04 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/5995/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції в Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головного управління Національної поліції в Житомирській області із позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Житомирській області 5366,78 грн вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився з урахуванням термінів його експлуатації.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що наказом від 26.02.2024 №98 о/с відповідача звільнено з поліції за п.6 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України. Враховуючи те, що відповідач у добровільному порядку вартість предметів однострою не відшкодував, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) учасників справи.
05.04.2024 на адресу суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі вх. №19825/24, яке обґрунтовано тим, що у провадженні Житомирського окружного адміністративного суду розглядається справа про визнання неправомірним та скасування наказу про звільнення відповідача.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 задоволено клопотання ОСОБА_1 вх. 19825/24 від 05.04.2024 про зупинення провадження у справі. Зупинено провадження в адміністративній справі №240/5995/24 за позовом Головного управління Національної поліції в Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою до набрання законної сили судовим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №240/2468/24.
17.04.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про уточнення (зменшення) позовних вимог вх. №30246/25.
11.12.2025 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі вх. №88069/25.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.01.2026 клопотання представника позивача від 11.12.2025 вх. №88069/25 про поновлення провадження у справі задоволено, поновлено провадження у справі №240/5995/24.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.01.2026 прийнято до розгляду заяву представника позивача про уточнення (зменшення) позовних вимог від 17.04.2025 вх. №30246/25. Ухвалено розглядати адміністративну справу у межах позовних вимог, визначених заявою Головного управління Національної поліції в Житомирській області про уточнення (зменшення) позовних вимог від 17.04.2025, а саме: стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Житомирській області 4476 гривень 58 копійок вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився з урахуванням термінів його експлуатації.
Станом на дату розгляду справи відповідач відзив на адміністративний позов не надав, про причини неподання відзиву не повідомив, тому суд, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України та у відповідності до наказу ГУНП в Житомирській області від 26.02.2024 №98 о/с був звільнений зі служби в поліції з посади інженера групи логістики, матеріально-технічного забезпечення та зв'язку роти поліції особливого призначення Головного управління Національної поліції в Житомирській області згідно пункту 6 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби).
Наказом ГУ НП в Житомирській області №245 о/с від 22.05.2024 внесено зміни до наказу ГУ НП в Житомирській області №98 о/с від 26.02.2024 в частині звільнення зі служби в поліції капітана поліції ОСОБА_1 , зокрема щодо дати звільнення, а саме з 19.04.2024.
Під час проходження відповідачем служби, Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, у відповідності до Порядку забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затвердженого наказом МВС України від 12.09.2017 №772 (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства внутрішніх справ №1100 від 24.12.2019; №288 від 11.05.2022; №576 від 14.09.2022; №287 від 10.04.2023) (далі - Порядок №772), йому згідно видаткових відомостей видавалися елементи однострою поліцейського.
У зв'язку із зміною дати звільнення ОСОБА_1 з органів Національної поліції, посадовою особою Управління логістики та матеріально-технічного забезпечення ГУНП, яка відповідає за облік однострою, проведено повторний розрахунок вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, шляхом оформлення довідки від 22.05.2024 №28 у відповідності до якої у відповідача на момент звільнення залишалося у використані 5 (п'ять) предметів однострою, залишкова вартість яких підлягала відшкодуванню, а саме: костюм (куртка, брюки) утеплений т/син. кол., костюм (сорочка, брюки) спеціальний т/син. кол., черевики чорного кольору, черевики з вис. берцями , костюм-дощовик на загальну суму 4476 грн 58 коп.
На виконання пункту 4 розділу V Порядку №772 Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області видано наказ від 26.02.2024 №98 о/с, у який наказом від 22.05.2024 №245 о/с внесено зміни щодо суми вартості однострою, що перебував у відповідача у використанні та строк носіння якого не закінчився, що підлягає відшкодуванню у розмірі 4476 гривень 78 копійок.
Копію наказу ГУНП в Житомирській області від 26.02.2024 №98 о/с відповідач отримав під розпис, а копію наказу від 22.05.2024 №245 о/с про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, що підлягає відшкодуванню у сумі 4476,58 грн, відповідачу рекомендованим листом 29.05.2024 надіслано на його адресу проживання, що підтверджується копією фіскального чеку №10008148463520 (а.с.50 та а.с.50 на звороті).
Однак, відповідач не виконав вимоги зазначеного наказу ГУ НП в Житомирській області від 22.05.2024 №245 о/с та не здійснив добровільного відшкодування вартості предметів однострою у розмірі 4476,58 грн.
Крім того, позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі №240/2468/24 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2025 у справі №240/2468/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 - без змін.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII).
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частин 1, 2 статті 20 Закону №580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина 4 статті 20 Закону №580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону №580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина 3 статті 59 Закону №580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про однострій поліцейських" №823 від 30.09.2015.
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначено "Порядком забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час)", затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України №772 від 12.09.2017, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за №1224/31092 (далі - Порядок №772).
Так, відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку №772 загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, які, зокрема, проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 4 Розділу І Порядку №772).
Забезпечення одностроєм поліцейських, зазначених у пункті 3 розділу I цього Порядку, здійснюється відповідними підрозділами з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу ІІІ Порядку №772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу ІІІ Порядку №772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IV Порядку №772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку №772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку №772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку №772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу, - атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку №772).
Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 13 Розділу VII Порядку №772).
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку №772).
Згідно із пунктом 10 розділу 5 Порядку №722 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав: у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; за власним бажанням; у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави; через службову невідповідність.
Керівник відповідного органу поліції не пізніше ніж за 5 робочих днів до звільнення поліцейського зі служби видає наказ про відшкодування особою вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
З аналізу наведених норм слідує, що строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію), на кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка.
При цьому, облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу, в той час як підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу, - атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку №772).
В подальшому, для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою.
Суд зазначає, що позивачем надано до суду належні докази видачі відповідачу предметів однострою у користування (експлуатацію) згідно роздавальних відомостей, які містять підписи відповідача, чим підтверджується факт перебування у користуванні відповідача спірного майна.
Також надано накладні на відпуск предметів однострою на підтвердження їх визначальної вартості та арматурну картку, де відображено облік предметів однострою, виданих відповідачу та строки їх носіння.
Згідно матеріалів справи відповідач звільнений зі служби в поліції відповідно до наказу від 09.03.2022 №45 о/с на підставі пункту 6 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України).
Відтак, в силу приписів пунктом 10 розділу 5 Порядку №722 у позивача виник обов'язок по відшкодуванню вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно розділу V Порядку №772 розрахунок суми відшкодування здійснюється підрозділом забезпечення шляхом оформлення Довідки-розрахунку. Для визначення суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою, застосовується певна формула, а саме: С відш. = (Ц - (Ц/С норм./експ.*С факт./експ.))*К, де:
С відш. - сума коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості кожного предмета однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) якого не закінчився (далі - сума відшкодування);
Ц - вартість одиниці предмета однострою;
С норм./експ - кількість місяців строку носіння (експлуатації) предмета однострою згідно з нормою належності однострою поліцейських;
С факт./експ. - кількість місяців фактичного строку носіння предмета однострою поліцейським на дату здійснення розрахунку (з урахуванням місяця видачі предмета однострою поліцейському та місяця його звільнення);
К - кількість предметів однострою, виданих поліцейському.
До позовної заяви Головним управлінням Національної поліції надано довідку-розрахунок №28 від 22.05.2024, в якій розраховано загальну вартість предметів однострою на день звільнення в розмірі 4476,58 грн (а.с.52).
Сума є розрахунковою величиною, яка визначена фінансовим органом згідно з методикою Порядку №722 та обліковими даними про терміни носіння та залишкову вартість.
У зв'язку із зміною дати звільнення ОСОБА_1 з органів Національної поліії, посадовою особою Управління логістики та матеріально-технічного забезпечення ГУНП, яка відповідає за облік однострою, проведено повторний розрахунок вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, шляхом оформлення довідки від 22.05.2024 №28 у відповідності до якої у відповідача на момент звільнення залишалося у використані 5 (п'ять) предметів однострою, залишкова вартість яких підлягала відшкодуванню, а саме: костюм (куртка, брюки) утеплений т/син. кол., костюм (сорочка, брюки) спеціальний т/ син. кол., черевики чорного кольору, черевики з вис. берцями , костюм-дощовик на загальну суму 4476 грн 58 коп.
Оскільки позивач був поліцейським Національної поліції, він мав і мусив усвідомлювати вимоги Порядку №722, які регулюють порядок використання та повернення (відшкодування) майна, наданого йому у зв'язку з виконанням службових обов'язків.
Таким чином, факт отримання позивачем наказу, який містить вказівку на відшкодування вартості однострою, у поєднанні з нормативно закріпленим обов'язком поліцейського щодо збереження та повернення майна, доводить факт обізнаності та виникнення цього обов'язку, незважаючи на відсутність окремого акта про ознайомлення з сумою відшкодування.
Докази сплати спірної заборгованості відповідачем у матеріалах цієї справи відсутні.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що відповідача звільнено зі служби в поліції за п.6 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" і у добровільному порядку ним не відшкодовано вартості предметів однострою, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити позовні вимоги Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий бульвар, 5/37, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 40108625) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення вартості предметів однострою.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Національної поліції в Житомирській області 4476,58 грн вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився з урахуванням термінів його експлуатації, з підстав протиправності наявності вказаної заборгованості за відповідачем після звільнення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
04.02.26