Рішення від 26.01.2026 по справі 120/3349/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 січня 2026 р. Справа № 120/3349/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М.,

за участі секретаря судового засідання: Кравець О.П.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Дмитришиної Т.І.,

представника відповідача: Мандрика П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2

про: визнання протиправними та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області (далі - відповідач, Райгородська сільська рада) про визнання протиправними та скасування рішення конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, оформлене протоколом № 3 від 19.02.2025 року, та рішення Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області № 2919 від 21.02.2025 "Про укладення контракту з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області".

Позовні вимоги мотивовані протиправністю спірних рішень з огляду на те, що розпорядженням від 21 січня 2025 року № 10-р Райгородська сільська рада Гайсинського району Вінницької області (далі по тексту - відповідач) оголосила конкурс на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області. 04 лютого 2025 року ОСОБА_1 особисто подано пакет документів до Конкурсної комісії по проведенню конкурсу на вакантну посаду Райгородської сільської ради, згідно переліку, зазначеного в офіційному «Оголошенні про проведення конкурсу на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області» для участі у конкурсному відборі на посаду директора Ситковецького ліцею. На підтвердження цього факту було складено опис поданих документів за підписом голови Конкурсної комісії, яка особисто перевірила їх зміст та наявність. Жодних зауважень та пропозицій щодо невідповідності зазначених документів вимогам Райгородської сільської ради, яка проголосила конкурсний відбір позивач не отримав, як в усній, так і в письмовій формі.

11.02.2025 відбулось засідання конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області, яке оформлено протоколом № 1 від 11 .02.2025 р. Так, згідно змісту протоколу № 1 вбачається, що комісією прийнято рішення не допустити до участі у конкурсі наступних кандидатів на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області - ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у зв'язку із відсутністю в останніх документа, що підтверджує вільне володіння державною мовою, а саме - державного сертифікату про рівень володіння державною мовою відповідно частини 2 статті 10 Закону України «Про забезпечення та функціонування української мови як державної».

19.02.2025 року відбулось засідання Конкурсної комісії Райгородської сільської ради з відбору кандидатів на посаду директора Комунального закладу «Ситковецький ліцей Райгородської сільської ради Вінницької області», на якому Протоколом № 3 було визначено переможця конкурсу - ОСОБА_2 . За результатами конкурсу на заміщення вакантної посади директора КЗ «Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області", 21 лютого 2025 року затверджено Контракт з директором Ситковецкого ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області ОСОБА_2 з 24.02.2025 року по 23.02.2027 року.

Так, позивача не допущено до участі у конкурсі, оскільки ним не подано державний сертифікат про рівень володіння державною мовою. Позивач наголошує, що поза увагою Конкурсної комісії залишається дія чинного Закону України від 12 травня 2022 року №2259-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану», зокрема, до Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Частиною 7 статті 10 Закону визначає, що особи, призначені у період дії воєнного стану на політичні посади, а також відповідно до абзацу першого частини п'ятої цієї статті на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену Законом України "Про запобігання корупції", документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, у разі якщо такі документи не були подані ними раніше.

При цьому, при затвердженні переліку документів, конкурсна комісія не конкретизувала, який саме документ слід надати кандидату для участі у конкурсі, та не роз'яснила відповідне при зверненні позивача з відповідним питанням.

Таким чином, не допущення до участі в конкурсі позивача ОСОБА_1 , як кандидата на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області та інших кандидатів, з підстав відсутності державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови, суперечить приписам статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та є окремою підставою для скасування оскаржуваних рішень.

Крім цього, позивач наголосив і на порушенні формування складу Конкурсної комісії, до складу конкурсної комісії не включено представників управління Державної служби якості освіти у Вінницькій області (державних службовців), натомість включено представників місцевої державної адміністрації (державних службовців), що суперечить пункту 1.1 розділу 3 «Конкурсна комісія з проведення конкурсу» Положення про конкурс. А кількість представників засновника (5 осіб) та представників інститутів громадянського суспільства (1 особа) не відповідає принципу паритетності.

Таким чином, конкурсна комісія сформована з істотним порушенням вимог статті 39 Закону та вимог Положення про конкурс, що виключає можливість її функціонування, як законного органу, а відтак і прийняття нею законних рішень.

Відповідач не тільки свідомо не забезпечив конкурентної участі у конкурсі на заміщення вакантної посади директора, а відповідно такі дії ствердно дають підстави виснувати про пряму зацікавленість відповідача у перемозі в результаті конкурсу на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею єдиного кандидата, усунувши від конкурсу інших чотири кандидата, як результат нехтування основоположними гарантіями, якими наділяються кандидати відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту». Відтак, позивач вважає, що відповідачем протиправно не допущено його та інших учасників конкурсу до участі у конкурсі на посаду директора Ситковецького ліцею, в результаті чого переможцем визначено єдиного кандидата, чим порушено його право на участь у конкурсі та бути обраним на відповідну посаду.

Ухвалою суду від 20.03.2025 позовну заяву залишено без руху.

24.03.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою від 31.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області (далі - відповідач, конкурсна комісія) про визнання протиправними та скасування рішень. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі - третя особа, ОСОБА_2 ).

15.04.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Райгородської сільської ради, у якому представник заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що розпорядженням від 21 січня 2025 року № 10-р Райгородською сільською радою Гайсинського району Вінницької області оголошено конкурс на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області та затверджено перелік документів, що подаються для участі у конкурсі, серед яких є документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою. Відповідно до п. 2 ст. 10 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» рівень володіння державною мовою особами, визначеними п. 13 засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови.

Правомірність рішення комісії про недопущення позивача до участі у конкурсі ґрунтувалось на відсутності належного документа, який підтверджує рівень володіння державною мовою, і не залежить від роз'яснень комісії. Позивач на підтвердження вільного володіння державною мовою подав атестат про повну загальну середню освіту з додатком, що не відповідає вищезазначеним нормам.

