Справа № 500/4078/25
03 лютого 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Дерех Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Степаненко Галини Олександрівни про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 позов задоволено частково, визнано протиправною та скасовано відмову Військової частини НОМЕР_1 у звільненні ОСОБА_1 з військової служби згідно підпункту «г» пункту 3 частини 5, абзацу 11 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», викладену в листах від 26.01.2025 року №1655/1007 та від 15.06.2025 року № 1655/6124, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 від 28.05.2025 про звільнення з військової служби згідно підпункту «г» пункту 3 частини 5, абзацу 11 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» за сімейними обставинами, у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за дружиною з інвалідністю II групи, ОСОБА_2 , прийнявши відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено, стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 5000 (п'ять тисяч) грн. 00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Степаненко Г.О. подала до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якому, зокрема, просить, зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 у найкоротший строк подати звіт про виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 в частині зобов'язання вчинити дії у справі №500/4078/25.
Так, згідно із частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, суд вважає, що умовою для вжиття судом заходів судового контролю за виконання судового рішення є існування підтвердженого обов'язку суб'єкта владних повноважень стосовно його виконання, а також наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених згідно із судовим рішенням обов'язків суб'єкта владних повноважень їх виконати.
У постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі №640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.
Суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
Отже, підставою для встановлення судового контролю може бути факт невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення з врахуванням покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Разом з тим, судом не встановлено, а позивачем не доведено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату.
Враховуючи, наведене вище, суд не знаходить підстав для задоволення заяви представника позивача про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення. Тому у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 382 КАС України, суд
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - адвоката Степаненко Галини Олександрівни про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 03 лютого 2026 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.