Провадження № 274/5613/25
УХВАЛА Провадження № 1-кп/0274/433/26
29.01.2026 року м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді . . . . . . . . . . . . . . . . . ОСОБА_1
за участі
секретаря судового засідання . . . . . . . ОСОБА_2
прокурора . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ОСОБА_3
представника потерпілого . . . . . . . . . . ОСОБА_4
захисника . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ОСОБА_5
обвинуваченої . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції кримінальне провадження щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Плоска Ружинського району Житомирської області, громадянки України, з вищими юридичною, економічною, управлінською освітами, незаміжньої, начальника тендерного відділу ТОВ «ЄВРОПА АРМ СПОРТ», зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
за ч. 1 ст. 367 КК України,
12.08.25 до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо ОСОБА_6 за ч. 1 ст. 367 КК України, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.11.23 за № 42023062340000063.
Органами обвинувачення ОСОБА_6 обвинувачується у тому, що комунальне некомерційне підприємство «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради (далі в тексті КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради), код згідно ЄДРПОУ 01992015, знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Здоров'я, 1, є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом. Засновником та власником даного підприємства є Бердичівська міська територіальна громада в особі Бердичівської міської ради, яка здійснює управління підприємством в особі відділу охорони здоров'я Бердичівської міської ради.
В період часу з 02.06.2021 до 02.09.2024 відповідно до наказів директора КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради № 55-С від 02.06.2021 та № 500-О від 02.09.2024 ОСОБА_6 працювала у КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради на посаді юрисконсульта провідного адміністративно-управлінського персоналу, на яку згідно із наказом директора КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради № 151 від 13.09.2021 було покладено функції уповноваженої особи за проведення процедури закупівель.
Відповідно до посадової інструкції юрисконсульта провідного адміністративно-управлінського персоналу КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради ОСОБА_6 під час виконання службових обов'язків є незалежною від впливу директора підприємства та інших управлінських структур підприємства, спрямовує свою діяльність винятково на захист прав і законних інтересів підприємства відповідно до законодавства та була наділена рядом прав та обов'язків, в тому числі:
здійснювати методичне керівництво правовою роботою КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, надавати правову допомогу структурним підрозділам у вигляді консультацій;
надавати висновки про відповідність чинному законодавству проектів наказів, положень, розпоряджень, договорів та інших документів КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради;
брати участь у роботі з укладення господарських договорів, підготовки висновків про їх юридичну обґрунтованість, у розробленні умов колективних договорів, правил внутрішнього трудового розпорядку, посадових інструкцій та положень про підрозділи, а також розгляді питань про дебіторську і кредиторську заборгованість;
складати позовні заяви, захищати та представляти інтереси КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради у суді та інших установах державної, комунальної та приватної власності;
здійснювати та організовувати процедури закупівель товарів, робіт та послуг за сумісництвом відповідно до вимог Закону, Положення про Уповноважену особу;
захищати інтереси КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради в державних і судових органах;
брати участь в оперативних нарадах, що проводяться директором КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради з питань, що стосуються його діяльності;
підписувати і візувати документи в межах своєї компетенції;
перевіряти інших посадових осіб, керівників підрозділів про належне виконання їх посадових обов'язків, що зазначені в їх посадових інструкціях, у дотриманні ними чинного законодавства;
та іншими правами і обов'язками.
