Справа № 405/2261/25
провадження № 1-кс/405/195/26
27.01.2026 м. Кропивницький
Слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 , яке погоджено начальником відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 24.01.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42025122010000036 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Кіровограда, Кіровоградської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
встановив:
до Подільського районного суду м. Кропивницького від слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 надійшло клопотання про застосування запобіжного заходу у виді застави підозрюваному ОСОБА_4 .
Клопотання про застосування запобіжного заходу слідчим мотивовано тим, що органом досудового розслідування ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України; існування ризиків, передбачених п.п. 1 - 5 ч. 1 ст. 177 КПК України та неможливість їх запобігання в разі не застосування цього запобіжного заходу
В судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у виді застави підозрюваному ОСОБА_4 за викладених у клопотання підстав.
Захисник заперечував відносно задоволення клопотання слідчого про застосування до його підзахисного ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді застави в обґрунтування чого вказав, що: підозра про яку повідомлено ОСОБА_4 є необґрунтованою; досудове розслідування у кримінальному провадженні завершене, оскільки йому 23.01.2026 вручено повідомлення про завершення досудового розслідування, що на думку захисника, повністю спростовує існування ризиків, які наведені слідчим та прокурором; просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого, або застосувати менш суворий запобіжний захід.
Підозрюваний підтримав позицію захисника та додав, що одружений, має на утриманні доньку 2017 року народження, яка має інвалідність.
Вивчивши клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у виді застави, дослідивши матеріали, якими стороною обвинувачення обґрунтовано клопотання, заслухавши доводи прокурора, думку підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Слідчим суддею встановлено, що слідчими відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 24.01.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42025122010000036 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
16.01.2026 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якої: відповідно до розпорядження міського голови міста Кропивницького № 98-к від 04.03.2019, призначено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посаду начальника управління розвитку транспорту та зв'язку Міської ради міста Кропивницького (далі - Управління).
Згідно з Положенням про управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради (далі - Положення), затвердженого рішенням Кропивницької міської ради № 67 від 02.02.2021, Управління є виконавчим органом Кропивницької міської ради, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований Виконавчому комітету Кропивницької міської ради, міському голові, з питань делегованих повноважень органам виконавчої влади.
Відповідно до п 1.2. Положення, начальник управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями Кіровоградської обласної ради та розпорядженнями голови Кіровоградської обласної державної адміністрації, рішеннями Кропивницької міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням, а також іншими нормативно - правовими актами.
Пункт 1.3 Положення передбачає, що начальник Управління у межах своїх повноважень забезпечує: виконання Конституції України, законів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, рішень Кропивницької міської ради, рішень Виконавчого комітету Кропивницької міської ради, розпоряджень міського голови та інших нормативно - правових актів; реалізацію прав та свобод громадян; подання розрахунків, відповідних матеріалів і документів, необхідних при підготовці та виконанні міського бюджету; реалізацію міських цільових програм; взаємодію з органами державної влади, місцевого самоврядування та самоорганізації населення; реалізацію інших, наданих державою, а також делегованих міською радою, повноважень.
Відповідно до п. 4.7 Положення, Управління очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства.
Так, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради, відповідно до п. 4.8 Положення про Управління був наділений наступними повноваженнями: здійснює керівництво діяльністю Управління, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань; представляє Управління у відносинах з державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими та релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами - як в Україні, так і за її межами; забезпечує підготовку проектів рішень та внесення їх на розгляд міської ради та виконавчого комітету, доведення до виконавців нормативних та розпорядчих документів з питань, віднесених до їх компетенції; надає в установленому порядку та в строки, передбачені чинним законодавством, посадовим особам виконавчих органів документи, довідки та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на них завдань; видає у межах своїх повноважень накази.
Крім того, відповідно до п. 5.1 Положення про Управління, ОСОБА_7 як начальник управління несе персональну відповідальність за роботу Управління та належне виконання покладених на нього завдань та функцій.
Також, для реалізації визначених завдань та функцій Управління, в особі її керівника - ОСОБА_7 , має права та повноваження для підприємств, що перебувають у комунальній власності: управляти об'єктами комунальної власності; контролювати виконання умов контрактів з керівниками підприємств, проводити аналіз фінансово - господарської діяльності підприємств комунальної власності та вносить пропозиції щодо покращання їх роботи, залучати підприємства (об'єднання), організації, установи та приватних підприємців до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту та зв'язку.
Рішенням Кропивницької міської ради № 150 від 29.03.2016 створено комунальне підприємство «Електротранс» Кропивницької міської ради, засновником якого є Кропивницька міська територіальна громада, та затверджено статут підприємства.
Відповідно до положень статуту КП «Електротранс» Кропивницької міської ради (далі - Статут) метою діяльності вказаного підприємства є здійснення пасажирських перевезень електричним та автомобільним транспортом, підвищення якості транспортних послуг, забезпечення належного функціонування міського наземного транспорту загального користування та створення сприятливих умов для його розвитку тощо.
