03 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/8080/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025 року (суддя Мінаєва К.В.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13225404/40297125 від 01.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 25.06.2025 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №9 від 25.06.2025;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13225443/40297125 від 01.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 18.07.2025 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну №1 від 18.07.2025.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.09.2025 № 13225404/40297125 та від 01.09.2025 № 13225443/40297125 про відмову в реєстрації податкових накладних №9 від 25.06.2025 та №1 від 18.07.2025, складених Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод».
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод» №9 від 25.06.2025 та №1 від 18.07.2025 датою їх направлення на реєстрацію.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних прийняті виключно в межах діючого законодавства та з дотриманням усіх необхідних критеріїв, що, на думку скаржника, свідчить про їх правомірність та обґрунтованість.
Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод», код ЄДРПОУ 40297125. Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності товариства за КВЕД є: 33.17 Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів.
25.03.2025 між ТОВ «ЗТрЗ» (підрядник) та Приватним акціонерним товариством «ПІВНІЧНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (замовник) був укладений договір на технічне обслуговування №295 (далі - Договір), за умовами якого Замовник передає Підряднику Об'єкт Робіт на підставі на підставі документів (акту-допуску, наряду-допуску, акту приймання-передачі Об'єкта Робіт або іншого документу, узгодженого Сторонами в Додатках, Специфікаціях до Договору), найменування та перелік яких зазначається Сторонами у відповідних Додатках, Специфікаціях до Договору. Роботи виконуються на території Підрядника, що зазначається у відповідних Додатках, Специфікаціях до Договору.
Згідно з пунктом 2.1 Договору строки виконання робіт, а також їх окремих обсягів (об'єктів, етапів, видів) визначаються у відповідних Додатках, Специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього Договору. У межах строків виконання робіт, зазначених у Специфікації, Роботи виконуються на загальних умовах, без урахування вихідних, святкових і неробочих днів, якщо інше не зазначено у відповідних Додатках, Специфікаціях до Договору.
Відповідно до пунктів 3.1-3.3 Договору Ціна Робіт, виходячи зі специфіки і способу їх виконання, визначається Сторонами у відповідних Додатках, Специфікаціях до Договору. В ціну Робіт включаються всі витрати Підрядника, пов'язані з виконанням Робіт. В ціну Робіт не включається вартість енергоносіїв, машин і механізмів, наданих Замовником Підряднику для забезпечення виконання Підрядником зобов'язань за Договором, якщо інше не передбачено у відповідних Додатках, Специфікаціях до Договору.
За змістом Специфікації №1 від 25.03.2025 (Додаток №1 до Договору №295 від 25.03.2025) ПрАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» як замовник доручає, а ТОВ «ЗТрЗ» зобов'язується на свій ризик виконати в порядку та на умовах даного Договору роботи з капітального ремонту тепловозів серії ТЕ10 ПРАТ «ПІВНГЗК», у тому числі: КР тепловозу ТЕ10 (основні роботи) - 29000000,00 грн (без ПДВ); КР тепловозу ТЕ10 (додаткові роботи) - 9600000,00 грн (без ПДВ). Разом без ПДВ 38600000,00 грн, з урахуванням ПДВ 46320000,00 грн.
Відповідно до пункту 3.1 Специфікації №1 від 25.03.2025 оплата основних робіт здійснюється наступним чином:
1-й етап - 40% - 20 календарних днів з дати підписання акту виконаних робіт з розбирання та дефектування тепловоза;
2-й етап - 40% - 20 календарних днів з дати підписання акту виконаних робіт та акту приймання-передачі тепловоза з ремонту (на території Підрядника), але не раніше поставки тепловоза на склад Замовника. Введення в експлуатацію тепловоза не здійснюється без оплати другого етапу;
3-й етап - 20% - 20 календарних днів з дати підписання Акту введення тепловоза в експлуатацію та Акту виконаних робіт на території Замовника. Введення в експлуатацію тепловоза не здійснюється без оплати за 2-й етап та додаткові роботи. Оплата за додатковими роботами 20 календарних днів з дати підписання акту виконаних робіт на території Підрядника, здійснюється одночасно з другим етапом.
Згідно з пунктом 3.2 Специфікації №1 від 25.03.2025 оплата за додатковими роботами здійснюється протягом 20 календарних днів з дати підписання акту виконаних робіт на території Підрядника, здійснюється одночасно з другим етапом. Введення в експлуатацію тепловоза не здійснюється без оплати за 2-й етап та додаткові роботи.
У відповідності до пунктів 3.5-3.6 Специфікації №1 від 25.03.2025 термін виконання дефектування та визначення необхідних додаткових робіт: не більше 30 робочих днів від дати підписання Акту приймання в ремонт на території - Підрядника. Термін виконання капітального ремонту: 150 календарних днів від дати підписання акту дефектування.
Після виконання робіт з розборки та дефектування тепловозу на підставі Договору №295 від 25.03.2025 та Специфікації №1 від 25.03.2025 Сторони підписали акт здачі-приймання виконаних робіт №38 від 25.06.2025 на суму 13920000,00 грн, в т.ч. ПДВ 2320000,00 грн.
Підрядником був виписаний рахунок-фактура від 25.06.2025 №40 на суму 13920000,00 грн, в тому числі ПДВ 2320000,00 грн, та наданий Замовнику для проведення оплати послуг з капітального ремонту тепловозів серії ТЕ10 (1-й етап основних робіт - розбирання та дефектування тепловозів).
На підставі вказаного рахунку-фактури №40 від 25.06.2025 ПрАТ «ПІВНГЗК» здійснило оплату ТОВ «ЗТрЗ» наданих послуг, що підтверджується платіжною інструкцією №4500056119 від 23.07.2025 на суму 13920000,00 грн.
