Постанова від 28.01.2026 по справі 640/17489/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/17489/20 Суддя (судді) першої інстанції: Плахтій Наталія Борисівна

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Файдюка В.В., секретар судового засідання Заліська Є.Я., за участі представника відповідача Боровець Р.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОЕНЕРДЖІТРАНС" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи.

30.07.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (надалі - ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) про визнання протиправною та скасування постанови відповідача від 15.07.2020 №1416 «Про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач, як постачальник електричної енергії, не порушував вимоги підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 та підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469.

Позивач наголосив, що йому інкримінується порушення «Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» (надалі - РДН/ВДР), які затверджені постановою НКРЕКП № 14.03.2018 № 308, шляхом продажу 03.02.2020 (дата постачання 04.02.2020) в другій та шостій торговій годині 196,4 МВт електричної енергії вартістю 98400 грн, тобто маніпулювання ринком, проте такі доводи відповідача є надуманими.

Позивач пояснив, що прибуток позивача становить фіксовану суму за кВт*год (вартість послуг постачальника електричної енергії, зазначена в комерційних пропозиціях), отже вчиняти дії щодо зменшення вартості електричної енергії на РДН/ВДР товариству немає жодної необхідності, адже таке зниження не призведе до збільшення прибутків товариства від продажу електричної енергії.

Крім того, позивач зазначив, що спірна постанова прийнята без урахування того, що позивач подавав заяву на купівлю аналогічного обсягу електричної енергії на ВДР, але у зв'язку з відсутністю відповідного обсягу його не придбав, внаслідок чого позивач придбав електричну енергію на балансуючому ринку в порядку та згідно правил встановлених НКРЕКП, тобто, таким чином позивач виконав положення підпункт 17 пункту 2.2. Ліцензійних умов №1469, порушення якого інкримінується позивачу.

Вказана справа внаслідок ліквідації Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла 25.02.2025 на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 р. позов задоволено повністю: визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.07.2020 №1416 «Про накладення штрафу на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

Приймаючи таке рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірність спірної постанови.

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення через порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги аналогічні позиції висловленої у суді першої інстанції, а саме, те, що позаплановою виїзною перевіркою було зафіксовано, що ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» без попередньої закупівлі обсягів електричної енергії фактично здійснював перепродаж електричної енергії між різними організованими сегментами ринку, а також на балансуючому ринку (за відсутності куплених обсягів електричної енергії).

Апелянт наполягає, що ліцензіат здійснював купівлю-продаж електричної енергії на балансуючому ринку, і на запити відповідача не надав інформацію щодо існуючих договірних відносин товариства зі споживачами електричної енергії.

Таким чином, внаслідок зазначених обставин, апелянт вважає, що позивачем були порушені положення підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 та підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2025 було відкрите апеляційне провадження та витребувано справу зі суду першої інстанції, та після її надходження, ухвалою від 17.12.2025 призначено до слухання у відкрите судове засідання на 28.01.2026.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подавав.

У судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте неявка цієї сторони не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта, розглянувши доводи апеляційної скарги, відповідно до положень ст. 308 КАС України, повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Обставини справи.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державним підприємством «Оператор ринку» на адресу НКРЕКП було направлено лист від 31.01.2020 №01/17-273, в якому зазначено, що за результатами аналізу поведінки учасників РДН/ВДР щодо подання заявок на торги на РДН в торговій зоні «ОЕС України» було відмічене значне збільшення заявлених обсягів у нічні години доби та зменшення учасниками ринку рівня цін в заявках на продаж електричної енергії, що призвело до зниження ціни електричної енергії на РДН починаючи з 22.01.2020, що може свідчити про маніпулювання ринком (а.с.80-81).

04.02.2020 Державним підприємством «Оператор ринку» знов на адресу НКРЕКП було направлено лист №01/17-331, в якому зазначено, що за результатами аналізу поведінки учасників РДН/ВДР щодо подання заявок на торги на РДН в торговій зоні «ОЕС України» було відмічено низький рівень заявлених цін у нічні години доби в заявках на продаж електричної енергії, що призвело до зниження ціни електричної енергії на РДН, що може свідчити про маніпулювання ринком (а.с.82-83).

У подальшому, Державне підприємство «Оператор ринку» листом від 11.02.2020 №01/17-455 (а.с.87) проінформувало відповідача щодо переліку підприємств з можливого питання про маніпулювання ринком, серед яких також було ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (а.с.88, 92).

25.05.2020 Державне підприємством «Оператор ринку» листом №01/17-1209 (а.с.95) надало НКРЕКП вказівку вжити, в межах повноважень, заходів регуляторного впливу шляхом проведення перевірки дотримання ліцензіатами ліцензійних умов.

Відповідач листом від 18.02.2020 №1837/14/7-20 (а.с.98) повідомив ліцензіатів з постачання електричної енергії споживачу, з виробництва електричної енергії та суб'єктів, що здійснюють рейдерську діяльність, в тому числі позивача ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (т.1 а.с.101).

Вказаним листом відповідач зобов'язав позивача надати інформацію з належним чином завіреними копіями документів стосовно обсягів та вартості електричної енергії, яка придбавалась/вироблялась постачальником відповідно до укладених двосторонніх договорів та/або імпортувалась, для виробників - наявною генерованою потужністю (робочою) та/або обсягами імпорту, у вигляді копій договорів, актів тощо за 04.02.2020 в розрізі годин, та була подана в заявках на продаж на РДН та обсягу та вартості електричної енергії, яка запропонована на продаж на РДН 04.02.2020 в розрізі годин.

Відповідач, керуючись п. 2 ч.7 статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг», постановою НКРЕКП від 03.06.2020 №1033 (а.с.94-95), призначив проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1467, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (рейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1468, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКИ від 27.12.2017 №1469, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1471, суб'єктами господарювання згідною переліком, в тому числі ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (а.с.96-97).

На підставі вказаної постанови НКРЕКП видано посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки №290 для проведення перевірки ліцензіата ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» (а.с.102-104).

За результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу відповідачем складено акт від 23.06.2020 №234, яким встановлено порушення позивачем:

- підпункту 15 пункту 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 №1469 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;

- підпункту 17 пункту 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 №1469 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівле продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку також шляхом імпорту відповідно до Закону У країв «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонувати ринку електричної енергії;

- підпункту 12 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 19 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;

- підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 Правил поведінки на ринку «на добу наперед», та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308 щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;

- підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308 щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком;

- підпункту 3 частини 2 статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальні послуг», відповідно до якого Регулятор має право отримувати безоплатно на свій запит необхідні для виконання покладених функцій від суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, копії документів, статистичну та іншу інформацію п їхню діяльність (а.с.34-40).

01.07.2020 позивачем подано заперечення до акта, складеного за результатами позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу №234 від 23.06.2020 (а.с.32-33, 105-107). Інформації про результати розгляду вказаного заперечення відповідачем матеріали справи не містять.

15.07.2020 НКРЕКП прийнято постанову №1416 (а.с.31,78) про накладення на ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» штрафу в розмірі 85000,00 грн за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, а саме:

- підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

- підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Вказані обставини підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами, не є спірними, і не спростовні апелянтом.

Нормативно-правове обґрунтування.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закон України «Про ринок електричної енергії» державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Пунктом 72 ч. 1 ст. 1 Закон України «Про ринок електричної енергії» визначено, що Регулятор це Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг .

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферзді енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефекгивності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

За приписами ст. 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.

Відповідно до п.п. 11-12 ст. 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор здійснює контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Статтею 17 цього ж Закону встановлено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор (НКРЕКП), зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; розробляє та затверджує ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, порядки контролю за дотриманням вимог законодавства у відповідній сфері регулювання та ліцензійних умов, інші нормативні акти; контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності; встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг та змінює їх за результатами перевірки або моніторингу; схвалює/затверджує інвестиційні програми (плани розвитку) суб'єктів у випадках, встановлених законом, та вносить зміни до них відповідно до затвердженого порядку.

Приписами ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб'єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.

Частиною 5 цієї статті передбачено, що за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарюванню що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Частинами другою-четвертою статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» установлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «;Про природні монополії», «;Про питну воду та питне водопостачання», «;Про ринок природного газу», «;Про теплопостачання».

Порядок організації діяльності НКРЕКП, пов'язаної із здійсненням її повноважень, врегульовано Регламентом НКРЕКП, затвердженим постановою НКРЕКП від 06.12.2016 № 2133.

Так, пунктом 1.3. вказаного Порядку № 2133 визначено, що НКРЕКП спрямовує свою діяльність на виконання Конституції України, Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та законів України, що регулюють відносини у сферах енергетики та комунальних послуг, інших нормативно-правових актів.

Згідно пункту 1.4. НКРЕКП у межах своїх повноважень, на підставі та на виконання актів законодавства видає постанови і розпорядження, організовує і контролює їх виконання. Голова НКРЕКП видає накази з питань щодо державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. Керівник апарату видає накази, розпорядження та доручення з питань, що належать до його компетенції відповідно до Закону України «Про державну службу» та розподілу функціональних обов'язків.

Процедура організації та проведення перевірок, порядок оформлення їх результатів, права й обов'язки голови та членів комісії з перевірки, права й обов'язки уповноваженої особи ліцензіата, контроль за виконанням рішень НКРЕКП, а також порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов, установлені Порядком контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженим постановою НКРЕКП № 428 від 14 червня 2018 року (далі Порядок № 428).

Згідно з пунктом 7.1 розділу 7 Порядку № 428, за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 18 до Порядку.

Форма акта перевірки є уніфікованою формою. Переліки питань перевірки є однаковими для суб'єктів господарювання всіх ступенів ризику, щодо яких здійснюються заходи державного контролю.

В акті планової перевірки відображається інформація з перевірки питань, визначених переліками питань для відповідних сфер енергетики та комунальних послуг (додатки 4 - 17).

