Ухвала від 04.02.2026 по справі 300/4677/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"04" лютого 2026 р. справа № 300/4677/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №20/09-19-ДФС від 22.01.2026 про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.12.2021 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2022 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року у справі № 300/4677/21 - скасовано та прийнято постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано наказ Т.в.о.начальника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 28.07.2021 року №90-о “Про звільнення ОСОБА_1 ».

Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області з 30 липня 2021 року.

Стягнуто з Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 137 287 гривень 61 копійку без врахування податків та інших обов'язкових до сплати платежів.

В решті позову відмовлено.

Від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Ухвалою суду від 05.06.2025 заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 задоволено.

Зобов'язано Головне управління ДФС в Івано-Франківській області та Комісію з припинення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 протягом 30 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

Зобов'язано Головне управління ДФС в Івано-Франківській області та Комісію з припинення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області протягом 10 днів з моменту отримання ухвали надати належним чином завірені копії документів, а саме: розпорядчих документів про призначення ОСОБА_2 головою комісії з припинення ГУ ДФС в Івано-Франківській області; положення про Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (у редакції, чинній на дату подання); положення про комісію з припинення ГУ ДФС в Івано-Франківській області (у редакції, чинній на дату подання).

Ухвалою суду від 21.07.2025 прийнято звіт Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №21/5/09-19-00-05-ДФС від 10.07.2025 про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Встановлено Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, а саме до 29 серпня 2025 року.

Зобов'язано Головне управління ДФС в Івано-Франківській області подати у строк до 29 серпня 2025 року до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

27.08.2025 на адресу суду від Головного управління ДФС в Івано-Франківській області надійшов звіт про виконання судового рішення, у якому зазначено, що 05.08.2025 поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області з 30.07.2021, про що видано наказ та зроблено запис у трудовій книжці ОСОБА_1 .

Від ОСОБА_1 надійшла заява про відмову у прийнятті звіту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, оскільки відповідачем не проведено бухгалтерських нарахувань, не перераховано податків і зборів, не виплачено працівникові належні кошти та не подано звітності з єдиного соціального внеску. Враховуючи наведене, просить відмовити у прийнятті звіту, накласти штраф на голову комісії з реорганізації ГУ ДФС в Івано-Франківській області та встановити новий строк подання звіту про повне невиконання рішення суду відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України.

Ухвалою суду від 05.09.2025 прийнято звіт Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №43/5/09-19-00-05-ДФС від 27.08.2025 про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Встановлено Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, протягом 40 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

Ухвалою суду від 27.10.2025 прийнято звіт Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №55/5/09-19-ДФС від 15.10.2025 про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Встановлено Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в частині стягнення з ГУ ДФС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, протягом 40 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

Ухвалою суду від 24.12.2025 прийнято звіт Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №73/5/09-19-00-05-ДФС від 16.12.2025 про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Встановлено Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в частині стягнення з ГУ ДФС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, протягом 30 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

На адресу суду від Головного управління ДФС в Івано-Франківській області 26.01.2026 надійшов звіт про виконання судового рішення в частині стягнення з ГУ ДФС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 137 287,61 грн без врахування податків та інших обов'язкових до сплати платежів, у якому зазначено, що з метою належного виконання виконавчого листа від 06.05.2022 №300/4677/21, ГУ ДФС в Івано-Франківській області звернулося до Голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України із листом від 20.01.2026 за №16/09-19-ДФС про встановлення бюджетних асигнувань для виконання судових рішень на користь ОСОБА_1 .

Таким чином, через відсутність бюджетних асигнувань у ГУ ДФС в Івано-Франківській області, на сьогоднішній день, склалися обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, проте Головою Комісії вживаються всі необхідні заходи для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на момент подання звіту, є достатніми і вичерпними, в межах наданої компетенції.

Від ОСОБА_1 надійшла заява про відмову у прийнятті звіту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, оскільки відповідачем не проведено бухгалтерських нарахувань, не перераховано податків і зборів, не виплачено працівникові належні кошти та не подано звітності з єдиного соціального внеску. Враховуючи наведене, просить відмовити у прийнятті звіту, накласти штраф на голову комісії з реорганізації ГУ ДФС в Івано-Франківській області та встановити новий строк подання звіту про повне виконання рішення суду відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши обґрунтованість заявленого звіту в межах доводів Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, суд зазначає таке.