Положенням про уповноважену особу КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, затвердженого наказом директора підприємства від 13.09.21 № 151, визначено коло повноважень, прав та обов'язків ОСОБА_6 як уповноваженої особи за проведення процедури закупівель, відповідно до якого:
-уповноважена особа - це службові, посадові та інші працівники замовника, визначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» на підставі власного розпорядчого рішення (наказу);
-метою діяльності уповноваженої особи є організація та проведення публічних закупівель в інтересах замовника на засадах об'єктивності та неупередженості відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
-уповноважені особи у своїй діяльності керуються Законом, іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим положенням;
-у залежності від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі доцільно орієнтуватися в одному чи декількох питання: в основах законодавства, сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо;
-уповноважена особа під час виконання своїх функцій керується наступними принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі; недискридитація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням;
-уповноважена особа: складає та затверджує додатки до річного плану закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить публічні закупівлі; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; здійснює аналітичну, організаційну роботу з питань організації та проведення закупівель, зокрема дослідження та аналіз поточних вартісних характеристик предметів закупівлі, робіт та послуг, які пов'язані з проведенням виду закупівлі; здійснює інші дії, передбачені Законом, розпорядчим рішенням замовника;
-уповноважена особа має право брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що будуть закуповуватися; приймати рішення, узгоджувати проекти договорів, зокрема договору про закупівлю з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі, та підписувати в межах своєї компетентності відповідні документи; та інші права і здійснювати інші дії, передбачені Законом;
-уповноважена особа зобов'язана: дотримуватися норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель та цього положення; організовувати та проводити процедури закупівель; забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель; у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель;
-уповноважена особа персонально відповідає за прийняті рішення і вчиненні дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу; за порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.
Таким чином відповідно до ст. 18 та п. 1 примітки до ст. 364 КК України, ОСОБА_6 обіймала посаду, пов'язану з виконанням організаційно- розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являлася службовою особою КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради.
Разом з тим у грудні 2022 року ОСОБА_6 , перебуваючи на своєму робочому місці в КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Здоров'я, 1, обіймаючи посаду юрисконсульта провідного адміністративно- управлінського персоналу, будучи уповноваженою особою із закупівель, порушуючи вимоги Закону України «Про публічні закупівлі», свою посадову інструкцію, Положення про уповноважену особу КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, діючи недбало, всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, в порушення досягнення цілей залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при проведенні закупівлі товарів КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради вчинила службову недбалість за наступних обставин.
Так, Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі» (станом на 12.12.2022) на КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради розповсюджується дія зазначеного закону.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (станом на 12.12.2022) цей закон застосовується до замовників, визначених пунктами 1- 3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
При цьому підпунктом 12 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг для забезпечення функціонування об'єктів критичної інфраструктури.
Однак ОСОБА_6 у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 12.12.2022, перебуваючи на своєму робочому місці в КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, обіймаючи посаду юрисконсульта провідного адміністративно-управлінського персоналу, будучи уповноваженою особою із закупівель, являючись службовою особою, порушуючи вимоги вищевказаних нормативно-правових актів, своєї посадової інструкції, Положення про уповноважену особу КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, діючи недбало, всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, знаючи про те, що КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради не набуло у встановленому Законом порядку статусу об'єкта критичної інфраструктури, у зв'язку з чим на зазначене підприємство не розповсюджуються особливості проведення публічних закупівель, визначених пп.12 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (в редакції станом на 12.12.2022), без проведення процедури публічної закупівлі, визначеної Законом України «Про публічні закупівлі» (в редакції станом на 12.12.2022), невстановленим слідством шляхом визначила фізичну особу-підприємця ОСОБА_7 (далі в тексті ФОП ОСОБА_7 ), код згідно ЄДРПОУ 3272218558, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , постачальником товару по предмету закупівлі «Придбання фільтрувальних пристроїв для саморятування під час пожежі (маска-саморятівник XHZLC 40) Торгової марки «ПАРАМЕДИК» в кількості 333 шт., за ціною 1660 грн за 1 шт. з ПДВ, на загальну суму 552 780 грн, в той час, як ринкова вартість зазначеної маски-саморятівник XHZLC 40 Торгової марки «ПАРАМЕДИК» становила 1224 грн за 1 шт.
Продовжуючи свої злочинні дії, у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 12.12.2022, ОСОБА_6 , перебуваючи на своєму робочому місці в КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, являючись службовою особою, діючи недбало, всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи свої посадові обов'язки через несумлінне ставлення до них, знаючи про те, що КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради не набуло у встановленому Законом порядку статусу об'єкта критичної інфраструктури, у зв'язку з чим на зазначене підприємство не розповсюджуються особливості проведення публічних закупівель, визначених пп.12 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 (в редакції станом на 12.12.2022), при перевірці проекту договору про закупівлю товару № 804-22 від 12.12.2022, щодо придбання фільтрувальних пристроїв для саморятування під час пожежі (Маска-саморятівник XHZLC 40), в порушення вимог своєї посадової інструкції та Положення про уповноважену особу КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, не надала своїх висновків та заперечень щодо його невідповідності чинному законодавству, зокрема укладення договору без проведення процедури закупівлі, що є порушенням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», та завізувала проект договору із додатком 1 до нього (Специфікація).
Внаслідок зазначених вище недбалих дій ОСОБА_6 12.12.2022 директором КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради у приміщенні даного підприємства був підписаний договір № 804-22 про закупівлю товару, відповідно до якого постачальник в особі ФОП ОСОБА_7 зобов'язався поставити замовнику в особі КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради товар у вигляді фільтрувальних пристроїв для саморятування під час пожежі (Маска-саморятівник XHZLC 40) в кількості 333 шт. у строк до 24.12.2022, за завищеними цінами, по ціні 1660 грн. за 1 шт., загальною вартістю 552 780 грн., що виключило можливість ефективного та прозорого здійснення закупівлі, створення конкурентного середовища щодо зазначеного предмету закупівлі у відповідності до вимог Закону України «Про закупівлі» для пошуку дешевших аналогічних фільтрувальних пристроїв для саморятування під час пожежі (Маска-саморятівник XHZLC 40 ТМ «Парамедик») та порушило основні принципи закупівлі, визначені ст. 5 вказаного Закону.
Як наслідок, у невстановлений слідством день та час, але не пізніше 30.12.22 до КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради були поставлені маски-саморятівники XHZLC 40 Торгової марки «Парамедик» в кількості 333 шт., по ціні 1660 грн. за 1 шт., на загальну суму 552 780 грн., по завищеній ціні в порівнянні з ринковою, яка становила 1224 грн. за 1 шт., загальною вартістю за 333 шт. 407 592 грн., які були оплачені шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_7 , чим КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради заподіяно істотну шкоду у сумі 145 188 грн.
Дії ОСОБА_6 органами обвинувачення кваліфіковані за ч. 1 ст. 367 КК України, як неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом інтересам КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради, та 25.03.25 ОСОБА_6 повідомлено про підозру за вказаною вище статтею.
Захисник звернувся з письмовим клопотанням, яке підтримав у судовому засіданні, про закриття кримінального провадження у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності. В судовому засідання обвинувачена клопотання підтримала, зазначила, що розуміє всі наслідки такого закриття.
Представник потерпілої при вирішенні клопотання поклалася на розсуд суду.
Прокурор проти задоволення клопотання не заперечив, вважає, що є всі підстави для закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення у період до 30 грудня 2022 року, тобто з дня вчинення правопорушення минуло понад три роки, за кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, передбачено основне покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто відповідно до вимог ст. 12 КК України це кримінальне правопорушення є нетяжким злочином, обвинувачена після скоєння цього злочину від слідства та суду не ухилялася, до кримінальної відповідальності, у тому числі за скоєння злочинів, не притягувалася, а тому відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 49 КК України підлягає звільненню від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.
У разі закриття кримінального провадження з передбачених законом підстав цивільний позов у провадженні не розглядається. Вимоги позивача про відшкодування завданої суспільно небезпечним діянням шкоди в цьому разі можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства.
Якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_6 не застосовано та, враховуючи прийняте у провадженні рішення, підстави для обрання такого заходу відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст. 49 КК України, статтями 284, 369, 372 КПК України, суд
Звільнити ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження щодо ОСОБА_6 - закрити.
Цивільний позов Бердичівської окружної прокуратури до ОСОБА_6 про стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням - залишити без розгляду.
Речовий доказ у кримінальному провадженні після набрання ухвалою законної сили:
маску-саморятівник ТМ «Парамедик» моделі XHZLC40, яка відповідно до постанови слідчого від 03.05.24 здана на зберігання до камери схову речових доказів Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області - повернути законному володільцю КНП «Бердичівська міська лікарня» Бердичівської міської ради.
До набрання ухвалою законної сили обвинуваченій ОСОБА_6 запобіжний захід не обирати.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо вона не скасована, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Головуючий-суддя ОСОБА_1