03 лютого 2026 року справа №320/57917/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві, в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 80% грошового забезпечення до 70%;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016р. із розрахунку розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення; та здійснити з 01.12.2019р. перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення, визначного оновленою довідкою ДУ "ТМО МВСУ по м. Києву" від 08.11.2021р. №3994.
У зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам процесуального закону, керуючись статтею 169 КАС України, суд ухвалою позов залишив без руху з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків.
У подальшому представником позивача до суду подано заяву про роз'яднання позовних вимог з виділенням в самостійні провадження вимоги:
- щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016р. із розрахунку розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення;
- щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019р. перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення, визначного оновленою довідкою ДУ "ТМО МВСУ по м. Києву" від 08.11.2021р. №3994.
Відповідно до ч. 6 ст.172 КАС України передбачено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
З метою виконання завдання адміністративного судочинства суд вважає за необхідне роз'єднати заявлені у справі вимоги, виділивши в окрему адміністративну справу вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019р. перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення, визначного оновленою довідкою ДУ "ТМО МВСУ по м. Києву" від 08.11.2021р. №3994.
Ухвалою суду від 27.11.2024р. вирішено:
- клопотання представника позивача про роз'єднання позовних вимог у справі - задовольнити;
- роз'єднати заявлені у справі вимоги, виділивши в окрему адміністративну справу вимоги ОСОБА_1 з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019р. перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення, визначного оновленою довідкою ДУ "ТМО МВСУ по м. Києву" від 08.11.2021р. №3994;
- передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії до Відділу документального забезпечення та контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для виконання вимог ст. 18 КАС України;
- у провадженні за №320/4980/24 залишити позовні вимоги ОСОБА_1 з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016р. із розрахунку розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.
Відтак, суд розглядатиме у межах даної справи позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019р. перерахунок і виплату його пенсії в розмірі 80% сум грошового забезпечення, визначного оновленою довідкою ДУ "ТМО МВСУ по м. Києву" від 08.11.2021р. №3994, так як решта позовних вимог залишена у межах провадження у справі №320/4980/24.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у відповідності до вимог статті 263 КАС України, дослідивши наявні в матеріалах адміністративної справи письмові докази та заперечення проти них, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом установлено таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Основний розмір пенсії становив 80% грошового забезпечення.
ГУ ПФУ в м.Києві на виконання рішення ОАСК по справі № 640/3514/22 проведено перерахунок пенсії позивача в результаті якого основний розмір пенсії обраховано у розмірі 70% грошового забезпечення.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80%.
ГУ ПФУ в м. Києві листом повідомило, що на виконання Постанови № 103, здійснено перерахунок пенсії позивачу у розмірі 70% з оновленого грошового забезпечення згідно редакції Закону, чинного на дату, з якої проводився перерахунок пенсії.
Вважаючи протиправною поведінку ГУ ПФУ в м.Києві при перерахунку пенсії з 01.12.2019р. та на підставі судового рішення щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 80% на 70%, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (далі Закон № 3668-VI) та Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі Закон №1166-VII) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Згідно з матеріалами справи, пенсія позивачу встановлена та виплачувалась у розмірі 80% сум грошового забезпечення. Разом з тим, відповідач при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на виконання рішення ОАСК у справі № 640/3514/22, здійснив перерахунок пенсії з 01.12.2019 відповідно, та її основний розмір склав 70 % від грошового забезпечення.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019.
Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час її перерахунку з 01.12.2019 з 80 % на 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
З метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення відновлення його порушеного права, суд вважає за можливе зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Судових витрат по справі не встановлено.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) з 80% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМ України № 103 від 21.02.2018р. з 01.12.2019р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) здійснити з 01.12.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) у розрахунку 80% відповідно сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 3994 від 08.11.2021р., виданої станом на листопад 2019р. Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву" та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.