У зв'язку з настанням першої події, згідно із статтею 187 Податкового кодексу України (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку) та на виконання приписів пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України була сформована та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №9 від 25.06.2025.
15.07.2025 позивачем отримано квитанцію №9207428414, в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, реєстрація податкової накладної від 25.06.2025 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Повідомленням №1 від 22.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, позивач надав документи в кількості 55 шт.
Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області 26.08.2025 направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №13206340/40297125, в якому зазначено про необхідність надання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Додаткова інформація: «надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №9 від 13.06.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації, зазначеної у квитанції».
Позивач направив контролюючому органу Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової №9 від 25.06.2025 із додатками, зокрема, додаткові пояснення за вих.№27-08/25-1 від 27.08.2025.
За результатами розгляду наявних у податкового органу пояснень та доданих до них документів 01.09.2025 Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 13225404/40297125 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 25.06.2025 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа «Додаткова інформація» : «Платником не надано у повному обсязі пояснення та документальне підтвердження щодо придбання / наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку», платником не спростовано інформацію, зазначеної у квитанції, про причини зупинення реєстрації даної податкової накладної.».
Крім того, судом встановлено, що після прибуття тепловозу на ремонтну базу 20.06.2025 сторонами підписаний акт приймання-передачі тепловозу в ремонт.
На виконання Договору №295 від 25.03.2025 позивачем були проведені роботи з розбирання та дефектування вузлів та агрегатів тепловоза з оформленням Акту комісійного огляду потреби в виконанні додаткових робіт з капітального ремонту тепловозу ТЕМ2 від 18.07.2025.
Після виконання робіт з розборки та дефектування тепловозу Виконавець надав Замовнику підписаний акт здачі-приймання виконаних робіт №45 від 18.07.2025 на суму 3528000,00 грн, в т.ч. ПДВ 588000,00 грн, а Замовник прийняв виконані роботи (капітальний ремонт тепловозу серії ТЕМ2 зав. №5660, госп.94, інв.077069) та підписав зазначений акт.
Підрядником був виписаний рахунок-фактура від 18.07.2025 №46 на суму 3528000,00 грн, в т.ч. ПДВ 588000,00 грн, та наданий Замовнику для проведення оплати послуг з капітального ремонту тепловозу серії ТЕМ2 (1-й етап основних робіт - розбирання та дефектування тепловозів).
На підставі вказаного рахунку-фактури №46 від 18.07.2025 ПрАТ «ПІВНГЗК» здійснило часткову оплату ТОВ «ЗТрЗ» наданих послуг, що підтверджується платіжною інструкцією №4500060558 від 08.08.2025 на суму 728000,00 грн.
У зв'язку з настанням першої події, згідно із статтею 187 Податкового кодексу України (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку) та на виконання приписів пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України була сформована та направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна №1 від 18.07.2025.
28.07.2025 позивачем отримано квитанцію №9219471392, в якій зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку №1165, реєстрація податкової накладної від 18.07.2025 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Повідомленням №4 від 22.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, позивач надав документи в кількості 37 шт.
Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області 26.08.2025 направлено позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН за №13206356/40297125, в якому зазначено про необхідність надання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Додаткова інформація: «надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №1 від 18.07.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації, зазначеної у квитанції».
Позивач направив контролюючому органу Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової №1 від 18.07.2025 із додатками, зокрема, додаткові пояснення за вих.№27-08/25-2 від 27.08.2025.
За результатами розгляду наявних у податкового органу пояснень та доданих до них документів 01.09.2025 Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 13225443/40297125 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 18.07.2025 у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа «Додаткова інформація» : «Платником не надано у повному обсязі пояснення та документальне підтвердження щодо придбання / наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку», платником не спростовано інформацію, зазначеної у квитанції, про причини зупинення реєстрації даної податкової накладної.».
Вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №9 від 25.06.2025 та №1 від 18.07.2025 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом про їх скасування та зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок № 1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
За змістом пункту 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних встановлено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі -Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для
розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
У пункті 5 Порядку № 520 визначений орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 520, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Як свідчать обставини справи, рішеннями комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області від 01.09.2025 № 13225404/40297125 та від 01.09.2025 № 13225443/40297125 відмовлено у реєстрації податкових накладних №9 від 25.06.2025 та №1 від 18.07.2025. Підставою для відмови у реєстрації вказаних податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказано: «у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
У графі «Додаткова інформація» зазначено: «Платником не надано у повному обсязі пояснення та документальне підтвердження щодо придбання / наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку», платником не спростовано інформацію, зазначеної у квитанції, про причини зупинення реєстрації даної податкової накладної.».
Судом встановлено, що квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не містять переліку документів, необхідних для розгляду питання щодо прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Аналіз обставин справи та наведених норм права дає можливість дійти висновку, що можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання розрахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації розрахунку коригування. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації розрахунку коригування, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акту індивідуальної дії.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Надано пояснення та копії документів на підтвердження здійснених господарської операції із контрагентом.
Таким чином, зважаючи на виконання платником податку обов'язку щодо підтвердження господарських операцій, та враховуючи те, що контролюючий орган не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкових накладних на підставі поданих позивачем документів, не вказав, які саме документи не надано, підстави для відмови в реєстрації податкових накладних №9 від 25.06.2025 та №1 від 18.07.2025 були відсутні.
Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних підлягають скасуванню.
Враховуючи той факт, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних визнано судом протиправними, суд погоджує висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ДПС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що у контексті спірних правовідносини є правильним обраний судом першої інстанції спосіб захисту порушеного права позивача.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання зареєструвати податкову накладу/розрахунки коригування, рішення про відмову у реєстрації якої визнано судовим рішенням протиправним, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскаржених рішень, які були предметом судового розгляду у межах цієї справи.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров