Ухвала від 27.01.2026 по справі 372/7270/25

Справа № 372/7270/25

Провадження 1-кс-118/26

ухвала

Іменем України

27 січня 2026 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області в місті Обухів Київської області клопотання слідчого СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області про відсторонення від посади підозрюваного:

ОСОБА_4 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Дибинці Богуславського району Київської області, українця, громадянина України, працюючого майстром лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

ВСТАНОВИВ:

27.01.2026 року до суду надійшло вказане клопотання про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5, ст. 27,ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України, внесеного до ЄРДР за № 12025111230000456 від 21 лютого 2025 року.

В обґрунтування клопотання слідчий посилався нате,що відповідно до наданих суду матеріалів вбачається, що відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України (далі - ЛК України),

ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст. 4 ЛК України, до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.

Згідно ст. 8 ЛК України, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.

Статтею 39 ЛК України передбачено, що ліси України за екологічним і соціально-економічним значенням та залежно від основних виконуваних ними функцій поділяються на такі категорії: 1) захисні ліси (виконують переважно водоохоронні, ґрунтозахисні та інші захисні функції); 2) рекреаційно-оздоровчі ліси (виконують переважно рекреаційні, санітарні, гігієнічні та оздоровчі функції); 3) ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення (виконують особливі природоохоронні, естетичні, наукові функції тощо); 4) експлуатаційні ліси.

Відповідно до ч. 5 ст. 64 ЛК України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані: 1) забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров'я людей; 2) забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції; 3) здійснювати відтворення лісів; 4) забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; 5) здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; 6) раціонально використовувати лісові ділянки.

Згідно зі ст. 67 ЛК України, у порядку спеціального використання лісових ресурсів може здійснюватися заготівля деревини.

Відповідно до ст. 69 ЛК України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Згідно положень п.п. 3 п. 2, п.п. 1 п. 7 Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 733 від 16.05.2007, до лісів належать захисні ліси, до категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об'єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів, зокрема, лісові насадження лінійного типу (полезахисні лісові смуги, державні захисні лісові смуги, лісові смуги уздовж забудованих територій населених пунктів).

Відповідно до п.п. 2, 3, 8 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.6 Видача лісорубного та лісового (у разі, коли ліси перебувають в державній або комунальній власності) квитків здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем.

Згідно із п. 1 ч. 4 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» утворено державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» та приєднано до нього спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, з подальшим перетворенням державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, з урахуванням особливостей, визначених законом.

Згідно із статтею 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Згідно із вимогами статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що на посаді майстра лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» працює ОСОБА_4 .

Відповідно до посадової інструкції майстра лісу:

?майстер лісу належить до професійної групи «фахівці».

?у своїй роботі майстер лісу керується цією посадовою інструкцією, лісовим кодексом україни, правилами поліпшення якісного складу лісів, правилами рубок головного користування, діючим законодавством, виробничо технічною документацією, розпорядженнями лісничого, наказами директора.

?майстер лісу є матеріально - відповідальною особою і несе персональну відповідальність за стан закріплених за ним лісів, збереження лісопродукції, закріпленого за ним майна, інвентарю та матеріалів.

?майстер лісу входить до складу державної лісової охорони.

Крім того, майстер лісу повинен знати:

?основи лісового та природоохоронного законодавства, організаційно-розпорядчі документи, методичні, нормативні та інші керівні матеріали, що стосуються виробничо-господарської діяльності обходу;

?межі обходу, кількість та нумерацію кварталів, що входять до складу обходу;

?норми витрачання сировини і матеріалів.

До завдань і обов'язків майстра лісу відноситься:

?здійснювати згідно з чинним законодавством і нормативними актами, що регулюють виробничо-господарську діяльність підприємства, керівництво працівниками на лісокультурних, лісозахисних, протипожежних та лісогосподарських роботах, заготівлі лісового насіння на закріпленому обході.

?виконувати завдання, передбачені положенням про державну лісову охорону.

?забезпечувати виконання встановлених планів і завдань.

?перевіряти додержання лісозаготівельниками та іншими користувачами правил пожежної безпеки в лісах, правил рубання лісу, сінокосіння, випасу худоби та інших видів користування лісом. вживати заходів до припинення виявлених порушень і порушень правил полювання.

?складати протоколи про порушення лісового законодавства та полювання.

?затримувати у встановленому порядку осіб, винних у вчиненні лісопорушень, правил полювання.

?вести облік обсягу та якості виконаних робіт.

?здійснювати видачу робітникам наряд - актів на виконання робіт, а також приймання на зберігання лісопродукції з веденням щоденника виконаних робіт та клеймуванням продукції та пеньків.

