Рішення від 28.01.2026 по справі 685/9/26

Справа № 685/9/26

Провадження № 2-о/685/13/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року

Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі

головуючого судді Самойловича А.П.,

за участі секретаря Матвійчук В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Теофіполь цивільну справу окремого провадження за заявою керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади,

ВСТАНОВИВ:

05 січня 2026 року керівник Волочиської окружної прокуратури Євген Іванов звернувся до суду з заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна, а саме: квартири АДРЕСА_1 (номер запису про взяття на облік в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20267) у комунальну власність Теофіпольської селищної територіальної громади в особі Теофіпольської селищної ради Хмельницької області.

В обґрунтування своїх вимог представник заявника посилається на те, що в ході здійснення представницьких повноважень Волочиською окружною прокуратурою у відповідності до вимог ст.23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що на території Теофіпольської територіальної громади знаходиться нерухоме майно, а саме: квартира АДРЕСА_1 власник якої відсутній. Безхазяйне нерухоме майно (безхазяйна річ) являє собою квартиру в багатоквартирному житловому будинку, яка розташована в АДРЕСА_2 . Згідно пункту 1.1 рішення виконавчого комітету Теофіпольської селищної ради № 74 від 27.04.2023 року «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна» вирішено взяти на облік об'єкт безхазяйного нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 . Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 31.05.2023 року взято на облік безхазяйне майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 . З метою виявлення власника вищезазначеного майна Теофіпольською селищною радою у друкованих медіа, а саме: газеті «Час громади» (випуск № 16 за липень 2023 року), газеті «Подільські вісті» (випуск № 43 від 24.10.2023 року) опубліковано оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 . Встановлено, що вищевказаний об'єкт безхазяйного нерухомого майна взято на облік як безхазяйний, про що внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Право власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за будь-якою особою не оформлено та не зареєстровано, що підтверджується інформацією Теофіпольського РБТІ та відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Технічний паспорт на вказане нерухоме майно виготовлено 12.04.2023 року, замовником якого є Теофіпольська селищна рада. За експлікацією приміщень квартири по АДРЕСА_2 квартира складається з коридора, площею - 3,7 кв.м., кухні, площею - 6,7 кв.м., житлової кімнати, площею - 18,4 кв.м, Загальна площа квартири становить 28,8 кв.м. Згідно з інформацією Теофіпольського бюро технічної інвентаризації № б/н від 10.12.2025 року станом на 10.12.2025 року відомості про власника квартири АДРЕСА_1 відсутні. На даний час пройшло більше року з дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна. При цьому, наразі ніхто не звернувся до Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області з питань належності зазначеного майна. Таким чином, нерухоме майно - квартира АДРЕСА_1 є безхазяйним майном, яке взято на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, а тому у відповідності до вимог ст.333 ЦПК України вищезазначене нерухоме майно може бути передане у комунальну власність відповідної територіальної громади. Так, у відповідь на запит окружної прокуратури № 51/1-4784вих25 від 01.12.2025 року Теофіпольська селищна рада листом № 1965/02-33 від 11.12.2025 року повідомила, що заходи щодо передачі квартири АДРЕСА_1 у комунальну власність не вживались, та не заперечила про вжиття заходів представницького характеру Волочиською окружною прокуратурою в суді щодо передачі вищевказаного майна селищній раді, а тому просить суд задовольнити подану заяву в повному обсязі з підстав викладених у ній.

Від заявника надійшло клопотання про підтримання заявлених вимог та розгляд справи за його відсутності.

Суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності заявника.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1ст.143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.1 ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Ст.131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч.ч.3,4 ст.56 ЦПК України, прокурор звертається до суду з заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами у визначених законом випадках. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Представництво прокурором інтересів держави в суді відповідно до ч.ч.1, 3, 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Обґрунтування наведені прокурором у заяві щодо представництва в суді суд вважає достатніми для його звернення до суду, оскільки порушуються питання захисту інтересів держави, а інші державні органи не здійснили ефективний захист інтересів держави щодо захисту її майнових прав.

П.7 ч.2 ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Згідно з ч.1ст.327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.

Згідно з ч.2ст.327 ЦК України, у правління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.329 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених ЦК України, подається до суду за місцем знаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

Відповідно до ч.1 ст.335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Згідно з ч.2 ст.335 ЦК України, безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Згідно з ч.14 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що згідно пункту 1.1 рішення виконавчого комітету Теофіпольської селищної ради № 74 від 27.04.2023 року «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна» вирішено взяти на облік об'єкт безхазяйного нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 .

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 31.05.2023 року взято на облік безхазяйне майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 .

У газетах «Час громади» (випуск № 16 за липень 2023 року) та «Подільські вісті» (випуск № 43 від 24.10.2023 року) опубліковано оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 .

Встановлено, що вищевказаний об'єкт безхазяйного нерухомого майна взято на облік як безхазяйний, про що внесено відповідні відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Право власності на вказаний об'єкт нерухомого майна за будь-якою особою не оформлено та не зареєстровано, що підтверджується інформацією Теофіпольського РБТІ та відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Технічний паспорт на вказане нерухоме майно виготовлено 12.04.2023 року, замовником якого є Теофіпольська селищна рада.

За експлікацією приміщень квартири по АДРЕСА_2 квартира складається з коридора, площею - 3,7 кв.м., кухні, площею - 6,7 кв.м., житлової кімнати, площею - 18,4 кв.м, Загальна площа квартири становить 28,8 кв.м.

Згідно з інформацією Теофіпольського бюро технічної інвентаризації № б/н від 10.12.2025 року станом на 10.12.2025 року відомості про власника квартири АДРЕСА_1 відсутні.

Встановлено, що з дня взяття на облік вказаної безхазяйної нерухомої речі минуло більше одного року. При цьому, наразі ніхто не звернувся до Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області з питань належності зазначеного майна.

Таким чином, нерухоме майно - квартира АДРЕСА_1 є безхазяйним майном, яке взято на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі.

Пошук власника вказаного майна виявився безрезультатним.

Згідно з ч.1 ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення поданої заяви.

Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність заявнику не відшкодовуються.

Керуючись ст.335 ЦК України, ст. 12, 81, 89, 333 ЦПК України, районний суд

УХВАЛИВ:

Заяву керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Теофіпольської селищної ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади задовольнити.

Передати безхазяйне нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1 (номер запису про взяття на облік в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 20267) у комунальну власність Теофіпольської селищної територіальної громади в особі Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне рішення складене 28 січня 2026 року.

Суддя А.П. Самойлович