При цьому, на думку відповідача, комісія не уповноважена надавати роз'яснення щодо надання сертифіката про рівень вільного володіння державною мовою.

На думку відповідача, позивач не надав докази та обґрунтування, що під час дії воєнного стану у нього відсутній обов'язок виконувати норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Щодо порушення формування складу конкурсної комісії відповідач зазначив, що рішення про склад конкурсної комісії не порушило право позивача, позивач не заявляв відводів під час оголошення конкурсу, а про протиправність зазначив лише після оголошення конкурсу.

17.04.2025 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області. Так, голова конкурсної комісії заперечила проти задоволення позову та зазначила, що конкурсна комісія керувалась Положенням про проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, затверджене рішенням Райгородської сільської ради від 20.04.2021 № 564 (зі змінами, внесеними рішенням Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області від 01.06.2021 № 716). Жодним нормативним актом не передбачено повноваження щодо надання роз'яснення кандидатам щодо затвердженого переліку документів.

23.04.2025 на адресу суду від третьої особи, ОСОБА_2 , надійшли пояснення по суті позовних вимог, у яких остання зазначила, що конкурсна комісія керуючись абз. 2 ч. 6 ст. 39 «Про повну загальну середню освіту» прийняла рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, оскільки ним поданий не повний пакет документів. Відтак, позивач внаслідок власної некомпетентності подав не повний пакет документів, що виключає протиправність рішення про не допуск. Крім того, позивач бездоказово стверджує про призначення складу конкурсної комісії, оскільки таке не порушує права позивача.

Ухвалою від 16.09.2025 розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 29 вересня 2025 р. о 10:30 год.

24.09.2025 на адресу суду від третьої особи ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

29.09.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшли заяви про виклик свідків.

В судовому засіданні, 29.09.2026, позивач та представник позивача підтримали позовну заяву, представник відповідача, Райгородської сільської ради, проти задоволення позову заперечив. Протокольною ухвалою із занесенням її до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 13.10.2025 та надано сторонам час ознайомитись з заявами про виклик свідків.

01.10.2025 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про долучення доказів.

07.10.2025 на адресу суду від третьої особи ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

10.10.2025 на адресу суду від конкурсної комісії надійшла заява про розгляд справи без участі, при вирішенні питання про задоволення позову покладається на розсуд суду.

В судовому засіданні, 13.10.2025, протокольною ухвалою із занесенням її до протоколу судового засіданні задоволено клопотання представника позивача про надання часу для уточнення позовних вимог, в судовому засіданні оголошено перерву до 10.11.2025.

23.10.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, у якій остання просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, які оформлено протоколом № 1 від 11 лютого 2025 року та протоколом № 2 від 18 лютого 2025 року та зобов'язати Райгородську сільську раду Гайсинського району Вінницької області прийняти рішення про повторне проведення конкурсного відбору по заміщенню вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області.

В судовому засіданні, 10.11.2025, протокольною ухвалою із занесенням її до протоколу судового засідання задоволено клопотання представника позивача про надання часу для сплати судового збору за подання заяви про збільшення позовних вимог. В судовому засіданні оголошено перерву до 20.11.2025.

10.11.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про долучення до матеріалів справи копії квитанції про сплату судового збору.

17.11.2025 на адресу суду від Райгородської сільської ради надійшла заява про проведення судового засідання, призначеного на 20.11.2025, без участі представника.

20.11.2025 в межах підготовчого судового засідання, судом розглянуто клопотання представника позивача та протокольними ухвалами із занесенням їх до протоколу судового засідання вирішено заяви про виклик свідків повернути позивачу без розгляду, клопотання про долучення доказів задовольнити, оцінку відповідним доказам надати під час прийняття рішення по суті позовних вимог, закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 11.12.2025.

11.12.2025, в судовому засіданні представник позивача підтримала доводи, викладені у позовній заяві та додатково зауважила, що 01.01.2025 Райогордською сільською радою винесено розпорядження № 1-р «Про проведення конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області», додатком до даного розпорядження визначено перелік документів, що подаються для участі у конкурсі, зокрема одним із таких визначено копія документа про вищу освіту (з додатком, що є невід'ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста), конкурсній комісії здійснити прийом документів до 20.01.2025. Разом з тим, 21.01.2025 Райогордською сільською радою винесено розпорядження № 10-р «Про проведення конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області», конкурсній комісії здійснити прийом документів до 10.02.2025 та визначено перелік документів, зокрема, документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою. Розпорядженням № 7-р від 14.01.2025 скасовано розпорядження № 1-р від 01.01.2025 «Про проведення конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області». Так, позивач 04.02.2025 із врахуванням чинних норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану» подав конкурсній комісії документи згідно опису, зокрема, документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою (атестат про повну загальну середню освіту з додатком).

Відповідний документ прийнято конкурсною комісією без зауважень. Рішенням конкурсної комісії, оформленого протоколом №1 від 11.02.2025, позивача не допущено до участі у конкурсі на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею, оскільки таким подано не повний пакет документів, відсутній документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою (державний сертифікат про рівень володіння державною мовою).

Більш того, представник позивача наголосила, що в період діючого воєнного стану в країні у позивача не має можливості вчасно отримати сертифікат про вільне володіння державною мовою з причин, що не залежать від самого позивача. Процедура отримання відповідного сертифікату ускладнена як неможливістю зареєструватись, так і з місцем складання відповідного іспиту, саме з таких причин законодавством надано можливість як призначення на посаду комунальних закладів, установ та організацій, так і проходження конкурсу по спрощеній процедурі, тобто відповідний сертифікат може бути поданий після закінчення воєнного стану протягом 3 місяців, як передбачено відповідним Законом. Конкурсна комісія не роз'яснила позивачу, який саме документ має бути поданий, оскільки розпорядження № 1-р та № 10-р містять різні вимоги до подання документів. В той же час, 14.02.2025 позивач звернувся до в.о. голови сільської ради із заявою про роз'яснення який документ для конкурсною комісії вважатиметься документом, що підтверджує вільне володіння державною мовою, чи достатньо атестат про повну загальну середню освіту. Позивач просив підтвердити факт, що вимога надати документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою для усіх претендентів залишається формальністю, який не є обов'язковим до виконання для всіх претендентів. 17.02.2025 позивачу листом повідомлено, що зазначене у його заяві відповідає дійсності фактів.