Органом, за яким закріплено функції управління вказаним підприємством, є управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради. Директор підприємства підзвітний та підконтрольний вказаному органу управління, питання господарської діяльності підприємства письмово погоджує з вказаним органом.
Таким чином, ОСОБА_7 , перебуваючи на посаді начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради, постійно обіймав посаду, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою та відповідно спеціальним суб'єктами злочинів у сфері службової діяльності.
Розпорядженням Кропивницького міського голови № 435-к від 15.12.2022 призначено на посаду директора комунального підприємства «Електротранс» КМР на умовах контракту ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який відповідно до Статуту без довіреності діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, підприємствах, установах, закладах, судових органах усіх рівнів, у відносинах з юридичними особами, громадянами.
Відповідно до п. 4.10 Статуту до компетенції директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради належить: відповідно до чинного законодавства України організовувати діяльність підприємства, нести повну відповідальність за його діяльність; затверджувати штатний розклад і визначати кількість працівників підприємства, його структуру за погодженням із органом управління; приймати на роботу, звільняти, заохочувати працівників підприємства, накладати стягнення, укладати угоди, видавати доручення, відкривати в установах банків поточні та інші рахунки підприємства за обов'язковим погодженням з органом управління; у межах своєї компетенції видавати накази, що стосуються діяльності підприємства; залучати спеціалістів для роботи за сумісництвом, на умовах підряду, визначати порядок та розміри оплати їх праці.
Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді директора КП «Електротранс» КМР, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Крім того, відповідно до наказу (розпорядження) директора комунального підприємства «Електротранс» КМР № ЕТ/К-00037 від 22.05.2023, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду головного інженера КП «Електротранс» КМР.
Згідно з посадовою інструкцією, головний інженер КП «Електротранс» КМР ОСОБА_4 : належить до професійної групи «Керівники», підпорядковується директору підприємства, визначає науково-технічну політику розвитку підприємства і шляхи реалізації комплексних програм з усіх напрямі, керує розробкою перспективних планів розвитку підприємства, здійснює контроль за ремонтом та випуском тролейбусів, автомобільного транспорту на маршрути міста, керує діяльністю служб підприємства, контролює результати їх роботи , стан трудової та виробничої дисципліни в підпорядкованих підрозділах, забезпечує підготовку технічної документації служб підприємства. Має право: діяти від імені технічних служб підприємства, представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами підприємства, іншими організаціями та органами державної влади, самостійно вести листування зі структурними підрозділами підприємства, а також іншими організаціями з питань, які належать до його компетенції. Несе відповідальність: за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, за правопорушення, скоєнні в процесі здійснення своєї діяльності - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді головного інженера КП «Електротранс» КМР, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Крім того, відповідно до наказу (розпорядження) директора комунального підприємства «Електротранс» КМР № ЕТ/К-00030 від 17.04.2023, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначено на посаду менеджер (управитель) з постачання КП «Електротранс» КМР.
Згідно з посадовою інструкцією, менеджер (управитель) з постачання КП «Електротранс» КМР ОСОБА_10 : є працівником служби матеріально-технічного забезпечення та належить до професійної групи «Професіонали»; керується Конституцією України і законами України, рішеннями вищестоящих органів управління, Статутом підприємства; забезпечує підприємство всіма необхідними для його виробничої діяльності матеріальними ресурсами відповідної якості та їх раціональне використання з метою скорочення витрат виробництва і одержання максимального прибутку; приймає участь в розробленні річних планів і балансів матеріально-технічного забезпечення підприємства на основі визначення потреб служб та відділів підприємства в матеріальних ресурсах (сировині, матеріалах, напівфабрикатах, обладнанні, комплектуючих виробах, паливі, енергії тощо) з використанням заявок на розподілені за планом матеріальні ресурси та їх обґрунтуваннями і необхідними розрахунками; забезпечує підготовку в узгодженні умов і укладанні договорів поставок з матеріально-технічного забезпечення підприємства, вивчає можливість і доцільність встановлення прямого довгострокового зв'язку щодо поставок матеріально-технічних ресурсів та розширення прямих постійних і довгострокових господарських зв?язків з постачальниками; забезпечує доставку матеріальних ресурсів згідно з передбаченими у договорах строками, контроль їх кількості, якості і комплектності для збереження на складах підприємства; забезпечує своєчасну і цілковиту реалізацію виділених фондів і планів забезпечення згідно з установленою кількістю, якістю та комплектністю; виконує роботу, пов'язану з підготовкою претензій до постачальників у разі порушення ними договірних зобов?язань, узгоджувати з постачальниками зміни умов договорів; організовує облік руху матеріальних ресурсів на склади підприємства, брати участь у проведенні інвентаризації матеріальних цінностей; контролює об?єми залишків товарно-матеріальних цінностей/робіт/послуг по діючим договорам; формує очікувану вартість предмета закупівлі відповідно до акумульованої потреби підрозділів підприємства та «Методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі»; проводить ринкові консультації при здійснені закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, пошук постачальників; надає економічне обґрунтування ціни та документально підтверджувати вибір постачальника /виконавця/підрядника; погоджує проєкти договорів в юридичному відділі в установленому порядку з метою реєстрації для подальшої підготовки та оприлюднення звіту про укладені договори в електронній системі закупівель уповноваженою особою підприємства. Має право: ознайомлюватися з рішеннями керівництва підприємства, що стосуються діяльності служби матеріально-технічного забезпечення; здійснювати взаємодію з керівниками всіх структурних підрозділів підприємства у межах своєї компетенції; представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах з іншими організаціями, постачальниками; у межах своєї компетенції підписувати і візувати документи; вести листування з іншими організаціями від імені підприємства з питань, що входять у його компетенцію. Несе відповідальність: за невиконання, неналежне виконання та неякісне виконання своїх посадових обов?язків, передбачених даною посадовою інструкцією - в межах, визначених чинним законодавством України про працю; за завдання матеріальної шкоди підприємству - в межах, визначених діючим трудовим, кримінальним і цивільним законодавством України.
Таким чином, ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді менеджера (управителя) з постачання КП «Електротранс» КМР, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що мешканці міста Кропивницького, Кіровоградської області ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , в третій декаді квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вирішили створити організовану злочинну групу для здійснення злочинної діяльності спрямованої на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні КП «Електротранс» КМР у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами.
Обравши способом реалізації протиправних намірів вищевказані дії, ОСОБА_7 разом з ОСОБА_8 в кінці квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, стали на шлях здійснення злочинного задуму.
Так, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 , для досягнення злочинного задуму розробили план, яким передбачили наступне:
- підбір в якості співучасників організованої групи довірених осіб;
- визначення чіткої схеми злочинної діяльності організованої групи;
- розподіл між учасниками групи злочинних функцій (ролей) перед виконанням кожного із протиправних намірів, спрямованих на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні службовими особами комунального підприємства у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами;
- керівництво діями кожного із учасників групи, координація таких дій та суворий контроль за дотриманням злочинного плану;
- створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки;
- підготовка та направлення листа до КП «Електротранс» КМР про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- складання та подання на розгляд заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради службової записки про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів великої пасажиромісткості за комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- підготовка та погодження проекту рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки, за заздалегідь завищеною вартістю;
- формування технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- проведення тендерної закупівлі щодо придбання автобусів за участю лише ТОВ «Торговий дім «ЛІТАН».
- укладення договору поставки автобусів, у кількості 10 штук, за завищеними цінами з ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- укладення кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%».
Для здійснення протиправного задуму та досягнення злочинного результату, ОСОБА_7 разом із ОСОБА_8 не пізніше 30.04.2024, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, залучили до складу організованої групи службових осіб КП «Електротранс» КМР - ОСОБА_9 та ОСОБА_4 .
У свою чергу, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , обумовивши умови подальшої злочинної діяльності, досягнули добровільної згоди на участь в організованій злочинній групі, створеної з метою зловживання службовим становищем та як наслідок, одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», в результаті чого останні не пізніше 30.04.2024 свідомо вступили до складу організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Таким чином, добровільно зорганізувавшись у стійке об'єднання, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , довели членам організованої групи ОСОБА_9 та ОСОБА_4 , детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.
Для надання членам організованої групи більш стійкої організованої форми співучасті, зґуртування їх в стійке об'єднання для досягнення єдиного злочинного результату ОСОБА_7 та ОСОБА_8 визначили собі роль керівників (співорганізаторів) організованої групи та виконання наступних функцій:
ОСОБА_7 , відводилась роль організатора (співорганізатора) та одночасно виконавця злочину, яка полягала у наступному:
- керівництво та координація діями учасників організованої групи;
- розподіл функцій (ролей) між усіма учасниками організованої групи, у відповідності до попередньо узгодженого ними плану та контроль за їх виконанням, забезпечуючи належну організованість групи, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення кримінальних правопорушень;
- встановлення загальних, визначених правил поведінки та конспірації в групі та забезпечення дотримання їх учасниками;
- створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів, за заздалегідь завищеними цінами ;
- направлення на ім'я директора КП «Електротранс» ОСОБА_8 листа про необхідність направлення на адресу Управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради пропозицій щодо придбання автобусів, великої пасажиромісткості у ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- подача на розгляд заступника міського голови Кропивницької міської ради службової записки № 159/28 від 06.05.2024, про надання КП «Електротранс» дозволу придбання автобусів великої пасажиромісткості в ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- складання та подання на розгляд заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради службову записку про необхідність надання КП «Електротранс» дозволу на придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно з комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан» за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9»;
- підготовка та погодження проекту рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки», за заздалегідь завищеною вартістю в сумі 44 250 000 гривень.
