Справа № 610/4990/25
Провадження № 2-о/610/21/2026
04.02.2026 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Феленка Ю.А.,
присяжних: Кольніченко Я.В., Плісак С.В.,
за участю секретаря судового засідання Афоніної Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія Ізюмського району Харківської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про покладення обов'язків зі здійснення опіки над недієздатною особою на орган опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області/Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області, -
Стислий виклад позиції заявника та заперечень заінтересованої особи.
17 грудня 2025 року Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області звернулася до Балаклійського районного суду Харківської області із заявою, у якій просить покласти обов'язки зі здійснення опіки над недієздатною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на орган опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області/Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 17.02.2014 ОСОБА_1 було визнано недієздатною та призначено опікуном її рідну сестру ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 опікуном недієздатної ОСОБА_1 було призначено ОСОБА_3 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Інших родичів у недієздатної ОСОБА_1 не виявлено. Заяв від осіб, які б висловили згоду виконувати опікунські обов'язки, до органу опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області не надходило. Для подальшого догляду за недієздатною особою, її лікуванням, оформленням виплат, розміщенням її в лікувальному закладі необхідно призначити опікуна. Після смерті опікуна ОСОБА_3 і до теперішнього часу ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , у сторонніх осіб, які не мають з нею родинних зв'язків та звернулися до органу опіки та піклування про вжиття заходів щодо оформлення опіки над недієздатною, оскільки не збираються залишати її у себе в подальшому.
Представник заявника у судове засідання не з'явилася, через електронний кабінет в системі "Електронний суд" подала заяву про розгляд справи за її відсутності. Заяву про покладення обов'язків зі здійснення опіки над недієздатною особою на орган опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області/Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області підтримала, просила її задовольнити.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді 06.01.2026 заяву Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про встановлення опіки прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні на 13:30 год 04.02.2026.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив, що рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 17 лютого 2014 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатною, призначено її опікуном сестру ОСОБА_2 (а.с. 8).
У зв'язку зі смертю опікуна ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 04.10.2017 встановлено опіку над недієздатною ОСОБА_1 та призначено її опікуном ОСОБА_3 (а.с. 9).
За даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 25.09.2025 Балаклійським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 10).
Норми права, які застосував суд.
Згідно з ч. 2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Статтею 55 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
У відповідності до статті 58 ЦК України опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
За частиною першою статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ст. 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно зі ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
У відповідності до статті 64 ЦК України опікуном або піклувальником не може бути фізична особа, яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені, поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.
До встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування (ч. 1 ст. 65 ЦК України).
Згідно з пп. 4 п. б ч. 1 ст. 34 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.
Мотиви суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок хронічного стійкого психічного розладу на підставі рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 17.02.2014 визнана недієздатною, над нею встановлено опіку та призначеного її опікунами сестру ОСОБА_2 .
Сестра недієздатної - ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 04.10.2017 над недієздатною ОСОБА_1 встановлено опіку та призначено її опікуном ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер.
Інших родичів у недієздатної ОСОБА_1 немає. Заяв від осіб, які б висловили згоду виконувати опікунські обов'язки, до органу опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області не надходило. Для подальшого догляду за недієздатною особою, її лікуванням, оформленням виплат, розміщенням її в лікувальному закладі необхідно призначити опікуна. На теперішній час недієздатна ОСОБА_1 проживає у сторонніх осіб, які не мають з нею родинних зв'язків та звернулися до органу опіки та піклування про вжиття заходів щодо оформлення опіки над недієздатною, оскільки не збираються залишати її у себе в подальшому.
Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області звернулася до суду як орган опіки та піклування.
Відповідно до ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 № 34/166/131/88, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 за № 387/3680 (далі Правила опіки та піклування) визначено, що органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Разом з цим, відповідно до ч. 1, 2, 3, 8 ст. 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.
Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування.
Так, відповідно до Указу Президента України від 01.10.2022 № 680/2022 "Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області" було утворено Балаклійську міську військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області.
Розпорядженням Президента України від 04.10.2022 № 229/2022-рп начальником Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області було призначено ОСОБА_4 .
Згідно з ч. 2 ст. 10 цього ж закону у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови; може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду), 2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.
Постановою Верховної Ради України від 16.11.2022 № 8208 "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальник Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області , крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчих комітетів, відповідного міського голови; може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідної міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати відповідної ради, у тому числі апарат Балаклійської міської ради та її виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації населеного пункту у Харківській області.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією рф, в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений і діє до 04 травня 2026 року включно.
Отже, встановлено, що на час подання заяви про покладення обов'язків зі здійснення опіки над недієздатною особою на орган опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області/Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області, і дотепер Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області здійснює повноваження Балаклійської міської ради Харківської області, яка такі повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування не здійснює.
З урахуванням наведених фактів та норм слідує, що Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області є органом, що фактично здійснює повноваження виконавчого органу Балаклійської міської ради Харківської області.
Згідно з п. 1.5. Правил опіки та піклування органи опіки та піклування здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 1.7. Правил опіки та піклування визначено, що органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації , зокрема вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування , ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування) , здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; забезпечують тимчасове влаштування неповнолітніх та непрацездатних осіб, які потребують опіки (піклування) , вживають заходи щодо захисту особистих та майнових прав неповнолітніх дітей і осіб, які перебувають під опікою (піклуванням) , оформлюють належні документи щодо особи підопічного та щодо майна, над яким установлюється опіка, провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що за відсутності родичів та інших осіб, які виявили бажання здійснювати опіку над недієздатною особою, опіку здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Відтак, враховуючи, що чинним законодавством вже покладено обов'язок щодо здійснення опіки над недієздатними особами на відповідний орган місцевого самоврядування, що в свою чергу не потребує ухвалення судом окремого судового рішення, суд дійшов висновку, що заява Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про покладення обов'язків зі здійснення опіки над недієздатною ОСОБА_1 на орган опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області/Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 77, 81, 89, 293-300 ЦПК України, статтями 55, 58, 60, 62, 63, 64, 65 ЦК України, суд -
У задоволенні заяви Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про покладення обов'язків зі здійснення опіки над недієздатною особою на орган опіки та піклування Балаклійської міської ради Харківської області/Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заявник: Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, місцезнаходження: 64207, Харківська область, Ізюмський район, м. Балаклія, вул. Захисників України, буд. 18, код ЄДРПОУ 44663704.
СуддяЮ.А. Феленко
Присяжні Я.В. Кольніченко
С.В. Плісак