Постанова від 30.01.2026 по справі 308/15037/25

308/15037/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2026 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І., за участю представника Закарпатської митниці Селеш О.Я. розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці, відносно громадянинки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 06.02.2018 року орган що видав 2101, за ст. 485 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Закарпатською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою від 09.07.2025 № 20/20-02-01/7/748 (вх. № 14175/4/7.7-1), яким направлено лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 02.07.2025 № 220/9/852.

Зазначеним листом Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомив Державну митну службу України про підтвердження факту очікування отримання ІНФОРМАЦІЯ_2 гуманітарного вантажу - транспортного засобу марки «Ford» моделі «Fiesta», VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .

За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та АІС встановлено, що 26.09.2022 року громадянкою України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці в якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «Ford» моделі «Fiesta», VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .

Для митного оформлення громадянкою ОСОБА_3 подано: лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.09.2022 № 814/3476, договір купівлі-продажу від 24.09.2022, відповідно до якого вартість транспортного засобу становила 2 900 євро, що за курсом НБУ становить 103 429,66 грн, а також декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174.

У графі 6 декларації «Отримувач/Recipient» зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , через Благодійну організацію «Благодійний фонд Сергія Притули», а у графі 9 «Вид допомоги» - автомобіль «Ford Fiesta», VIN-код НОМЕР_2 .

З метою підтвердження факту отримання гуманітарного вантажу Закарпатською митницею направлено лист від 06.08.2025 № 7.7-20/20-10/14/2783 до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Листом від 21.08.2025 № 81419/5744 повідомлено, що зазначений транспортний засіб до вказаного підрозділу не надходив та на обліку не перебуває.

ОСОБА_4 листом від 22.07.2025 № 7.7-20/20-10/10/2587 було запрошено для надання пояснень щодо обставин переміщення транспортного засобу, однак станом на 22.09.2025 вона до митного органу не прибула та причин не повідомила.

Розмір митних платежів, які підлягали сплаті при ввезенні вказаного транспортного засобу, становить 77 650,71 грн, з яких: ввізне мито - 10 342,97 грн, акцизний податок - 37 127,68 грн, податок на додану вартість - 30 180,06 грн.

Таким чином, дії громадянки України ОСОБА_1 призвели до ухилення від сплати митних платежів на загальну суму 77 650,71 грн.

В призначене судове засідання громадянинка України ОСОБА_5 повторно не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлений у встановленому законом порядку.

Окрім того слід зазначити, що інформація про дату і час розгляду справи наявна на сайті Судова влада.

В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Державної митної служби України просив притягнути ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, оскільки остання допустила порушення митних правил, передбачених ст. 485 МКУ.

Враховуючи наведене, суддя вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Так, єдиною підставою адміністративної відповідальності є наявність складу адміністративного правопорушення, як в нормативному так і у фактичному аспекті.

Адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або з необережності) дія або бездіяльність, що посягає на державний чи громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

Під адміністративним правопорушенням, як підставою адміністративної відповідальності розуміється винне протиправне діяння, яке посягає на встановлені правом і забезпечені адміністративно-правовими санкціями правила поведінки громадян і посадових осіб в сфері державного управління.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Іншими словами, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких анти-суспільне діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута лише винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Диспозиція ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у заявленні в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Отже, об'єктивна сторона правопорушення, відповідальність за яке встановлено ст. 485 МК України, полягає, зокрема, у наданні з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру митному органу документів, що містять неправдиві відомості щодо країни походження товару. Зовнішній прояв (винного, протиправного) діяння, передбаченогост. 485 МК України, обов'язково повинен поєднуватися з умислом суб'єкта його вчинення на посягання на охоронювані законом суспільні відносини (встановлений законом порядок сплати податків та зборів), тобто декларант або уповноважена ним особа на момент подачі декларації повинен усвідомлювати факт надання документів, що містять неправдиві відомості та умисно бажати, щоб відповідні документи вплинули на розмір митних платежів, які необхідно сплатити за митне оформлення задекларованого ним товару.

Наведене підтверджується також позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 27.01.2022 у справі №725/3788/16-а, згідно якої склад правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, передбачає, з-поміж іншого, те що особа, яка його вчинила, діяла умисно, тобто усвідомлено, цілеспрямовано чинила так, щоб уникнути від сплати митних платежів (у тому числі й сплати їх у меншому розмірі). При цьому зовнішній прояв (винного, протиправного) діяння передбаченого ст.485 МК Українио бов'язково повинен поєднуватися з умислом суб'єкта його вчинення на посягання на охоронювані законом суспільні відносин (встановлений законом порядок сплати податків та зборів).

У частинах 1 та 7 ст. 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цьогоКодексута інших законодавчих актів.

Відповідно до п. 5 ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів: відомості про товари: а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно зУКТ ЗЕД; ґ) назва країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів;

Відповідно до ч.1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків;поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що вина гр. України ОСОБА_6 в скоєнні порушення митних правил підтверджується; декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою; відповідю на запит №2025-М-253 від 09.09.2025 року; доповідною запискою.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку,що на гр. України ОСОБА_7 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 485 ч. 1 МК України, у виді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.

Згідно положень ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Керуючись ст.ст. 485, ч. 1, 519, 520, 522, 527-529 МК України, ст. ст. 287-290, 303 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закон України «Про судовий збір» суд,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянку України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною в порушенні митних правил за ст. 485 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 77650,71 (сімдесят сім тисяч шістсот п'ятдесят) гривень 71 копійка.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605, 60 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником,захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Суддя Ужгородського

Міськрайонного суду

Закрпатської області В.І.Бедьо