?проводити приймання заготовленої деревини в установлені строки, оформляти первинну документацію на етапі від приймання до переміщення на нижній склад, включаючи кінцевих споживачів.

?вести електронний поколодний облік деревини згідно норм інструкції з ведення електронного обліку деревини, затвердженої наказом міністерства захисту довкілля та природних ресурсів україни від 27.09.2021 №621.

?обліковувати в мобільному терміналі заготовлену за зміну партію лісопродукції в розрізі порід, видів сортиментів, ґатунків, кількості колод, їх діаметрів, довжин та об'єму в щільних кубометрах.

?обліковувати в мобільному терміналі партію лісопродукції, що навантажується на транспортний засіб у розрізі наступних показників; порід, видів сортиментів, ґатунків, кількості колод, їх діаметрів, довжин та об'єму в щільних кубометрах.

Окрім цього, майстер лісу несе відповідальність за:

?неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, помилкові дії чи бездіяльність, неприйняття рішень, що входять у сферу його компетенції, а також за невикористання або неповне використання своїх функціональних прав, що передбачені цією посадовою інструкцією, а також правилами внутрішнього трудового розпорядку, - в межах, визначених чинним законодавством України;

?правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, завдання матеріальної шкоди, в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронними органами є органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009 (далі Положення), майстер лісу відноситься до посадових осіб державної лісової охорони. Держлісоохорона має статус правоохоронного органу.

Відповідно до абзацу 4 Положення, основними завданнями держлісоохорони є: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу; запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.

При реалізації зазначених вище повноважень, згідно з вимогами ст. 19 Конституції України, як службова особа державної лісової охорони ОСОБА_4 зобов'язаний діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України, законами України та іншими діючими нормативно-правовими актами, у тому числі й керівними документами Держлісагенства та Положенням «Про державну лісову охорону» щодо припинення, запобігання та не допущення лісопорушень.

Частиною 3 ст. 18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Відповідно до ч. 1 Примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, зважаючи на обсяг повноважень ОСОБА_4 , він наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та ч. 1 Примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.

Крім того, відповідно до Положення та вимог законодавства, ОСОБА_4 є працівником правоохоронного органу.

Відповідно до п. 3 «Інструкції з ведення електронного обліку деревини», затвердженої Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 27.09.2021 за № 621 (далі Інструкція № 621) основними завданнями електронного обліку деревини є: своєчасне та достовірне відображення інформації про рух деревини; моніторинг використання лісових ресурсів; підтвердження походження, заготівлі та реалізації лісоматеріалів необроблених, запобігання їх нелегальному обігу; систематизація та узагальнення інформації про походження, заготівлю та реалізацію деревини лісокористувачами.

Згідно п. 12 Інструкції № 621, електронний облік деревини починається з приймання її безпосередньо у місцях виконання робіт із заготівлі деревини.

Згідно п. 36 Інструкції № 621, вивезення деревини із місць заготівлі на склади лісокористувача (нижні, проміжні склади, цехи переробки та інші підрозділи) власним чи найманим транспортом здійснюється на підставі ТТН-ліс, сформованої в КПК.

Відповідно до п. 39 Інструкції № 621, іншими джерелами надходження деревини можуть бути: лишки, виявлені підчас інвентаризації; деревина, яка заготовлена в результаті незаконних рубок.

Так, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 24.04.2025, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у майстра лісу ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе, шляхом зловживання своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, яке виразилося у пособництві групі осіб у незаконній порубці дерев в лісах, які перебувають у віданні Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», перевезенні та подальшому збуті незаконно зрубаних дерев мешканцям Обухівського району Київської області за грошові кошти.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що у 2025 році, точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, однак не пізніше 01 січня 2025 року, у ОСОБА_6 , який не бажаючи займатись суспільно-корисною працею, виник злочинний умисел, направлений на особисте незаконне збагачення шляхом здійснення незаконної порубки дерев в лісових насадженнях, розташованих в межах територій, що перебували під відомчим наглядом

ДП «Ліси України», які знаходяться в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області з метою подальшої реалізації незаконно заготовленої деревини місцевим мешканцям навколишніх сіл та отримання систематичного протиправного прибутку від такої діяльності.

При цьому, ОСОБА_6 , розуміючи, що для досягнення мети, направленої на протиправне збагачення шляхом вчинення незаконних порубок лісових насаджень йому необхідна допомога сторонніх осіб, запропонував своїм знайомим ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , що користувалися його довірою, мали навики застосування спеціальних інструментів (бензопил, сокир) та вирубки дерев, а також здатні зберігати таємницю, спільно здійснювати злочинну діяльність згідно розробленого ним плану злочинних дій, зацікавивши їх можливістю швидкого та постійного збагачення шляхом отримання грошових коштів від реалізації незаконно вирубаної деревини, які надали добровільну згоду на зазначену пропозицію ОСОБА_6 .

При цьому, незаконну рубку дерев зазначена група осіб планувала здійснювати, в тому числі, на території Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», за територією якого був закріплений майстер лісу ОСОБА_4 .

Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24.04.2025 майстер лісу ОСОБА_4 дізнався про діяльність вищевказаної групи осіб, зокрема про місця вчинення незаконної порубки дерев, знаряддя та засоби вчинення злочину (трактор МТЗ-80 з причепом, який перебував в користуванні ОСОБА_8 ), місце тимчасового зберігання вказаної лісопродукції (розташоване на території колишнього корівника за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Ісайки, вул. Весела, 2), а також про її подальший збут жителям Обухівського району Київської області.

При цьому майстер лісу ОСОБА_4 , будучи службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, будучи матеріально-відповідальною особою, являючись працівником правоохоронного органу, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди для себе та учасників цієї злочинної схеми, вирішив використати свої службові повноваження у власних інтересах, та у невстановлений досудовим розслідування час та місці, але не пізніше 24.04.2025, бажаючи здійснювати протиправну діяльність, спрямовану на забезпечення здійснення незаконних порубок лісових насаджень та отримувати від цього власний прибуток, ОСОБА_4 надав свою згоду на участь у спільній злочинній діяльності та вступив із ОСОБА_6 у злочинну змову щодо сприяння в діяльності з незаконної порубки лісу на території Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», перевезення та збуту деревини шляхом прикриття злочинної схеми та її учасників, неповідомлення керівництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», а також органів Національної поліції, про виявлені факти незаконної порубки, перевезення та збуту дерев вказаною групою осіб за грошову винагороду.

При цьому, відповідно до розробленого плану ОСОБА_4 , обіймаючи посаду майстра лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», будучи обізнаним про дати та місця здійснення працівниками Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» обходів з метою попередження та виявлення незаконних рубок дерев, надавав вказану інформацію ОСОБА_6 , який в свою чергу доводив її до інших учасників групи, та вказував місця для безпосередньої незаконної рубки дерев на території ДП «Ліси України».

Незважаючи на те, що порубка деревини неможлива за короткий проміжок часу, в обов'язковому порядку супроводжується значним шумом у лісі, а вивезення такої деревини можливе виключно за допомогою вантажного транспортного засобу, що залишає відповідні сліди від коліс на ґрунті на лісових дорогах та на під'їздах до лісу, ОСОБА_4 , маючи обов'язок здійснювати контроль за правильністю лісокористування, охороною і захистом лісу на закріплених лісогосподарських ділянках, в порушення ч. 5 ст. 64, ст. 69 ЛК України, п.п. 2, 3, 8 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007, п.п. 2.1, 2.2, 2.4 Положення про філію «Богуславське лісове господарство» ДП «Ліси України», затвердженого наказом ДП «Ліси України» від 16.12.2022 № 60, ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п.п. 3, 12, 36, 39 «Інструкції з ведення електронного обліку деревини», затвердженої Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 27.09.2021 за № 621, посадової інструкції майстра лісу, факти незаконних порубок лісу у виділі 2 кварталу 11 та виділі 2 кварталу 14 Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» протягом квітня-серпня 2025 року не виявив, та не вжив заходів, спрямованих на виявлення та притягнення до передбаченої законом відповідальності групи осіб у складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , та умисно не виконуючи покладені на нього службові обов'язки щодо охорони лісу, попередження і припинення незаконних рубок, шляхом усунення перешкод сприяв реалізації злочинного наміру ОСОБА_6 , внаслідок чого вказаними особами протягом квітня-серпня 2025 рок здійснювались самовільні вирубки дерев на вказаних територіях, тим самим виступив пособником у вчиненні незаконної порубки дерев в лісах, перевезенні та збуті незаконно зрубаних дерев, та сприяв приховуванню вказаного кримінального правопорушення.

При цьому, в період часу з 24.04.2025 по 13.08.2025 група осіб у складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , об'єднані єдиним, відомим всім учасникам планом, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, за вказівками ОСОБА_6 і сприянням майстра лісу ОСОБА_4 , всупереч ст.ст. 4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України, в порушення вимог ст.ст. 5, 12, 38, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п.п. 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, протиправно, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відновлення лісу, без спеціального на те дозволу, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт, маючи умисел, направлений на незаконну порубку дерев, з метою незаконного збагачення за рахунок вчинення злочинів проти довкілля, вчинили незаконну порубку дерев у лісах, а саме:

24.04.2025 група осіб в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , за попередньо наданою ОСОБА_4 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.5027649, 30.9389642 (49°30'10.0"N 30°56'20.3"E), з кадастровим номером 3220680300:01:006:0104, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_6 , здійснили незаконну порубку 34 сироростучих дерев породи «акація», шляхом повного відокремлення стовбурів дерев від кореня способом спилювання до ступеня припинення росту, після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_8 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_2 . В подальшому ОСОБА_6 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби. Внаслідок незаконної порубки державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 293 938,29 грн.;

22.07.2025 група осіб в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , за попередньо наданою ОСОБА_4 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.4899015, 30.7756786 (49°29'46.3"N 30°47'12.2"E), з кадастровим номером 3220682200:03:001:0001, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та перебуває на праві постійного користування у ДП «Ліси України», де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_6 , здійснили незаконну порубку 52 сироростучих дерев породи «дуб», «граб», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту шляхом їх повного відокремлення від кореня способом спилювання, після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_8 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_2 . В подальшому ОСОБА_6 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби. Внаслідок незаконної порубки, державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 706 261,4 грн.;

04.08.2025 група осіб в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , за попередньо наданою ОСОБА_4 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.4899901, 30.7756786 (49°29'24.0"N 30°46'32.4"E), з кадастровим номером 3220682200:03:001:0001, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та перебуває на праві постійного користування у ДП «Ліси України», де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_6 , здійснили незаконну порубку 15 сироростучих дерев породи «дуб», «граб», «ясен», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту шляхом їх повного відокремлення від кореня способом спилювання, після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_8 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_2 . В подальшому ОСОБА_6 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби. Внаслідок незаконної порубки, державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 195 879,7 грн.;

13.08.2025 група осіб в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , за попередньо наданою ОСОБА_4 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.4895850, 30.7735030 (49°29'22.5"N 30°46'24.6"E), з кадастровим номером 3220682200:03:001:0001, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та перебуває на праві постійного користування у ДП «Ліси України», де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_6 , здійснили незаконну порубку 21 сироростучого дерева породи «граб», «ясен», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту шляхом їх повного відокремлення від кореня способом спилювання, після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_8 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Ісайки, вул. Весела, 2. В подальшому ОСОБА_6 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби. Внаслідок незаконної порубки, державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 248 869,69 грн.

Крім того, внаслідок вказаних незаконних рубок дерев на зазначених земельних ділянках: погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу; виникли труднощів у відтворенні, заліснення ділянки, пов'язані з захаращеністю порубковими залишками та необхідністю залучення додаткових ресурсів та небезпекою розвитку і поширення шкідників та хвороб лісу; локально знизилась якість атмосферного повітря; змінився ландшафт місцевості (локально відбулися зміни в його природному компоненті (рослинність), що не позначилось на зміні ландшафту в цілому); створилися сприятливі умови для ерозії ґрунту.

В той же час, майстер лісу ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що вказана група осіб здійснювала свою діяльність з порубки лісу без будь-яких на те правовстановлюючих документів, товарно-транспортних накладних та належним чином оформлених нарядів на відпуск деревини, без відповідної оплати, усвідомлюючи, що такий продаж відбувається лише шляхом перерахунку грошових коштів на розрахунковий рахунок постачальника Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» на умовах 100 % передоплати, за відсутності такої, реалізовуючи свій злочинний умисел, надавав дозвіл вказаній групі на вивезення незаконно зрубаних дерев з лісу, які були перевезені за допомогою трактора МТЗ-80 із причепом, який перебуває в користуванні ОСОБА_8 , до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Ісайки, вул. Весела, 2, та які в подальшому були реалізовані ОСОБА_6 мешканцям Обухівського району Київської області за грошові кошти за ціною 1500 грн. за один кубометр лісо продукції. Отримані від реалізації цієї злочинної схеми грошові кошти в подальшому розподілялись між усіма учасниками злочину відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину.

Загальна сума майнової шкоди, завдана Богуславській міській раді Обухівського району Київської області, внаслідок зловживання майстром лісу ОСОБА_4 своїм службовим становищем та пособництва у незаконній порубці лісу у виділі 2 кварталу 11 та виділі 2 кварталу 14 Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», а також у подальшому перевезенні незаконно зрубаної деревини та її збуті групі осіб в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , становить 1 444 949,08 грн. (один мільйон чотириста сорок чотири тисячі дев'ятсот сорок дев'ять гривень 08 копійок).

Зважаючи на обсяг повноважень ОСОБА_4 , відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та ч. 1 Примітки до ст. 364 КК України, на момент вчинення інкримінованих йому дій, він являвся службовою особою та працівником правоохоронного органу. Підозрюваний ОСОБА_4 на даний час займає посаду майстра лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України».

На даний час досудове розслідування триває, у зв'язку з чим дані обставини є підставою для відсторонення підозрюваного від займаної посади, а саме від посади та виконання повноважень приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області. При цьому, звертаємо увагу на те, що інкриміновані підозрюваному кримінально-карані діяння вчинено ним безпосередньо на займаній посаді із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, а тому слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.

Підозрюваний щодо задоволення клопотання заперечував, посилався на обставини вказані його захисноком.

Захисник у судовому засіданні заперечував щодо зазначеного клопотання та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на необґрунтованість та відсутність підстав для відсторонення підозрюваного від посади, оскільки матеріали справи не містять відомостей що ОСОБА_4 працює майстром лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», крім того в поданому клопотанні слідчим ставиться питання про відсторонення підозрюваного від посади та виконання повноважень приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області. Крім того зазначив, що в матеріалах справи відсутні докази що підозрюваний працює майстром лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України».

Судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження вбачається, що 21.02.2025 року внесено відомості про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5, ст. 27 - ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України (кримінальне провадження № 12025111230000456).

20.01.2026 року ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5, ст. 27 - ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними по провадженню доказами, а саме: рапортом заступника начальника СКП ВП № 2 Обухівського РУП ГУНП в Київській області про виявлення кримінального правопорушення від 21.02.2025; рапортом начальника СРЗПО Обухівського РУП ГУНП в Київській області про встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення від 23.06.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 30.09.2025; протоколом огляду місця події від 25.04.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59701-ФХЕД від 01.10.2025; протоколом огляду місця події від 23.07.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59698-ФХЕД від 01.10.2025; протоколом огляду місця події від 04.08.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59689-ФХЕД від 30.09.2025; протоколом огляду місця події від 13.08.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59684-ФХЕД від 30.09.2025; протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_10 від 22.08.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 25.08.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 17.06.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 25.06.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 21.01.2026; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 21.01.2026, та іншими матеріалами кримінального провадження.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (ч.1 ст.157 КПК України).

Як визначено приписами ч.2 ст.157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Згідно положень ст. 158 КПК України, прокурор, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що:

1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати;

2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України.

В той час, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення не є безумовною підставою для відсторонення від посади такої особи на тривалий строк. При вирішенні питання про відсторонення від посади, суд зобов'язаний оцінити ризики, що підозрюваний зможе будь-яким чином перешкоджати кримінальному провадженню.

Слід зазначити, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, з метою запобігання ризикам, передбачених ст.157 КПК України, передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності у підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.

Сторона обвинувачення вказує, що інкриміновані підозрюваному кримінально-карані діяння вчинено ним безпосередньо на займаній посаді із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження. Таким чином, стороною обвинувачення не доведено та не надано доказів, які підтверджують обставини , що є ідставою для відсторонення від посади підозрюваного.

Відповідно до пункту 3 розділу 2.4 Узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження ВССУ від 07.02.2014 підставами для відмови в задоволенні клопотання про відсторонення підозрюваної особи від займаної посади є, здебільшого недостатність підстав для відсторонення підозрюваної особи від займаної посади, а також недоведеність існування обґрунтованої підозри у вчиненні злочину такого ступеня тяжкості, за умови вчинення якого може бути здійснено відсторонення від посади, а також недоведеність того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні прокурора.

На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що матеріалами клопотання не підтверджено та прокурором в судовому засіданні не доведено наявність підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 може негативно впливати на хід досудового розслідування, та унеможливлення виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки слідчим не надано жодного доказу на підтвердження того що ОСОБА_4 обіймає посаду майстра лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України».

Також слід зазначити, що слідчий звертаючись до суду з відповідним клопотанням, просить відсторонити підозрюваного від посади та виконання повноважень приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області, при цьому зі змісту самого клопотання таких обставин не встановлено, та не надано доказів того, що ОСОБА_4 перебуває на займаній посаді.

З огляду на викладене у задоволенні клопотання слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 154, 155, 156, 157 КПК України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області у кримінальному провадженні № 12025111230000456, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 лютого 2025 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України про відсторонення від посади ОСОБА_4 , відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1