Постанова від 03.02.2026 по справі 592/792/26

Справа № 592/792/26

Провадження № 3/592/375/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Катрич Ольга Михайлівна, за участю прокурора Окружної прокуратури м. Суми Чухна А.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , колишньої дільничної офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №11-2026 від 15.01.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , працюючи дільничним офіцером поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенцїї Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, будучи поліцейським, який відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави за 2021 рік, подавши вказану декларацію 22.08.2025 (останнім днем подання була дата 31.01.2024, що передбачено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Таким чином, будучи суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_1 , несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подавши вказану декларацію 22.08.2025 (останнім днем подання була дата 31.01.2024), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №12-2026 від 15.01.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, подавши вказану декларацію 22.08.2025 (останнім днем подання була дата 31.01.2024), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №13-2026 від 15.01.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при припиненні діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 13.02.2023, подавши вказану декларацію 22.08.2025 (останнім днем подання була дата 31.01.2024), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абзацом ч. 1 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №14-2026 від 15.01.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Сумського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік, подавши вказану декларацію 22.08.2025 (останнім днем подання була дата 31.03.2024), що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що вини у зазначеному у протоколах вона не визнає, надала з цього приводу письмові пояснення, які усно підтримала, так як вона не подала декларації вчасно не з байдужості чи зневаги до закону. Початок повномасштабної війни повністю змінив її життя. Вона була вимушена залишити своє місце проживання, постійно перебувала у стані страху за власну безпеку та безпеку близьких. Хронічний стрес, невизначеність, відсутність стабільних умов для життя і роботи призвели до того, що вона фактично втратила відчуття звичного перебігу часу та відповідальності. У цьому емоційному та психологічному стані вона щиро забула про обов'язок подання декларації. Умислу порушувати вимоги закону з мого боку не було. У зв'язку з вимушеним переїздом до іншого міста через війну, вона не мала доступу до комп'ютера, вона навіть пізніше оформила статус внутрішньо переміщеної особи у 2024 році, перебувала у постійному стресі, не працювала та не мала доходу. Через ці об'єктивні обставини подання декларації стало неможливим у встановлений термін. Враховуючи всі ці обставини, її майновий стан, вона ніде не працює, тяжкі наслідки не наступили, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, щире каяття, просить звільнити її від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

Крім цього, просила закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків для накладення адміністративного стягнення, так як протокол № 11 від 15.01.2026 за несвоєчасне подання декларації за 2021 рік. Останнім днем подання декларації за 2021 рік був 31.01.2024 року. Проте декларація фактично подана 22.08.2025 року. У протоколі визначено день вчинення правопорушення як день подання декларації. Водночас, згідно з нормами чинного законодавства, днем вчинення правопорушення слід вважати останній день, у який декларацію необхідно було подати, тобто 31.01.2024 рік. Протокол № 12 від 15.01.2026 за несвоєчасне подання декларації за 2022 рік. Останнім днем подання декларації за 2022 рік був 31.01.2024 року. Проте декларація фактично подана 22.08.2025 року. У протоколі визначено день вчинення правопорушення як день подання декларації. Водночас, згідно з нормами чинного законодавства, днем вчинення правопорушення слід вважати останній день, у який декларацію необхідно було подати, тобто 31.01.2024 рік. Протокол № 13 від 15.01.2026 за несвоєчасне подання декларації за 2023 рік. Останнім днем подання декларації за 2023 рік був 31.01.2024 року. Проте декларація фактично подана 22.08.2025 року. У протоколі визначено день вчинення правопорушення як день подання декларації. Водночас, згідно з нормами чинного законодавства, днем вчинення правопорушення слід вважати останній день, у який декларацію необхідно було подати, тобто 31.01.2024 рік.

Датою виявлення правопорушення у протоколах визначено дату складення протоколу про адміністративне правопорушення а саме 15.01.2026. Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення так і день виявлення правопорушення. Відповідно до п. 2 Розділу 2 Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, НАЗК здійснює контроль щодо своєчасності подання декларації на підставі, зокрема самостійного виявлення Національним агенством факту неподання або несвоєчасного подання декларації суб'єктом декларування відповідно до даних Реєстру. Аналіз протоколу дає підстави стверджувати, що «Особа подала декларацію 22.08.2025». Таким чином, приходимо до висновку, що факт виявлення адміністративного правопорушення передував складанню протоколу адміністративного правопорушення №№ 11, 12, 13 від 15.01.2026 , а тому інформація викладена в ньому щодо дати виявлення правопорушення 15.01.2026, не вірна». Моментом фактичного виявлення правопорушення не може бути дата складання протоколу про адміністративне правопорушення. Можна говорити про усталену практику судів з приводу того, що моментом виявлення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є не дата протоколу, а дата, коли уповноважений суб'єкт дізнався про факт неподання відповідної декларації, тобто надсилання повідомлення в порядку ч.3 ст.49 ЗУ «Про запобігання корупції».

Також, відповідно до вимог ст. 51-2 ЗУ «Про запобігання корупції»:1. Державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку. 2. Якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону. Вона не отримувала письмове повідомлення від Національного агенства, про необхідність подачі декларації мене проінформували з департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції. Після чого я пожала вищевказані декларації. Таким чином, при складанні протоколів про адміністративне правопорушення порушена процедура щодо проведення перевірки та повідомлення.

Прокурор - Чухно А.В. надав до суду висновок, в якому вважає, що дії ОСОБА_1 необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обставини, викладені у протоколах про адміністративне правопорушення підтримав і просить суд призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу. Не погоджується з тим, що адміністративне правопорушення є малозначним, 4 рази було несвоєчасно подані декларації і пройшло декілька років, крім цього закривати провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до відповідальності також немає, так як датою вчинення правопорушення є саме 22.08.2025 року -несвоєчасність подання нею декларації, а не останній день для подачі декларацій особами, визначений законодавцем 31.01.2024.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пп. «з», п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону зобов'язані подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, у термін зазначений вказаною статтею цього Закону, шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015, поліцейським є громадянин України, який відповідно до цього Закону склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Також відповідно до ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції визначається, як державна служба особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень та згідно ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію» на поліцейських поширюються обмеження визначені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно абзацу 1 частини 2 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно абзацу 2 частини 2 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

22.09.2017 ОСОБА_1 склала Присягу працівника поліції (а.с.43).

Відповідно до наказу Національної поліції України від 04.07.2021 № 848 о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «лейтенант поліції» (а.с.44).

Відповідно до наказу від 06.07.2021 №284 о/с Головного управління Національної поліції в Сумській області, ОСОБА_1 призначена на посаду слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області з 05.07.2021 (а.с.45).

Відповідно до наказу від 26.08.2021 №357 о/с Головного управління Національної поліції в Сумській області, ОСОБА_1 переведена до Харківського національного університету внутрішніх справ, з 01.09.2021 (а.с.46).

Відповідно до витягу з наказу від 16.01.2023 № 19 о/с Головного управління Національної поліції в Сумській області, ОСОБА_1 , яка прибула після закінчення магістратури Харківського національного університету внутрішніх справ, призначена на посаду дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенцїї Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області з 15.01.2023 (а.с.47).

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 09.02.2023 № 61 о/с, лейтенанта поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області, звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», з 13.02.2023 (а.с.48).

Як вбачається з пам'ятки-ознайомлення поліцейських при прийнятті на службу та проходження служби в поліції ОСОБА_1 була ознайомлена з обов'язком щодо подання декларації про, що свідчить її підпис (а.с.59-60).

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2021 рік та за 2022 рік лише 22.08.2025 року, декларацію при звільненні та щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік було подано 22.08.2025, тобто відбулася несвоєчасна подача декларацій без поважних причин, зокрема технічних збоїв Реєстру НАЗК, підтверджені документально не було, крім тих, що зазначені у довідці, довготривалої хвороби не було, доказів немає, а в умовах воєнного стану мешканці України перебувають з лютого 2022 року.

Згідно ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені абзацом 1 та абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. Однак, у даному випадку суддя не вбачає ознаки малозначності чотирьох адміністративних правопорушень, з часу визначеного законодавцем строку для подачі декларацій та днем фактичної подачі декларації ОСОБА_1 пройшло декілька років і подала вона ці декларації лише після її повідомлення Департаментом внутрішньої безпеки НПУ, що в свою чергу співпрацюють з Національним агенством з питань запобігання корупції шляхом запитування інформації стосовно працівників поліції, тому відсутні будь-які процесуальні порушення з приводу належного повідомлення суб'єкта декларування.

За правилами ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

На переконання суду датою вчинення правопорушення щодо несвоєчасності подання декларації є 22.08.2025 рік, а дата 31.01.2024 -це дата до якої необхідно було подати декларації за 2021 та за 2022 роки. Вказані декларації ОСОБА_1 подала 22.08.2025. Виявлено правопорушення було 25.12.2025 року коли було надано інформацію Національній поліції України Департаменту стратегічних розслідувань Управлінню стратегічних розслідувань в Сумській області від НАЗК на їх запит. (а.с. 12-14). Протоколи суддя розглядає 03.02.2026 і виносить постанову в цей же день, тобто в межах строку, передбаченого ст. 38 КУпАП.

За таких обставин підстав погодитись з вказаними доводами ОСОБА_1 щодо строків притягнення до адміністративної відповідальноті у суду немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Окрім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 665,60 грн.

Керуючись ч.1 ст. 172-6, 36, 40-1, ст. 247 КУпАП, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення: справу №592/792/26 (провадження №3/592/375/26), справу №592/795/26 (провадження №3/592/376/26), справу №592/797/26 (провадження №3/592/377/26), справу №592/799/26 (провадження №3/592/378/26), присвоївши справі номер №592/792/26 (провадження №3/592/375/26).

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172 - 6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дн її винесення.

Суддя Ольга КАТРИЧ