30 січня 2026 рокуСправа №: 695/348/26
Номер провадження 3/695/399/26
30 січня 2026 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Апанасенко К.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області з Управління стратегічних розслідувань в Луганській області ДСР Національної поліції України надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст. 278 КУпАП орган чи посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення № 5 від 24.01.2026 та матеріали, додані до нього, суддя доходить висновку про необхідність їх повернення для дооформлення органу, який їх направив, з наступних підстав.
Згідно вимог ч. 2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 5 від 24.01.2026 ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі за текстом - Закону №1700-VII) є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та абзацу 1 пункту 2-7 розділу ХШ «Прикінцеві положення» Закону України №1700-УІІ, несвоєчасно, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 257 КУпАП Протокол надсилається органу (посадовій особі) уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, разом з іншими матеріалами у триденний строк з моменту його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого правопорушення.
Згідно з ч. 6 ст. 257-1 КУпАП протокол про таке адміністративне правопорушення разом з іншими матеріалами надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем його вчинення.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є місце подання ОСОБА_1 декларації при звільненні (за період з 01.01.2023 по 09.08.2023) до Реєстру НАЗК, оскільки обов'язок, передбачений абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», виник у ОСОБА_1 у зв'язку із звільненням з посади спеціаліста І категорії бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності УС3Н Лисичанської MBЦА.
Також встановлено, що ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується поясненням ОСОБА_1 та довідкою від 04.04.2022 №7123-5000944378 про взяття па облік внутрішньо перемішеної особи на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Отже, за матеріалами справи місцем вчинення адміністративного правопорушення є смт. Чорнобай Золотоніського району Черкаської області - раніше Чорнобаївського, який ліквідований згідно Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX.
Відповідно до п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції Закону від 01 грудня 2022 року №2808-ІX, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Враховуючи викладене, суддя доходить висновку, що матеріали справи відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, необхідно повернути до Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на дооформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 276, 278, 283 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повернути на дооформлення до Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для виконання вимог ч. 1 ст.257 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя К.І. Апанасенко