03 лютого 2026 року справа № 320/8521/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Березань сіті груп» в особі керівника Родинського Сергія Олеговича до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області про визнання протиправними дій, скасування витягів,
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство «Березань сіті груп» в особі керівника Родинського Сергія Олеговича (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у місті Києві та Київській області щодо застосування вартості 1 метра квадратного земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку з кадастровим номером 3210400000:03:001:0177 за адресою: вулиця Шевченків шлях 94 б місто Березань, Броварський район, Київська область, в розмірі 306 гривень 19 копійок при формуванні та видачі витягу №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та витяг №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023;
- скасувати витяг №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та витяг №НВ - 3201408932023 від 15.12.2023.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.03.2023 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позову.
25.03.2024 на адресу суду від позивача надійшли документи по справі, дослідивши які суд дійшов висновку про виконання позивачем вимог ухвали суду від 11.03.2023 та усунення недоліків позовної заяви у повному обсязі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами; витребувано докази від сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що при формуванні витягів №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 відповідачем неправомірно застосовано вартість за 1 кв.м. у розмірі 306,19 грн. Позивач зазначає, що чисельність міста Березань Броварського району Київської області становить близько 17 000 осіб, а тому відповідно до додатку 1 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147, такий показник повинен становити 133 грн за 1 кв.м.
10.06.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшли докази на виконання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2024.
22.06.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 30.04.2024, у якому відповідач наголосив, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив суд відмовити позивачу в задоволенні заявленого адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідач повідомив, що з 06.07.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 №753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформлюється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Спірні витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3210400000:03:001:0177 №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 сформовані автоматично за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Також, відповідач повідомив, що для обрахунку нормативної грошової оцінки він використовував в роботі чинну Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Березань Березанської міської ради Київської області, розроблену у 2019 році ТОВ «Геопростір Плюс», затверджену рішенням Березанської міської ради від 25.06.2019 №788-70-VII. Згідно вказаної технічної документації середня (базова) вартість 1 кв.м. за одиницю площі земель м.Березань станом на 2023 рік з урахуванням коефіцієнтів індексації 1.1, 1.15 складає - 244,73 грн.
Таким чином, відповідач зазначив, що управлінням лише сформовано та видано витяг з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відомості про яку внесені на підставі відповідної документації із землеустрою.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
Приймаючи до уваги відсутність таких клопотань з боку учасників справи, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
18.10.2018 між Березанською міською радою Київської області (орендодавець) та ПП «Березань сіті груп» (орендар) укладено Договір оренди землі (далі - Договір) на земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 0,7112 га за адресою вул. Шевченків шлях, 94-Б, м. Березань, Київська область, кадастровий номер земельної ділянки: 3210400000:03:001:0177 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель: землі житлової і громадської забудови на 5 років та додаткову угоду від 26.09.2023, якою поновлено вказаний Договір на 1 рік.
Вказаний Договір зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 1 Договору передбачено, що Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, категорія земель: землі житлової та громадської забудови, з кадастровим номером (кадастровими номерами) 3210400000:03:001:0177, яка розташована (які розташовані) в м. Березань, Київської області по вул. Шевченків шлях, 94-Б.
Згідно з пунктом 2 Договору в оренду передається (передаються) земельна ділянка (земельні ділянки) на підставі рішення Березанської міської ради від 25.09.2018 №569-56-VII загальною площею 0,7112 га, у тому числі 0,7112 га землі несільськогосподарського призначення.
Відповідно до пункту 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладання договору становить: 3210400000:03:001:0177- 1 423 477,40 грн відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки наданого відділом у Баришівському районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 27.09.2018 за №5518.
Договір укладено на 5 (п'ять) років (пункт 8 Договору).
Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно з пунктом 9 Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі. Річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 56 939,09 грн. (п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот тридцять дев'ять грн 09 коп.) в рік.
Відповідно до пункту 10 Договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Відповідно до пункту 11 договору орендна плата вноситься щомісячно в грошовій формі на поточний рахунок власника земельної ділянки, рівними частками по 4 744,92 грн в місяць, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
26.09.2023 сторонами укладено Додаткову угоду б/н, до Договору про наступне:
1. Орендодавець та орендар відповідно до рішення сімдесят другої сесії Березанської міської ради восьмого скликання від 26.09.2023 №232 погодились поновити на 1 рік строк дії договору оренди землі від 18 жовтня 2018 року, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер: 3210400000:03:001:0177, загальною площею 0,7112 га, яка знаходиться за адресою: вул. Шевченків шлях, 94-Б, м. Березань, Броварського району, Київської області та викласти пункти Договору у наступній редакції:
1.1. Викласти пункт 5 Договору у наступній редакції: « 5. Станом на 18.09.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 858 245 грн. 34 коп. (два мільйони вісімсот п'ятдесят вісім тисяч двісті сорок п'ять грн. 34 коп.).».
1.2. Викласти пункт 9 Договору у наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Річний розмір орендної плати за земельну ділянку становить 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, діючої на дату сплати.».
