Справа № 569/2019/26
03 лютого 2026 року
Рівненський міський суд Рівненської обалсті у складі судді О. Левчука, перевіривши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Рівненська міська рада, про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу,
29 січня 2026 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, в якій просить суд встановити факт проживання однією сім'єю як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 15 липня 2021 року по 16 листопада 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Вивчивши матеріали заяви, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відкриття провадження, з огляду на таке.
Заява подана із додержанням вимог, викладених у ст. 175-177 ЦПК України.
Відсутні підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України, для залишення заяви без руху, повернення заяви чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
За приписами частин першої та другої статті 294 ЦПК України, - під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і обєктивного зясування обставин справи.
Відповіднодо ч. 1, 2 ст.187, ст.315-319 ЦПК України суд призначає справу до судового розгляду.
Крім того, враховуючи зміст позовної заяви, суд зазначає, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина 3 статті 294 ЦПК).
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (частина 4 статті 294 ЦПК).
Частиною п?ятою статті 17 Конституції України, передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до пунктів 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) (абзац перший пункту 4.6 розділу IV Положення).
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців в період воєнного стану визначений наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 N 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».
Частиною шостою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Міністерство оборони України як спеціально уповноважений суб'єкт, який уповноважений на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 21 постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року N 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у разі встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу чоловіка та жінки та факту перебування заявниці як фізичної особи на утриманні загиблого військовослужбовця, заявниця набуває право на отримання одноразової грошової допомоги.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 6 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Посадові особи, відповідальні за оформлення документів на виплату компенсаційних сум та одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», призначаються наказами керівників обласних ТЦКСП (абзац п'ятнадцятий підпункту 2 пункту 4.3 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року N 530 (з відповідними змінами), далі - Положення).
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України обласними ТЦКСП (абзац шостий пункту 4.6 розділу IV Положення).
Відтак відповідні органи Міністерства оборони України та обласні ТЦКСП здійснюють повноваження з оформлення, подання документів та прийняття рішення щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця.
Відповідно до статті 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Оскільки метою встановлення факту є, в тому числі, отримання матеріальної допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, суд вважає доцільним також залучити Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_4 в якості заінтересованих осіб.
Також, разом з заявою заявником було подано клопотання про виклик свідків, в якому просив викликати та допитати в судовому засіданні наступних свідків: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ); ОСОБА_6 ( АДРЕСА_5 ); ОСОБА_7 ( АДРЕСА_6 ); ОСОБА_8 ( АДРЕСА_7 ); ОСОБА_9 ( АДРЕСА_8 ); ОСОБА_10 ( АДРЕСА_9 ); ОСОБА_11 ( АДРЕСА_10 ); ОСОБА_12 ( АДРЕСА_10 ); ОСОБА_13 ( АДРЕСА_11 ); ОСОБА_14 ( АДРЕСА_12 ); ОСОБА_15 ( АДРЕСА_13 ). На думку заявниці, вказані особи можуть повідомити про факт проживання однією сім'єю як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу заявниці та ОСОБА_2 , що загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 15 липня 2021 року по 16 листопада 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Частинами 1-3 ст. 91 ЦПК України передбачено, що виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім'я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити.
Відповідно до ст. 92 ЦПК України сторони, треті особи та їхні представники за їхньою згодою, в тому числі за власною ініціативою, якщо інше не встановлено цим Кодексом, можуть бути допитані як свідки про відомі їм обставини, що мають значення для справи.
Згідно з ч. 4 ст. 91 ЦПК України, в ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Перевіривши обставини, викладені в клопотанні про виклик свідків, суд дійшов висновку, що вказане клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.187, 260, 274, 293-294, 315-319 ЦПК України, -
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Рівненська міська рада, про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Призначити справу до судового розгляду в порядку окремого провадження на 14:00 год. 05 березня 2026 року в приміщенні Рівненського міського суду (м.Рівне, вул.Шкільна, 1), про що повідомити учасників процесу.
Залучити до участі у справі в якості заінтересованих осіб: Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Клопотання заявника про виклик свідків задовольнити.
Викликати в судове засідання наступних свідків:
- ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 );
- ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 );
- ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 );
- ОСОБА_6 ( АДРЕСА_5 );
- ОСОБА_7 ( АДРЕСА_6 );
- ОСОБА_8 ( АДРЕСА_7 );
- ОСОБА_9 ( АДРЕСА_8 );
- ОСОБА_10 ( АДРЕСА_9 );
- ОСОБА_11 ( АДРЕСА_10 );
- ОСОБА_12 ( АДРЕСА_10 );
- ОСОБА_13 ( АДРЕСА_11 );
- ОСОБА_14 ( АДРЕСА_12 );
- ОСОБА_15 ( АДРЕСА_13 ).
Роз'яснити свідкам, що відповідно до ч. 2 ст. 69 ЦПК України свідок зобов'язаний з'явитися до суду за його викликом у визначений час і дати правдиві показання про відомі йому обставини.
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Направити заявнику копію ухвали про відкриття провадження, заінтересованим особам - копію ухвали та копію заяви з копіями доданих до неї документів.
Роз'яснити учасникам процесу, що інформацію щодо справи що розглядається вони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.Левчук