Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/4132/25
Номер провадження: 2-а/511/9/26
27 січня 2026 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Гринчак С. І.,
секретаря судового засідання - Дьяків В.В.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №4 м. Роздільна Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
В грудні 2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив скасувати постанову №R230020 від 29.11.2025 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Короткий виклад обставин справи на обґрунтування позову.
Постановою ТВО начальника № R230020 від 29.11.2025 року (назву органу не вказано) його, ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП з накладенням штрафу у розмірі 17000 грн. Постанову винесено на підставі протоколу № 1141 від 19.11.2025 року про порушення ним, ОСОБА_1 вимог ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
При ознайомленні його зі змістом протоколу, незважаючи на його заперечення щодо відсутності факту вручення йому повістки у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , йому не було надано можливості ознайомитись з матеріалами, які стали підставою для складення протоколу відносно нього, чим на його думку, порушено його права на захист та можливість доведення невинуватості, а тому позивач вважає, що вказана постанова є незаконною, а притягнення його до відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП є безпідставним, оскільки повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 про яку йдеться у протоколі, він не отримував.
Процесуальні дії суду.
Ухвалою судді від 04.12.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання (а.с.11)
17.12.2025 року на адресу суду від Відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просили відмовити(а.с.13-15)
Позиція учасників судового розгляду.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином, в судове засідання не з'явились, враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, суд у відповідності до ч. 1 ст. 205 та ч.4 ст.229 КАС України вважає можливим провести судовий розгляд справи за відсутності сторін та без фіксації технічними засобами.
Фактичні обставини справи.
Суд встановив, що 19.11.2025 року відповідальним виконавцем адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 ст. солдатом ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол №1141 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого: Військовозобов'язаному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в прміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 , було вручено повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_5 до 30.10.2025 року. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 на зазначений час до ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув. Документів, підтверджуючих поважну причину неприбуття громадянина не надано.(а.с.7)
29.11.2025 року ТВО начальника (назву органу в постанові не вказано) ОСОБА_3 виніс постанову № R230020 по справі про адміністративне правопорушення, на підставі якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП України, та на нього накладений штраф у розмір 17000 грн.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, «за результатами з'ясування обставин справи встановлено, що ОСОБА_4 не прибув за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці (ст.22 ЗУ «про мобілізаційну підготовку а мобілізацію»), чим допустив порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.»(а.с.8).
Згідно з копією паспорта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , (а.с.5)
Відповідно до військово-облікового документу №081020210640486100014 від 16.07.2025 року, військовозобов'язаного ОСОБА_1 взято на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 з 04.07.2001 року; на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.07.2025 №2025-0709-1240-4061-0 гр.ІІ ст4б.15б придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони; Підлягає повторному медичному огляду 09.07.2026 року (а.с.6)
В підтвердження позиції Відповідача про належне сповіщення ОСОБА_5 про виклик його до РТЦК повісткою, суду надано:
- копію повістки № 5227303, яка була направлена ІНФОРМАЦІЯ_7 на адресу військовозобов'язаного ОСОБА_6 про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 22.10.2025 року о 10.00 годині для уточнення даних (а.с17)
- копію витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо обставин оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_8 , з якого вбачається, що повістку № 5227303 доставлено мобільною групою (а.с.16)
Суд, давши оцінку обґрунтованості поданої позовної заяви, ознайомившись з запереченнями відповідача, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені у судовому засіданні докази, вважає, що в задоволенні позову належить відмовити з наступних підстав.
Нормативно-правове обґрунтування та висновки суду .
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022в Україні було введено воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та діє станом по сьогоднішній день.
Згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року №1932-ХІІ, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Враховуючи те, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022, було оголошено проведення загальної мобілізації, колегія суддів зазначає, що на момент притягнення позивача до адміністративного правопорушення діяв особливий період.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засад організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (далі по тексту Закон №3543-XII).
Відповідно до абзацу 2 частини першої та частини третьої статті 22 Закону №3543-XIIгромадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Так суд встановив, що фактичною підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210-1 КУпАП, на підставі спірної постанови слугував висновок відповідача про порушення позивачем вимог абзацу другого частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підтримку та мобілізацію» у зв'язку з неприбуттям позивача до 30.10.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто у строк і місце, зазначені в повістці №5227303, для уточнення даних.
Відповідно до частини третьої статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заперечується факт оповіщення його про необхідність прибуття до 30.10.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а тому з метою повного та всебічного розгляду даної справи необхідним є з'ясування факту належного інформування позивача про обов'язок з'явитись до РТЦК.
При цьому, відповідач наполягав на тому, що позивач був у встановленому законом порядку повідомлений про необхідність прибуття по повістці, адже відповідна повістка була вручена позивачу особисто мобільною групою ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до абз.1 п.34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (в редакції, чинній з 29.06.2024 згідно з постановою КМУ № 747 від 25.06.2024), повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
Законом України № 3633-IX від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» було визначено обов'язок громадян України, які перебувають на військовому обліку, оновити свої військово-облікові дані протягом 60-ти днів з моменту набрання законом чинності, тобто до 16 липня 2024 року.
Під оновленням даних в даному випадку мається на увазі уточнення адреси проживання, контактних даних (номеру телефону, адреси електронної пошти, за її наявності) та інших персональних даних.
Стосується зазначений обов'язок всіх чоловіків, віком від 18 до 60 років, які визнані придатними до військової служби та перебувають на військовому обліку в якості призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також жінок, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.
Закон України № 3633-IX від 11.04.2024 окрім можливості оновлення відомостей у додатку «Резерв+», залишив спосіб оновлення даних у ТЦК та СП.
Так, особа може прибути до ТЦК та СП, надати свої актуальні дані відповідальному працівнику, який одразу внесе їх до системи «Оберіг», після чого всі актуальні дані також вносяться до військово-облікового документу людини. Для оновлення даних у ТЦК та СП із собою потрібно мати паспорт, довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, військово-обліковий документ. Якщо особа хоче надати додатково інформацію про освіту, стан здоров'я або будь-які інші відомості необхідно мати документи, які це підтверджують.
Також відповідно до підпункту 2) пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. №560:
«Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання».
Змінами, внесеними Постановою уряду від 8 жовтня 2024р. №1147 до Правил надання послуг поштового зв'язку передбачено, що рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Рекомендовані листи з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто» підлягають врученню особисто адресатам.
У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Якщо ж протягом 3 робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
З наведеного вбачається, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів 15.10.2025 року мобільною групою ІНФОРМАЦІЯ_5 Позивачу вручено повістку №5227303 про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 22.10.2025 о 10:00 для уточнення даних. Проте на зазначену дату до ІНФОРМАЦІЯ_5 Позивач не прибув.
Також в порушення п. 24 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, Позивач у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Судом встановлено, що 19.11.2025 року під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення за вищевказаним правопорушенням в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивач не вказав наявність поважних причин неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), передбачених п. 23 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Згідно з пунктом 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період №560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці.
З аналізу зазначених норм вбачається обов'язок громадян з'явитися, зокрема до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
За змістом зазначених положень ч. 1 та ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідальність за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП настає за неприбуття особи до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у місце та строк, зазначені в отриманих ними документах, зокрема, повістці.
Таким чином, за встановлених обставин, з урахуванням наявності належного оповіщення позивача, суд вважає, що в даному випадку неявка ОСОБА_1 за викликом по повістці свідчить про порушення ним вимог абз. 2 ст.17 Закону України «Про оборону України», абз.2 ч.1, абз. 8 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Під час розгляду цієї справи судом не встановлено порушень процедури, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Оспорювана постанова ухвалена уповноваженою посадовою особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки, стягнення накладено в межах санкції статті та з дотриманням строків накладення адміністративного стягнення.
За правилами частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Пункт 1 частини 3 статті 286 КАС України визначає, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.
Тому в задоволенні позову ОСОБА_1 належить відмовити.
На підставі ст.ст.7, 8, ч.3 ст.210-1, 235,280 КУпАП,ст. ст.205,229,241-243,245,246,250,286 КАС України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст Рішення виготовлено та підписано суддею 02.02.2026 року.
Суддя С. І. Гринчак