Справа № 640/22744/20 Суддя (судді) першої інстанції: Мельник О.М.
28 січня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Файдюка В.В., секретар судового засідання Заліська Є.Я., за участі представника позивача Чубко В.В., представника відповідача Пилипенко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гленмарк Україна" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гленмарк Україна" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.06.2020 року № 0603740409,
Рух справи.
24.09.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛЕНМАРК УКРАЇНА» (надалі - ТОВ «ГЛЕНМАРК УКРАЇНА») звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.06.2020 № 0603740409.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що до позивача безпідставно застосовано штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, оскільки вказані в акті перевірки податкові накладні складені по операціям з покупцями, які не є платниками ПДВ.
Внаслідок ліквідації Окружного адміністративного суду м.Києва вказана справа 04.04.2025 надійшла на розгляд до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 у задоволені позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Приймаючи вказане рішення суд першої інстанції дійшов висновку про не обґрунтованість позовних вимог та не підтвердженість їх належними, достатніми та допустимими доказами.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.
Крім того, апелянтом зазначено, що судом першої інстанції не враховано перелік податкових накладних, які не надаються покупцеві і тому не впливають на результати податкового обліку контрагентів.
Також апелянт наголосив, що під час складання податкових накладних було допущено технічну помилку щодо невірного зазначення ІПН та назви отримувача, і ця помилка була виявлена і виправлена позивачем шляхом подання розрахунку коригування до них та реєстрації нових податкових накладних.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2025 відкрито апеляційне провадження та витребувано справу зі суду першої інстанції, і після її надходження до апеляційного суду, ухвалою від 17.12.2025 слухання справи було призначено у відкрите судове засідання на 28.01.2026.
З поважних причин слухання справи продовжувалось.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якій зазначено про правильність висновків суду першої інстанції.
У судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги, представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Обставини встановлені судом.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Співробітниками Головного управління Державної податкової служби у м. Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/ або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ГЛЕНМАРК УКРАЇНА» (код 41222160), результати якої оформлені актом від 15.05.2020 №11999/26-15-04-09-20/41222160.
Відповідно до акту перевірки, перевіркою встановлено порушення ТОВ «ГЛЕНМАРК УКРАЇНА» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі висновків акту перевірки від 05.06.2019 №5786/26-15-12-06-20/34456142, з урахуванням розгляду скарги ГУ ДПС у м. Києві, прийняте податкове повідомлення-рішення від 12.06.2020 № 0603740409, відповідно до якого до позивача застосовано штраф на загальну суму 765145,73 грн., а саме:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 570689,68 грн. застосований штраф в розмірі 40 % в сумі 228 275,87 грн.
- за затримку реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних від 366 і більше календарних днів на суму ПДВ 1073739,70 грн. Застосований штраф в розмірі 50% у сумі 536869,86 грн. Загальна сума штрафу складає 765145,73 грн.
Вказані обставини підтверджені належним, достатніми та допустимими доказами, та не є спірними.
Нормативно-правове обґрунтування.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно з абзацом 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Згідно пункту 120-1.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Разом з тим, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Висновки суду.
В акті перевірки зазначено, що перевіркою зафіксовано обставини щодо восьми податкових накладних: № 43 від 31.03.2018, № 59 від 30.06.2018, № 50 від 30.06.2018, № 44 від 31.12.2018, № 50 від 29.12.2018, № 27 від 31.03.2019, № 39 від 30.06.2019 та № 43 від 30.09.2019, які були зареєстровані 19.03.2020.
Апелянт не заперечує проти встановлених податкових органом та судом першої інстанції обставин реєстрації зазначених податкових накладних.
Отже, аналізуючи вказані твердження позивача, суд першої інстанції зробив висновок, що для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Так позиція зроблена з урахуванням правових висновків викладених у постановах Верховного Суду від 20.03.2018 у справі №826/1413/13-а (провадження №К/9901/1387/18), від 04.09.2018 у справі №816/1488/17 (провадження №К/9901/152/17, від 07.02.2019 у справі №808/3250/17 (провадження №К/9901/60461/18).
Таким чином, враховуючи наведені норми закону та встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідач під час перевірки встановив певні обставини, внаслідок чого, у відповідача не було підстав для звільнення позивача від відповідальності за порушення термінів реєстрації податкових накладних, а суд апеляційної інстанції перевіряє правильність висновків суду першої інстанції на день прийняття ним рішення.
Тому, наведені апелянтом доводи про подачу ним розрахунків коригування, колегією суддів не приймається, оскільки суб'єкт владних повноважень на день прийняття ним 12.06.2020 року спірного рішення не робив висновки з урахуванням наявних на той день документів.
Отже, системний аналіз зазначених правових норм закону та встановлені судом обставини, дають підстави дійти висновку про обґрунтованість застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення відповідача від 12.06.2020 № 0603740409.
Відповідно до ч.1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Проте, в адміністративних справах про протиправність рішення обов'язок доказування правомірності свого рішення покладено на відповідача.
Тому, надаючи оцінку всім іншим доводам апелянта, судова колегія наголошує що приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Колегія суддів вважає, що всі доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.
Отже, судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Повний текст виготовлено 02.02.2026.
Керуючись ст.ст. 139, 242-244, 250, 308, 311,315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гленмарк Україна" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 р.- залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гленмарк Україна" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.06.2020 року № 0603740409 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
В.В. Файдюк