Справа № 826/13457/18 Суддя (судді) першої інстанції: Альона КАЛІНОВСЬКА
04 лютого 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,
Позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФ України в м.Києві, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 та здійснити виплату недоплаченої частини основаного розміру пенсії з 01.01.2018.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФ України в місті Києві щодо виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, за період з 05.03.2019 по 03.09.2019. Зобов'язано ГУ ПФ України в місті Києві здійснити виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2019, з врахуванням раніше виплачених сум. У задоволені інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити у повному обсязі. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що суд першої інстанції безпідставно врахував положення Постанов Кабінету Міністрів України №103 та №804, які були скасовані в судовому порядку.
Відповідач відзив на апеляційну скаргу не подавав. Будь-які його письмові пояснення в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Беручи до уваги, що в суді першої інстанції справа розглядалась в порядку спрощеного провадження, введення в Україні воєнного стану, враховуючи, що за наявними у справі матеріалами її може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів та з огляду на відсутність необхідності розглядати справу у судовому засіданні, керуючись приписами ст.311 КАС України, справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів доходить наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками пенсії (а.с.18-20).
Згідно з перерахунку пенсії від 05.04.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 позивачу нараховано підвищення в сумі 3348,20 грн, з них: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1674,10 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2511,15 грн; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 3348,20 грн (а.с.20).
Вважаючи, що відповідач протиправно з 01.01.2018 обмежує підвищення до пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що позивач має право на виплату 100% підвищення до пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2019, оскільки в інші періоди воно було обмежено постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 14.08.2019 №804, що були чинними.
За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30 серпня 2017 року № 704 та постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частинами 1, 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 704).
Пунктом 2 наведеної постанови визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, позовні вимоги задоволено, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
За наслідками апеляційного оскарження постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 - без змін.
Отже, положення Постанови №103, якою обмежувалось здійснення виплати підвищення до пенсії були чинними до 05.03.2019.
Крім того, 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Однак, рішенням Окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишим без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано протиправною і нечинною Постанову №804.
Тобто, в період з 05.09.2019 по 31.03.2020 були чинними положення Постанови №804, які встановлювали обмеження виплати підвищення до пенсії.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19, згідно із яким, з урахуванням вимог статті 7 КАС України, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.
Таким чином, з врахуванням зазначеного висновку Великої Палати Верховного Суду застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ, безвідносно до того, чи були скасовані норми Постанови №103 та Постанови №804 станом на час виникнення спірних правовідносин.
Застосовуючи наведені вище висновки Великої Палати Верховного Суду до обставин цієї справи, колегія суддів зазначає, що позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії саме з 01.01.2018, а не з 05.03.2019 (моменту набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18).
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений в постанові Верховного Суду від 26.09.2023 у справі № 380/3931/22, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
В той же час, досліджуючи питання застосування положень Постанови №804 Верховний Суд у постанові від 10.10.2024 зазначає, що оскільки в період з 04 вересня 2019 року по 31 грудня 2019 року Постанова № 804 не втратила свою чинність, у вказаний період відповідач, як територіальний орган Пенсійного фонду України, зобов'язаний був її застосовувати.
У наведеній постанові Верховний Суд доходить висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії виходячи з 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та зобов'язання здійснити перерахунок, підлягають задоволенню за період з 01 січня 2018 року по 03 вересня 2019 року.
В силу ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладені обставини, з врахуванням наведених норм права та правових позицій Верховного Суду, колегія суддів доходить висновку, що позивач має право на отримання 100% підвищення до пенсії за період з 01 січня 2018 року по 03 вересня 2019 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Частиною 4 ст. 317 КАС України зазначено, що зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив право позивача на отримання підвищення до пенсії у розмірі 100%, однак невірно визначив період, за який слід здійснити його перерахунок та виплату, що свідчить про наявність підстав для зміни рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Керуючись ст.243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року змінити в мотивувальній частині з урахуванням висновків даної постанови.
Викласти абзаци 2, 3 резолютивної частини рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року в такій редакції:
«Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 50% та з 01 січня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, за період з 01 січня 2018 року по 03 вересня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368) здійснити виплату раніше призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії за період з 01 січня 2018 року по 03 вересня 2019 року, з врахуванням раніше виплачених сум».
В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Текст постанови виготовлено 04 лютого 2026 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді Л.В.Бєлова
А.Ю.Кучма