Справа № 690/888/25
Провадження № 3/690/14/26
29 січня 2026 року м. Багачеве
Суддя Багачевського міського суду Черкаської області Линдюк В.С., розглянувши матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 04.07.2924 року територіальним підрозділом Державної міграційної служби України № 7117, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації місця проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , вдова, освіта середня спеціальна, не працевлаштована, внутрішньо переміщена особа, має на утриманні 4 малолітніх дітей, за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,
До Багачевського міського суду Черкаської області з Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення 10.12.2025 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 10.12.2025 року серії ВАД № 476350 - ОСОБА_1 10.12.2025 року близько 14 год. протягом тривалого часу ухилилась від виконання передбачених п. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо догляду за своїми малолітніми дітьми ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зокрема всупереч вимог Закону України «Про охорону дитинства» залишає дітей без нагляду в належних умовах для проживання, діти голодні, брудні та недоглянуті, що свідчить про неналежний їх духовний та моральний розвиток, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення не визнала та надала суду покази, що вона нещодавно проживає у м. Багачеве, оскільки є внутрішньо переміщеною особою, та намагається матеріально забезпечувати потреби своїх дітей з урахуванням її матеріальних можливостей. Додатково пояснила, що обоє батьків її малолітніх дітей загинули на війні під час захисту територіальної цілісності України від збройної агресії російської федерації, однак за належними виплатами вона не зверталась, оскільки не має можливості постійно їздити в різні державні установи та збирати необхідні документи. Також повідомила, що дійсно 10.12.2025 року на нетривалий час залишила своїх дітей із знайомим, оскільки їй потрібно було знайти іншу квартиру, так як орендодавець квартири в якій вони на даний час проживають повідомила їй про необхідність звільнення квартири в найближчий час. Крім цього, зазначила, що в неї не має нікого з рідних у м. Багачеве, тому інколи на деякий вимушена залишати своїх дітей на знайомих чи друзів, щоб мати можливість вийти в магазин за продуктами чи в інших справах, в тому числі, щоб з'явитись у судове засідання, оскільки, враховуючи їх вік (1, 2, 3 та 9 років) не завжди є можливість взяти всіх їх разом з собою. Просила долучити до матеріалів справи роздруківки фотографій стану помешкання в якому вона проживає разом з дітьми, зроблених нею особисто перед судовим засіданням.
Відповідно до рапорту оперативного чергового Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області від 10.12.2025 року зі служби 102 надійшло повідомлення від ОСОБА_6 про те, що дружина її загиблого брата привела додому невідомого чоловіка, який зараз перебуває з її малолітніми дітьми, а її самої немає дома.
Згідно змісту протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 10.12.2025 року та письмових пояснень ОСОБА_6 10.12.2025 року о 14 год. 15 хв. вона за місцем проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , виявила незнайомого чоловіка та дітей в брудному одязі та антисанітарних умовах, а ОСОБА_1 не було дома, про що вона повідомила працівників поліції. Через деякий час ОСОБА_1 повернулась додому та пояснила, що виходила в пошуках іншої квартири, оскільки цю їй треба звільнити.
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво серії НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (свідоцтво серії НОМЕР_5 ), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво серії НОМЕР_6 ).
Відповідно до змісту актів обстеження умов проживання дітей ОСОБА_1 , проведених комісійно 08.12.2025 року та 10.12.2025 року, зокрема 2-кімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено незадовільні житлово-побутові умови для проживання, оскільки житло потребує генерального прибирання та провітрювання. Вказано на наявність меблів, холодильника та газової плити, а також обмежений запас продуктів харчування (яйця, крупи, олія, заморожені курячі стегенця та риба). Зазначено про наявність дитячого одягу та взуття в неохайному стані, спальних місць для дітей та різноманітних іграшок, а також відсутність умов для розваг, розвитку та навчання дітей. Також вказано про низький виховний потенціал ОСОБА_1 , не забезпечення нею належного догляду за дітьми, перебування дітей дошкільного віку на домашньому вихованні.
Відповідно до наданих ОСОБА_1 роздруківок фотографій стану орендованої нею квартири встановлено, що помешкання потребує хоча б косметичного ремонту, меблі суттєво зношені, одяг та взуття знаходяться на відведених місцях, спальне місце дітей застелене, ознаки безладу відсутні.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , всебічно, повно і об'єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи, що мають доказове значення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом та правосвідомістю, суд вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Положеннями ст. 280 КУпАП України передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, вказана диспозиція статті є бланкетною, оскільки відсилає до відповідного законодавства у сфері захисту дітей.
При визначенні складу цього адміністративного правопорушення є необхідним посилання на конкретні дії, які б свідчили про порушення вимог законодавства у сфері захисту дитинства, а також конкретні норми того нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
За змістом протоколу, що розглядається, ОСОБА_1 10.12.2025 року протягом тривалого часу ухилилась від виконання батьківських обов'язків, передбачених п. 2 ст. 150 СК України, відносно малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , всупереч Закону України «Про охорону дитинства» залишає дітей без нагляду в належних умовах для проживання, діти голодні, брудні та недоглянуті, що свідчить про неналежний їх духовний та моральний розвиток.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклування про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
При цьому, факт залишення ОСОБА_1 своїх малолітніх дітей на нетривалий час з повнолітнім чоловіком, який при цьому не перебував би в будь-якому стані сп'яніння, в зв'язку з необхідністю вирішення різного роду побутових питань, за відсутності обставин, які б свідчили про існування загрози для життя чи здоров'я дітей, не може свідчити про ухилення її від виконання обов'язків щодо догляду за своїми малолітніми дітьми
Акти обстеження від 08.12.2025 року та 10.12.2025 року про незадовільні умови проживання дітей ОСОБА_1 підлягають критичній оцінці, оскільки вони не є свідченням того, що незадовільні умови проживання та негативний санітарний стан у квартирі має постійний характер, враховуючи надані роздруківки фотографій стану квартири станом на 29.01.2026 року, та, як наслідок, не можуть бути безумовним свідченням того, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків.
Крім того, незадовільні умови проживання, відсутність умов для розваг, розвитку та навчання дітей, обмежена кількість продуктів харчування є свідченням відсутності достатніх фінансових можливостей у ОСОБА_1 для належного забезпечення потреб 4 малолітніх дітей, та не може бути свідченням такого невиконання нею батьківських обов'язків, яке б заслуговувало на притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, що має наслідком накладенням стягнення у виді попередження чи штрафу в розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в сукупності з судовим збором у розмірі 665,60 грн., що стало б зайвим фінансовим тягарем для її сім'ї ОСОБА_1 .
Згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.
За змістом ст. 23-1 Закону України «Про охорону дитинства» усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги.
Суб'єкти соціальної роботи з сім'ями, дітьми та молоддю в процесі своєї професійної діяльності здійснюють заходи з виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, надають їм комплекс послуг у межах повноважень, визначених законодавством, інформують інших суб'єктів, органи опіки та піклування в разі необхідності здійснення комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів дитини та надання підтримки батькам чи притягнення їх до відповідальності.
Водночас у матеріалах справи відсутні докази щодо вжиття посадовими особами соціальних служб, у тому числі органу місцевого самоврядування, заходів спрямованих на допомогу у виконанні ОСОБА_8 своїх обов'язків щодо виховання дітей.
Відповідно до правової позицій, викладеної в постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 536/1703/17, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи в його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами, а не підтвердження здійснення водієм правопорушення відповідними доказами, не породжує правових підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Згідно п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, вважаю, що надані до суду матеріали справи не доводять наявності в діях ОСОБА_1 10.12.2025 року складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, як наслідок, провадження в справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 184, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення 10.12.2025 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 2 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Багачевський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Линдюк В.С.