Справа № 372/7270/25
Провадження 1-кс-116/26
ухвала
Іменем України
27 січня 2026 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області в місті Обухів Київської області клопотання слідчого СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ісайки Богуславського району Київської області, українця, громадянина України, не працюючого, маючого на утриманні чотирьох неповнолітніх дітей, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимого 03.01.2025 року Богуславським районним судоми Київської області за ч. 1 ст. 125 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі 850 грн.,
27.01.2026 року до суду надійшло вказане клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_4 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246 КК України, внесеного до ЄРДР за № 12025111230000456 від 21 лютого 2025 року. Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на існування ризиків, які дають йому достатні підстави вважати, що підозрюваний спробує переховуватися від органів досудового розслідування або суду, незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні та вчинити інше кримінальне правопорушення.
Відповідно до наданих суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_4 за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , за сприяння та пособництва майстра лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» ОСОБА_8 , здійснили незаконну порубку лісових насаджень на території Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» зазначено - ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів за переліком згідно з додатком 1 (Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства).
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» утворити як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів за переліком згідно з додатком 2 (Центральне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (м. Житомир).
Згідно із п. 3 ч. 3 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» міжрегіональні територіальні органи Державного агентства лісових ресурсів, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Державного агентства лісових ресурсів, які ліквідуються згідно з пунктом 1, згідно з Додатком 3.
Відповідно до переліку правонаступників територіальних органів Державного агентства лісових ресурсів, що ліквідуються є Київське обласне та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства та правонаступником згідно Додатку 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» є Центральне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (м. Житомир).
Згідно із п. 1 ч. 4 Постанови Кабінету Міністрів від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» утворено державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» та приєднано до нього спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, з подальшим перетворенням державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, з урахуванням особливостей, визначених законом.
Згідно із статтею 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Згідно із вимогами статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Так, у 2025 році, точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, однак не пізніше 01 січня 2025 року, у ОСОБА_4 , який не бажаючи займатись суспільно-корисною працею, виник злочинний умисел, направлений на особисте незаконне збагачення шляхом здійснення незаконної порубки дерев в лісових насадженнях, розташованих в межах територій, що перебували під відомчим наглядом ДП «Ліси України», які знаходяться в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області з метою подальшої реалізації незаконно заготовленої деревини місцевим мешканцям навколишніх сіл та отримання систематичного протиправного прибутку від такої діяльності.
Усвідомлюючи складність в організації незаконної діяльності із систематичної незаконної порубки лісових насаджень, транспортування, погрузки та вивантаження вирубаної деревини, оскільки вказаний процес є довготривалим, потребує підготовки та залучення значних матеріальних та людських ресурсів, а також розуміючи, що для досягнення мети, направленої на протиправне збагачення шляхом вчинення незаконних порубок лісових насаджень йому необхідна допомога сторонніх осіб, ОСОБА_4 почав готуватися до вчинення злочину, пов'язаного з незаконною порубкою деревини у лісах на територіях, що перебували під відомчим наглядом ДП «Ліси України», які знаходяться в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області.
З цією метою ОСОБА_4 вирішив залучити сторонніх осіб для здійснення незаконної порубки лісу.
Розуміючи, що для досягнення їх спільної злочинної мети йому необхідна допомога та участь у вчиненні злочинної діяльності інших осіб, які б забезпечували безпосереднє здійснення порубки лісових насаджень, підшукування та залучення до таких робіт інших осіб, здійснення обробки та подальшого незаконного перевезення та продаж незаконно отриманої деревини, у січні 2025 року, точні дати та час в ході досудового розслідування невстановлені, ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, запропонував своїм знайомим ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , що користувалися його довірою, мали навики застосування спеціальних інструментів (бензопил, сокир) та вирубки дерев, а також здатні зберігати таємницю, спільно здійснювати злочинну діяльність згідно розробленого ним плану злочинних дій, зацікавивши їх можливістю швидкого та постійного збагачення шляхом отримання грошових коштів від реалізації незаконно вирубаної деревини.
При цьому, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів, надали добровільну згоду на пропозицію ОСОБА_4 щодо прийняття активної участі у вчиненні злочинів, пов'язаних із незаконною порубкою дерев у лісах, перевезенні та збуті незаконно зрубаної деревини.
