30 січня 2026 року м. Київ справа №320/53267/24
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військового-лікарської комісії Збройних Сил України, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Центральної військового-лікарської комісії Збройних Сил України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, викладене листом № 598/9/17197 від 01 серпня 2024 року, прийняте за результатами розгляду заяви (скарги) ОСОБА_1 ;
???- визнати протиправним та скасувати висновок ВЛК, оформлений довідкою військово-лікарської комісії від 14 червня 2024 року № 4900 про придатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до військової служби;
- призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , новий медичний огляд у ВЛК Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та розглянути питання про непридатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до військової служби з виключенням з військового обліку у зв'язку з наявними захворюваннями.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що йому проведено медичний огляд та визначено його придатність до військової служби. Із таким висновком позивач не погоджується вказуючи, що висновок здійснено без повного та належного огляду його стану здоров'я.
Позивач звернувся до ЦВКЛ зі скаргою щодо незгоди з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 14.06.2024 №4900.
Рішенням від 01.08.2024 №598/9/17197 ЦВЛК зазначено, що підстав для скасування постанови гарнізонної ВЛК терапевтичного профілю ВМКЦ ЗР згідно довідки ВЛК від 14.06.2024 №4900 немає.
Вважаючи вказане рішення протиправних та таким, що прийняте без врахування всіх обставин про стан здоров'я Позивача, останній звернувся до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на надання відзиву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд назначає наступне.
На підставі Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14 серпня 2008 року № 402 та з метою визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , солдата, водія-електрика НОМЕР_1 окремої механізованої бригади військової частини НОМЕР_2 , після отримання ним 10 листопада 2023 року вогнепального кульового наскрізного проникаючого поранення правої половини грудної клітки, малого гемопневмоторокса справа, вогнепального крайового перелому правої лопатки, було направлено для проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) у Військово-медичний клінічний центр Західного регіону.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 4900 від 14 червня 2024 року Військово-медичного клінічного центру Західного регіону ОСОБА_1 , на підставі статей 77г, 39в, 38в графи II Розкладу хвороб визнано придатним до військової служби.
Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Наслідки мінно-вибухової травми (10.11.2023) вогнепального осколкового сліпого проникаючого поранення правої половини грудної клітки з вогнепальним переломом правої лопатки, правобічним гемопневмотораксом та наявністю сторонніх тіл (металевих осколків); операцій: первинна хірургічна обробка ран грудної клітки, торакоцентез, дренування плевральної порожнини справа (10.11.2023): етапна хірургічна обробка ран (16.11.2023); видалення металевих уламків (30.11.2023); заміна NPWT (04.12.2023); демонтаж NPWT (08.12.2023) у вигляді зміцнілих шкірних рубців без порушення функції зовнішнього дихання (S21.0).
Поранення, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. (Довідка командира частини про обставини травми №1485 від 19.02.2024).
Згідно класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості дана травма відноситься до тяжких (наказ МОЗ України 04.07.2007 №370). Гіпертонічна хвороба першої стадії, другого ступеня. Ризик помірний (111.0). Недостатність трикуспідального клапана з регургітацією першого ступеня. СНО (136.1).
Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
ОСОБА_1 , звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України із вимогою щодо визнання протиправним та скасування висновку ВЛК від 14 червня 2024 року № 4900 про придатність ОСОБА_1 до військової служби, про призначення нового медичного огляду у ВЛК Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та розгляд питання про непридатність ОСОБА_1 , до військової служби з виключенням з військового обліку у зв'язку з наявними захворюваннями та моїм незадовільним станом здоров'я.
За результатами розгляду скарги Позивача від 12 липня 2024 року та наданих до ЦВЛК ЗС України копій медичних та військово-облікових документів, щодо скасування постанови гарнізонної ВЛК терапевтичного профілю ВМКЦ ЗР згідно довідки ВЛК від 14 червня 2024 року № 4900 та направлення на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби, Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України було відмовлено.
Вважаючи рішення відповідача № 598/9/17197 від 01 серпня 2024 року протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходячи з положень норм законодавства, які діяли на момент їх виникнення, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232-XII).
За приписами частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини першої, частини другої статті 2 Закону, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Проходження військової служби здійснюється, зокрема громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Згідно з частиною шостої статті 4 Закону № 2232-XIІ Генеральний штаб Збройних Сил України проводить розподіл призовників за станом здоров'я та рівнем освіти пропорційно між Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями.
З наведених положень вбачається, що можливість виконання військового обов'язку та проходження військовослужбовцем військової служби за контрактом, у першу чергу залежить від його придатності до військової служби за станом здоров'я.
