03 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/23190/25
Суддя І інстанції - Калугіна Н.Є.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці періоди роботи з повним робочим днем під землею за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на ПрАТ «ДТЕК Паворградвугілля» з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006 на посаді горноробочого по ремонту горних виробок з повним робочим днем в шахті та провести з 02.07.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та відмови у зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на ПрАТ «ДТЕК Паворградвугілля» з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 02.07.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за віком на пільгових умовах з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржило його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована правомірністю відмови у перерахунку пенсії позивача з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» зважаючи на відсутність необхідного пільгового стажу.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.06.2025 як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058- IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з цим, при призначенні пенсії до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи на ПрАТ «ДТЕК Паворградвугілля» з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006.
02.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та щодо зарахування до пільгового стажу період роботи на ПрАТ «ДТЕК Паворградвугілля» з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006.
Листом від 31.07.2025 відповідач повідомив позивача, що за заявою від 23.06.2025 позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 27.06.2025.
Згідно уточнюючої довідки від 16.06.2025 № 505, яка видана Виробничим структурним підрозділом "Шахтоуправління Тернівське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" позивач працював у шкідливих умовах праці за Списком № 1 на підземних роботах з 13.04.2004 по 15.06.2004, з 18.06.2004 по 14.11.2006, з 17.11.2006 по 31.05.2019.
Атестація робочих місць за умовами праці на підприємстві ВСП "Шахтоуправління Тернівське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" проведена згідно наказів: від 26.12.1994 № 880, від 30.06.2000 № 600, від 19.12.2005 № 2545, від 03.12.2010 № 2219 та розпоряджень від 18.01.2013 № 185, від 24.11.2014 № 2395/1 та наказу від 24.11.2019 № 6026. Згідно проведеної атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві не зараховано період з 01.07.2005 по 18.12.2005.
Таким чином, на сьогодні, згідно наданих документів, загальний страховий стаж позивача складає 37 років 10 місяців 18 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 на підземних роботах 14 років 07 місяців 29 днів, із них навчання за фахом - 01 місяць 29 днів. Оскільки позивач не набув 15 років пільгового стажу роботи за Списком № 1 на підземних роботах (стажу шахтаря), тому підстави для розрахунку пенсії відповідно до Закону № 345 відсутні.
Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухвалені оскарженого рішення виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З преамбули Закону № 345-VI вбачається, що цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до статті 1 Закону №345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
З аналізу положень Закону № 345-VI вбачається, що цей закон забезпечує диференційований соціальний захист осіб, чия професійна діяльність пов'язана з підвищеними ризиками, небезпечними умовами праці та негативним впливом на здоров'я. Розмежування цих категорій має правове обґрунтування, оскільки кожна з них виконує специфічні функції в гірничій промисловості, що відрізняються за рівнем ризику, характером роботи та умовами праці. При цьому стаття 1 Закону №345-VI містить чітко визначений перелік корисних копалин, видобуток яких є підставою для визнання особи шахтарем у розумінні цього Закону.
Таке застосування положень Закону № 345-VI відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеній у постановах від у постановах від 01 липня 2019 року у справі №345/3954/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі №345/4462/16-а, від 04 березня 2025 року у справі №200/1767/24.
В свою чергу, підставою для відмови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» стала відсутність необхідного 15 річного пільгового стажу у позивача.
При цьому, з алгоритму розрахунку стажу - форми РС-право, вбачається, що до пільгового стажу позивача не було зараховано періоди роботи з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006.
Разом з тим, з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.07.2025 вбачається, що відповідачем в якості причин незарахування періоду роботи з 01.07.2005 по 18.12.2005 до пільгового стажу позивача зазначено невчасно проведену атестацію робочих місць.
Причин незарахування до пільгового стажу періодів з 16.06.2004 по 17.06.2004 та з 15.11.2006 по 16.11.2006 не наведено.
Колегія суддів проаналізувавши підстави незарахування спірних періодів роботи позивача до пільгового стажу, вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
За правилами пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
В свою чергу, записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 14.07.1993 підтверджено, що позивач у спірні періоди працював на посаді гірничого робітника підземного з повним робочим днем у шахті.
При цьому, згідно довідки Форми ОК-5, спірні періоди з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006 обліковується за кодом підстави для обліку спецстажу ЗПЗ014А1.
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454 (далі - Порядок №454):
- під кодом ЗПЗ014А1 обліковується спеціальний стаж працівників, зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років;
Відповідно, зважаючи на те, що наданими до пенсійного органу трудовою книжкою та довідкою Форми ОК-5 підтверджується пільговий характер роботи позивача у період з 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006, то колегія суддів зазначає про протиправність незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначених періодів до пільгового стажу позивача.
При цьому, як правильно вказав суд першої інстанції, підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не перерви між первинною атестацією робочого місця та повторним проведенням атестації робочого місця, оскільки визначальним є те, що у випадку, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених Порядком проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
В свою чергу, зважаючи на те, що з урахуванням спірних періодів 16.06.2004 по 17.06.2004, з 01.07.2005 по 18.12.2005 та з 15.11.2006 по 16.11.2006, які підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача, останній має 15 років стажу на підземних роботах, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 03 лютого 2026 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун