Справа № 569/24030/25
26 січня 2026 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Гордійчук Н.О., розглянувши матеріали, що надійшли від Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.10.2025 року № ЗХ/РВ/33708/023698/П/ПТ, директор Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДАЛЬЯНС ГРУП» ОСОБА_1 о 15 год 00 хв 27.10.2025 року порушив вимоги законодавства про працю, а саме ч. 1 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 116 КЗпП України та ч.1 ст.10, ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 №2136-ІХ, які полягали у недотриманні строків виплати та строків розрахунків при звільненні, зокрема працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Так, згідно реєстру відомостей виплати заробітної плати ОСОБА_2 при звільненні 19.02.2025 розрахункові кошти в сумі 84 253,19 грн невиплачено, в тому числі компенсація за 53 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 07.12.2022 року по 19.02.2025 року в сумі 37 0978,74 грн, а також заробітна плата за грудень 2024 року в сумі 20 402,81 грн, за січень 2025 року в сумі 16 211,99 грн та за лютий 2025 року в сумі 9 659,65 грн.
Станом на 27.10.2025 року існує заборгованість перед ОСОБА_2 , в сумі 84 253,19 грн
Також, згідно реєстру відомостей виплати заробітної плати ОСОБА_3 при звільненні 18.06.2025 розрахункові кошти в сумі 40 253,39 грн невиплачено, в тому числі компенсація за 41 календарний день невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 11.10.2023 по 18.06.2025 в сумі 23 210,65 грн, а також заробітна плата за березень 2025 року в сумі 1253,02 грн, квітень 2025 року в сумі 4760,00 грн. за травень 2025 року в сумі 7216,40 грн та за червень 2025 року в сумі 3813,32 грн.
Станом на 27.10.2025 існує заборгованість перед ОСОБА_3 , в сумі 40 253,39 грн.
Відтак, заробітна плата виплачується з порушенням строків що суперечить частині першій статті 115 К3пП України чим порушено вимоги частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.
Під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) встановлено, що посадовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДАЛЬЯНС ГРУП» при звільненні ОСОБА_2 19.02.2025 компенсація за 53 календарних днів невикористаної відпустки за період роботи з 07.12.2022 по 19.02.2025 в сумі 37 0978,74 грн на день звільнення вказані суми не виплачені, також при звільненні ОСОБА_3 18.06.2025 компенсація за 41 календарний день невикористаної відпустки за період роботи з 11.10.2023 по 18.06.2025 в сумі 23 210,65 грн, чим порушено вимоги частини першої статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 року №2136-ІХ.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, вину в учиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП не визнав, надав письмові пояснення по справі, в яких вказав, що з боку ТОВ «БК «Будальянс груп» жодних порушень вимог КЗпП України та Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» допущено не було. Працівники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в день звільнення на роботі були відсутні, тобто не працювали, про що було повідомлено під час проведення перевірки та проігноровано перевіряючими. Відсутність цих осіб на робочому місці підтверджується також й відсутністю в наказах №12/к/тр від 19.02.2025 та №55/1/к/тр від 18.06.2025 їхніх підписів про ознайомлення з ними. Після звільнення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вимог про здійснення з ними належного розрахунку та про нараховані суми до ТОВ «БК «Будальянс груп» не подавали. Стосовно невиплати компесанції за невикористані дні відпустки вищевказаним працівникам вказано, що наказами №12/к/тр від 19.02.2025 та №55/1/к/тр від 18.06.2025 надано розпорядження головному бухгалтеру ОСОБА_4 виплатити ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відповідно, компенсацію за невикористані щорічні основні відпустки. Відтак, в даному випадку виконання обов'язку із здійснення належного розрахунку з звільненими працівниками було покладено на головного бухгалтера ОСОБА_4 і саме вона в розумінні частини 1 статті 41 КУпАП є відповідальною посадовою особою підприємства яка має нести адміністративну відповідальність у разі порушення строків розрахунку при звільнення працівників. Додатково в поясненнях зазначено, що згідно з протоколом та долученими до нього матеріалами, правопорушення були вчинені в період з грудня 2024 р. по лютий 2025 р. та з березня 2025 р. по червень 2025 р., дані правопорушення не є триваючими, тоді як справа надійшла на розгляд до суду 06 листопада 2025 р., тобто вже з пропуском встановленого строку. Відтак, провадження по справі підлягає закриттю на підставі пункту 7 статті 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строку притягнення особи до адміністративної відповідальності, оскільки від моменту вчинення правопорушень до дня розгляду справи суддею минуло більше трьох місяців.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до такого висновку.
