ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" лютого 2026 р. справа № 354/489/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича про визнання бездіяльності протиправною,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Голови Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича, в якому просить суд:
- визнати дії Голови Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича протиправними;
- зобов'язати Голову Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича видати земельний акт на землю яка облікується за ОСОБА_1 .
Позовні вимоги мотивовані відмовою Голови Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича у видачі ОСОБА_1 державний земельний акт на земельну ділянку яка за ним облікується.
Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 25.03.2025 року, справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Поляницької сільської ради Яремчанської міської Ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича про визнання бездіяльності протиправною передано до Івано-Франківського окружного адміністративно суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення. Ухвалу Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 25.03.2025 року про передачу справи до іншого суду - залишити без змін.
В Івано-Франківському окружному адміністративному суді справа №354/489/25 зареєстрована 11.08.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.08.2025, справу №354/489/25 передано судді Шумею М.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
04.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до сільського голови Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляка Миколи Миколайовича, в якій просив видати державний акт права власності на землю.
Сільський голова Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області розглянувши звернення позивача, відмовив у задоволенні вимоги позивача.
Вважаючи відмову відповідача протиправною позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року №449 «Про затвердження форм державного акта на права власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою», затверджено форму державного акта на земельну ділянку та державного акта на користування земельною ділянкою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 483 «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром, іншими кадастрами та інформаційними системами» визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року №449 «Про затвердження форм державного акта на права власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою».
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що видача державних актів на право власності на землю в Україні припинена з 1 січня 2013 року. Замість них право власності реєструється у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а замість акта видається витяг з Державного реєстру прав. Раніше видані акти (1992-2012 рр.) залишаються чинними.
Отже, Сільський голова Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області Поляк Микола Миколайович правомірно відмовив позивачу у видачі державний акт права власності на землю, оскільки така видача не передбачена чинним законодавством України.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.