Так, на початку січня 2025 року, точні дати та час в ході досудового розслідування не встановлені, ОСОБА_4 довів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 план дій, спрямованих на здійснення незаконної порубки деревини у лісах ДП «Ліси України», що розташовані на території Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, при цьому кожному із учасників було відведено роль та функції, які вони повинні були виконувати під час спільного вчинення злочинів.
При цьому, для тимчасового зберігання незаконно зрубаних дерев, ОСОБА_4 домовився із ОСОБА_7 про використання у вказаних злочинних цілях приміщення колишнього корівника, який розташований в АДРЕСА_3 .
Відповідно до розробленого плану, роль ОСОБА_4 передбачала: активну участь у незаконних порубках дерев на ділянках лісу, залучення осіб з числа місцевих мешканців для незаконної порубки деревини, доставку учасників групи до місць безпосередньої незаконної рубки дерев на території ДП «Ліси України», забезпечення учасників групи необхідними засобами та знаряддями для вчинення злочинів (бензиновими та електричними пилами, запасними частинами до них, паливно-мастильними матеріалами), здійснення перевезення незаконно зрубаних дерев з лісу та їх доставку до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Ісайки, вул. Весела, 2, на якому здійснювалось їх розкряжування та розпил на дрова, прийняття по телефону замовлень від мешканців Обухівського району Київської області на доставку незаконно зрубаної деревини, безпосереднє перевезення та збут незаконно зрубаних дерев, а також отримання від її реалізації коштів для розподілення між членами групи.
ОСОБА_6 та ОСОБА_7 згідно відведених їм ролей повинні були забезпечувати безпосереднє здійснення порубки лісових насаджень, погрузку незаконно порубаної деревини до наданих транспортних засобів, їх вигрузку на тимчасовий майданчик для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Ісайки, вул. Весела, 2, на якому здійснювали їх розкряжування та розпил на дрова, а також доставку незаконно зрубаних дерев та дров мешканцям Обухівського району Київської області, які замовляли їх у телефонному режимі у ОСОБА_4 , здійснював загальне керівництво групою та планування її протиправної діяльності.
Крім того, в невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, в квітні 2025 року, ОСОБА_4 з метою уникнення від можливої відповідальності за незаконну порубку лісу, запропонував майстру лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» ОСОБА_8 увійти до складу злочинної групи з метою спільного здійснення незаконних порубок лісових насаджень на території земельних ділянок ДП «Ліси України», розташованих в адміністративних територіальних межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та повідомив останньому про розроблений ним план злочинних дій щодо забезпечення вказаної незаконної діяльності.
Бажаючи здійснювати протиправну діяльність, спрямовану на забезпечення здійснення незаконних порубок лісових насаджень та отримувати від цього власний прибуток, ОСОБА_8 надав свою згоду на участь у спільній злочинній діяльності та вступив із ОСОБА_4 у злочинну змову на спільне здійснення незаконних порубок лісових насаджень.
При цьому, відповідно до розробленого плану ОСОБА_8 , обіймаючи посаду майстра лісу Медвинського лісництва Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України», будучи обізнаним про дати та місця здійснення працівниками Богуславського надлісництва філії Столичний лісовий офіс ДП «Ліси України» обходів з метою попередження та виявлення незаконних рубок дерев, надавав вказану інформацію ОСОБА_4 , який в свою чергу доводив її до інших учасників групи, вказував місця для безпосередньої незаконної рубки дерев на території ДП «Ліси України».
Так, отримавши усну згоду ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , а також ОСОБА_8 про спільне вчинення злочину, ОСОБА_4 за взаємною згодою очолив групу, визначивши необхідну для досягнення загальної мети кількість постійних учасників групи, при цьому, керуючись спільним бажанням вчинення злочину в лісах ДП «Ліси України», які розташовані на території Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, задля отримання прибутку, який залежав від кількості незаконно порубаної деревини. Вказану діяльність планували проводити систематично починаючи з квітня 2025 року, протягом невизначеного терміну, а отримані прибутки використовувати для власних потреб.
Реалізуючи свій протиправний намір, спрямований на здійснення незаконної порубки дерев, 24.04.2025 група осіб в складі ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , за попередньо наданою ОСОБА_8 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.5027649, 30.9389642 (49°30'10.0"N 30°56'20.3"E), з кадастровим номером 3220680300:01:006:0104, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_4 , всупереч ст.ст. 4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України, в порушення вимог ст.ст. 5, 12, 38, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п.п. 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, впевнившись, що за їх діями ніхто не спостерігає, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, протиправно, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відновлення лісу, без спеціального на те дозволу, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт, маючи умисел, направлений на незаконну порубку дерев, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти довкілля, за попередньою змовою групою осіб, умисно здійснили незаконну порубку 34 сироростучих дерев породи «акація», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту наступними розмірами: 31х35 см, 24х31 см, 23х21 см, 35х34 см, 32х28 см, 34х30 см, 32х34 см, 20х18 см, 40х45 см, 38х35 см, 35х35 см, 35х36 см, 27х26 см, 25х26 см, 22х19 см, 31х31 см, 23х30 см, 23х27 см, 21х25 см, 26х23 см, 20х18 см, 24х25 см, 21х23 см, 25х23 см, 26х28 см, 43х42 см, 34х37 см, 25х31 см, 21х26 см, 37х38 см, 40х38 см, 40х34 см, 31х32 см, 20х21 см., після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_7 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_1 .
У подальшому ОСОБА_4 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби.
Внаслідок незаконної порубки державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 293 938,29 грн. (двісті дев'яносто три тисячі дев'ятсот тридцять вісім гривень 29 копійок).
Відповідно до ч. 1 Примітки до ст. 246 КК України істотною шкодою вважається така, яка у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Згідно підпункту 169.1.1 ст.169 розділу 4 податкового кодексу України неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на 01.01.2025 дорівнює 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Таким чином завдана шкода у розмірі 293 938,29 грн. (двісті дев'яносто три тисячі дев'ятсот тридцять вісім гривень 29 копійок), більш ніж у 194 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є істотною.
При цьому, внаслідок незаконної порубки дерев на вказаній земельній ділянці: погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу; виникли труднощів у відтворенні, заліснення ділянки, пов'язані з захаращеністю порубковими залишками та необхідністю залучення додаткових ресурсів та небезпекою розвитку і поширення шкідників та хвороб лісу; локально знизилась якість атмосферного повітря; змінився ландшафт місцевості (локально відбулися зміни в його природному компоненті (рослинність), що не позначилось на зміні ландшафту в цілому); створилися сприятливі умови для ерозії ґрунту.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, 22.07.2025 група осіб в складі ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , за попередньо наданою ОСОБА_8 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.4899015, 30.7756786 (49°29'46.3"N 30°47'12.2"E), з кадастровим номером 3220682200:03:001:0001, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та перебуває на праві постійного користування у ДП «Ліси України, де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_4 , всупереч ст.ст. 4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України, в порушення вимог ст.ст. 5, 12, 38, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п.п. 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, впевнившись, що за їх діями ніхто не спостерігає, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, протиправно, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відновлення лісу, без спеціального на те дозволу, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт, маючи умисел, направлений на незаконну порубку дерев, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти довкілля, за попередньою змовою групою осіб, умисно здійснили незаконну порубку 52 сироростучих дерев породи «дуб», «граб», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту наступними розмірами: 34х35 см, 41х36 см, 16х18 см, 23х20 см, 40х37 см, 18х29 см, 40х34 см, 38х53 см, 37х26 см, 39ї34 см, 34х34 см, 45х44 см, 43х56 см, 29х39 см, 17х17 см, 60х66 см, 19х28 см, 30х34 см, 23х25 см, 31х34 см, 28х22 см, 354х34 см, 34х35 см, 40х44 см, 64х49 см, 66х50 см, 34х36 см, 66х47 см, 82х34 см, 29х32 см, 37х38 см, 36х24 см, 34х49 см, 64х68 см, 26х28 см, 26,5х36 см, 57х31 см, 46х27 см, 37х39 см, 50х63 см, 45х40 см, 44х45 см, 36х30 см, 19х20 см, 36х46 см, 42х49 см, 22х22 см, 34х35 см, 36х18 см, 18х15 см, 35х30 см, 25х18 см., після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_7 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_1 .
У подальшому ОСОБА_4 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби.
Внаслідок незаконної порубки, державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 706 261,4 грн. (сімсот шість тисяч двісті шістдесят одна гривня 40 копійок).
Відповідно до ч. 2 Примітки до ст. 246 КК України тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Згідно підпункту 169.1.1 ст.169 розділу 4 податкового кодексу України неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на 01.01.2024 дорівнює 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Таким чином шкода у розмірі 706 261,4 грн. (сімсот шість тисяч двісті шістдесят одна гривня 40 копійок), більш ніж у 466 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та завдана шкода є тяжкими наслідками.
При цьому, внаслідок незаконної порубки дерев на вказаній земельній ділянці: погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу; виникли труднощів у відтворенні, заліснення ділянки, пов'язані з захаращеністю порубковими залишками та необхідністю залучення додаткових ресурсів та небезпекою розвитку і поширення шкідників та хвороб лісу; локально знизилась якість атмосферного повітря; змінився ландшафт місцевості (локально відбулися зміни в його природному компоненті (рослинність), що не позначилось на зміні ландшафту в цілому); створилися сприятливі умови для ерозії ґрунту.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, 04.08.2025 група осіб в складі ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , за попередньо наданою ОСОБА_8 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.4899901, 30.7756786 (49°29'24.0"N 30°46'32.4"E), з кадастровим номером 3220682200:03:001:0001, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та перебуває на праві постійного користування у ДП «Ліси України, де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_4 , всупереч ст.ст. 4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України, в порушення вимог ст.ст. 5, 12, 38, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п.п. 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, впевнившись, що за їх діями ніхто не спостерігає, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, протиправно, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відновлення лісу, без спеціального на те дозволу, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт, маючи умисел, направлений на незаконну порубку дерев, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти довкілля, за попередньою змовою групою осіб, умисно здійснили незаконну порубку 15 сироростучих дерев породи «дуб», «граб», «ясен», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту наступними розмірами: 37х36 см, 23х29 см, 31х39 см, 39х64 см, 20х20 см, 28х26 см, 35х23 см, 55х53 см, 33х38 см, 44х42 см, 27х27 см, 30х41 см, 31х29 см, 43х51 см, 43х39 см., після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_7 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_1 .
У подальшому ОСОБА_4 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби.
Внаслідок незаконної порубки, державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 195 879,7 грн. (сто дев'яності п'ять тисяч вісімсот сімдесят дев'ять гривень 70 копійок).
Відповідно до ч. 2 Примітки до ст. 246 КК України тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Згідно підпункту 169.1.1 ст.169 розділу 4 податкового кодексу України неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на 01.01.2024 дорівнює 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Таким чином шкода у розмірі 195 879,7 грн. (сто дев'яності п'ять тисяч вісімсот сімдесят дев'ять гривень 70 копійок), більш ніж у 129 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та завдана шкода є тяжкими наслідками.
При цьому, внаслідок незаконної порубки дерев на вказаній земельній ділянці: погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу; виникли труднощів у відтворенні, заліснення ділянки, пов'язані з захаращеністю порубковими залишками та необхідністю залучення додаткових ресурсів та небезпекою розвитку і поширення шкідників та хвороб лісу; локально знизилась якість атмосферного повітря; змінився ландшафт місцевості (локально відбулися зміни в його природному компоненті (рослинність), що не позначилось на зміні ландшафту в цілому); створилися сприятливі умови для ерозії ґрунту.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, 13.08.2025 група осіб в складі ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , за попередньо наданою ОСОБА_8 інформацією, прибули на земельну ділянку із географічними координатами 49.4895850, 30.7735030 (49°29'22.5"N 30°46'24.6"E), з кадастровим номером 3220682200:03:001:0001, що розташована в межах Богуславської ОТГ Обухівського району Київської області, та перебуває на праві постійного користування у ДП «Ліси України, де за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме бензопил невстановленої марки, наданих як знаряддя злочину ОСОБА_4 , всупереч ст.ст. 4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України, в порушення вимог ст.ст. 5, 12, 38, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Закону України «Про рослинний світ», п.п. 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, впевнившись, що за їх діями ніхто не спостерігає, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, протиправно, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відновлення лісу, без спеціального на те дозволу, не маючи лісорубного квитка, ордера на здійснення лісорубних робіт, маючи умисел, направлений на незаконну порубку дерев, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти довкілля, за попередньою змовою групою осіб, умисно здійснили незаконну порубку 21 сироростучого дерева породи «граб», «ясен», відділивши стовбури дерев від коріння до ступеня припинення росту наступними розмірами: 36х30 см, 31х39 см, 29х52 см, 23х34 см, 29х33 см, 47х50 см, 46х51 см, 29х34 см, 34х29 см, 34х40 см, 40х42 см, 24х24 см, 33х26 см, 30х68 см, 15х16 см, 18х15 см, 32х41 см, 31х39 см, 40х48 см, 35х29 см, 39х35 см., після чого завантажили деревину в причеп трактора МТЗ-80, який перебуває в користуванні ОСОБА_7 , та перевезли незаконно зрубану деревину до тимчасового майданчика для зберігання лісопродукції, який розміщений на території колишнього корівника за адресою: АДРЕСА_1 .
У подальшому ОСОБА_4 в невстановлений досудовим розслідуванням період часу, здійснив збут усіх незаконно зрубаних дерев по ціні 1500 грн. за один кубометр лісопродукції, отримавши від цього матеріальну вигоду, частину якої розподілив між усіма учасниками групи відповідно до обсягу виконаних дій під час забезпечення вчинення злочину, а решту витратив на власні потреби.
Внаслідок незаконної порубки, державі в особі Богуславської міської ради Обухівського району Київської області спричинено майнову шкоду на загальну суму 248 869,69 грн. (двісті сорок вісім тисяч вісімсот шістдесят дев'ять гривень 69 копійок).
Відповідно до ч. 2 Примітки до ст. 246 КК України тяжкими наслідками вважаються такі наслідки, які у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Згідно підпункту 169.1.1 ст.169 розділу 4 податкового кодексу України неоподатковуваний мінімум доходів громадян станом на 01.01.2024 дорівнює 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Таким чином шкода у розмірі 248 869,69 грн. (двісті сорок вісім тисяч вісімсот шістдесят дев'ять гривень 69 копійок), більш ніж у 164 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та завдана шкода є тяжкими наслідками.
При цьому, внаслідок незаконної порубки дерев на вказаній земельній ділянці: погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші екологічні властивості лісу; виникли труднощів у відтворенні, заліснення ділянки, пов'язані з захаращеністю порубковими залишками та необхідністю залучення додаткових ресурсів та небезпекою розвитку і поширення шкідників та хвороб лісу; локально знизилась якість атмосферного повітря; змінився ландшафт місцевості (локально відбулися зміни в його природному компоненті (рослинність), що не позначилось на зміні ландшафту в цілому); створилися сприятливі умови для ерозії ґрунту.
В ході досудового розслідування за вказаним кримінальним провадженням виникла необхідність у застосуванні запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_4 у вигляді домашнього арешту, оскільки є достатньо підстав вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.
Заслухавши прокурора, який просив задовольнити клопотання, вказав на існування визначених ст. 177 КПК України ризиків, підозрюваного та його захисника, які просили обрати нічний домашній арешт, вивчивши копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, приходжу до висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінальних правопорушень.
Судом встановлено, що згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження вбачається, що 21.02.2025 року внесено відомості про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5, ст. 27 - ч. 4 ст. 246, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364 КК України (кримінальне провадження № 12025111230000456).
20.01.2026 року ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними по провадженню доказами, а саме: рапортом заступника начальника СКП ВП № 2 Обухівського РУП ГУНП в Київській області про виявлення кримінального правопорушення від 21.02.2025; рапортом начальника СРЗПО Обухівського РУП ГУНП в Київській області про встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення від 23.06.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 30.09.2025; протоколом огляду місця події від 25.04.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59701-ФХЕД від 01.10.2025; протоколом огляду місця події від 23.07.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59698-ФХЕД від 01.10.2025; протоколом огляду місця події від 04.08.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59689-ФХЕД від 30.09.2025; протоколом огляду місця події від 13.08.2025; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/111-25/59684-ФХЕД від 30.09.2025; протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_10 від 22.08.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 25.08.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 17.06.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 25.06.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом за результатами проведення НСРД від 09.09.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 21.01.2026; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 21.01.2026, та іншими матеріалами кримінального провадження.
Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4 , а виходячи лише з фактичних даних, що містяться в матеріалах, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_4 , до вчинення злочинів за викладених у клопотанні обставин.
При вирішенні клопотання суд виходить з того, що при обранні запобіжного заходу сторона обвинувачення повинна довести, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.
Висновки слідчого щодо наявності таких обставин, виходячи з положень ст. 178 КПК України, мають бути належно обґрунтовані, зроблені за результатами сукупного аналізу характеру злочину та особистості підозрюваного (його характеру, моральних якостей, способу життя, сімейних зв'язків, постійного місця роботи, утриманців, стану здоров'я, матеріального стану).
В обґрунтування обрання запобіжного заходу у виді домашнього арешту слідчий послався лише на стандартне посилання про можливість ухилення підозрюваного від слідства, та суду, незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні та вчинити інше кримінальне правопорушення, що є явно недостатнім і не вказує на доведеність обставин, передбачених ст.178 КПК України. При цьому з посилань сторін вбачається, що підозрюваний від участі у слідчих діях не ухилявся, відомості про неналежне виконання ним процесуальних обов'язків також відсутні.
Вважаю, що заявлені у клопотанні слідчого ризики, хоча й існують, проте вони мають не такий ступінь небезпеки, якому може запобігти лише визначений клопотанням запобіжний захід. Підозрюваний має постійне і зареєстроване місце проживання, що підтверджує наявність міцних соціальних зв'язків.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення та наявність достатніх підстав вважати, що існує, хоча б один із ризиків, але не доведе обставин щодо недостатності застосування більш м'яких запобіжних заходів, слідчий суддя має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначено у клопотанні.
Таким чином, враховуючи дані, що характеризують особу підозрюваного, ступінь ризиків, які існують у кримінальному провадженні та недоведеність слідчим і прокурором, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не здатний запобігти вказаним ризикам, вважаю можливим відмовити в застосуванні запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту та застосувати щодо підозрюваного інший більш м'який запобіжний захід, а саме нічний домашній арешт з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Такий запобіжний захід є співмірним з існуючими ризиками, відповідає особі підозрюваного та тяжкості пред'явленої підозри, може забезпечити виконання підозрюваним процесуальних обов'язків та унеможливить вчинення нових злочинів.
З огляду на зазначене вище, вивчивши матеріали клопотання, вважаю клопотання слідчого таким, що підлягає задоволенню частково, оскільки дані, викладені в матеріалах клопотання дають підстави для висновку, щодо застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу є необхідним, але відповідних доказів щодо підстав для застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, слідчим не надано. Враховуючи викладене, у частині виду запобіжного заходу клопотання є необґрунтованим.
Застосовуючи запобіжний захід на підозрюваного слід покласти певні обов'язки.
Керуючись ст.ст. 177-178, 181, 184, 193, 194, 196, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, задовольнити частково.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язки:
- прибувати до Обухівського РУП ГУНП в Київській області за адресою вул. Київська, 22 в м. Обухів Київської області, до слідчого у кримінальному провадженні заступника начальника відділення слідчого відділу ОСОБА_13 або до інших слідчих слідчої групи у даному кримінальному провадженні за першим викликом, здійсненим у відповідності до вимог КПК України, з метою забезпечення можливості проведення із ним слідчих та процесуальних дій, а також до прокурора, слідчого судді, суду на визначений ними час;
- заборонити залишати місце проживання, за адресою: АДРЕСА_2 , в період часу з 22 години 00 хвилин по 05 годну 00 хвилин наступної доби;
- не відлучатися за межі села Ісайки Обухівського району Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- заборонити ОСОБА_4 спілкуватись зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі не виконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід і накладено грошове стягнення.
Визначити строк дії ухвали слідчого судді тривалістю в два місяці - до 23 березня 2026 року включно.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області, якому доручено досудове розслідування цього кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1