Частиною першою статті 115 КЗпП України, передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
Частиною першою статті 116 К3пП України передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред?явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України "Про відпустки".
Частина 1 статті 41 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУПАП підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення № ЗХ/РВ/33708/023698/П/ПТ від 24.06.2025 року, копією акту Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці №ЗХ/РВ/33708/023698 від 27.10.2025 року, довідками головного бухгалтера ТзОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДАЛЬЯНС ГРУП» щодо заборгованості по заробітній платі ОСОБА_2 , щодо заборгованості по заробітній платі ОСОБА_3 , копіями наказів «Про звільнення» № 12/к/тр, «Про прийняття на роботу ОСОБА_5 » №191/к/тр від 06.12.2022 року, «Про переведення ОСОБА_5 на посаду начальник дільниці» №73/к/тр від 01.02.2024 року, «Про звільнення» №55/1/к/тр від 18.06.2025 року, «Про прийняття на роботу ОСОБА_6 » №209/к/тр від 10.10.2023 року, розрахунків середньоденного заробітку згідно наказу №12/к/тр від 11.02.2025 року, розрахунків середньоденного заробітку згідно наказу №55/1/к/тр від 18.06.2025 року.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП, застосувавши адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.
Щодо письмових заперечень, поданих ОСОБА_1 суддя зазначає наступне.
Відповідно до положення ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні-не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді) (ч.1). Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою, припиняються виконанням регламентованих обов'язків, якщо ці обов'язки ще можливо виконати. Триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності), увесь час безперервно скоює правопорушення (яке можливо припинити) у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків, які ще можливо виконати.
Згідно зі згаданим протоколом про адміністративне правопорушення порушення мали місце -з 07 грудня 2022 року по 19 лютого 2025 року, з грудня 2024 року по лютий 2025 року, з 11 жовтня 2023 року по 18 червня 2025 року, з березня 2025 року по червень 2025 року.
Матеріали справи надійшли на розгляд до суду - 06 листопада 2025 року.
Аналізуючи вищевказане, вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП, є триваючим, як на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення так і на час розгляду даної справи, оскільки доказів зворотнього судді не надано.
Окрім того, відповідно до ч.ч.2,3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
Доказів, які свідчили б про вжиття всіх можливих заходів ОСОБА_1 , як роботодавцем для забезпечення реалізації права працівників ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на своєчасне отримання заробітної плати або доводів інших обставин непереборної сили на підтвердження поважності причин порушення її виплати, судді не надано.
Покликання ОСОБА_1 на виконання ним всіх зобов'язань роботодавця шляхом видачі відповідних наказів про звільнення та виплату компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно за №191/к/тр від 06.12.2022 року та за №12/к/тр від 19.02.2025 року суддя не бере до уваги, оскільки дані накази ні на час проведення перевірки ні на час розгляду справи (доказів не надано) не реалізовані в частині виплат, що підтверджує тривалість правопорушення.
Окрім того, відповідно до ст. 30 Закону України "Про оплату праці", роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку, крім випадків, передбачених законом. Дана норма закону спростовує твердження ОСОБА_1 щодо невірного визначення суб'єкта адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Керуючись статтями 23, 40-1, 41, 283, 284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень 00 коп на реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК у Рівненському області/ Рівненська область/21081300. Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA218999980313020149000017001. Код класифікації доходів бюджету: 21081300. Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
В разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно ч. 2 ст. 308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, тобто в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп на реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Наталія ГОРДІЙЧУК