Відповідно до статті 11 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» охорона здоров'я військовослужбовців забезпечується створенням сприятливих санітарно-гігієнічних умов проходження військової служби, побуту та системою заходів з обмеження дії небезпечних факторів військової служби, з урахуванням її специфіки та екологічної обстановки, які здійснюються командирами (начальниками) у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Турбота про збереження та зміцнення здоров'я військовослужбовців - обов'язок командирів (начальників). На них покладається забезпечення вимог безпеки при проведенні навчань, інших заходів бойової підготовки, під час експлуатації озброєння і військової техніки, проведення робіт та виконання інших обов'язків військової служби.
Таким чином, законом закріплені гарантії військовослужбовців на охорону здоров'я, обов'язок по реалізації та забезпеченню яких покладено на командирів (начальників).
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 було затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402).
За приписами пунктів 1.1., 1.2., 1.3. глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза це: медичний огляд, окрім іншого, військовослужбовців; визначення ступеня придатності до військової служби; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців.
Основними завданнями військово-лікарської експертизи є, зокрема:
визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть;
визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням.
Згідно з пунктами 2.1., 2.2. глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).
На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, окрім іншого: проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи (підпункт 2.3.3. пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).
ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; оглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (2.3.4. пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).
Таким чином ВЛК наділені дискреційними повноваженнями проведення військово-лікарської експертизи.
За приписами пунктів 1.1., 1.2. глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ).
Таким чином, військово-лікарська експертиза полягає у медичному огляді, у тому числі військовослужбовців для визначення ступеня придатності до військової служби, що здійснюється ВЛК (штатними та позаштатні), результати якої фіксуються довідкою та є обов'язковими до виконання. Разом з тим, ЦВЛК наділена правом оглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК.
Відповідно до пунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу I Положення №402 постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Відповідно до пунктів 21.1, 21.2 глави 21 розділу II Положення № 402 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
За приписами підпункту б) пункту 21.5. глави 21 розділу ІІ Положення № 402 поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане (крім випадків протиправного діяння), у разі фактичного виконання службових обов'язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.
Разом з тим, захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності (підпункту д) пункту 21.5. глави 21 розділу ІІ Положення № 402).
Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (у тому числі і захворювання, не діагностовані при призові (під час прийому на військову службу), але патогенетично їх розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу), і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби (підпункту є) пункту 21.5. глави 21 розділу ІІ Положення № 402).
Отже, у разі коли під час медичного огляду військовослужбовця встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, про що приймає постанову у формулюванні залежно від періоду виникнення та обставин розвитку і наслідків захворювання. Така постанова оформлюється, свідоцтвом про хворобу/довідкою та є обов'язковою до виконання.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 02.03.2024 проходить військову службу та за наявними медичними документами, висновками ВЛК мав травму з 10.11.2023 (вогнепальне кульове наскрізне проникаюче поранення правої половини грудної клітки, малий гемопневмоторокс справа, вогнепальний крайовий перелом правої лопатки), яка пов'язана з проходженням військової служби.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 4900 від 14 червня 2024 року Військово-медичного клінічного центру Західного регіону ОСОБА_1 , на підставі статей 77г, 39в, 38в графи II Розкладу хвороб визнано придатним до військової служби.
Одночасно, судом з наявних матеріалів справи не встановлено, а позивачем не наведено порушень ЦВЛК процедури перегляду рішень ВЛК. Натомість позивачем наводяться доводи, що відповідачем при прийнятті спірного рішення не враховано всіх обставин щодо стану його здоров'я. Отже суд вбачає у даних спірних правовідносинах незгоду позивача з оцінкою відповідачем його стану здоров'я, що призвело до невірного висновку про відсутність причинного зв'язку стану здоров'я позивача з проходженням ним військової служби за контрактом.
Зважаючи на наведене суд зазначає, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретним статтям Розкладу хвороб, а також встановлення причинного зв'язку стану здоров'я з проходженням військової служби, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Суди, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК/ЦВЛК, вправі перевіряти законність їх рішень лише в межах дотримання процедури прийняття та повноважень відповідного суб'єкта. Натомість, надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та зв'язок таких станів (їх виникнення) з проходженням військової служби, не належить до повноважень суду.
Таким чином, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку/рішення, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК/ЦВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визначення захворювання позивача таким, що пов'язане із захистом Батьківщини та/або пов'язане з проходженням ним військової служби.
Вирішуючи дану справу суд враховує аналогічні висновки Верховного Суду, наведені, зокрема у постановах від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18, від 12.01.2021 у справі №820/5570/16, від 13.06.2018 у справі №806/526/16.
У підсумку, з урахування вищезазначеного в сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 7, 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.