Окрім того, 14.02.2025 позивач звернувся до конкурсної комісії із заявою, у якій повідомив, що намагався отримати відповідний сертифікат, але з незалежних від нього причин не зміг такий отримати, просив зупинити конкурс, надати йому можливість отримати та подати відповідного зразка, з врахуванням зазначених обставин допустити до участі у конкурсі, рекомендувати в.о. голови Райгородської сільської ради додатково запросити та ввести до складу конкурсної комісії вищестоящі органи чи служби, компетентні з питань освіти та проведення відповідних конкурсів на правах повноправних членів конкурсної комісії з правом голосу. Рішенням конкурсної комісії, оформленим протоколом № 2 від 18.02.2025, таку заяву взято до відома, а не розглянуто по суті заяви.

Рішенням конкурсної комісії, оформленим протоколом № 3 від 19.02.2025 визнано переможцем конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею ОСОБА_2 , а рішенням № 2919 від 21.02.2025 Райгородської сільської ради затверджено контракт з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області.

На думку позивача та його представника, конкурс на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області відбувся з порушення норм чинного законодавства, а позивача та інших кандидатів не допущено до участі у конкурсі протиправно, що в результаті вплинуло на результат проведення самого конкурсу та обрано єдиного кандидата на посаду директора.

Представник відповідача, Райгородської сільської ради, в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що відповідно до вимог Законів України «Про освіту» та «Про забезпечення функціонування української мови як державної» на керівника комунального закладу покладається обов'язок отримати сертифікат про вільне володіння державної мови, тому відповідно до розпорядження № 10-р у переліку документів, що подаються для участі у конкурсі було зазначено про необхідність подання документу, що підтверджує вільне володіння державною мовою, зокрема, на думку представника відповідача таким документом є державний сертифікат про рівень володіння державною мовою. Щодо доводів представника позивача про чинність норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану», то зазначив, що ч. 6 ст. 10 передбачено, що особа, яка претендує на зайняття політичної посади, посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівника суб'єкта господарювання державного сектору економіки, посади керівника комунального підприємства, установи, організації, у період дії воєнного стану не подає документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Водночас, у даному випадку відповідачем було оголошено конкурс за посаду директора комунального закладу, а не керівника комунального підприємства, установи, організації.

В судовому засіданні, 11.12.2025, протокольною ухвалою із занесенням її до протоколу судового засідання, оголошено перерву та надано час сторонами підготуватись до надання додаткових пояснень, наступне судове засідання призначене на 15.01.2026.

В судовому засіданні, 15.01.2026, представник позивача додатково наголосила на протиправності не допуску позивача до участі у конкурсі, оскільки Закон України «Про правовий режим воєнного стану» звільняє на період дії воєнного стану в країні подавати документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до ч. 7 ст. 10 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", такий документ може бути поданий протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, у разі якщо такий документ не був поданий ним раніше. Відтак, не допуск позивача та інших учасників конкурсного відбору прямо впливає на результати конкурсу.

Представник відповідача заперечив проти відповідних доводів та зазначив про правомірність як не допуску позивача, так і визначення результатів конкурсу.

Не погоджуючись зі спірними рішеннями, вважаючи їх протиправними, прийнятими з порушенням норм чинного законодавства та такими, що підлягають скасуванню ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд встанови наступні обставини та виходить з таких підстав та мотивів.

Так, розпорядженням від 01.01.2025 № 1-р «Про проведення конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Гайсинського району Вінницької області» Райгородською сільською радою Гайсинського району Вінницької області 01.01.2025 оголошено конкурс на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області, затверджено персональний склад конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області, який включав:

- голову конкурсної комісії - перший заступник сільського голови Райгородської сільської ради, представник засновника Вільчинська Лариса Едуардівна;

- заступника голови конкурсної комісії начальник відділу з питань військового обліку та юридичного супроводу Райгородської сільської ради, представник засновника - ОСОБА_6 ;

- секретар конкурсної комісії Ковальчук Тетяна Леонідівна - депутат Райгородської сільської ради, член комісії з питань охорони здоров'я, соціального захисту населення, освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту (за згодою);

- члени конкурсної комісії: Нестерук Альона Віталіївна, заступник начальника управління начальник відділу з питань гуманітарної сфери управління з питань правового забезпечення та взаємодії з органами місцевого самоврядування апарату Гайсинської районної державної адміністрації; Панасенко Тетяна Євгеніївна, член громадської організації «Платформа втілення ініціатив» (з правом дорадчого голосу), Гуцалюк Таїса Григорівна, голова профспілки комітету працівників освіти (за згодою); Калетнік Анатолій Миколайович, заступник начальника управління, начальник відділу освіти та науки Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації.

Крім того, встановлено строк для подання документів на конкурс претендентами - 20 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурс, до 20.01.2025 та затверджено перелік документів, що подаються до участі у конкурсі.

В свою чергу, додатком до розпорядження Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області від 01.01.2025 затверджено Перелік документів, що подаються для участі в конкурсі, серед яких:

- заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";

- автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);

- копія паспорта громадянина України;

- копія документа про вищу освіту (з додатком, що є його невід'ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста);

- копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж

педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років на день їх подання;

- довідка про відсутність судимості;

- довідка про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;

- мотиваційний лист, складений у довільній формі.

Розпорядженням 7-р від 14.01.2025 Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області скасовано розпорядження секретаря сільської ради № 1-р від 01.01.2025 «Про проведення конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Гайсинського району Вінницької області».

21.01.2025 Райгородською сільською радою Гайсинського району Вінницької області прийнято розпорядження «Про проведення конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Гайсинського району Вінницької області», яким вирішено 21.01.2025 оголосити та провести конкурс на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Гайсинського району Вінницької області, затверджено персональний склад та встановлено строк для подання документів до 10.02.2025.

Крім того, додатком до даного розпорядження затверджено перелік документів, що подаються для участі у конкурсі, зокрема:

- заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";

- автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);

- копія паспорта громадянина України;

- копія документа про вищу освіту (з додатком, що є його невід'ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста);

- документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою;

- копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років на день їх подання;

- довідка про відсутність судимості;

- довідка про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;

- мотиваційний лист, складений у довільній формі.

04.02.2025 ОСОБА_1 особисто подано пакет документів до Конкурсної комісії по проведенню конкурсу на вакантну посаду Райгородської сільської ради, згідно переліку, зазначеного в офіційному «Оголошенні про проведення конкурсу на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсиньского району Вінницької області» для участі у конкурсному відборі на посаду директора Ситковецького ліцею, що підтверджується описом поданих документів за підписом голови Конкурсної комісії.

Рішенням Райгородської сільської ради, яке оформлено протоколом № 1 від 11.02.2025р., вирішено не допустити до участі у конкурсі наступних кандидатів на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області - ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у зв'язку поданням не повного пакета документів. Відсутній документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою, а саме - державного сертифікату про рівень володіння державною мовою відповідно частини 2 статті 10 Закону України «Про забезпечення та функціонування української мови як державної».

14.02.2025 позивач звернувся до в.о. голови Райгородської сільської ради та голови конкурсної комісії із заявою, у якій повідомив, що намагався отримати відповідний сертифікат, але з незалежних від нього причин не зміг такий отримати, просив зупинити конкурс, надати йому можливість отримати та подати сертифікат відповідного зразка, з врахуванням зазначених обставин допустити до участі у конкурсі, рекомендувати в.о. голови Райгородської сільської ради додатково запросити та ввести до складу конкурсної комісії вищестоящі органи чи служби, компетентні з питань освіти та проведення відповідних конкурсів на правах повноправних членів конкурсної комісії з правом голосу.

Рішенням Райгородської сільської ради, яке оформлено протоколом № 2 від 18.02.2025, розглянуто заяву ОСОБА_1 та конкурсною комісією взято її до уваги.

Листом від 24.02.2025 повідомлено про прийняте рішення по поданій заяві.

Рішенням Райгородської сільської ради, яке оформлено протоколом № 3 від 19.02.2025, вирішено визнати ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області.

Рішенням Райгородської сільської ради № 2919 від 21.02.2025 «Про укладення контракту з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області» вирішено затвердити контракт з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області ОСОБА_2 з 24.02.2025 по 23.02.2027 року, згідно з додатком.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти встановлені Законом України "Про повну загальну середню освіту" від 16.01.2020 року № 463-IX (надалі - Закон № 463-IX).

Питання обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти врегульована ст. 39 Закону №463-IX.

Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу.

Відповідно до частини 4 статті 39 Закону №463-IX для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи); відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці); інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо). Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка: визнана в установленому законом порядку недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення; відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" є близькою особою учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів. У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс. Члени конкурсної комісії зобов'язані: брати участь у роботі конкурсної комісії та голосувати з питань порядку денного; заявляти самовідвід у разі наявності чи настання підстав, передбачених цією статтею, що унеможливлюють їх участь у складі конкурсної комісії. Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на засіданні не менше двох третин її затвердженого складу. Конкурсна комісія приймає рішення більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії. Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об'єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.

З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що конкурсна комісія формується з представників установ та організацій трьох видів. Загальна кількість членів конкурсної комісії має становити від 6 до 15 осіб та має складатись з однакової кількості членів - представників від установ та організацій трьох видів.

Дотримання порядку формування Конкурсної комісії, відповідність членів Конкурсної комісії вимогам Закону №463-IX є передумовою проведення прозорого конкурсу на зайняття посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності.

Норми щодо обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти регулюються статтями 37, 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Відповідно до частини 2 статті 37 і частини 4 статті 39 зазначеного Закону Засновник закладу загальної середньої освіти (в даному випадку - міська рада) затверджує Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, формує та затверджує склад конкурсної комісії. Згідно з нормою частини 2 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» рішення про проведення конкурсу приймається Засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Так, відповідно до п. 5 ст. 39 для участі в конкурсі подаються такі документи:

заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";

автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);

копія паспорта громадянина України;

копія документа про вищу освіту (з додатком, що є його невід'ємною частиною) не нижче освітнього ступеня магістра (спеціаліста);

документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою;

копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років на день їх подання (крім приватних та корпоративних закладів освіти);

довідка про відсутність судимості;

довідка про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;

мотиваційний лист, складений у довільній формі.

Особа може надати інші документи, що підтверджують її професійні та/або моральні якості.

Визначені у цьому пункті документи подаються особисто (або уповноваженою згідно з довіреністю особою) до конкурсної комісії у визначений в оголошенні строк, що може становити від 20 до 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу.

Уповноважена особа приймає документи за описом, копію якого надає особі, яка їх подає.

Так, у межах даних правовідносин спірним постає питання, який документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою, має подати кандидат для участі у конкурсі.

Регулювання функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя на всій території України регулюється Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 року № 2704-VIII.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків зобов'язані керівники закладів освіти всіх форм власності. Володіти державною мовою зобов'язані особи, які претендують на обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою цієї статті.

