Рішення від 03.02.2026 по справі 280/10669/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 лютого 2026 року Справа № 280/10669/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ ВП 44118663) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСА ГРУП» (69081, м. Запоріжжя, вул. Памірська, буд. 32, ЄДПРПОУ 40966414) про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСА ГРУП» (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСА ГРУП» за рахунок коштів на рахунках платника податків у банках, піших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить платнику податків, податковий борг з акцизного податку з реалізації пального у сумі 14 280,00 грн. (чотирнадцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок), які зрахувати на р/р №UA328999980333129344000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./ТГ м.Запоріжжя/14021900; код отримувача - 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 27 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем станом на дату подання позовної заяви обліковується податковий борг в розмірі 14 280,00 грн., який виник у зв'язку із несплатою податкових зобов'язань - акцизного податку на пальне. Враховуючи те, що у встановлений законом строк та ігноруючи податкову вимогу, надіслану відповідачу, сума податкового боргу в розмірі 14 280,00 грн., добровільно не сплачена, позивач просить позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.

Ухвалою суду від 05 грудня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Статтею 124 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові виклики і повідомлення здійснюються повістками про виклик і повістками-повідомленнями. Судові виклики або судове повідомлення учасників справи здійснюється: юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Копія вищенаведеної ухвали направлена засобами зв'язку відповідачу за адресою його реєстрації та не вручена співробітниками поштового зв'язку з підстав «Адресат відсутній».

Відповідно до пункту 8 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

В силу приписів частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістка вручена належним чином, так як поштове відправлення із даною повісткою повернене без вручення адресату з незалежних від суду причин.

Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на вищевикладене, судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та повідомлення та (або) виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, юридична особа - ТОВ “ВСА ГРУП» зареєстроване 17 листопада 2016 року як суб'єкт господарювання та перебуває на обліку в Головного управління ДПС у Запорізькій області, що покладає на нього обов'язок сплачувати у встановленому порядку і розмірі передбачені законодавством податки та збори.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В розумінні вимог статті 36 вказаного Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (пункт 15.1 статті 15 зазначеного Кодексу).

За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пунктів 8.1, 8.2, 8.3 статті 8 коментованого Кодексу в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, які створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

До загальнодержавних податків відповідно до підпункту 9.1.4. пункту 9.1. статті 9 Податкового кодексу України належить акцизний податок.

Виходячи із положень пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України відповідач є платником акцизного податку.

Досліджуючи обставини щодо наявності у відповідача заборгованості по застосованих контролюючим органом до платника податків штрафних (фінансових) санкцій, згідно податкових повідомлень-рішень з акцизного податку на пальне, суд виходить із таких аргументів.

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Суд зазначає, що згідно матеріалів справи, сума податкового боргу “ВСА ГРУП», що підлягає стягненню в судовому порядку складає 14 280,00 грн., яка виникла внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт від 22 травня 2024 року №7825/08-01-09-05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №00107460905 від 13 червня 2024 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

Також, внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт від 25 липня 2024 року № 11406/08-01-09-05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення форми «ПС» № 00147680905 від 13 серпня 2024 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

Крім того, внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт № 14930/08-01-09-05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення форми «ПС» №00/89990905 від 15 жовтня 2024 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

Також, внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт від 27 листопада 2024 року №17919/08-01-09-05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення форми «ПС» №00228150905 від 23 грудня 2024 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

Окрім того, внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт від 22 січня 2025 року№722/08-01-09- 05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення форми «ПС» 00019940905 від 13 лютого 2025 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

Також, внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт від 26 березня 2025 року №3640/08-01 -09-05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення форми «ПС» №00054620905 від 16 квітня 2025 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

Окрім того, внаслідок проведення камеральної перевірки контролюючим органом, за результатами проведення якої складено акт від 22 травня 2025 року № 6743/08-01-09-05/40966414, на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення форми «ПС» № 00088780905 від 11 червня 2025 року, яким до відповідача застосовано штрафні санкції по платежу акцизний податку з реалізації пального у сумі 2 040,00 грн. за неподання податкової звітності. Вищезазначене податкове повідомлення рішення направлено засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, проте не вручечено йому з незалежних від позивача причин. В судовому чи адміністративному порядку податкове - повідомлення рішення не оскаржувалось, а тому вважається узгодженим.

В силу вимог пункту 4 розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1204 від 28 грудня 2015 року, якщо пошта (поштова служба) не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштою (поштовою службою) в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Оскільки, відповідачем у відповідності до вимог статті 56 Податкового кодексу України не була порушена процедура адміністративного оскарження податкового зобов'язання нарахованого податковими повідомленнями-рішеннями форми "ПС" №00107460905 від 13 червня 2024 року, № 00147680905 від 13 серпня 2024 року, №00/89990905 від 15 жовтня 2024 року, №00228150905 від 23 грудня 2024 року, № 00019940905 від 13 лютого 2025 року, №00054620905 від 16 квітня 2025 року, № 00088780905 від 11 червня 2025 року суд приходить до переконання, що застосовані контролюючим органом штрафні санкції з акцизного податку в сумі 14 280,00 грн, є узгодженим податковим боргом відповідача.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно вимог підпункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, відповідачем надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" № 0008186-1302-2658 від 04 квітня 2022 року, однак вказана вимога була повернута центром поштового зв'язку на адресу позивача, що підтверджується конвертом, копія якого міститься в матеріалах справи. На час розгляду справи податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.

Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Податковий борг відповідача підтверджується, податковими повідомленнями-рішеннями форми "ПС" №00107460905 від 13 червня 2024 року, № 00147680905 від 13 серпня 2024 року, №00/89990905 від 15 жовтня 2024 року, №00228150905 від 23 грудня 2024 року, № 00019940905 від 13 лютого 2025 року, №00054620905 від 16 квітня 2025 року, № 00088780905 від 11 червня 2025 року, податковою вимогою форми "Ю" № 0008186-1302-2658 від 04 квітня 2022 року, а також довідкою про наявність боргу.

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити заборгованість в загальній сумі 14 280,00 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.

Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право контролюючих органів звернення до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктами 95.3 та 95.4 статті 95 Податкового кодексу України визначено заходи щодо погашення податкового боргу платника податків, відповідно до вимог яких стягнення коштів у рахунок погашення такого боргу здійснюється за рішенням суду з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Згідно пункту 95.4. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

З огляду на вказане, позовні вимоги про стягнення з ТОВ “ВСА ГРУП» податкового боргу в загальній сумі 14 280,00 грн є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Запорізькій області задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСА ГРУП» за рахунок коштів на рахунках платника податків у банках, піших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить платнику податків, податковий борг з акцизного податку з реалізації пального у сумі 14 280,00 грн. (чотирнадцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок), які зрахувати на р/р №UA328999980333129344000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./ТГ м.Запоріжжя/14021900; код отримувача - 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 03 лютого 2026 року.

Суддя Д.В. Татаринов