про залишення подання без руху
02 лютого 2026 року м. Київ Справа № 320/21375/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Саса Є.В.,
за участю: секретаря судового засідання Ткачевської В.Б.,
за участю:
представника позивача: Чала О.Д. (в режимі відеоконференції),
представника відповідача: Гутник В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ТОВ «Україна Якс» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скачування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 144670/0901 від 19.12.2024, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 11 074 866,14 грн.
Ухвалою суду від 30.07.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, призначено судове засідання.
Від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яке підтримано останнім в судовому засіданні.
Представник позивача проти задоволення заяви заперечила з підстав зазначених в письмових поясненнях.
При розгляді заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписи абзацу 1 ч. 2 ст. 122 КАС визначають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно п. 56.19 ст. 56 Податкового кодексу України, у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У разі пропуску строку звернення до суду, особа повинна звернутися із заявою про його поновлення, за результатами якої суд поновлює пропущений процесуальний строк, якщо визнає причини його пропуску поважними.
За правилами частин 1, 3 статті 123 КАС у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно із частиною 6 статті 161 КАС, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Учасниками справи не заперечується, що рішення про результати розгляду ДПС скарги на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві № 144670/0901 від 19.12.2024 отримано 13.03.2025, відтак місячний строк сплив 14.04.2025 (наступний робочий день після вихідного дня на який припало закінчення строку).
Проте позов подано позивачем лише 28.04.2025, про що свідчить інформація з підсистеми "Електронний суд".
Суд підкреслює, що плин строку має об'єктивний характер і на його закінчення не впливають суб'єктивне сприйняття позивачем тих чи інших фактів (суджень про факти).
Однак, позивач не позбавлений права, у десятиденний строк, з дня вручення даної ухвали, шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом із доказами поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями ст. ст. 121-123, 161, 171 ч. 13, 241-243, 248, 256, 294 КАС, суд,
1. Заяву представника відповідача Головного управління ДПС в м. Києві про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити частково.
2. Позовну заяву ТОВ «Україна Якс» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скачування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.
3. Встановити позивачеві десятиденний строк з дня отримання ухвали на подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом із доказами поважності причин його пропуску.
4. Матеріали відносно усунення недоліків позовної заяви у цій справі необхідно завчасно подати засобами підсистеми “Електронний суд».
5. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду.
6. Копію ухвали надати (вручити) позивачу (його представнику).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Сас Є.В.