Частина 2 ст. 10 передбачає, що рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 1, 3, 4, 7, 9, 9-1, 10, 13 частини першої статті 9 цього Закону, засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою (далі - державний сертифікат), що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону.

Водночас, згідно ч. 6, 7 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» особа, яка претендує на зайняття політичної посади, посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівника суб'єкта господарювання державного сектору економіки, посади керівника комунального підприємства, установи, організації, у період дії воєнного стану не подає документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Особи, призначені у період дії воєнного стану на політичні посади, а також відповідно до абзацу першого частини п'ятої цієї статті на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій, подають документ про підтвердження рівня володіння державною мовою відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, у разі якщо такий документ не був поданий ними раніше.

Так, 21.10.2022 на офіційному сайті Національної комісії зі стандартів державної мови надано роз'яснення щодо документів, які засвідчують рівень володіння державною мовою в період дії воєнного стану. Національна комісія наголосила, що не подають документ про підтвердження рівня володіння державною мовою особи, які претендують на зайняття політичних посад, посад державної служби, посад в органах місцевого самоврядування, посад керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, посад керівників комунальних підприємств, установ, організацій. Рівень володіння державною мовою необхідно буде засвідчити державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою або документом про повну загальну середню освіту (якщо він підтверджує вивчення особою української мови) протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану, у разі якщо такі документи не були подані раніше.

Суд наголошує, що з 24.02.2022 та по теперішній час на території України запроваджений воєнний стан, тому Закон України «Про правовий режим воєнного стану» визначає правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відтак, під час дії воєнного стану законодавцем запроваджено спрощену процедуру призначення на посади керівників комунальних підприємств, установ та організацій, зокрема надано право не подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою (сертифікат), таким документом може бути документ про повну загальну середню освіту (якщо він підтверджує вивчення особою української мови).

На думку суду, спрощена процедура запроваджена також і з метою надати можливість усім кандидатам мати рівні права, оскільки отримання сертифікату про рівень володіння державною мовою займає певний час та не залежить від волі зацікавленої особи. Насамперед це пов'язано як реєстрацію, так і місцем проведення іспиту.

У свою чергу, на відповідні обставини наголосив і позивач, що протягом часу, відведеного для подання документів, у нього не було можливості отримати відповідний сертифікат.

Так, як встановлено судом та не заперечується сторонами, розпорядженням № 10-р від 21.012025 затверджено перелік документів, що подаються для участі у конкурсі, серед таких зазначено про необхідність подання документу, що підтверджує вільне володіння державною мовою.

04.02.2024 позивачем подано конкурсній комісії документи кандидата на посаду керівника загальної середньої освіти, зокрема, як документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою (атестат про повну загальну середню освіту з додатком).

Рішенням Райгородської сільської ради, яке оформлено протоколом № 1 від 11.02.2025р., вирішено не допустити до участі у конкурсі наступних кандидатів на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області - ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , у зв'язку поданням не повного пакета документів. Відсутній документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою, а саме - державного сертифікату про рівень володіння державною мовою відповідно частини 2 статті 10 Закону України «Про забезпечення та функціонування української мови як державної».

У свою чергу, на запитання суду щодо врахування при призначенні конкурсу та затвердженні переліку документів, що подаються для участі у конкурсі норми Закону України «Про правовий режим воєнного стану», представник відповідача зазначив, що Закон України «Про правовий режим воєнного стану» конкурсною комісією не враховано при прийнятті документів на заміщення вакантної посади керівника комунального закладу Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області, оскільки основним Законом є Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

З такими доводами суд не погоджується та наголошує, що у випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Закон України «Про правовий режим воєнного стану».

Отже, при наявності розбіжностей загальних і спеціальних (виняткових) норм, необхідно керуватися принципом Lex specialis (лат. - спеціальний закон, спеціальна норма), відповідно до якого при розбіжності загального і спеціального закону діє спеціальний закон, а також принципом Lex specialis derogat generali, суть якого зводиться до того, що спеціальна норма має перевагу над загальною.

У разі якщо норми нормативних актів рівної юридичної сили містять різні моделі правового регулювання, перевагу при застосуванні слід надавати тій нормі, яка регулює вужче коло суспільних відносин, тобто є спеціальною.

У п. 2.1 Рішення від 18 червня 2020 року № 5-р(II)/2020 Конституційний Суд України зазначив, що принцип верховенства права (правовладдя) вимагає суддівської дії у ситуаціях, коли співіснують суперечливі норми одного ієрархічного рівня. У таких ситуаціях до судів різних видів юрисдикції висунуто вимогу застосовувати класичні для юридичної практики формули (принципи): «закон пізніший має перевагу над давнішим» (lex posterior derogat priori) - «закон спеціальний має перевагу над загальним» (lex specialis derogat generali) - «закон загальний пізніший не має переваги над спеціальним давнішим» (lex posterior generalis non derogat priori speciali).

Якщо суд не застосовує цих формул (принципів) за обставин, що вимагають від нього їх застосування, то принцип верховенства права (правовладдя) втрачає свою дієвість.

Отже, за висновком Конституційного Суду України, у разі виникнення колізії між актами однакової юридичної сили суди мають застосовувати підхід щодо пріоритетності норм спеціального закону над нормами загального закону.

Про перевагу спеціальних норм над іншими загальними нормами зазначає у своїх рішеннях і Європейський суд з прав людини (п. 69 рішення у справі "Ніколова проти Болгарії" № 7888/03 тощо).

Щодо доводів представника відповідача, який зазначив, що у Законі «Про правовий режим воєнного стану» йде мова про призначення на посаду керівника комунального підприємства, установи, організації, а Ситковецький ліцей є комунальним закладом, то з такими доводами суд категорично не погоджується та звертає увагу, що комунальна власність в Україні регулюється Конституцією, Цивільним кодексом, законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 60) та законом «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності». Вона передбачає право громад (міст, сіл, селищ) володіти, користуватися та розпоряджатися майном, землею та коштами місцевого бюджету через органи самоврядування.

