04 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/1503/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1503/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
04.02.2025 адвокат Жовтан Олександр Володимирович, здійснюючи на підставі ордеру (серія ВН №1470752 від 04.02.2025) представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (надалі - ЦВЛК), в якому, з урахуванням заяви про збільшення обсягу позовних вимог від 14.02.2025, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ЦВЛК, яке оформлене протоколом №2910 від 27.06.2024, про скасування постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_1 від 11.04.2022;
- визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Реєстр) про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 ;
- зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Реєстру про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
Мотивуючи заявлений позов, представник вказував на обставини протиправної поведінки ІНФОРМАЦІЯ_2 , який не виключив позивача з військового обліку на підставі постанови військово-лікарської комісії від 11.04.2022 як такого, що визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із призначенням її до розгляду без виклику учасників (у письмовому провадженні), витребувано докази.
У відзиві на позов від 12.02.2025 представник ОМТЦКСП заперечувала проти задоволення позовних вимог. Вказує, що відповідно до протоколу ЦВЛК від 27.06.2024 № 2910 постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з карткою обстеження та медичного огляду від 11.04.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , скасовано. Підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Положення №402. Таким чином позивач вводить суд в оману, стверджуючи, що відповідач вчинив протиправні дії щодо внесення змін до персональних даних позивача до Реєстру (а.с. 23-24).
Ухвалою від 20.02.2025 суд прийняв до розгляду заяву адвоката Жовтана О.В. від 14.02.2025 про збільшення розміру позовних вимог. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як співвідповідача ЦВЛК.
У заяві про збільшення позовних вимог від 14.02.2025 представник позивача вже вказує на обставини того, що всупереч вимогам Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, при перегляді постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.04.2022 ОСОБА_1 не було повідомлено про перегляд такої постанови, не направлено у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування діагнозу, який був встановлений йому при проходженні медичного огляду військово-лікарською комісією Полтавського ОМТЦКСП. Центральною ВЛК також не було конкретизовано причини скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.04.2022. Вказане вище свідчить про порушення процедури прийняття рішення внаслідок недотримання ЦВЛК вимог п. 2.3.4 розділу І Положення № 402 при прийнятті рішення, що оформлене протоколом №2910 від 27.06.2024.
Представник ЦВЛК надав відзив на позов (а.с. 66-68), в якому зазанчає, що згідно з пунктом 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023, введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 №576/2023, "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" у ЦВЛК створено робочу групу з перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану. Зазначеною робочою групою на теперішній час здійснюється зазначена перевірка постанов позаштатних військово-лікарських комісій та приймаються постанови ВЛК ЦВЛК щодо їх скасування/відміни. За запитом слідчого СУ ГУНП у Полтавській області щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ОМТЦКСП щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ВЛК ЦВЛК розглянула картку обстеження та медичного огляду від 11.04.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , складено протокол засідання від 27.06.2025 №2910 та прийнято рішення.
Представник ЦВЛК також зауважив, що Положенням №402 не зобов'язано ЦВЛК направляти військовозобов'язаних у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомляти їх про перегляд постанов. Додав, що при наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності він мав право самостійно або під час проведення повторного медичного огляду особисто звернутися до ВЛК при ОМТЦКСП відповідно до вимог Положення №402 з документами, які б підтверджували протилежне, та до ЦВЛК для перегляду відповідної постанови. ВЛК надано виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв, у тому числі тих, що призвели до смерті, у військовослужбовців та вибір формулювань, в яких приймаються постанови ВЛК. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження. Згідно з усталеною судовою практикою при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері, а тому оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
У відповіді на відзив ЦВЛК представник позивача вказував лише на обставини того, що відзив подано з порушенням строку на його подачу, а тому просив залишити його без розгляду (а.с. 74-75).
Це клопотання задоволенню не підлягає з огляду на його безпідставність, оскільки такої процедури КАС України не передбачає.
Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03.03.2022, у зв'язку із введенням воєнного стану на території України, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", дію якого неодноразово було продовжено, у зв'язку із військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, пунктів 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України оголошено та проводиться загальна мобілізація.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Полтава, відповідно до записів військового квитка серії НОМЕР_1 від 23.06.1989 (зворот а.с. 13 - а.с. 14) та довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.04.2022 №6/2612 (а.с. 15) 11.04.2022 був визнаний ВЛК ОМТЦКСП непридатним до військової служби та виключений з військового обліку за гр. ІІ ст. 55а Наказу МОУ №402 від 2008 року.