ОСОБА_8 , відводилась роль організатора (співорганізатора) та одночасно виконавця злочину, яка полягала у наступному:
- керівництво та координація діями учасників організованої групи;
- розподіл функцій (ролей) між усіма учасниками організованої групи, у відповідності до попередньо узгодженого ними плану та контроль за їх виконанням, забезпечуючи належну організованість групи, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення кримінальних правопорушень;
- встановлення загальних, визначених правил поведінки та конспірації в групі та забезпечення дотримання їх учасниками;
- направлення на ім'я начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_7 листа про необхідність закупівлі автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G у кількості 10 штук за завищеними цінами у ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- погодження підготовлених ОСОБА_9 листів «ТД «Літан», Car & Bus Service s.r.o, ТОВ «УкрЄвроМАЗ» про надання комерційної пропозиції на поставку автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G;
- затвердження технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан», за завищеними цінами;
- організація та проведення процедури закупівлі - автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G за визначеними параметрами та завищеними цінами у ТОВ «Торговий дім «Літан» і створення умов для визнання вказаного суб'єкта господарювання переможцем закупівлі;
- укладання договору поставки 10 автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G, за завищеними цінами, з ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- укладання кредитного договору з банківською установою;
- забезпечення безперешкодного прийняття поставлених на адресу КП «Електротранс» автобусів ТОВ «Торговий дім «Літан»;
ОСОБА_4 , відводилась роль учасника - виконавця вчинення злочину, яка полягала у наступному:
- виконання вказівок та доручень організаторів, керівників організованої групи;
- погодження технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан», за завищеними цінами;
- здійснення контролю за отриманням КП «Електротранс» автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G за відеозаписами надісланими ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- забезпечення безперешкодного прийняття поставлених на адресу КП «Електротранс» КМР автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G від ТОВ «Торговий дім «Літан», складення дефектних актів та подальший їх ремонт за кошти комунального підприємства;
- виконання інших вказівок, спрямованих на досягнення загального злочинного результату.
ОСОБА_10 , відводилась роль учасника - виконавця вчинення злочину, яка полягала у наступному:
- виконання вказівок та доручень організаторів, керівників організованої групи;
- формування параметрів автобусів з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- підготовка листів до ТОВ «ТД «Літан», Car & Bus Service s.r.o, ТОВ «УкрЄвроМАЗ» про надання комерційної пропозиції на поставку автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G, та надання їх для погодження директору КП «Електротранс» ОСОБА_8 ;
- формування технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан», за завищеними цінами;
- забезпечення безперешкодного прийняття поставлених на адресу КП «Електротранс» автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G від ТОВ «Торговий дім «Літан», складення дефектних актів та подальший їх ремонт за кошти комунального підприємства;
- виконання інших вказівок, спрямованих на досягнення загального злочинного результату;
Отже, створена ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на тривалий період часу організована група характеризувалася:
- стабільністю і зґуртованістю свого складу, оскільки мала стійке об'єднання із 4 осіб - учасників злочинної діяльності, попередньо зорганізованих і зґуртованих до її початку, у складі ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_10 ;
- розробкою та узгодженням плану злочинної діяльності, відомого усім учасникам групи та схваленого ними, заздалегідь опрацьованого ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , з розподілом при цьому протиправних функцій (ролей), спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, спрямованого на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні комунальним підприємством у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами;
- наявністю організаторів (співорганізаторів) і керівників в особі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які створили організовану групу, спланували її діяльність, розподілили між членами злочинні функції, здійснювали, шляхом координації, їх взаємодію та забезпечували безперебійне функціонування групи;
- домовленістю та готовністю до вчинення кримінального правопорушення всіма членами організованої групи у будь-який час.
Так, організована група в складі ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_10 , зобов'язались створити видимість законних підстав з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки та подальшого придбання комунальним підприємством вказаних автобусів у ТОВ «Торговий дім «Літан».
У ході досудового розслідування встановлено, що 30.04.2024, адресу Кропивницької міської ради надійшов лист-пропозиція ТОВ «Торговий дім «Літан» № 063 від 21.02.2024 щодо можливості поставки автобусів марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 4 425 000,00 гривень та марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 3 177 000,00 гривень, із роком випуску не раніше 2011 року, які експлуатувались у країнах Європейського Союзу за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
Вказаний лист розписано на начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_7 , який діючи згідно розробленого плану, будучи об'єднаним злочинним умислом із ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_10 , перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, спрямував його для розгляду до КП «Електротранс» КМР.
Відповідно до протоколу № 14 від 30.04.2024 апаратної наради при заступнику міського голови ОСОБА_11 , заступнику міського голови ОСОБА_12 та начальнику управління транспорту та зв'язку ОСОБА_7 до 30.05.2024 доручено з'ясувати питання щодо умов надання банками кредитів на придбання автобусів великої місткості.
Так, ОСОБА_7 , реалізуючи злочинний план організованої групи, направлений на зловживання службовим становищем, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки, усвідомлюючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, ОСОБА_7 , як начальник управління транспорту та зв'язку, 06.05.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та направив на ім'я директора КП «Електротранс» ОСОБА_8 лист № 115/28 про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан».
В свою чергу, ОСОБА_8 діючи згідно розробленого злочинного плану, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготував та направив на ім'я начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_7 лист № 593 від 06.05.2024, у якому зазначив про доцільність розглянути закупівлю автобусів великої пасажиромісткості, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G у кількості 10 штук, та вказав про необхідність винести клопотання перед керівництвом Кропивницької міської ради щодо надання дозволу КП «Електротранс» на отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
Отримавши вказаний лист, ОСОБА_7 на виконання розробленого плану, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, склав та подав на розгляд заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради ОСОБА_11 службову записку № 159/28 від 06.05.2024, відповідно до якої зазначив про необхідність надання КП «Електротранс» дозволу придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно з комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан» за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
В подальшому, в період з 06.05.2024 по 14.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та подав на підпис секретарю міської ради ОСОБА_13 проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки», зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та рішення виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 461 від 14.05.2024 про погодження вищевказаного проєкту, яке в цей же день було погоджено.
Так, в період з 14.05.2024 по 22.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та транспорту проєкт рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)» та в подальшому 22.05.2024 доповів вказані проєкти рішень на засіданні комісії.
За результатами засідання комісії 22.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)».
Крім того, в період з 14.05.2024 по 27.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 продовжуючи діяти відповідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань бюджету та податкової політики Кропивницької міської ради проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та 27.05.2024 доповів проєкт вказаного рішення на засіданні комісії.
За результатами засідання комісії 27.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки».
Так, Кропивницькою міською радою прийнято рішення від 28.05.2024 № 1955 «Про надання дозволу комунальному підприємству «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової держаної фінансової підтримки», яким вирішено надати дозвіл КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів та укладання кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%, а саме: з уповноваженими банками, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до підпункту 2.1. рішення Кропивницької міської ради від 28.05.2024 № 1955 визначено цільове використання (мета) кредитних коштів: придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів, вартістю не більше 44 250 000,00 гривень.
Підпунктом 2.3. вищевказаного рішення Кропивницької міської ради визначено суму кредиту - не більше 39 825 000,00 гривень.
Крім того пунктом 3 даного рішення директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради уповноважено на вжиття заходів щодо оформлення необхідних документів для придбання зазначених вище транспортних засобів відповідно до вимог чинного законодавства.
Також, пунктом 4 вказаного рішення організаційне виконання цього рішення покладено на КП «Електротранс» та управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради.
У подальшому, ОСОБА_10 , 11.06.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, діючи на виконання розробленого ОСОБА_7 та ОСОБА_8 плану злочинної діяльності, з метою формування очікуваної вартості закупівлі автобусів у завищеному розмірі визначеному у листі-пропозиції ТОВ «ТД «Літан» № 063 від 21.02.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготовив та направив листи, які були погоджені та підписані ОСОБА_8 , до ТОВ «ТД «Літан» (лист № 750 від 11.06.2024) та Car & Bus Service s.r.o (лист № 750 від 11.06.2024), до ТОВ «УкрЄвроМАЗ» (лист № 752 від 11.06.2024) про надання комерційної пропозиції на поставку міського пасажирського автотранспорту, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».
В свою чергу, ОСОБА_8 та ОСОБА_10 достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, з метою прикриття злочинної діяльності та надання видимості законності діям щодо придбання автобусів у ТОВ «ТД «Літан» за завищеними цінами, в листі № 752 від 11.06.2024 до ТОВ «УкрЄвроМАЗ», визначили інші параметри автобусів, які нібито КП «Електротранс» планує придбати, внаслідок чого ТОВ «УкрЄвроМАЗ» надано відповідь про орієнтовну вартість 1 автобуса у розмірі 5 970 000 гривень.
В свою чергу, у відповідь на лист № 750 від 11.06.2024 ТОВ «ТД «Літан» надало інформацію про те, що вартість автобуса MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G складатиме 4 425 000 гривень, а Car & Bus Service s.r.o. - 108 000 Євро, що згідно курсу національного банку становить 4 694 760 гривень.
У подальшому діючи відповідно розробленого плану злочинної діяльності, об'єднанні спільним умислом, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_10 , достовірно знаючи, що закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, однак з метою створення підстав для визнання пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан» переможною на етапі проведення закупівлі, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, створили технічне завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».
Вказане технічне завдання було підготовлене, підписане та затверджене ОСОБА_9 , ОСОБА_4 та ОСОБА_8 , за вхідним номером № 1190 від 24.06.2024.
В подальшому, 24.06.2024 уповноваженою особою з публічних закупівель комунального підприємства «Електротранс» Кропивницької міської ради в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozzoro оприлюднене оголошення UA-2024-06-24-004804-a по предмету закупівлі код за ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб» (далі - закупівля), з очікуваною вартістю 44 250 000,00 гривень з ПДВ. Місце надання послуг: м. Кропивницький, пр. Університетський, 3. Кількість товару: 10 одиниць. Строк надання послуг: 31 грудня 2025 року.
Учасником тендерної закупівлі став лише ТОВ «Торговий дім «Літан».
Згідно протокольного рішення уповноваженої особи замовника від 11.07.2024 б/н, переможцем визнано пропозицію ТОВ «Торговий дім «Літан», як таку, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та за відсутності підстав для відмови, установлених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», з вартістю закупівлі послуг: 44 070 000,00 гривень з ПДВ, а також прийнято рішення про намір укласти договір з оприлюдненням рішення в електронній системі закупівель.
Після цього, 17.07.2024 ОСОБА_8 діючи в складі організованої групи та на виконання заздалегідь узгодженого між учасниками плану злочинної діяльності, зловживаючи службовим становищем, достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підписав як директор КП «Електротранс» Кропивницької міської ради з ТОВ «ТД «Літан», в особі генерального директора товариства ОСОБА_14 договір поставки № 251/2024.
Відповідно до умов Договору поставки від 17.07.2024 № 251/2024, Постачальник зобов'язується у порядку та строки, визначені цим Договором, поставити Покупцю у власність предмет закупівлі (найменування товару) за кодом ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб», а саме: автобуси для перевезення пасажирів (далі - Товар), а Покупець зобов'язується оплатити і прийняти Товар в асортименті (номенклатурі), з основними технічними характеристиками (Додаток 2) в кількості та за ціною, згідно Специфікації (Додаток 1) до даного Договору, що є його невід'ємною частиною (п. 1.1).
Постачальник підтверджує, що Товар, що постачається, виробництва країн Європейського Союзу, пробіг не більше 800 тис. км, категорія М3, клас І, ІІ (згідно вимог класифікації Правил ЕЄК ООН № 107), що був у використанні в країнах ЄС, умови та термін їх зберігання не порушені (п. 2.1).
Ціна цього Договору складає 36 725 000,00 гривень без ПДВ, крім того ПДВ 20% - 7 345 000,00 гривень, разом з ПДВ 20% - 44 070 000,00 гривень (п. 3.1).
Оплата за Товар здійснюється в наступних розмірах і строках: попередня оплата в розмірі 10 (десять) відсотків ціни (суми) цього Договору протягом 10 (десяти) робочих днів з дати укладання цього Договору та отримання від Постачальника рахунку на передплату Товару. Постачальник зобов'язаний поставити Покупцеві Товар на суму отриманої попередньої оплати не пізніше 90 (дев'яносто) календарних днів з моменту її отримання від Покупця. У разі не поставки товару на суму попередньої оплати, отриманої від Покупця, до настання граничного строку, передбаченого цим пунктом Договору, Постачальник зобов'язаний повернути незакриту товарною поставкою суму попередньої оплати, протягом 3-х банківських днів з моменту спливу граничного строку передбаченого цим пунктом Договору.
Остаточний розрахунок по факту поставки кожної одиниці Товару в розмірі 90% вартості (ціни) кожної фактично поставленої одиниці Товару протягом 90 календарних днів з дати підписання відповідного (кожного) акту приймання-передачі Товару. Постачальник надає Покупцю рахунок-фактуру одночасно з поставкою Товару (п. 4.2).
Розрахунки за Товар здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, наведений в рахунку-фактурі та на підставі видаткової накладної (п. 4.4).
Постачання Товару учасником здійснюється партіями з дати укладення цього Договору до 31 грудня 2025 року на підставі письмової заявки Покупця (п. 5.1).
07.11.2024, для оплати коштів за поставлені автобуси, КП «Електротранс» КМР в особі директора ОСОБА_8 та АБ «Укргазбанк» в особі директора Кіровоградської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» ОСОБА_15 , укладено Генеральний кредитний договір № 1432/2024/КОД-МСБ-ГКД на загальну суму 38 370 500 гривень, за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» і заставою майна, а саме 15 тролейбусів з оціночною ринковою вартістю 39 528 000 гривень.
Так, 29.07.2024 КП «Електротранс» КМР на розрахунковий рахунок ТОВ «Торговий дім «ЛІТАН» № НОМЕР_1 , відкритий в філії Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», здійснено перерахування бюджетних коштів у розмірі 10 (десять) відсотків ціни (суми) Договору.
У подальшому, 20.09.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000077 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602164, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР «Електротранс» ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 1.
Після чого, 07.11.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
У подальшому, 18.11.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000116 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602165, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 02.
Після чого, 21.11.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
Крім того, 26.11.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000121 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602167, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 03.
Після чого, 27.11.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
У подальшому, 29.11.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000123 на Товар автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602166, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 04.
Після чого, 03.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
Також, 04.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000130 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602168 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 05.
Після чого, 10.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
Крім того, 17.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000143 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602172 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 06.
Після чого, 26.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс», здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
Також, 18.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000146 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602169 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 07.
Після чого, 26.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
У подальшому, 30.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000154 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828313119568 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 08.
Після чого, 30.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
У подальшому, 30.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000152 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602170 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 09.
Після чого, 17.02.2025 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
Крім того, 30.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000153 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828313116522 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_8 відповідно до акту прийому передачі Товару № 10.
Після чого, 30.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.