Комунальна установа або комунальний заклад - некомерційна організація, що фінансується з місцевого бюджету і якій надана комунальна власність на основі права оперативного управління. Основна різниця полягає у меті: комунальна установа зазвичай надає соціально-культурні послуги (освіта, медицина), а комунальний заклад частіше є закладами культури чи спорту, проте обидва є неприбутковими.

Щодо доводів позивача про формування складу конкурсної комісії з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема порушення засад паритетності ( рівної кількості представників), суд враховує наступне.

Частиною 4 статті 39 Закону №463-IX передбачено, що для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка:

визнана в установленому законом порядку недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена;

має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення;

відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" є близькою особою учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів.

У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс.

З аналізу статті 39 Закону №463-IX вбачається, що керівник закладу загальної середньої освіти обирається та призначається на посаду у порядку, визначеному цією статтею, а також положенням про конкурс, яке затверджується засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою). При цьому, для проведення конкурсу засновник формує та затверджує відповідну конкурсну комісію, до складу якої на паритетних засадах входять представники засновника, відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти, а також інститутів громадянського суспільства.

Пунктом 1.1. розділу 3 «Конкурсна комісія з проведення конкурсу» Положення визначено перелік суб'єктів, чиї представники на паритетних засадах

можуть входити до складу конкурсної комісії:

- засновника (депутати Райгородської сільської ради);

- відповідного територіального органу центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення якості освіти (державні службовці);

- інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (сільської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Відповідно до Положення про Державну службу якості освіти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 168, Державна служба якості освіти України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра освіти і науки та який реалізує державну політику у сфері освіти, зокрема з питань забезпечення якості освіти, забезпечення якості освітньої діяльності, здійснення державного нагляду (контролю) за закладами освіти щодо дотримання ними законодавства.

Таким чином, відповідно до вимог Положення про конкурс до складу конкурсної комісії обов'язково мають входити на паритетних засадах представники територіального органу Державної служби якості освіти України (державні службовці).

Персональний склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду керівника Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області, затверджено розпорядженням секретаря Райгородської сільської ради від 21.01.2025 №10-р.

До складу конкурсної комісії включено 8 осіб.

Загальна кількість членів конкурсної комісії за цифровим визначенням не відповідає рівності в частині чисельного складу. Тобто, за умови необхідності забезпечення паритету представників, зокрема щодо чисельності (як найбільш наближеного до цифрового значення 8), засновник мав включити до комісії по два (6 осіб) або три (9 осіб) представника.

Так, до складу конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сілсьської ради Вінницької області включено: 5 осіб, які є представниками засновника ( ОСОБА_7 , перший заступник сільського голови Райгородської сільської ради; Мандрик П.О., начальник відділу з питань військового обліку та юридичного забезпечення Райгородської сільської ради та депутати Райгородської сільської ради Лесько О.І, Ковальчук Т.Л., Шклярук Н.Г.); представника інститутів громадянського суспільства (Гуцалюк Т.Г., голова профспілкового комітету працівників освіти); Нестерук А.В., заступника начальника управління - начальника відділу з питань гуманітарної сфери управління з питань правового забезпечення та взаємодії з органами місцевого самоврядування апарату Гайсинської державної адміністрації; Калєтніка А.М., заступника начальника управління, начальника відділу освіти та науки Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації.

Хоча частина четверта статті 39 Закону дає засновнику право альтернативного вибору щодо включення до складу конкурсної комісії представників відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці), проте абзацом п'ятим частини четвертої статті 39 Закону встановлено, що вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Положенням про конкурс встановлено, що конкурсна комісія має формуватися з представників територіального органу Державної служби якості освіти України.

Враховуючи вищевикладене, до складу конкурсної комісії не включено представників управління Державної служби якості освіти у Вінницькій області (державних службовців), натомість включено представників місцевої державної адміністрації (державних службовців), що суперечить пункту 1.1 розділу 3 «Конкурсна комісія з проведення конкурсу» Положення. А кількість представників засновника (5 осіб) та представників інститутів громадянського суспільства (1 особа) не відповідає принципу паритетності.

Відтак, на думку суду, конкурсна комісія сформована з порушенням вимог статті 39 Закону та вимог Положення про проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Райгородської сільської ради.

Суд зауважує, що дотримання процедури проведення конкурсного відбору та порядку формування конкурсної комісії, відповідність членів конкурсної комісії вимогам Закону та Положення є передумовою проведення прозорого конкурсу на зайняття посади керівника Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради та забезпечення рівних прав кандидатів на посаду.

Ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення».

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Суд зазначає, що позивач наголошує саме на протиправності прийняття рішення, яким його (та інших кандидатів з аналогічних підстав) протиправно не було допущено до участі у конкурсі, як кандидата на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею, натомість допущено лише одного кандидата, яку обрано переможцем у конкурсі, що безпосередньо вплинуло на результати конкурсу.

Відтак, надаючи оцінку рішенню Райгородської сільської ради, яке оформлено протоколом № 1 від 11.02.2025р., в частині не допуску до участі у конкурсі позивача, оскільки останнім подано не повний пакет документів, відсутній державний сертифікат про рівень володіння державною мовою, суд вважає таке прийняте з порушенням норм чинного законодавства та таким, що порушує право позивача на участь у конкурсі на посаду директора Ситковецького ліцею Райогородської сільської ради Вінницької області, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Райгородської сільської ради, оформленого протоколом № 2 від 18.02.2025, яким розглянуто заяву ОСОБА_1 та конкурсною комісією взято її до уваги, суд виходить з наступного.

Так, рішенням Райгородської сільської ради, яке оформлено протоколом № 1 від 11.02.2025р., вирішено не допустити до участі у конкурсі ОСОБА_1 , оскільки останнім подано не повний пакет документів, відсутній державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.

