ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"04" лютого 2026 р. Справа № 300/243/26
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення з 01.02.2023 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 року, згідно наданої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.10.2025 року № 11/1/7656 та зменшенні основного розміру грошового забезпечення з 71% до 70%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.02.2023 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення визначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.10.2025 року № 11/1/7656, з урахуванням виплачених сум.
Підставою звернення до суду слугувала протиправна, на думку позивача, відмова у перерахунку пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення та дії щодо зменшення основного розміру грошового забезпечення при обчисленні пенсії.
Головуючий суддя Главач І.А. по даній адміністративній справі перебував на лікарняному з 19.01.2026 по 30.01.2026, у зв'язку з чим строки, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України продовжуються на строк періоду непрацездатності.
03.02.2026 до відділу документального забезпечення - канцелярії Івано-Франківського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про долучення квитанції про сплату судового збору.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву, суд вважає, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наявними в ній недоліками.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2026 складає 3328,00 гривень.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру, судовий збір повинен становити 1331,20 гривень.
В прохальній частині позовної заяви позивач заявив наступні вимоги:
"- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення з 01.02.2023 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із врахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 року, згідно наданої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.10.2025 року № 11/1/7656 та зменшенні основного розміру грошового забезпечення з 71% до 70%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.02.2023 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення визначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.10.2025 року № 11/1/7656, з урахуванням виплачених сум.".
Дані вимоги носять немайновий характер.
Згідно правової позиції, висловленої Верховним Судом України в постанові від 14.03.2017 у справі № 21-3944а16 вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Аналогічний висновок щодо застосування положень статті 6 Закону України "Про судовий збір" та частини 2 статті 245 КАС України у їхньому логічному взаємозв'язку викладений також й у постановах Верховного Суду від 05.06.2020 в справі № 280/5161/19, від 11.12.2019 у справі № 320/6996/18, від 25.11.2019 в справі № 280/4269/18, від 12.11.2019 у справі № 640/21330/18.
Суд зазначає, що дана позовна заява містить дві самостійні позовні вимоги немайнового характеру (щодо проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та щодо проведення перерахунку та виплати пенсії виходячи з більшого розміру основного грошового забезпечення), кожна з яких є об'єктом сплати судового збору.
Таким чином, за дві заявлені вимоги немайнового характеру, судовий збір підлягає сплаті за кожну вимогу немайнового характеру окремо. Таким чином розмір судового збору за подання даної позовної заяви становить 2662,40 грн.
Суд встановив, що до позовної заяви долучено документ про сплату судового збору в розмірі 1331,20 гривень, тобто за одну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно додати до позовної заяви документ про сплату судового збору в розмірі 1331,20 гривень.
За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання документа про сплату судового збору у розмірі 1331,20 гривень.
Копію цієї ухвали надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.