1.3. Викласти пункт 10 Договору у наступній редакції: « 10. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендар на підставі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки самостійно розраховує розмір орендної з урахуванням відсотку, передбаченого пунктом 9 даного договору, без погодження орендодавця та без внесення змін до цього договору.».
1.4. Викласти пункт 11 Договору у наступній редакції: « 11 Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 30 числа наступного за звітним місяцем за реквізитами: Отримувач ГУК у Київ.обл/Березанська міс /18010600, код отримувача (ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) ».
Копії вказаного Договору та Додаткової угоди наявні в матеріалах справи.
25.06.2019 Березанською міською радою Київської області було прийнято рішення №788-70-VІІ, яким відповідно до вимог Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, беручи до уваги Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.06.2019 №1950-19, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Березань Березанської міської ради Київської області.
Пунктом 2 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Березань в розмірі 193,46 грн/м.кв.
Нормативна грошова оцінка земель міста Березань, затверджена пунктом 1 цього рішення, вводиться у дію з 01.01.2020 (пункт 4 рішення №788-70-VІІ).
Відповідно до листа Березанської міської ради Київської області б/н від 08.11.2023, згідно з інформацією, що міститься в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Березань Березанської міської ради Київської області, вартість 1 кв.м. земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Шевченків шлях, 94-Б, м. Березань Броварського району Київської області, станом на 01.01.2020, становила 306,19 грн.
В подальшому за заявою позивача Головним управлінням Держгеокадастру у м. Києві та Київській області було сформовано витяги №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 3210400000:03:001:0177 складає 2 858 245,34 грн.
Не погоджуючись з виданими витягами №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд керується положеннями чинного законодавства, яке діє станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі частиною першою статті 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Статтею 201 ЗК України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 21 Закону України від 06.10.1998 №161-XIV «Про оренду землі» (далі - Закон №161-XIV) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частиною першою статті 13 Закону України від 11.12.2003 №1378-IV «Про оцінку землі» (далі - Закон №1378-IV) передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За змістом статті 1 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 18 Закону №1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до статті 15 цього ж Закону підставою для проведення оцінки земель, у тому числі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 23 Закону №1378-IV технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Зокрема, у пункті 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зазначено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Системний зміст наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності.
Водночас технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.
Таке рішення офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).
В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 02.03.2016 у справі №3-476гс15, Верховного Суду від 31.07.2018 у справі №804/7823/14, від 30.10.2018 у справі № 804/2111/14, від 12.11.2018 у справі №814/789/17, від 20.12.2018 у справі №826/11716/17, від 20.09.2020 у справі №808/995/18, від 09.02.2022 у справі №808/1284/16 та від 01.06.2022 у справі №640/13150/19.
Питання стосовно правової природи рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджується технічна документація з нормативної грошової оцінки землі, неодноразово вирішувалися Верховним Судом.
У постанові від 16.10.2018 у справі №522/7868/13 Суд дійшов висновку, що рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки мають ознаки нормативно-правового акта, оскільки прийняті уповноваженим органом суб'єкта владних повноважень, змінюють норми права, скасовують інший правовий акт, поширюються на невизначене коло осіб (платників орендної плати за землю, коло яких не є конкретно визначеним) та спрямовані на правове регулювання адміністративних відносин між регуляторним органом та іншими суб'єктами господарювання.
Аналогічні висновки неодноразово були наведені у постановах Верховного Суду від 25.09.2018 у справі №428/7176/14-а, від 27.11.2018 у справі №826/2507/18, від 06.03.2019 у справі №803/417/18, від 17.12.2019 у справі №1940/1662/18, від 10.04.2020 у справі №615/1182/15-a, від 29.04.2020 у справі №161/6580/16-а, від 10.06.2021 у справі №823/902/17, від 15.06.2021 у справі №200/12944/19-а, від 16.12.2021 у справі №826/8114/17, від 01.02.2022 у справі №160/1936/21, від 01.06.2022 у справі №280/5928/19, від 02.02.2023 у справі №807/125/18, від 04.02.2023 у справі №695/2607/17, від 10.11.2023 у справі №140/304/23, від 04.07.2024 у справі №520/16250/23 та від 14.11.2024 у справі №420/11571/21.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон №3613-VI) до Державного земельного кадастру включаються відомості про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах), зокрема, відомості про нормативну грошову оцінку земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно з частиною другою статті 20 Закону №1378-IV дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону №1378-IV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.2015 №15 (далі - Положення про Держгеокадастр) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.
Згідно з підпунктом 55 пункту 4 Положення про Держгеокадастр, останній відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
Таким чином, аналізуючи вищезазначені норми, суд доходить висновку, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формується Держгеокадастром за заявою зацікавленої особи на підставі відомостей, внесених до Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земель в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, що затверджена відповідним рішенням органу місцевого самоврядування. Вказане свідчить про те, що витяг не є самостійним юридичним документом, який містить нову інформацію або створює її. Його функція полягає лише у фіксації та наданні інформації - в контексті спірних правовідносин - з відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
У постанові від 24.11.2021 у справі №817/1780/17 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що дії з формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки можуть бути предметом судового оскарження, а підстави позову слугуватимуть висновку про належність обраного способу захисту прав.
