Постанова від 04.02.2026 по справі 203/955/25

Справа № 203/955/25

Провадження № 3/0203/4/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2026 року м. Дніпро

Суддя Центрального районного суду м. Дніпра Вусик Є.О., за участі представника Південно-Східної митниці Фещенко І.С., захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Омеляна О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИЛА:

29.10.2024 Дніпровською митницею отримано лист військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) № 6944 (вх. Дніпровської митниці від 29.10.2024 № 13771/8.2) в якому зазначено, що військова частина НОМЕР_2 не підтверджує фактичне отримання транспортного засобу марки «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 , який перетинав митний кордон України, в якості гуманітарної допомоги.

Під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, автомобіля марки «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 , встановлено, що зазначений автомобіль ввезено на митну територію України 19.06.2023 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 19.06.2023.

Згідно листа Волинської митниці від 13.11.2024 № 7.3-2/28-07/7/12531 декларування товарів здійснювалося громадянином ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 (зі змінами) «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», шляхом заповнення власноручно та поданням декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 19.06.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), та надано лист військової частини НОМЕР_2 , а в розділі 9 «Вид допомоги» - транспортний засіб: «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 .

Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Дніпровської митниці від 21.11.2024 № 15/15-02/13729 вартість подібного транспортного засобу «VOLVO XC90», 2003 року виготовлення станом на 19.06.2023 становить 2 000 Євро (що за курсом НБУ становить 80 162 грн.).

Таким чином, ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю транспортний засіб марки «VOLVO XC90», VIN № НОМЕР_4 вартістю 80 162 грн., шляхом подання митному органу як підстави для його переміщення документу, а саме, декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 19.06.2023 що містить неправдиві відомості щодо одержувача військової частини НОМЕР_2 .

Зазначені дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення судових повісток.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Омелян О.О. просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, а провадження по справі закрити, обмежившись усним зауваженням.

Представник митниці в судовому засіданні вважала, що ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України через малозначність вчиненого ним адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно зі ст. 489 МК України та ст. 280 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню такі обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі статтею 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Порушення митних правил передбачене диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України, полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для " переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск, через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що його вина доведена повністю та підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, а саме:

- протоколом про порушення митних правил № 0151/11000/24 від 28.11.2024 року, відповідно до якого, ОСОБА_1 19.06.2023 ввіз на митну територію України через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці автомобіль марки «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 , як гуманітарну допомогу (а.с. 4-7);

- декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 19.06.2023, яка підписана та подана ОСОБА_1 , де в розділі 6 «Отримувач» вказано військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), та надано лист військової частини НОМЕР_2 , а в розділі 9 «Вид допомоги» - транспортний засіб: «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 (а.с. 25);

- листом командира військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ) № 6944 (вх. Дніпровської митниці від 29.10.2024 № 13771/8.2) в якому зазначено, що військова частина НОМЕР_2 не підтверджує фактичне отримання транспортного засобу марки «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 , який перетинав митний кордон України, в якості гуманітарної допомоги (а.с. 12-18);

- службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Дніпровської митниці від 21.11.2024 № 15/15-02/13729, згідно якої, вартість подібного транспортного засобу «VOLVO XC90», 2003 року виготовлення станом на 19.06.2023 становить 2 000 Євро (що за курсом НБУ становить 80 162 грн.) (а.с. 33-36).

Підстави, які б давали можливість вважати, що вищевказані докази є сумнівними та неправдивими, у суду відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що повністю відповідають обставинам справи.

Таким чином, приведеною сукупністю доказів в повному обсязі доведена вина ОСОБА_1 в порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, а саме, у переміщенні товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача.

Разом з тим, стороною захисту у судовому засіданні було надано документи, згідно яких, автомобіль «VOLVO XC90» з VIN № НОМЕР_4 було передано ОСОБА_1 військовослужбовцю в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_2 , військовий квиток НОМЕР_6 , для використання для потреб ЗСУ на Курахівському напрямку.

Відповідно до п. 9-50 розділу ХХІ Прикінцевих та Перехідних положень Митного кодексу України, особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті.

Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника. Крім того, Суд звертає увагу, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.

Таким чином, враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення та невисоку суспільну небезпеку, особу ОСОБА_1 , зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не спричинили істотної шкоди державним чи суспільним інтересам, а навпаки ОСОБА_1 мав намір допомогти в найскладніший для країни час, суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, а провадження по справі слід закрити, обмежившись усним зауваженням.

Керуючись ст.ст. 22, 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 483, 519, 522, 527, 528 МК України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України через малозначність вчиненого ним адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України, закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Дніпра.

Суддя Є.О. Вусик