Згідно висновку проведеної судової економічної експертиз встановлено, що документально підтверджується проведений досудовим розслідуванням розрахунок економічного показника майнової шкоди (збитків), в частині, на загальну суму 11 745 400,80 гривень, від зайвих витрат/видатків надміру сплачених безготівковими коштами КП «Електротранс» Кропивницької міської ради в оплату товару за завищеною ціною у порівняні з ринковою ціною товару, з них:
- 1 174 540,08 гривень надміру сплачено у складі платежу за 29.07.2024 попередньої оплати 10% ціни Договору № 251/2024 від 17.07.2024 коштами від господарської діяльності КП «Електротранс» КМР;
- 10 570 860,72 гривень надміру отриманого кредиту та сплачено кредитними коштами у складі 10 платежів по 3 966 300,00 гривень у період з 07.11.2024 по 17.02.2025 одержаного кредиту Позичальником КП «Електротранс» КМР під 7% річних строком на 60 місяців (5 років).
Відповідно до вимог ст. 177 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може перешкоджати кримінальному провадженню чи вчинити інше правопорушення.
Так, діючий Кримінальний процесуальний Кодекс України встановлює обов'язок розглядати обґрунтованість підозри, що за визначенням ЄСПЛ «є необхідною умовою законності тримання під вартою» («Нечипорук і Йонкало проти України», no. 42310/04, §219, 21 квітня 2011 року).
Рішенням ЄСПЛ у справі "Кавала проти Туреччини" (заява №28749/18) встановлено відсутність потреби, щоб особі, яку затримали, в кінцевому рахунку було пред'явлено обвинувачення або представлено перед судом. Метою затримання є подальше розслідування кримінальної справи шляхом підтвердження або зняття підозр, які є підставою для затримання. Таким чином, факти, які викликають підозру, не повинні бути такого ж рівня, як ті, які необхідні для обґрунтування обвинувального вироку або навіть притягнення до відповідальності, що настає на наступному етапі процесу кримінального розслідування.
Разом із тим, "обґрунтованість" підозри, на якій засновується арешт, є важливою частиною гарантії, встановленої у п. 1 (с) ст. 5. Слова "обґрунтована підозра" означають наявність фактів чи відомостей, які б задовольняли об'єктивного спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила правопорушення. Однак те, що може бути визнано "розумним", залежить від усіх обставин. Відповідно, оцінюючи обґрунтованість підозри, необхідно встановити, чи забезпечена сутність гарантії, передбаченої п. 1 (с) ст. 5. Отже, повинні існувати факти чи відомості про те, що заарештовану особу обґрунтовано підозрюють у вчиненні передбачуваного злочину.
Обґрунтованість підозри, на якій має ґрунтуватися арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у статті 5 §1(с) Конвенції». За визначенням ЄСПЛ «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у статті 5 §1(с) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин» («K.-F. проти Німеччини», 27 листопада 1997, §57).
Термін "обґрунтованість" також означає поріг, який підозра повинна подолати, щоб задовольнити об'єктивного спостерігача щодо ймовірності звинувачень.
Надані стороною обвинувачення докази, а саме: протокол допиту свідка ОСОБА_16 від 10.02.2025, договір поставки №251/2024 від 17.06.2024 з додатками, протокол допиту свідків: ОСОБА_17 від 07.05.2025, ОСОБА_18 від 07.05.2025, ОСОБА_19 від 08.05.2025, ОСОБА_20 від 11.04.2025, ОСОБА_21 від 24.04.2025, ОСОБА_22 від 25.04.2025, ОСОБА_23 від 14.04.2025, висновок експерта за результатами проведення судово економічної експертизи від 24.10.2025 №741/25-27, за результатами почеркознавчої експертизи 14.01.2026 №1207/25-27 та від 15.01.2026 №1209/25-27, в своїй сукупності свідчать про обґрунтованість підозри про яку повідомлено ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Вирішуючи питання про встановлення ризиків, які передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, на які посилається сторона обвинувачення, слідчим суддею наголошується, що при встановлення наявності/відсутності таких ризиків, слідчий суддя має виходити виключно з конкретної оцінки фактів, сукупність яких може доводити або спростовувати вірогідність вчинення підозрюваним протиправних дій. При цьому, оцінка до вчинення підозрюваним таких дій виходить із: суворості можливого покарання, особи підозрюваного, характеризуючих даних, та інших обставин, які в кожному випадку є індивідуальними та давали слідчому судді прийти до обґрунтованого переконання, що такі дії підозрюваним можуть бути вчиненні, і без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як запобіжний захід, його неможливо уникнути, і така поведінка підозрюваного є потенційно можливою та прогнозованою.
Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Кримінальний процесуальний кодекс України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме або вже здійснив відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Ризики, які наведені слідчим в клопотанні та підтримані прокурором у судовому засіданні, що передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає доведеним, за наступного:
-щодо ризику передбаченого п. 3 - кримінальне правопорушення, яке ставиться в провину ОСОБА_4 , вчинене за попередньою змовою групою осіб, тому підозрюваний, з метою уникнення кримінальної відповідальності може впливати на інших підозрюваних у формі погроз, переконань, умовлянь, тощо та схилити їх до протидії досудовому розслідуванню у кримінальному провадженні шляхом надання завідомо неправдивих показань, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений ним злочин.
Окрім цього, протокол допиту свідків, разом з їх анкетними даними та місцем його проживання, який дає викривальні свідчення відносно підозрюваного відкриті стороні захисту, оскільки додані до клопотання про застосування запобіжного заходу у виді застави, що створює передумови для можливої спроби поза процесуального впливу на свідка. Отже, загроза того, що підозрюваним може здійснити дії, спрямовані на вплив у поза процесуальний спосіб на свідка у цьому кримінальному провадженні з метою ненадання суду достовірних показань щодо обставин можливого вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення для уникнення останнім кримінальної відповідальності.
Щодо інших ризиків, які передбачені п.п. 1, 2, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, на існування яких наголошується слідчим та прокурором, слідчим суддею зауважується, що: ОСОБА_4 був обізнаний про наявність цього кримінального провадження, щонайменше з дня повідомлення ОСОБА_8 про підозру, до цього часу місце проживання та роботи не змінив, від органу досудового розслідування не ухилявся і доказів цього не надано; як вже зазначено, стороні захисту 22.01.2026 вручено письмове повідомлення про завершення досудового розслідування від 21.01.2026, тобто стороною обвинувачення зібрано усі необхідні докази винуватості вини ОСОБА_4 ; також слідчим суддею враховується, що доказів притягнення ОСОБА_4 до кримінальної чи адміністративної відповідальності стороною обвинувачення не надано.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Слідчим суддею також встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, однак в ході розгляду клопотання прокурором не доведено необхідність застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді застави.
Слідчий суддя вважає, що саме запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання є співмірним із встановленими ризиками, відповідає особі підозрюваного та здатен забезпечити його належну процесуальну поведінку.
Особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Окрім обґрунтованості підозри та встановленого ризику, слідчий суддя враховує також інші обставини, передбачені ч. 1 ст. 178 КПК України, зокрема: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень; тяжкість покарання, що загрожує йому у разі визнання винуватим у вчиненні кримінального правопорушення; вік підозрюваного, його майновий стан та сімейний стан, стан здоров'я, наявність на утриманні малолітньої дитини.
Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
В ході розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, слідчим суддею встановлено про доведеність прокурором покладення на підозрюваного ОСОБА_4 таких обов'язків:
1) прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за кожною вимогою;
2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, про зміну свого місця проживання та роботи;
3) не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора або суду.
4) утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні: ОСОБА_20 , ОСОБА_24 , ОСОБА_23 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , іншими підозрюваними у кримінальному провадженні: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
Вирішуючи клопотання щодо строку, на який необхідно покласти обов'язки на підозрюваного ОСОБА_4 , слідчим суддею зауважується, що строк досудового розслідування по кримінальному провадженню було продовжено до 01.02.2026 включно, однак 22.01.2026 підозрюваним у кримінальному провадженні вручено письмове повідомлення від 21.01.2026 про завершення досудового розслідування.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 219 КПК України не включається у строк досудового розслідування строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. 290 цього Кодексу, який обраховується з наступного дня після направлення або безпосереднього вручення підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування із зазначенням дати, часу та місця ознайомлення із матеріалами розслідування, до моменту закінчення ознайомлення вказаних осіб з матеріалами досудового розслідування.
Отже, строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не включається в загальний строк досудового розслідування, а саме починаючи з 23.01.2026, тобто з наступного дня після безпосереднього вручення підозрюваним письмового повідомлення про завершення досудового розслідування.
Наведене узгоджується з правовою позицією, яка викладена в постанові об'єднаної палати Касаційного кримінального суду від 24 жовтня 2022 року у справі № 216/4805/20 (провадження № 51-4684кмо21).
При цьому, на час розгляду даного клопотання (27.01.2026) сторона захисту продовжує ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Відповідно строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування з 23.01.2026 до 27.01.2026 включно, що складає 5-ть днів, не включається у загальний строк досудового розслідування.
З огляду на зазначене, на підставі всіх наданих документів слідчому судді, на час розгляду клопотання 27.01.2026 загальний строк досудового розслідування необхідно рахувати до 06.02.2026 включно. Саме в межах даного строку на час розгляду клопотання може бути застосовано запобіжний захід на стадії досудового розслідування.
За наведених обставин, слідчий суддя вважає, що саме запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання є співмірним із встановленими ризиками, відповідає особі підозрюваного та здатен забезпечити його належну процесуальну поведінку, тому є передбачені законом підстави для часткового задоволення клопотання слідчого.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей ст.ст. 176-178, 179, 309, 369-372 КПК України,
клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.
Покласти на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком з 27.01.2026 до 06.02.2026 включно, наступні обов'язки:
1) прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді та суду за кожною вимогою;
2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, про зміну свого місця проживання та роботи;
3) не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора або суду.
4) утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні: ОСОБА_20 , ОСОБА_24 , ОСОБА_23 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , іншими підозрюваними у кримінальному провадженні: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_10 .
В іншій частині клопотання - відмовити.
Повідомити підозрюваному ОСОБА_4 під розпис покладені на нього обов'язки та роз'яснити, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ОСОБА_4 особистого зобов'язання покласти на слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскарження безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_25