На запит адвоката Жовтан О.В. отримано лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.06.2024 №6/13261, яким повідомлено, що ОСОБА_1 згідно даних ЄДРПВР виключено з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (зворот а.с. 15).
Як стверджує представник позивача, у зв'язку із впровадженням електронного кабінету військовозобов'язаного та на виконання вимог пункту 3 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ОСОБА_1 в електронній системі "Оберіг" через додаток "Резерв+" пройшов авторизацію для перевірки та уточнення свої облікових даних та автоматично створив електронний військово-обліковий документ 16.07.2024 (зворот а.с. 21), згідно з яким у графі "категорія обліку" вказано - "не військовозобов'язаний", у графі "підстава зняття/виключення" вказано - "непридатний", "постанова ВЛК" вказано - "непридатний з виключенням з військового обліку", "дата ВЛК" - 11.04.2022.
Представник позивача вказував, що 12.12.2024 в автоматично сформованому електронному військово-обліковому документі ОСОБА_1 помітив, що інформація, яка відображається у "Резерв+" є неповною та неточною, оскільки у графі "категорія обліку" вказано - "військовозобов'язаний" (а.с. 22).
У зв'язку з цим адвокат Жовтан О.В. подав заяву про внесення актуальних відомостей до Реєстру (а.с. 16-17), за результатами розгляду якої ОМТЦКСП надав лист-відповідь №6/28800 від 31.12.2024, де зазначив, що ОСОБА_1 27.06.2024 був взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК від 27.06.2024 №2910, має статус "військовозобов'язаний" та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 (зворот а.с. 17).
На черговий запит від 14.01.2025 (а.с. 18-19) адвокат отримав ідентичний попередньому лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.01.2025 №6/899 (зворот а.с. 19).
Отримавши разом з відзивом ІНФОРМАЦІЯ_2 копію рішення ВЛК ЦВЛК від 27.06.2024 №2910 адвокат ОСОБА_2 подав до суду заяву про збільшення позовних вимог від 14.02.2025, в якій просив, серед іншого, визнати протиправним та скасувати рішення ЦВЛК, яке оформлене протоколом №2910 від 27.06.2024, про скасування постанови військово-лікарської комісії при ОМТЦКСП щодо ОСОБА_1 від 11.04.2022.
Відповідно до витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК від 27.06.2024 №2910 (а.с. 26):
1) Враховуючи невідповідність прийнятої постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ТЦК та СП) щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 вимогам пункту "а" статті 55 графи ІІ станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 за №1109/15800 (далі - Положення) та відповідно до підпункту "б" та підпункту "г" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення, постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно картки обстеження та медичного огляду від11.04.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1980 року народження, "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" - СКАСУВАТИ.
2) Підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно вимог Положення.
За твердженням представника позивача, при перегляді Центральною ВЛК постанови ВЛК ОМТЦКСП від 11.04.2022 ОСОБА_1 не було повідомлено про перегляд, не направлено його у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування діагнозу, який був встановлений йому при проходженні медичного огляду ВЛК ОМТЦКСП. Центральною ВЛК також не було конкретизовано причини скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.04.2022. Вказане вище свідчить про порушення процедури прийняття рішення внаслідок недотримання ЦВЛК вимог п. 2.3.4 розділу І Положення № 402 при прийнятті рішення, що оформлене протоколом №2910 від 27.06.2024.
У зв'язку з цим протиправним є і рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у внесенні відомостей до Реєстру про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
З цієї підстави позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне нормативно-правове регулювання.
Законодавством, яке підлягає застосуванню у площині спірних правовідносин, є Закон України від 19.11.1992 № 2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (надалі - Закон №2801-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (надалі - Положення №402 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №2801-XII, законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.
Статтею 70 Закону №2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон №2232-ХІІ.
Частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом МО 14.08.2008 затверджено Положення №402, яке визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до підпункту 1.2 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ).
У свою чергу Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (надалі - МКХ-10).