14.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до в.о. сільського голови Райгородської сільської ради Менюк І.І. та голови конкурсної комісії Райгородської сільської ради з відбору кандидатів на посаду директора КЗ «Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області» Вільчинської Л.Е., у якій зазначив, що 04.02.2025 ним подано повний пакет документів для участі у конкурсі, який конкурсною комісією було прийнято без зауважень. Готуючи документи позивач телефонував до Райгородської сільської ради з метою уточнити, який саме документ підтверджує вільне володіння державною мовою, оскільки в період дії воєнного стану такий можна не подавати, на що в усній формі, була надано відповідь, що конкурсна комісія вивчала це питання та в умовах воєнного стану таким документом може бути атестат про повну загальну середню освіту, який ним і було надано. Позивач у своїй заяві наголосив, що до моменту подачі документів, конкурсна комісія запевнила кандидатів, що атестату буде достатньо, однак допустила до участі у конкурсі лише одного кандидата, яка подала сертифікат про рівень володіння державною мовою, інших чотири кандидати не були допущені. Відтак, позивач просив тимчасово зупинити конкурс; надати йому можливість отримати та подати конкурсній комісії відповідного зразка державний сертифікат та провести конкурс демократично та прозоро або ж з врахування зазначених обставин допустити його до участі у конкурсі; рекомендувати в.о. голови Райгородської сільської ради ОСОБА_8 додатково запросити та додатково ввести до складу конкурсної комісії відповідні вищестоящі органи чи служби, компетентні з питань освіти та проведення відповідних конкурсів на правах повноправних членів конкурсної комісії з правом голосу.

Рішенням Райогородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, оформленим протоколом № 2 від 18.02.2025, розглянуто заяву ОСОБА_1 та запропоновано взяти її до уваги.

На думку представника позивача, таку заяву конкурсною комісією слід було розглянуто по суті та прийняти рішення про її задоволення або відмову у її задоволенні, а не взяти до уваги.

Так, відповідно до частини 1 статті 39 Закону «Про повну загальну середню освіту» керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, конкурсна комісія з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області при проведенні відповідного конкурсу керувалась Положенням про проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Райгородської сільської ради, затвердженим рішенням № 716 від 01.06.2021, це Положення визначає загальні засади проведення конкурсу на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Райгородської сільської ради.

Відповідно до п. 1.5 Положення 1.5 конкурсна комісія з проведення конкурсу:

- оприлюднює результати засідань конкурсної комісії та результати конкурсу;

- перевіряє документи, подані претендентами щодо відповідності встановленим вимогам;

- приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур;

- забезпечує відкритість конкурсу відповідно до вимог цього Положенням;

- оцінює професійний досвід, знання учасників конкурсу;

- відбирає шляхом голосування з числа учасників одну кандидатуру на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Райгородської сільської ради, оформлює відповідне рішення конкурсної комісії;

- здійснює інші повноваження, передбачені цим Положенням.

У свою чергу, п. 2.3 Положення 2.3 визначено, що протягом п'яти робочих днів з дня завершення строку подання документів для участі в конкурсі конкурсна комісія:

- перевіряє подані документи щодо відповідності установленим вимогам;

- приймає рішення про допущення та/або недопущення до участі у конкурсі;

- оприлюднює на офіційному веб-сайті Райгородської сільської ради перелік осіб, допущених до участі у конкурсному відборі (далі - кандидати).

Згідно п. 2.4 до участі у конкурсі не можуть бути допущені особи, які:

- не можуть обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту»;

- подали не всі документи, визначені цим Законом, для участі в конкурсі;

- подали документи після завершення строку їх подання.

Аналіз зазначених норм свідчить, що вичерпний перелік повноважень конкурсної комісії визначений саме Положенням.

Відтак, надаючи оцінку рішенню, оформленого протоколом № 2 від 18.02.2025, суд зауважує насамперед, що позивача рішенням, оформленим протоколом № 1 від 11.02.2025, не допущено до участі у конкурсі, тому він не є учасником конкурсу, що у свою чергу виключає наявність повноважень у конкурсної комісії на розгляд відповідної заяви.

Враховуючи зазначене, суд не погоджується з доводами позивача про протиправність прийнятого рішення та не вбачає підстав для задоволення вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Райгородської сільської ради, оформленого протоколом № 2 від 18.02.2025.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Райгородської сільської ради, оформленого протоколом № 3, яким визначено переможця конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею та рішення Райгородської сільської ради № 2919 від 21.02.2025 «Про укладення контракту з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області» суд враховує наступні обставини.

Відповідно до вищезазначеного Положення, Конкурс складається з таких етапів:

-прийняття рішення про проведення конкурсу та затвердження складу конкурсної комісії;

-оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти;

-прийняття документів від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі;

-перевірка поданих документів на відповідність вимог установлених законодавством;

-допущення кандидатів до участі у конкурсному відборі;

-оприлюднення на офіційному вебсайті засновника переліку осіб, допущених до участі у конкурсному відборі (далі - кандидати);

-ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу;

-проведення конкурсного відбору;

- визначення переможця конкурсу;

- оприлюднення результатів конкурсу.

Конкурсний відбір складається з двох етапів:

Перший етап - тестова перевірка знань та вирішення ситуаційного завдання.

Другий етап - публічна та відкрита презентація державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти кандидата проходить в той самий день, що і перший етап за таким регламентом: виступ кандидата - до 20 хв.; запитання та обговорення - до 20 хв.

Підсумковий рейтинг кандидатів визначається шляхом підбиття підсумку: тестування, вирішення ситуаційного завдання та презентації шляхом додавання балів за тестування та середніх арифметичних значень індивідуальних балів членів конкурсної комісії за вирішення ситуаційного завдання та презентації. Загальна сума балів мала б вноситися у відомість та фіксуватися у протоколі.