Як встановлено судом із матеріалів справи 25.06.2019 Березанською міською радою Київської області було прийнято рішення №788-70-VІІ, яким відповідно до вимог Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про оцінку земель», «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, «Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, беручи до уваги Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.06.2019 №1950-19, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Березань Березанської міської ради Київської області.
Пунктом 2 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Березань в розмірі 193,46 грн/м.кв.
Нормативна грошова оцінка земель міста Березань, затверджена пунктом 1 цього рішення, вводиться у дію з 01.01.2020 (пункт 4 рішення №788-70-VІІ).
Рішення Березанської міської ради Київської області №788-70-VІІ від 25.06.2019 є чинним та позивачем не оскаржується.
Предметом позову в даній справі виступають витяги №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району, згідно з якими нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 3210400000:03:001:0177 складає 2 858 245,34 грн
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що при формуванні витягів №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023, відповідачем неправомірно застосовано вартість за 1 кв.м. у розмірі 306,19 грн
На підтвердження обставин використання відповідачем зазначеної вартості позивач посилається на лист Березанської міської ради Київської області б/н від 08.11.2023 у якому зазначено, що відповідно до інформації, що міститься в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Березань Березанської міської ради Київської області, вартість 1 кв.м. земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Шевченків шлях, 94-Б, м. Березань Броварського району Київської області, станом на 01.01.2020, становила 306,19 грн.
Суд відхиляє зазначені доводи позивача з огляду на наступне.
Суд зазначає, що розрахунок вартості 1 кв.м. земель з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Шевченків шлях, 94-Б, м. Березань Броварського району Київської області, станом на 01.01.2020 у розмірі 306,19 грн ґрунтується на положеннях Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, яка діяла на момент визначення такої вартості.
Зазначена Методика №213 втратила чинність 10.11.2021 у зв'язку із набранням чинності Методикою нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147.
Водночас, 06.07.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 №753 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», яка передбачає, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформлюється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Спірні витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3210400000:03:001:0177 №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 сформовані відповідачем автоматично за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Як встановлено судом, для обрахунку нормативної грошової оцінки відповідач використовував показники чинної Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Березань Березанської міської ради Київської області, розробленої у 2019 році ТОВ «Геопростір Плюс», затвердженої рішенням Березанської міської ради від 25.06.2019 №788-70-VII.
Таким чином, судом встановлено, що для обрахунку нормативної грошової оцінки відповідачем застосовано вартість 1 кв.м. за одиницю площі земель м. Березань станом на 2023 рік з урахуванням коефіцієнтів індексації 1.1, 1.15, що становить 244,73 грн (193,46 *1.1*1.15).
Враховуючи вищевикладене, матеріалами справи спростовано доводи позивача про застосування відповідачем вартості за 1 кв.м. у розмірі 306,19 грн при формуванні витягів №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023.
Щодо позовних вимог про скасування витягів №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 3210400000:03:001:0177 в розмірі 2 858 245,34 грн, сформованих Головним управлінням Держгеокадастру у м. Києві та Київській області, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Так, статтею 6 Конвенції визнається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 зазначеної Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідношення.
В контексті завдань адміністративного судочинства звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому, особа повинна довести, а суд, своєю чергою встановити, що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
Як зазначено вище, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку конкретної земельної ділянки формується Держгеокадастром на підставі відомостей, внесених до Державного земельного кадастру. Ці відомості, у свою чергу, ґрунтуються, зокрема, на рішенні органу місцевого самоврядування про затвердження відповідної технічної документації і лише фіксують вже затверджені дані.
Відтак чинність рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель безпосередньо впливає на чинність витягів, виданих на його підставі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.03.2025 у справі №320/10183/22.
Враховуючи, що рішення Березанської міської ради Київської області №788-70-VІІ від 25.06.2019, на підставі даних якого відповідачем сформовано спірні витяги, є чинним, вимоги позивача про скасування витягів №НВ - 9928204372023 від 18.09.2023 та №НВІ-3201408932023 від 15.12.2023 не підлягають задоволенню.
Отже, з вказаного вище можна прийти до висновку про те, що позивачем у даній справі було обрано неналежний спосіб захисту своїх прав, оскільки скасування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки або як зазначено позивачем визнання нормативної грошової оцінки земельної ділянки такою, що не підлягає застосуванню не вплине на обсяг прав та обов'язків позивача, оскільки така нормативна грошова оцінка земельної ділянка була затверджена на підставі рішення Березанської міської ради Київської області №788-70-VІІ від 25.06.2019, яке є чинним та позивачем не оскаржується.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі №826/4406/16 та у постанові від 15 серпня 2019 року у справі №1340/4630/18, від 22.04.2021 у справі №640/2291/20, від 13 квітня 2022 року у справі №620/3527/20.
Положеннями частини другої статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
За результатом розгляду справи, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243 246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.