04 лютого 2026 року о/об 16 год. 10 хв.Справа № 280/10648/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області: 1) №0573142-2411-0829 від 31.07.2025, яким позивачу визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 368,19 грн.; 2) №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025, яким позивачу визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 1373,91 грн.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 , отримала податкові повідомлення рішення винесені ГУ ДПС у Запорізькій області: №0573142-2411-0829 від 31.07.2025, яким мені визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 368,19 грн.; №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025, яким мені визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 1373,91 грн. З вказаними податковими-повідомленими рішеннями я не погоджуюсь, вважаю їх протиправними з огляду на наступне. Фактичні обставини: Так, згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Свідоцтва про право власності на житло, договору купівлі-продажу, протягом звітного періоду у мене власності перебували наступні об'єкти нерухомості: 1/3 частки квартири загальною площею 53,6 кв.м., тобто 17,87 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 протягом всього звітного періоду: квартира загальною площею 66.67 кв.м., за адресою АДРЕСА_3 , яка мною була придбана 19.06.2023 згідно договору купівлі-продажу від 19.06.2023. … Таким чином, згідно наведених положень, нульова ставка податку встановлюсться для об'єктів житлової нерухомості, зокрема, квартир незалежно від їх кількості які перебувають у власності особи, площа яких не перевищує на 120 кв. метрів. За таких обставин, зазначаю, що протягом звітного періоду у мене у власності одночасно перебували об'єкти житлової нерухомості, квартири у м. Запоріжжі (їх частки), загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів. З огляду на наведені вище положення, відповідач повинен був застосувати для вказаних об'єктів нерухомості нульову ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Відповідно до бази даних ІКС «Податковий блок» за громадянкою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обліковуються об'єкти житлової нерухомості, розташовані за адресою: - квартира 1/3 частки, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 53,6м2,; - квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 66,67м2,; З огляду на вищезазначене, ГУ ДПС у Запорізькій області сформовано податкові повідомлення - рішення по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки №0573142-2411-0829 від 31.07.2025, яким позивачу визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 368,19 грн.; та №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025, яким позивачу визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 1373,91 грн., які разом з податковим розрахунком відправлені платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцем податкової адреси. Рішенням Запорізької міської ради №30 від 26.02.2016р. «Про внесення змін до Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням міської ради від 28.01.2015 №5 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.06.2015 №5), встановлено нульову ставку податку) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; У підпункті 2.4.1 пункту 2.4 Положення зазначено, що база оподаткування об'єкта/ об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 250 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), на 370 кв. метрів. Крім того, Податковим кодексом не передбачено зміни розміру зменшення бази оподаткування об'єкта/об'єктiв житлової нерухомості, в тому числі їx часток, що перебувають у власності фізичних осіб, визначеної цим підпунктом. Додатково повідомляємо, що листом від 11.08.2021р. вих. №5849/0/20-21 Державної регулятивної служби України було встановлено, що рішення Запорізької міської ради від 28.01.2015 №5 «Про встановлення податку на майно» (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме у підпункті 2.4.1 пункту 2.4 Положення) визнано ознаки невідповідності вимогам чинного законодавства та суперечить принципам державної регуляторної політики, визначених статтею Закону №1160. Також слід зазначити, що Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 року за аналогічною справою 280/9407/24 апеляційну скаргу ГУ ДПС у Запорізькій області було задоволено, а у задоволені позовної заяви - відмовлено. Враховуючи вище викладене, податкове повідомлення - рішення по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки №0573142-2411-0829 від 31.07.2025, яким позивачу визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 368,19 грн.; та №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025, яким позивачу визначено суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік в сумі 1373,91 грн. сформоване Головним управлінням ДПС у Запорізькій області гр. ОСОБА_1 винесене з дотриманням вимог статті 58 Податкового кодексу та не суперечать Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28.12.2015 N1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за N124/28254, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2017 N658, є таким, що відповідає вимогам діючого законодавства та підлягають сплаті в повному обсязі. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 08.12.2025 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Як з'ясовано судом і не заперечується сторонами, у власності ОСОБА_1 перебуває: 1/3 частина квартири загальною площею 53,6 кв.м., яка знаходиться за адресою - АДРЕСА_2 ; квартира загальною площею 66,67 кв.м., яка знаходиться за адресою - АДРЕСА_3 .
ГУ ДПС у Запорізькій області сформовані: 1) податкове повідомлення-рішення №0573142-2411-0829 від 31.07.2025, яким визначено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, за 2024 рік у сумі 368 грн. 19 коп. (по об'єкту за адресою: АДРЕСА_2 ); 2) податкове повідомлення-рішення №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025, яким визначено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, за 2024 рік у сумі 1373 грн. 91 коп. (по об'єкту за адресою: АДРЕСА_3 ).
З вказаними податковими повідомленнями-рішеннями №0573142-2411-0829 від 31.07.2025 та №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025 позивач не погоджується та вважає, що вони протиправно винесені ГУ ДПС у Запорізькій області, у зв'язку з чим звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
У ст.266 Податкового кодексу України зазначено: “… 266.4.Пільги із сплати податку 266.4.1.База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік). …».
Згідно з пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів. Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування. (…).
Рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 за №5 “Про встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» затверджено “Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)».
До вказаного “Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)», затвердженого 28.01.2015 рішенням Запорізької міської ради №5 (надалі - “Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)», внесено зміни Рішеннями Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №5, від 26.02.2016 за №30, від 25.08.2016 за №50, від 21.12.2016 за №49, від 26.04.2017 за №51, від 27.05.2020 за №49.
Зазначені Рішення Запорізької міської ради судом протиправними та нечинними не визнавались.
Відповідачем протилежного не доведено.
В абз.1 пп.2.5.2 п.2.5 “Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» (зокрема, з урахуванням змін внесених Рішеннями Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №5, від 26.02.2016 за №30, від 21.12.2016 за №49) зазначено: «2.5.2 Ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, починаючи з 1 січня 2017 року становить 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування за винятком об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, для яких встановлюється нульова ставка податку, а саме: - квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів; - будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 250 кв. метрів; - різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), загальна площа яких не перевищує 370 кв. метрів. …».
Враховуючи наведене, оскільки у ОСОБА_1 у приватній власності протягом 2024 року перебувало дві квартири загальною площею 84,54 кв.м. (84,54 кв.м. = 17,87 кв.м. + 66,67 кв.м.) у м.Запоріжжі, то для її житлової нерухомості встановлена нульова ставка податку.
Відповідач повинен був враховувати у своїй діяльності зазначені Рішення Запорізької міської ради.
Про необхідність врахування контролюючими органами у своїй діяльності рішень органів місцевого самоврядування щодо пільг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, вказано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах, наприклад - від 06.12.2022 у справі №2140/1892/18 (адміністративне провадження №К/9901/15199/19); від 27.06.2023 у справі №804/15401/15 (адміністративне провадження №К/9901/24913/18).
Лист Державної регуляторної служби України від 11.08.2021 за вих.№5849/0/20-21 суд не може прийняти до уваги, оскільки: лист є лише доказом листування між конкретними особами; у листі висвітлюється власна позиція Державної регуляторної служби України; суд не може у межах даної справи перевірити правомірність прийняття Запорізькою міською радою Рішень щодо податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) - це не є предметом спору у даній справі.
Водночас, відповідачем не надано до суду доказів того, що наведені Рішення Запорізької міської ради щодо податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) не були чинними на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та зазначеного у ньому податкового періоду.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №280/9407/24 не може бути врахована та застосована судом у даній адміністративній справі №280/10648/25, оскільки ОСОБА_1 учасником в адміністративній справі №280/9407/24 не була.
Також, у Постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі №280/9407/24 судом апеляційної інстанції не повно відображено зміст Рішення Запорізької міської ради від 26.02.2016 за №30 «Про внесення змін до Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням міської ради від 28.01.2015 №5 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.06.2015 №5)».
Зокрема, у Рішенні Запорізької міської ради від 26.02.2016 за №30 «Про внесення змін до Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням міської ради від 28.01.2015 №5 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.06.2015 №5)» зазначено: «… Запорізька міська рада ВИРІШИЛА: 1. Внести зміни до Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого рішенням міської ради від 28.01.2015 №5 (зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 30.06.2015 №5). В абзаці «а» підпункту 2.4.1 пункту 2.4 частини 2 Положення цифри та слова «120 кв. метрів» замінити цифрами та словами «60 кв. метрів»; в абзаці «б» підпункту 2.4.1 пункту 2.4 частини 2 Положення цифри та слова «250 кв. метрів» замінити цифрами та словами «120 кв. метрів»; в абзаці «в» підпункту 2.4.1 пункту 2.4 частини 2 Положення цифри та слова «370 кв. метрів» замінити цифрами та словами «180 кв. метрів». Абзац 1 підпункту 2.4.2 пункту 2.4 частини 2 Положення викласти в наступній редакції: «Міська рада встановлює пільги з податку, що сплачується на території міста Запоріжжя, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями)». Абзац 7 підпункту 2.4.2 пункту 2.4 частини 2 Положення після слова «Пільга» доповнити словами «(звільнення від сплати)». Абзац 1 підпункту 2.5.2 пункту 2.5 частини 2 Положення після слів «за 1 кв. метр бази оподаткування» доповнити словами «за винятком об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, для яких встановлюється нульова ставка податку, а саме: - квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів; - будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 250 кв. метрів; - різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), загальна площа яких не перевищує 370 кв. метрів». …».
Тобто, в абз.1 пп.2.5.2 п.2.5 «Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» (зокрема, з урахуванням змін внесених Рішеннями Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №5, від 26.02.2016 за №30, від 21.12.2016 за №49) зазначено: «2.5.2 Ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, починаючи з 1 січня 2017 року становить 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування за винятком об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, для яких встановлюється нульова ставка податку, а саме: - квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів; …».
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.10.2025 у справі №280/9089/24 (адміністративне провадження №К/990/19071/25).
Таким чином, податкові повідомлення-рішення №0573142-2411-0829 від 31.07.2025 та №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025 прийняті ГУ ДПС у Запорізькій області всупереч приписів пп.266.4.2 п.266.4 ст.266 Податкового кодексу України, абз.1 пп.2.5.2 п.2.5 “Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)».
Враховуючи наведене, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення №0573142-2411-0829 від 31.07.2025 та №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025 ГУ ДПС у Запорізький області є протиправними та підлягають скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позовна заява позивача підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки відповідачем у справі було ГУ ДПС у Запорізькій області, то з нього мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0573142-2411-0829 від 31.07.2025, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, за 2024 рік в сумі 368 грн. 19 коп.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0573140-2411-0829-UA23060070000082704 від 31.07.2025, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, за 2024 рік в сумі 1373 грн. 91 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1211 грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 04.02.2026.
Суддя О.О. Прасов