного та розподільного обліку".

Такий контроль, не може обмежуватися пасивним спостереженням, а має включати активні дії з належного, своєчасного та індивідуального інформування споживача про необхідність проведення повірки саме його засобу обліку, строки її проведення та можливі наслідки непроведення.

Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 474, який регулює процедуру подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, також передбачає обов'язок виконавця інформувати споживача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки (п. 7 Порядку № 474).

Зміни до цього Порядку, внесені Постановою КМУ №880 від 24.10.2018 р., щодо спрямування повідомлень споживачам стосовно повірки комерційних приладів, не скасовує договірного обов'язку відповідача з контролю міжповірочних інтервалів для розподільчих приладів обліку (п. 42.15 Договору) та загальних принципів захисту прав споживачів щодо надання повної та своєчасної інформації.

Пункт 42.15 Індивідуального договору покладає на відповідача обов'язок контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла комерційного та розподільного обліку, такий контроль передбачає не лише фіксацію дат, а й активні дії з інформування споживача у спосіб, що гарантує отримання такого повідомлення та усвідомлення його змісту.

Обов'язок контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити (організовувати) періодичну повірку квартирних засобів обліку та належним чином інформувати про це споживача покладається на виконавця послуг, навіть якщо сама повірка (її вартість) здійснюється за рахунок споживача відповідно до зміненого законодавства чи умов договору.

Загальна інформація на веб-сайті, в особистому кабінеті чи в розрахункових листах не може вважатися належним виконанням обов'язку з інформування конкретного споживача щодо його конкретного засобу обліку.

Виходячи з наведеного виконавець комунальних послуг несе відповідальність за належну організацію процесу періодичної повірки індивідуальних лічильників, що включає обов'язковий контроль за міжповірковими інтервалами та належне, своєчасне та індивідуальне інформування споживача про необхідність проведення повірки конкретного засобу обліку.

Невиконання виконавцем своїх обов'язків щодо контролю та інформування про повірку лічильника, навіть якщо сама повірка здійснюється за кошти споживача, не може бути підставою для переведення споживача на розрахунки за нормами споживання (або за аналогічними методиками), якщо у споживача встановлений та потенційно справний лічильник. Негативні наслідки такої бездіяльності виконавця не повинні покладатися на споживача.

Споживач має право на те, щоб розрахунки за спожиті послуги здійснювалися на підставі показників індивідуального лічильника, якщо не доведено його несправності або вини споживача у непроведені повірки після належного та своєчасного попередження.

Невиконання відповідачем обов'язку з належного контролю та інформування позивача щодо необхідності повірки лічильника призвело до того, що позивач не зміг своєчасно вжити заходів для її проведення, що, в свою чергу, стало формальною підставою для відповідача здійснювати нарахування за Методикою розподілу.

Відповідно до п. 39.5 Договору, позивач має право на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі її ненадання, надання не в повному обсязі або належної якості. Аналогічно, якщо нарахування здійснені неправомірно, вони підлягають коригуванню. Пунктом 42.17 Договору передбачено обов'язок виконавця самостійно здійснювати перерахунок вартості послуг у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості. Цей принцип має застосовуватися і у випадку неправомірних нарахувань.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду: від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17, провадження № 14-144цс18; від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, провадження № 12-187гс18; від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц, провадження № 14-338цс18; від 11 вересня 2019 року у справі № 487/10132/14-ц, провадження № 14-364цс19; від 06 квітня 2021 року у справі № 925/642/19, провадження № 12-84гс20 та інших).

Ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів позивача у цивільному процесі можливий за умови, що такі права, свободи чи інтереси справді порушені, а позивач використовує цивільне судочинство саме для такого захисту, а не з іншою метою. Застосування судом того чи іншого способу захисту має приводити до відновлення порушеного права позивача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що порушене право підлягає захисту шляхом зобов'язання КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області здійснити перерахунок нарахованої плати за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.07.2024 року по 16.09.2024 року, виходячи з фактичних показників індивідуальних лічильників води.

Статтею 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Підстави для відшкодування судових витрат у розмірі 500 грн., які позивач поніс за банківські послуги при сплаті комунальних послуг в банках та на Укрпошті відсутні, оскільки вони не пов'язані з роглядом цієї справи.

Відповідно до частин шостоїстатті 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ЗУ «Про захист прав споживачів» з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за задоволену позовну вимогу немайнового характеру.

Судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за позовну вимогу немайнового характеру про визнання дій протиправними у задоволенні якої відмовлено необхідно віднести на рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд -

ухвалив :

Позовну заяву ОСОБА_1 до комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії -задовільнити частково.

Зобов'язати комунальне підприємство «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області здійснити перерахунок нарахованої плати за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01.07.2024 року по 16.09.2024 року, виходячи з фактичних показників індивідуальних лічильників води.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Судовий збір у розмірі 1211,20 грн. віднести на рахунок держави.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня складення рішення суду апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 .

Відповідач: Комунальне підприємство «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, що розташоване за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Героїв Маріуполя, буд. 35-А.

Суддя Олена Предоляк