Згідно з абзацами 1 - 5 пункту 2.1 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Відповідно до абзаців 1 - 3 пункту 2.2 розділу І Положення №402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Підпунктом 2.3.1 розділу І Положення №402 передбачено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
На ЦВЛК покладається, зокрема, організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України (абз. 1 пп. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення №402).
Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402, ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії) Збройних Сил України.
Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402, рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Зміст наведених норм дає суду підстави дійти висновку про те, що ЦВЛК є найвищим керівним органом з військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, який має повноваження розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023, введеного в дію Указом Президента України від 12.09.2023 №576/2023 "Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", у ЦВЛК створено робочу групу з перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.
Відповідно до пункту 3.1 розділу 3 глави I Положення №402, вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов'язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України "Про звернення громадян", Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 №735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23.01.2017 за № 94/29962.
Таким чином пункт 3.1 розділу 3 глави I Положення № 402 містить бланкетну норму, яка вказує на необхідність відповідності звернення вимогам Закону України "Про звернення громадян" та Інструкції №735, однак не встановлює коло осіб, які можуть подати відповідне звернення. Разом з цим, вимоги про те, що звернення може бути подане виключно особою, якої постанова стосується, пункт 3.1 Положення №402 не містить.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що право оскарження, волевиявлення суб'єкта, щодо якого прийнято той чи інший акт індивідуальної дії, жодним чином не позбавляє компетентні державні органи їх прав та повноважень, передбачених нормами чинного законодавства.
У даному випадку право оскарження, наявне у позивача, не позбавляє ЦВЛК власного права здійснювати перегляд постанови ВЛК, як і не позбавляє правоохоронні органи в межах своїх повноважень звертатися до спеціалізованих установ у тій чи іншій сфері діяльності.
Перевіряючи закиди представника позивача щодо протиправності рішення ЦВЛК, оформленого протоколом від 27.06.2024 №2910, з підстав порушення процедури його прийняття внаслідок не повідомлення позивача про розгляд питання про перегляд постанови ОМТЦКСП та не направлення позивача до закладів охорони здоров'я в системі Міноборони на контрольне обстеження та медичного огляду для підтвердження або спростування діагнозу, суд встановив, що згідно з витягом з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК від 27.06.2024 №2910 (а.с. 26) враховуючи невідповідність прийнятої постанови ВЛК при ОМТЦКСП щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 вимогам пункту "а" статті 55 графи ІІ станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України та відповідно до підпунктів "б", "г" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ цього ж Положення, постанову ВЛК при ОМТЦКСП згідно з карткою обстеження та медичного огляду від 11.04.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1980 року народження, "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" - скасовано. Другим пунктом рішення визначено, що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ОМТЦКСП відповідно до вимог Положення.
Згідно з пунктом 3.1 глави 3 розділу II Положення №402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Пунктом 3.2. глави 3 розділу II Положення №402 встановлено, що повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Суд зазначає, що ЦВЛК, яка є найвищим керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України, на підставі наданих пунктом 2.3.4 Положення №402 повноважень, мала право розглядати, переглядати, скасовувати постанову будь-якої ВЛК Збройних Сил України, у тому числі постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо позивача "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Водночас матеріали адміністративної справи не містять доказів на підтвердження обставин порушення процедури перегляду ЦВЛК постанови ВЛК.
При цьому, як слушно зауважив представник ЦВЛК, Положення №402 не містить зобов'язань ЦВЛК направляти військовозобов'язаних у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомляти їх про перегляд постанов.
Як зазначено вище, відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу II Положення № 402, рішення про медичний огляд військовозобов'язаних приймається керівником ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері, а тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження у контексті застосування норм матеріального права у спірних правовідносинах.
При цьому позивач не обмежений у праві особисто звернутися до ОМТЦКСП та пройти медичний огляд ВЛК, як це передбачено пунктом 2 Витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК від 27.06.2024 №2910, та у подальшому - до ЦВЛК у випадку перегляду відповідної постанови.
За викладених обставин суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення основної вимоги позову щодо скасування рішення ЦВЛК та похідних вимог, адресованих до ІНФОРМАЦІЯ_2 , і, як наслідок, про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в цілому.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого позивачем судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/1503/25 - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ).
Відповідач: Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (код ЄДРПОУ 08356179; вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун