04 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/9585/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДПС у Вінницькій області (далі - ГУ ДПС, відповідач) №264/Р/Л від 03.07.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7 (з урахування заяви про уточнення позовних вимог). В обґрунтування позовних вимог ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» зазначило про помилковість висновків відповідача про порушення позивачем положень пункту 28 частини другої статті 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-ІХ від 18.06.2024р. (далі Закон №3817-ІХ), відповідно до якого підставою для припинення дії ліцензії на відповідний вид діяльності є факт здійснення ліцензіатом - суб'єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, крім ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/ або промислової переробки, - зберігання та/або реалізації необлікованого пального, встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки або в рішенні суду, яке набрало законної сили, якщо об'єм необлікованого пального перевищує 5 відсотків обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - перевищує 15 відсотків) чи 2 відсотки об'єму відповідного резервуара.
Позивач зазначив, що в ході проведення фактичної перевірки, ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» представникам ГУДПС надавались документи, що підтверджують отримання, оприбуткування та облік пального в розумінні як вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», так і Інструкції №281, Інструкції №332, зокрема товарно-транспортні накладні, журнали обліку надходження нафтопродуктів та газу скрапленого, змінні звіти оператора АЗС, що підтверджується поясненнями в рамках фактичної перевірки з відміткою контролюючого органу про їх отримання.
Матеріали фактичної перевірки не містять опису та посилання на документи, які були б оформлені контролюючим органом у випадку ненадання документів та які передбачені нормами статті 85 Податкового кодексу України. Висновки перевірки не містять виявлення порушень ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» статті 85 Податкового кодексу України.
Повторно документи, що підтверджують отримання, оприбуткування та облік пального в розумінні як вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», так і Інструкції №281, Інструкції №332, що знаходилось на АЗС на момент перевірки, надавались і до заперечень до Акта фактичної перевірки. Але знову ж таки не були враховані контролюючим органом та не знайшли свого відображення в повідомленні про розгляд заперечень.
А отже, такі висновки контролюючого органу є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи та вимогам законодавства.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2025 позовна заява прийнята до провадження, відкрите провадження в адміністративний справі, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження.
Позивачем подана заява про уточнення позовних вимог, якою ТОВ «ОФЛ СХІД РІТЕЙЛ» викладена прохальна частина позовної заяви в редакції: «визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДПС у Вінницькій області №264/Р/Л від 03.07.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7».
Відповідачем 04.08.2025 до справи наданий відзив на адміністративний позов, де ГУ ДПС проти задоволення позовних вимог заперечувало. Відповідач вказав, що за результатами проведення фактичної перевірки, ГУДПС складений акт від 30.05.2025 №14879/5/02-32-07-05/44763172, де зазначено, що після проведення контрольно-розрахункової операції 30.05.2025 в 14 год. 12 хв. та до моменту вручення копії наказу про проведення фактичної перевірки 30.05.2025 року в 15 год. 05 хв надходження нафтопродуктів фактично на АЗС не здійснювалось, але в цей період в реєстраторі розрахункових операцій відображено надходження нафтопродуктів (з 14 год. 58 хв по 14 год. 59 хв) на АЗС без будь-яких підстав, та документів, що засвідчують господарські операції, що фактично підтверджує відсутність надходження пального 30.05.2025 року з 14 год. 58 хв по 14 год. 59 хв.
За відсутності товарно-транспортних накладних, що є основними документами, які ідентифікують походження нафтопродуктів на АЗС, пальне, наявне в резервуарах такої АЗС, вважається необлікованим у встановленому законодавством порядку.
В копіях товарно-транспортних накладних, наданих до заперечення на акт фактичної перевірки від 30.05.2025 №14879/5/02-32-07-05/44763172, встановлено відсутність будь яких відомостей про надходження нафтопродуктів на АЗС (дата і час прибуття до вантажоодержувача, прізвище, ім'я, по-батькові та підпис матеріально-відповідальної особи, що отримувала пальне на АЗС), за адресою вул. Білоцерківська, 7, м. Козятин, Вінницька область, де здійснює діяльність ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» (код ЄДРПОУ 44763172).
18.11.2025 позивачем до справи надані додаткові письмові пояснення, де ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» пояснив про отримання товарів на АЗС, походження пального в кількості: Бензин А-95-Євро5-Е5 - 10546,12 літрів; Паливо дизельне - 9137,11 літрів; Газ скраплений - 4799,47 літрів.
Позивач наголосив, що єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначено Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка затверджена наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Міністерства палива та енергетики, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281).
Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Позивач наполягав на належному веденні ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» журналів обліку надходження нафтопродуктів та газу скрапленого і Відповідачем в акті фактичної перевірки прямо зазначено, про надання таких журналів до перевірки.
Документом, що підтверджує облік пального на АЗС є інформація з РРО, яким в даному випадку є Х-звіт, Z-звіт. Про надання Х-звіту в ході фактичної перевірки прямо заначено в акті фактичної перевірки. Z-звіти щоденно по бездротовим каналам зв'язку передаються на сервер Державної податкової служби.
Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.
У свою чергу особливості обліку нафтопродуктів на АЗС визначені в розділі 16 Інструкції. Положеннями п. 16.1 Інструкції передбачено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Тобто, документом, що підтверджує облік пального на АЗС є змінні звіти оператора АЗС.
Акт фактичної перевірки не містить відомостей про ненадання змінних звітів оператора АЗС та не містить інформації про встановлення фактів порушення вимог Інструкції №281 та/або інших вимог законодавства що регулюють порядок обліку товарних запасів на АЗС.
Також Акт фактичної перевірки не містить висновків ГУ ДПС про встановлення порушення статті 85 Податкового кодексу України, як не містить і жодного посилання на оформлення в рамках фактичної перевірки документів, що підтверджують надання відповідачем вимоги про надання документів та не складався акт про ненадання документів з переліком ненаданих позивачем документів.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.
ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» створене та зареєстроване в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.07.2022 року за реєстраційним номером 1002241020000100742.
Основним видом господарської діяльності згідно КВЕД є роздрібна торгівля пальним (код 47.30), а також іншими супутніми товарами.
Господарська діяльність ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» здійснюється на автозаправних станціях, що знаходиться в користуванні товариства на підставі договорів оренди, зокрема на АЗС, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7 на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7.
В ході розгляду справи встановлено, що на підставі статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.2, пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України), наказу ГУ ДПС від 30.05.2025 №2613к, на підставі направлень, виданих ГУ ДПС від 30.05.2025 №3271, №3272 головним державним інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС та головним державним інспектором відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами була проведена фактична перевірка автозаправної станція з магазином, ТОВ “ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ“, код ЄДРПОУ 44763172, вул. Білоцерківська, 7, м. Козятин, з питань дотримання вимог ПК України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про ціни і ціноутворення», Кодексу законів про працю України, також інших нормативних актів, контроль за дотримання яких покладено на територіальні органи ДПС України.
За результатами перевірки складений акт фактичної перевірки, зареєстрований в ГУ ДПС від 30.05.2025 №14879/5/02-32-07-05/44763172.
Перевіркою, зокрема, встановлено порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 №496, адже позивачем здійснюється роздрібна торгівля пальним, яке необліковано у встановленому законодавством порядку за місцем реалізації, а саме відсутні документи на походження пального-товарно-транспортні накладні та будь-які інші документи, що ідентифікують походження пального в кількості: бензин А 95 Євро 5 - 10 546,12 л.9 (вартістю 532 368,14 гривень), паливо дизельне-9137,11л. (вартістю 442 967,09 гривень), газ нафтовий скраплений - 4799,47 л. (вартістю 158 286,52 гривень).
Після проведення контрольно-розрахункової операції 30.05.2025 в 14 год. 12 хв. та до моменту вручення копії наказу про проведення фактичної перевірки 30.05.2025 року в 15 год. 05 хв. надходження нафтопродуктів фактично на АЗС не здійснювалось, але в цей період в реєстраторі розрахункових операцій відображено надходження нафтопродуктів на АЗС без будь-яких підстав, та документів, що засвідчують господарські операції.
ГУ ДПС прийняте рішення №264/Р/Л від 03.07.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7.
ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» із вказаним рішенням не погодилось, звернулось до суду із даним позовом про визнання його протиправним та скасування.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є ПК України.
Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, за пунктами 19-1.1.4, 19-1.1.8 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для виконання платіжних операцій (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною, відповідно до положень підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки визначає стаття 80 ПК України.
Так, згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Пунктом 80.5 статті 80 ПК України встановлено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Під час проведення перевірок, відповідно до п.81.3 ст.81 ПК України, посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених ПК України.
За положеннями підпункту 16.1.12 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Як зазначено у пункті 86.1 статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-ІХ, що набрав законної сили 27.07.2024 року (далі Закон №3817-ІХ).
Так, відповідно до пункту 77 статті 1 Закону №3817-ІХ роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.
Припинення дії ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до пункту 28 частини другої статті 46 Закону №3817-ІХ підставою для припинення дії ліцензії на відповідний вид діяльності є факт здійснення ліцензіатом - суб'єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, крім ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, зберігання та/або реалізації необлікованого пального, встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки або в рішенні суду, яке набрало законної сили, якщо об'єм необлікованого пального перевищує 5 відсотків обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - перевищує 15 відсотків) чи 2 відсотки об'єму відповідного резервуара.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансового звіту, визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Відповідно до пункту 2 статті 3 цього Закону бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначений Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка затверджена наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Міністерства палива та енергетики, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281). Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.10 пункту 10.2 цієї Інструкції, приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками АЗС за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними ТТН у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності.
На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП.
Відповідно до підпункту 10.3.1.3 пункту 10.3 Інструкції №281 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою.
Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
У свою чергу особливості обліку нафтопродуктів на АЗС визначені в розділі 16 Інструкції.
Положеннями пункту 16.1 Інструкції передбачено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках.
Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.__
З дослідження змісту акту перевірки ГУ ДПС від 30.05.2025 №14879/5/02-32-07-05/44763172 вбачається про проведення контрольно-розрахункової операції 30.05.2025 в 14 год. 12 хв.
Відповідач зазначає, що 30.05.2025 надходження нафтопродуктів фактично на АЗС не здійснювалось, але в цей період в реєстраторі розрахункових операцій відображено надходження нафтопродуктів на АЗС без будь-яких підстав, та документів, що засвідчують господарські операції.
ГУ ДПС вказано, зокрема, про встановлення порушення вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», адже позивачем здійснюється роздрібна торгівля пальним, яке необліковано у встановленому законодавством порядку за місцем реалізації, а саме відсутні документи на походження пального-товарно-транспортні накладні та будь-які інші документи, що ідентифікують походження пального в кількості: бензин А 95 Євро 5 - 10 546,12 л.9 (вартістю 532 368,14 гривень), паливо дизельне-9137,11л. (вартістю 442 967,09 гривень), газ нафтовий скраплений - 4799,47 л. (вартістю 158 286,52 гривень).
Суд зазначає, що з досліджених в ході розгляду справи змінного звіту АЗС за формою №17-НП, журналів обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП, даних показників рівноміра-лічильника, Z-звіту та X-звіту РРО, акцизних накладних, а також товарно-транспортних накладних №82813, №82814, №000021990 вбачається про постачання палива на АЗС.
Зауваження ГУ ДПС до недоліків у змісті товарно-транспортних накладних, з урахуванням всіх інших наявних у справі документів, не може беззаперечно спростовувати факт реального виконання господарської операції з постачання нафтопродуктів.
Наявність або відсутність окремих документів, як і деякі помилки чи неточності у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися), а певні недоліки в заповненні первинних документів носять оціночний характер. (Постанова ВС від 12.06.2018 у справі №826/11879/13-а, Постанова ВС від 12.06.2018 у справі №825/3419/14).
Пункт 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає відповідальність за зберігання та реалізацію необлікованого у встановленому порядку товару.
В даному випадку в ході перевірки відповідачем встановлений саме облік та заперечується постачання товару.
Але, з вищенаведених документів вбачається, що станом на 30.05.2025 року, на автозаправній станції знаходилось пальне:
Бензин автомобільний А-95:
Надходження якого на АЗС підтверджується товарно-транспортною накладною від 14.05.2025 року в кількості 5 970,00 літрів (з урахуванням того, що певна кількість пального була реалізована до моменту перевірки). Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження нафтопродуктів 15.05.2025 року рядок 89. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 15.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 15.05.2025 року, в тому числі щодо надходження бензину в кількості 4437,91 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Надходження якого на АЗС підтверджується товарно-транспортною накладною від 30.05.2025 року в кількості 6 430,00 літрів. Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження нафтопродуктів 15.05.2025 року рядок 91. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 30.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 15.05.2025 року, в тому числі щодо надходження бензину в кількості 6 430,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Паливо дизельне:
Надходження якого на АЗС підтверджується товарно-транспортною накладною від 06.05.2025 року в кількості 5 190,00 літрів (з урахуванням того, що певна кількість пального була реалізована до моменту перевірки). Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження нафтопродуктів 07.05.2025 року рядок 88. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 07.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 07.05.2025 року, в тому числі щодо надходження палива дизельного в кількості 5 190,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Надходження палива дизельного на АЗС також підтверджується товарно-транспортною накладною від 26.05.2025 року в кількості 4010,00 літрів (з урахуванням того, що певна кількість пального була реалізована до моменту перевірки). Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження нафтопродуктів 27.05.2025 року рядок 90. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 27.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 27.05.2025 року, в тому числі щодо надходження палива дизельного в кількості 4010,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Надходження палива дизельного на АЗС також підтверджується товарно-транспортною накладною від 30.05.2025 року в кількості 5 720,00 літрів. Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження нафтопродуктів 30.05.2025 року рядок 92. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 30.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 30.05.2025 року, в тому числі щодо надходження палива дизельного в кількості 5 720,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Газ скраплений:
Надходження газу скрапленого на АЗС також підтверджується товарно-транспортною накладною від 21.05.2025 року в кількості 5750,00 літрів (з урахуванням того, що певна кількість пального була реалізована до моменту перевірки). Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження газу скрапленого 21.05.2025 року рядок 58. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 21.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 21.05.2025 року, в тому числі щодо надходження газу скрапленого в кількості 5750,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Надходження газу скрапленого на АЗС також підтверджується товарно-транспортною накладною від 27.05.2025 року в кількості 2001,00 літрів (з урахуванням того, що певна кількість пального була реалізована до моменту перевірки). Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження газу скрапленого 27.05.2025 року рядок 59. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 27.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 27.05.2025 року, в тому числі щодо надходження газу скрапленого в кількості 2001,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Надходження газу скрапленого на АЗС також підтверджується товарно-транспортною накладною від 30.05.2025 року в кількості 2660,00 літрів (з урахуванням того, що певна кількість пального була реалізована до моменту перевірки). Вказане пальне оприбутковано шляхом внесення запису до журналу обліку надходження газу скрапленого 30.05.2025 року рядок 60. Кількість вказаного пального також оприбуткована та внесена в РРО, що підтверджується Z-звітом за 30.05.2025 року. Кількісний облік руху пального за 27.05.2025 року, в тому числі щодо надходження газу скрапленого в кількості 2660,00 літрів відображено в змінному звіті оператора АЗС.
Відповідачем не заперечується факт належного ведення ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» журналів обліку надходження нафтопродуктів та газу скрапленого, внесення інформації про вид та кількість пального, що надійшло на АЗС, до РРО, формування щоденних змінних звітів оператора АЗС.
В акті фактичної перевірки прямо зазначено, про надання таких журналів до перевірки і відповідно, їх перевірку ГУ ДПС.
За наслідками господарських операцій з отримання пального на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7 ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» зареєстровано другий примірник акцизної накладної. Крім того, підприємством складаються на підставі первинних документів оборотно-сальдові відомості.
Акт фактичної перевірки не містить інформації про порушення позивачем положень статті 85 ПК України та посилань на оформлення вимоги про надання документів та акту про ненадання документів з переліком ненаданих документів.
Відповідно, суд доходить висновку про недоведеність фактів порушення позивачем обов'язку вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.
Таким чином, висновок ГУ ДПС про зберігання та/або реалізацію необлікованого пального ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» не доведений в ході розгляду даної справи і, відповідно, відсутні визначені пунктом 28 частини другої статті 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» підстави для припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В даній справі відповідач не надав суду належних і допустимих доказів правомірності свого рішення №264/Р/Л від 03.07.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7, не довів його законності та обґрунтованості.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 3028,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (вул. Кісельова Володимира Капітана, б. 29, оф. 9, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44763172) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницький район, Вінницька область, 23252, крд ЄДРПОУ 44069150) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №264/Р/Л від 03.07.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02500314202300061 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, видану ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Козятин, вул. Білоцерківська, 7.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 (три тисячі двадцять вісім гривень) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляцій ного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва