04 лютого 2026 року о/об 12 год. 00 хв.Справа № 280/11028/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії та рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у взятті на військовий облік військовозобов'язаних з метою призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ОСОБА_1 , виключеного 03.07.2012 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст.37 ч.5 п.2. п.п.5, ст.37 ч.6 п.3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», наказу Міністерства оборони №342 від 09.06.2006; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 .
У позовній заяві зазначено наступне: «… Солдат ОСОБА_1 , 01.01.1975 р., уродженець м. Запоріжжя, РНОКПП: НОМЕР_1 (далі за текстом: Позивач) ІНФОРМАЦІЯ_5 03.07.2012 р. знятий з військового обліку та виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі ст. 37 ч 5 п. 2 п.п. 5; ст. 37 ч 6 п. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» і наказу Міністерства оборони №342 від 09.06.2006 р. Підтверджують викладене документи: паспорт громадянина України ОСОБА_1 ; обліково-послужна картка до військового квитка №428 від 14.08.1997 р., видана солдату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі за текстом: Обліково-послужна картка). Обліково-послужна картка - це військовий документ, що використовується для персонального обліку та вивчення військовослужбовців (строкової служби, контрактників) для фіксації їхньої служби, службового зростання, нагород та загальних даних, зберігається у штабі військової частини, а її відомості є основою для ведення військового обліку в цілому. Вона містить інформацію про звання, посади, участь у бойових діях, нагороди, а її витяг може надаватися для підтвердження служби. 10.06.1997 року Позивач визнаний лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 непридатним до військової служби за п. 59б гр. 1 Розкладу хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах України, який є Додатком №1 до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 2 від 04.01.1994 р. (який був чинним у 1997 році, тобто на момент проходження Позивачем медичного огляду та втратив чинність на підставі наказу Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 р.). З цієї причини Позивача 03.07.2012 р. було знято з військового обліку та виключено з військового обліку військовозобов'язаних. На звороті обліково-послужної картки до військового квитка №428 від 14.08.1997 р. на ім'я ОСОБА_1 (п. 17, с. 4) міститься відтиск штампу із написом «Знятий з військового обліку згідно Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" ст. 37 п. 5 пп. 2 МО №342-2006». … У вересні 2025 р. Позивач отримав інформацію, що ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі за текстом: РТЦК) за місцем реєстрації його було взято на військовий облік. Очевидно, що РТЦК взяв на військовий облік військовозобов'язаних Позивача поза його волею. Позивач через посередництво адвоката шляхом надсилання адвокатських запитів на адресу РТЦК намагався отримати інформацію з цього приводу. Проте на адвокатський запит, двічі скерований до РТЦК 10.10.2025 р. та 18.11.2025 р. шляхом надсилання на електронну пошту РТЦК (e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_8 ), відповідь не надійшла по суті поставлених у запиті питань. Підтверджує викладене адвокатський запит № 17 від 10.10.2025 р. РТЦК протиправно взяв Позивача на військовий облік військовозобов'язаних та переслідує намір протиправно мобілізувати його до війська. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Згідно Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 . Наказ Міністерства оборони України №342 від 09.06.2006 втратив чинність, а відомості у військовому квитку на дату події вже не актуальні. Наказ МОУ №342 від 09.06.2006 втратили чинність відповідно до наказу МОУ «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» №24 від 15.01.2015. Нині, рішення про зняття з обліку відбувається на підставі наказу МОУ №402 від 14.08.2008. Виходячи із вищевказаного та діючого законодавства запис у військовому квитку «знятий з військового обліку згідно з наказом МОУ №342» не означає, що людина не підлягає призову у воєнний час. Тепер для отримання у військовому квитку запису «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» необхідно, аби при проходженні медичної комісії ВЛК встановила статтю із списком хвороб, наведеному в наказі №402 від 14.08.2008. … Отже, ІНФОРМАЦІЯ_10 , як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством, а тому у задоволені позову слід відмовити. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
В Обліково-послужній картці до військового квитка №428 від 14.08.1997, виданій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , міститься інформація про зняття ОСОБА_1 з військового обліку на підставі - «Ст.37 п.5 пп.2 ЗУ «ПВОіВС» Наказ МО №342-2006р.».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Згідно з п.3 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» завданнями військового обліку є: утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів; організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку.
За п.9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого 23.02.2022 постановою Кабінету Міністрів України №154 (надалі - «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: (…); ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; (…); оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; (…); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; (…).
У п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» зазначено: «11.Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; …».
Згідно з п.1.2 глави 1 розділу IІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого 14.08.2008 наказом Міністра оборони України №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (надалі - «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»), постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Судом враховано, що до «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», вносились зміни та вони мали різні редакції.
На думку суду, лише військово-лікарська комісія має встановити чи можна на підставі останніх редакцій «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби», «Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», «Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я», які є, відповідно, Додатками 1, 2, 3 до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», визнати позивача непридатним до військової служби.
Зарахування позивача на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_11 сприяє реалізації п.3, п.4 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд не вбачає протиправності у поведінці відповідача.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 04.02.2026.
Суддя О.О. Прасов