В акті позапланової перевірки відображається інформація з перевірки питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такої перевірки, а в разі виявлення порушення - його детальний опис з посиланням на відповідну норму законодавства та/або ліцензійних умов.

Отримані від уповноважених осіб ліцензіата в ході перевірки документи, пояснення з питань, що стосуються предмета перевірки, долучаються до акта перевірки у вигляді додатків.

Пунктом 7.4. розділу 7 Порядку № 428 передбачено, що у разі виявлення порушень, акт про результати перевірки вноситься на засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритого слухання, не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання від ліцензіата, діяльність якого перевірялася, письмових пояснень та обґрунтувань до акта перевірки, але не пізніше тридцяти робочих днів з дня отримання ліцензіатом акта про результати перевірки. Письмові пояснення та обґрунтування є невід'ємною частиною акта перевірки.

За результатами розгляду приймається рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, передбачених законами України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».

Відповідно до пункту 10.1 розділу 10 Порядку № 428, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов, НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій, з дотриманням принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1468 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) в пункту 1 яких, зокрема зазначено, що ці Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.

Відповідно до підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Постановою НКРЕП від 27.12.2017 №1469 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу в п. 1 яких, зокрема зазначено, що ці Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.

Підпунктом 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469 встановлено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Висновки суду.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач за результатом проведення позапланової виїзної перевірки позивача, і складеного акту перевірки № 234 від 23.06.2020, в якому зафіксовано порушення ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1468 та підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов №1469, прийняв спірну постанову через висновок про порушення позивачем вказаних пунктів ліцензійних умов, а саме через то, що загальний баланс купівлі/продажу/постачання електричної енергії Ліцензіата склав:

у грудні 2019 року купівля 279,10 МВт-год - 275,60 (РДН) + 3,50 (врегулювання небалансів); продаж 276,24 МВт год - 35,29 (врегулювання небалансів) + постачання споживачу 240,95 МВт-год, що становить 86,33% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає 2.86 МВт год.

у січні 2020 року купівля 5 499,26 МВт ГОД = 214,00 (РДН) + 5 285,26 (врегулювання небалансів); продаж 5 501,46 МВт-год = 5 184,60 (РДН) + 67,10 (ВДР) + 20,97 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 228,79 МВт-год, що становить 4,16% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає (-) 2,20 МВт год.

у лютому 2020 року купівля 10 793,26 МВт год = 255,60 (РДН) + 7406,10 (ВДР) + 3 131,56 (врегулювання небалансів); продаж 10 811,68 МВт-Год = 8 774,70 (РДН) + 0,50 (ВДР) + 1 725,0 (РДД) + 19,91 (врегулювання небалансів); постачання споживачу 291,58 МВт год, що становить 2,70% від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії. Відхилення між обсягами закупленої електричної енергії та обсягами продажу і постачання електричної енергії споживачам складає (-) 18,42 МВт год.

Отже, фактично відповідачем під час перевірки позивача було встановлено обставини порушення ТОВ «БІОЕНЕРДЖІТРАНС» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, що виявилось у незабезпечені балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.

Вказане апелянтом не заперечувалось.

При цьому, зі змістом акту перевірки вбачається, що позивачем було укладено з ДП «Оператор ринку» наступні договори: договір від 28.06.2019 №120/01 про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, предметом якого є забезпечення оператором ринку функціонування ринку РДН та ВДР, створення організаційних, технологічних, інформаційних та інших умов для здійснення регулярних торгів за Правилами РДН та ВДР, укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, та використання товариством таких умов з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов'язань, згідно з Правилами РДН та ВДР; договір від 28.06.2019 №120/01ВДР про купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку, предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на ВДР; договір від 28.06.2019 №120/01РДН про купівлю-продаж електричної енергії «на добу наперед», предметом якого є здійснення купівлі-продажу електричної енергії на РДН.

Проте, під час перевірки відповідачем не було встановлено обставин постачання позивачем електричної енергії споживачам без здійснення купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

Вказані обставини суд першої інстанції оцінив як те, що позивач дотримався вимог ліцензійних умов щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.

При цьому, суд зробив висновок, що відповідач такі доводи позивача не спростував належними доказами, через що, правомірність спірної постанови відповідач не підтвердив належними доказами.

Отже, роблячи такий висновок, суд першої інстанції навів правову позицію Верховного Суду, висловлену у справах № 640/19174/20 та №420/7591/20.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для скасування судового рішення, оскільки апелянт не спростував висновки суду першої інстанції про протиправність спірної постанови і недоведеність її відповідними доказами, оскільки зі змісту акту перевірки, на підставі висновків якого приймалась спірна постанова, не вбачається аналіз діяльності позивача та встановлення обставин постачання позивачем електричної енергії споживачам без здійснення купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».

Також, надаючи оцінку всім доводам апелянта, судова колегія також враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Згідно зі ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а всі наведені апелянтом доводи не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скарги без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Повний текст виготовлено 02.02.2026.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 р.- залишити без задоволення.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БІОЕНЕРДЖІТРАНС" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

В.В. Файдюк