За результатами конкурсних випробувань конкурсна комісія шляхом голосування визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.

Так, як зазначалось судом вище, рішенням Райгородської сільської ради, оформленим протоколом № 1 від 11.02.2025, не допущено до участі у конкурсі позивача, як кандидата на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області, та інших 3 кандидатів, натомість допущено до участі у конкурсі єдиного кандидата - ОСОБА_2 .

Рішенням Райгородської сільської ради, оформленим протоколом № 3, визначено переможця конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею .

Рішенням Райгородської сільської ради № 2919 від 21.02.2025 «Про укладення контракту з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області» затверджено контракт з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області ОСОБА_2 з 24.02.2025 по 23.02.2027 року, згідно з додатком.

Як неодноразово наголошував Верховний суд у спорах, пов'язаних із оскарженням учасниками конкурсів на зайняття посад публічної служби результатів конкурсу, судам необхідно не лише перевіряти чи було дотримано процедуру проведення конкурсу, а й досліджувати питання щодо того, чи є встановлені порушення такими, що мали можливість вплинути на результат проведеного конкурсу (постанови Верховного Суду від 10 липня 2019 року у справі №804/639/18, від 29 листопада 2019 року у справі №359/7194/16-а, від 11 лютого 2020 року у справі №210/3268/15-а ).

У Рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, установлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, учинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (стаття 55 Конституції України).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно у випадку звернення зацікавленої особи з позовом до суду, адміністративний суд повинен надати правову оцінку діям суб'єкта владних повноважень при прийнятті того чи іншого рішення та перевірити його відповідність критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та які закріплені у статтях 2 та 5 КАС України.

Отже, у контексті статті 2 та статті 5 КАС України суд, вирішуючи кожний конкретний спір на підставі всіх установлених обставин, повинен установити, на захист якого права подано відповідний позов, чи порушене, не визнане або оспорюване таке право відповідачем (відповідачами), а також з'ясувати, чи призведе задоволення заявлених вимог до реального та ефективного поновлення порушеного права, та залежно від з'ясованого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Під ефективним поновленням порушеного права слід розуміти реальний позитивний вплив судового рішення про задоволення позову на виявлену під час судового розгляду обставину порушення/невизнання/оспорення або запобігання виникненню спору щодо права, на захист якого був поданий позов.

Отже, ефективний захист прав є метою адміністративного судочинства. З огляду на це, вирішуючи кожен спір, адміністративні суди, з урахуванням вимог позовної заяви та позиції сторін, повинні застосовувати такі способи захисту, які будуть ефективними на практиці.

Водночас, обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.

Суд наголошує, що у контексті завдань адміністративного судочинства звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Тому, особа повинна довести, а суд, своєю чергою встановити, що їй належать права, свободи або законні інтереси, за захистом яких вона звернулася до суду. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.

Аналогічний висновок Верховний Суд виклав у постанові від 27.07.2022 у справі №826/6664/17).

Відтак, суд доходить висновку, що оскаржуючи рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом № 3 від 19.02.2025, позивач не позбавлений можливості покликатись на порушення вимог законодавства щодо проведення конкурсу, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність прийнятого за його результатами рішення, оскільки лише дотримання відповідачами критеріїв правомірності при вчиненні дій та прийнятті рішень, які закріплені у статті 2 КАС України, може бути належною підставою для проведення конкурсу та оформлення результатів, які створюють для позивача, юридичні наслідки. Невиконання відповідачами вимог чинного законодавства щодо порядку проведення конкурсу, зокрема протиправного не допуску позивача до участі у конкурсі, призводить до визнання рішення, ухваленого за його результатами, незаконним та відсутності правових наслідків такого.

Враховуючи наведене та з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Райгородської сільської ради, оформлене протоколом № 3, яким визначено переможця конкурсу на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею та рішення Райгородської сільської ради № 2919 від 21.02.2025 «Про укладення контракту з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області».

Водночас суд не вбачає підстав для зобов'язання Райгородську сільську раду Гайсинського району Вінницької області прийняти рішення про повторне проведення конкурсного відбору по заміщенню вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Вінницької області з огляду на таке.

Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України "Про повну загальну середню освіту" від 16.01.2020 № 463-ІХ (далі Закон № 463-ІХ).

За приписами ч. 2 ст. 37 Закону № 463-ІХ засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), зокрема, приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 39 Закону № 463-ІХ керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою), зокрема, не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти.

У свою чергу, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28.02.2020 року у справі № П/811/1015/16 зазначено, що виходячи з принципу «належного урядування», державні органи зобов'язати діяти вчасно та в належний спосіб.

Неухильне дотримання основних складових принципу «належного урядування» забезпечує прийняття суб'єктами владних повноважень легітимних, справедливих та досконалих рішень. Крім того, принцип «належного урядування» підкреслює те, що між людиною та державою повинні бути вибудовані саме публічно-сервісні відносини, у яких інституції та процеси служать всім членам суспільства.

Поряд з цим, на законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження органу місцевого самоврядування не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Відтак, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, оформлене протоколом № 1 від 11.02.2025 року, в частині не допуску до участі у конкурсі кандидата на вакантну посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, оформлене протоколом № 3 від 19.02.2025 року, яким визнано переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області ОСОБА_2 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області № 2919 від 21.02.2025 "Про укладення контракту з директором Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області".

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 3390,40 грн. (три тисячі триста дев'яносто гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Конкурсна комісія з відбору кандидатів на посаду директора Ситковецького ліцею Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області ( вул. Миру, 16, с. Райгород, Гайсинський район, Вінницька область, 22880, ЄДРПОУ 04327376).

Відповідач: Райгородська сільська рада Гайсинського району (вул. Миру, 16, с. Райгород, Гайсинський район, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 04327376).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).

Повний текст судового рішення складено 04.02.2026.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна