03 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/8676/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року (суддя Стрельнікова Н.В.)
у справі №280/8676/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату позивачу з моменту припинення, а саме: з травня 2024 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в повному обсязі з урахування раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після перерахунку пенсії на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №280/928/24 позивачу припинено виплату доплати у розмірі 2000 грн., яка була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713. На звернення позивача щодо поновлення виплати відповідач повідомив про відсутність підстав для нарахування та виплати доплати, з чим позивач не погоджується.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року позов задоволено частково.
Суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений пенсійним органом на виконання судового рішення з метою усунення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у позивача виникло до 01.03.2018, не є перерахунками пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позову.
Відповідач зазначає, що проведений на виконання судового рішення по справі № 280/928/24 перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/3858/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, тому вказаний перерахунок є перерахунком пенсії у розумінні Постанови № 713.
Таким чином, скаржник вважає, що оскільки пенсія позивача переглядалася після 01.03.2018 у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, і розмір пенсії позивача після перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 грн, у позивача відсутнє право на отримання щомісячної доплати згідно вимог Постанови № 713.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 01.07.2021 позивачу встановлено доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції складено довідку від 01 грудня 2023 року №3/2607 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, становить 8849,33 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №280/928/24, яке набрало законної сили 06.05.2024, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у довідці Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01 грудня 2023 року №3/2607, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання означеного рішення суду позивачу проведено перерахунок на підставі оновленої довідки, виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
На звернення позивача щодо пенсійних виплат відповідач листом від 25.07.2024 повідомив, що при перерахунку пенсії на виконання судового рішення у справі №280/928/24 пенсія позивача визначена з нового грошового забезпечення та перевищує попередній розмір пенсії більше ніж на 2000,00 грн., а тому щомісячна доплата відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 у складі пенсії позивача не встановлюється.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
В спірному випадку, пенсійний орган вказує, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі № 280/928/24 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення. При цьому така зміна грошового забезпечення пов'язується відповідачем із тим, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Таким чином, відповідач підтверджує, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, відповідач не заперечує, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано нечинним пункт 1, 2 Постанови № 103, виникли підстави для перерахунку пенсії, що і було встановлено у межах справи № 280/928/24.
Позиція пенсійного органу у спірних відносинах в межах цієї справи полягає в тому, що оскільки проведений на виконання судового рішення по справі № 280/928/24 перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/3858/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, вказаний перерахунок є перерахунком пенсії у розумінні Постанови № 713.
Суд апеляційної інстанції вважає наведене обґрунтування пенсійного органу помилковим з огляду на таке.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ є спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
У преамбулі Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Відповідно до цієї Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Отже, за змістом постанови Кабінету Міністрів України №713 особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї постанови, переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року і розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 грн.
При цьому проведенням перерахунку пенсії у розумінні постанови Кабінету Міністрів України №713 є її перерахунок у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
В спірному випадку перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 зумовлений набранням законної сили рішенням суду від 14.03.2024 у справі № 280/928/24, яке набрало законної сили і яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019, на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.12.2023 №3/2607 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019.
Як з'ясовано судом, проведений позивачу перерахунок пенсії здійснено не з підстави винесення постанови уряду щодо проведення перерахунку пенсії чи зміни складових грошового забезпечення, як помилково вважає відповідач, а фактично направлений на відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії в належному розмірі. При цьому право позивача на перерахунок пенсії виникло у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №704, але таке право не було реалізовано у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №103.
Тобто, такий перерахунок не пов'язаний зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тому суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про наявність у позивача права на отримання передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 доплати в повному розмірі - 2000,00 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, мета прийняття Урядом Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом в подальшому у постановах від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22, від 21.11.2023 у справі №300/5426/22, від 11.06.2024 у справі №320/11742/22, від 04.02.2025 у справі №620/4999/24.
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року в адміністративній справі №280/8676/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров