справа № 361/13597/25
провадження № 2/361/5325/25
про зупинення провадження
28 січня 2026 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Ведмідь Н.В.
за участю секретаря Чуняк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Пилипенка Є.В. про зупинення провадження в справі за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк ?ПриватБанк? до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановив:
У листопаді 2025 року представник позивача звернувся до суду із позовом, в якому просив суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за кредитним договором б/н від 29.11.2021 у розмірі 187009,09 грн. та судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
04 грудня 2025 року ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження.
13 січня 2026 року представник відповідача - адвокат Пилипенко Є.В. подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі, обґрунтовуючи його тим, що з листопада 2023 року та на даний час ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у Добровольчому формуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке підпорядковується військовій частині НОМЕР_1 Сил територіальної оборони ЗСУ, відповідач також з 02.11.2023 по 16.12.2025 брав участь у заходах національного спротиву та територіальної оборони. На підтвердження вищезазначеного до клопотання додає довідку від 16.12.2025 про участь добровольця у заходах національного спротиву та територіальної оборони, контракт добровольця територіальної оборони, довідку від 16.12.2025.
22 січня 2026 року від представника позивача Кіріченко В.І. надійшла заява, зі змісту представник відповідача заперечила проти задоволення клопотання про зупинення провадження, посилаючись на те, що подані копії контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення не містять обов'язкових реквізитів (реєстраційного номера та печатки), у зв'язку з чим не підтверджують факт проходження служби і є неналежними доказами.
26 січня 2026 року від представника відповідача ОСОБА_2 надійшли додаткові пояснення, в яких заперечив доводи позивача щодо неналежності поданих доказів, зазначивши, що відсутність номера контракту добровольця територіальної оборони або печатки автоматично не робить його неналежним доказом, відповідно до змісту Постанови КМУ № 1449 від 29.12.2021 року і правовій природі добровольчих формувань територіальних громад. Відсутність реєстраційного номера або печатки не належить до встановлених законом критеріїв дійсності контракту добровольця територіальної оборони та жодним чином не впливає на виникнення і існування правовідносин між його сторонами. Просив задовільнити клопотання.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав заяву в якій просив відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі, не заперечував проти проведення засідання по справі без фіксації технічними засобами.
Відповідач та його уповноважений представник в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Судом встановлено, що 02 листопада 2023 року командир добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади ?Тероборона Феодосіївської громади? ОСОБА_3 та ОСОБА_1 уклали контракт добровольця територіальної оборони Феодосіївської сільської ради територіальної громади Обухівського району Київської області строком на 3 роки.
02 листопада 2023 року добровольчим формуванням Феодосіївської сільської територіальної громади Обухівського району Київської області видано ОСОБА_1 Посвідчення Серії НОМЕР_2 добровольця територіальної оборони України.
Згідно довідки №000/097Д від 16.12.2025 року ОСОБА_1 в період з 02.11.2023 року по 16.12.2025 року, перебуваючи у статусі добровольця Добровольчого формування ІНФОРМАЦІЯ_1 , брав безпосередню участь у заходах національного супротиву та територіальної оборони, необхідних для забезпечення оборони України, у зв'язку з військової агресією РФ проти України.
Відповідно до довідки №002/309Д від 16.12.2025 року, ОСОБА_1 з 02 листопада 2023 року та на даний час перебуває на службі в Добровольчому формуванні Феодосіївської територіальної громади ?Тероборона Феодосіївської громади? на посаді начальника служби озброєння та бойової підготовки підрозділу тер оборони села Іванковичі Добровольчого формування Феодосіївської територіальної громади ?Тероборона Феодосіївської громади?, яке підпорядковане військовій частині НОМЕР_3 Сил територіальної оборони Збройних сил України.
Згідно зі статтею 1 Закону України ?Про Збройні Сили України? Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Статтею 1 Закону України ?Про оборону України? визначено, що військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України ?Про основи національного спротиву? добровольче формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.
Сили територіальної оборони Збройних Сил України - окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони (пункт 15 частини першої статті 1 Закону України ?Про основи національного спротиву?).
За приписами частини другої статті 8 Закону України ?Про основи національного спротиву? порядок утворення, комплектування, функціонування, підстави та порядок розформування добровольчих формувань територіальних громад визначаються Положенням про добровольчі формування територіальних громад, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
Діяльність добровольчих формувань територіальних громад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом.
У разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану всі добровольчі формування територіальних громад переходять в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.
З аналізу указаних законодавчих норм убачається, що добровольче формування територіальної громади є воєнізованим підрозділом, а не військовим формуванням. Здійснення діяльності добровольчих формувань під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також перехід їх за певних умов в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України не свідчить про перебування членів добровольчих формувань у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Членство у добровольчому формуванні не звільняє від обов'язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (пункт 6 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1449).
Наведені вище висновки зроблені Верховним Судом у постанові від 16 листопада 2022 року по справі № 753/3880/20.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.11.2025 у справі № 754/947/22 Велика Палата відступила від раніше сформульованих висновків Верховного Суду щодо застосування положень пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України. Велика Палата дійшла висновку, що під час застосування правил пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України , судам потрібно виходити з такого:
1) з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан»;
2) упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації належними для застосування судом згаданих вище норм процесуального права є докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про те, що військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору) перебуває на військовій службі;
3) якщо військовослужбовець (сторона або третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору), права якого захищають положення пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, висловлює власну волю проти зупинення провадження у справі та прагнення продовжувати розгляд справи (особисто або через представника), суд має врахувати його волевиявлення та продовжити здійснювати судочинство у відповідному провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність належних доказів, які підтверджують перебування ОСОБА_1 , як військовослужбовця на військовій службі у складі Збройних Сил України або іншого утвореного відповідно до закону військового формування, яке переведене на воєнний стан та залучене до виконання завдань із забезпечення оборони держави. За таких обставин, суд не вбачає підстав для зупинення провадження у справі, передбачених пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суд -
постановив:
В задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Пилипенка Євгена Вікторовича про зупинення провадження у справі за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк ?ПриватБанк? до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ведмідь Н.В.