Згідно із ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Положеннями ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 № 4094 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" (далі - Закон № 4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4094 справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

У відповідності до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

За приписами частини 10 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Аналіз викладених норм процесуального закону свідчить, що підставами для відмови у прийнятті звіту є:

- не наведення суб'єктом владних повноважень обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення;

- недостатність заходів, які вживаються ним для виконання судового рішення, для своєчасного та повного виконання судового рішення;

- подання звіту без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 КАС України.

У свою чергу відмова у прийнятті звіту є підставою для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Також неподання звіту у строк, встановлений судом, або подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, має наслідком накладення на керівника суб'єкта владних повноважень такого штрафу.

Вищезазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Так, у поданому звіті Голова Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Івано-Франківській області не заперечує того факту, що на виконання рішення у цій справі ГУ ДФС в Івано-Франківській області звернулося до Голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України із листом від 20.01.2026 за №16/09-19-ДФС про встановлення бюджетних асигнувань для виконання судових рішень на користь ОСОБА_1 . Разом з тим, Голова Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Івано-Франківській області зазначає, що через відсутність бюджетних асигнувань у ГУ ДФС в Івано-Франківській області, на сьогоднішній день, склалися обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, проте Головою Комісії вживаються всі необхідні заходи для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на момент подання звіту, є достатніми і вичерпними, в межах наданої компетенції.

Однак, суд зауважує, що звернення до Голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України із листом від 20.01.2026 за №16/09-19-ДФС про встановлення бюджетних асигнувань для виконання судового рішення на користь ОСОБА_1 є лише передумовою для виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки постановою від 06.04.2022 суд зобов'язав відповідача не лише поновити позивача на посаді, але у стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

При цьому, посилання відповідача у поданому звіті на те, що відповідачем для забезпечення виконання рішень суду направлено відповідну інформацію щодо потреби в бюджетних асигнуваннях до головного розпорядника бюджетних коштів, на переконання суду, не є доказами на підтвердження саме виплати позивачу середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Відтак, враховуючи факт відсутності в матеріалах справи доказів виконання рішення суду у повному обсязі, суд дійшов висновку, що Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області необхідно встановити новий строк для подання звіту про виконання даного рішення та зобов'язати подати новий звіт про виконання кожної задоволеної судом позовної вимоги протягом 90 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили. Відтак, у прийнятті звіту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області належить відмовити.

Разом з тим, згідно ч. 3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч. 5 ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

За обставин цієї справи судом враховується, що відповідачем вживаються заходи для забезпечення виконання рішення суду, зокрема шляхом звернення до Голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України із листом від 20.01.2026 за №16/09-19-ДФС про встановлення бюджетних асигнувань для виконання судового рішення на користь ОСОБА_1 .

Вищенаведені заходи вживалися ГУ ДФС в Івано-Франківській області в межах повноважень для збільшення (отримання) кошторисних призначень щодо виконання судових рішень і є доказом вжиття заходів щодо виконання судового рішення у справі №300/4677/21.

Відтак, за наведених обставин, з огляду на те, що у діях суб'єкта владних повноважень відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності, а метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є кінцевий результат щодо факту його виконання, а не накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, суд дійшов висновку, що станом на 04.02.2026 у адміністративного суду відсутні підстави для накладення штрафу на керівника Голови Комісії з реорганізації Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, однак суд приходить до висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 06.04.2022 у справі № 300/4677/21.

Керуючись статями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382, 382-2, 382-3, Кодексу адміністративного судочинства України

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №20/09-19-ДФС від 22.01.2026 про виконання судового рішення в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Встановити Головному управлінню ДФС в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення в частині стягнення з ГУ ДФС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в адміністративній справі №300/4677/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 28.07.2021, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, протягом 90 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

Копію ухвалу надіслати учасникам справи.

Позивачу ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.