Справа № 500/4207/25
26 січня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Свидніцька В.О.
позивача ОСОБА_1
представника позивача Шеремета М.М.
представників відповідача Ковальова Н.С., Василишин А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 27.01.2025 р. №00009192405 на суму 742550,59 грн, №00009242405 на суму 340,00 грн, № 00009232405 на суму 61875,48 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що дохід від нерезидента "Fenix International Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans за 2021-2022 роки вона не отримувала, тому застосування спірними рішеннями до неї штрафних санкцій та донарахування податкових зобов'язань є необґрунтованим. Вважає, що спірні податкові повідомлення рішення та акт перевірки складені з порушенням вимог Податкового кодексу України, так як в пункті 1.8 акту документальної позапланової перевірки №129/19-00-24-05/3677304226 від 06.01.2025 при перевірці було використано лист ДПС України від 02.10.2024 за № 27331/7/99-00-24-04-03-07. При цьому, зауважує, що Головне управління ДПС в Тернопільській області визначило дохід ОСОБА_1 виключно на підставі листа ДПС України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, відомості з якого контролюючий орган визнав достатніми для висновку про те, що позивач отримувала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за 2021-2022 роки. Однак, на думку позивача, вказаний лист ДПСУ не є первинним документом в розумінні норм Податкового кодексу України, а є засобом листування між Державною податковою службою України та Головним управлінням ДПС в Тернопільській області. Просить врахувати, що окрім інформації з вказаного листа, акт документальної позапланової перевірки №129/19-00-24-05/3677304226 від 06.01.2025 не містить посилань на документи про фінансово-господарську діяльність позивача, отримані нею доходи і видатки, чи іншу інформацію, що може слугувати підставою до обчислення податків, зборів, платежів, та з якої б достовірно вбачалося порушення позивачем вимог податкового законодавства (виписки банку, договори про надання послуг тощо). Тобто, на думку позивача, висновок в акті документальної позапланової перевірки №129/19-00-24-05/3677304226 від 06.01.2025. про те, що ОСОБА_1 створювала контент на платформі OnlyFans у 2021-2022 роки, внаслідок чого отримувала доходи, які підлягають оподаткуванню - не ґрунтується на належних, достовірних та достатніх доказах.
Ухвалою суду від 18.07.2025 позовну заяву залишено без руху, та у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвалою суду від 28.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти позовних вимог, 13.08.2025 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№6414/25), в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Просить врахувати, що доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, не надано. Вказує, що податкова декларація про майновий стан і доходи за 2021-2022 рік до податкового органу не подана, податок з доходів фізичних осіб з суми, отриманого доходу не нараховано та не сплачено.
Ухвалою суду від 17.09.2025 постановлено перейти до розгляду адміністративної справи №500/4207/25 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 15.10.2025 о 11:00 год.
03.10.2025 представник Головного управління ДПС у Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю, зазначаючи такі ж доводи, що й у відзиві від 13.08.2025.
15.10.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 29.10.2025 о 10:00 год.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Звертає увагу суду, що Головне управління ДПС в Тернопільській області визначило дохід ОСОБА_1 виключно на підставі листа ДПС України №27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, відомості з якого він визнав достатніми для висновку про те, що позивач отримувала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за 2021-2022 роки. Разом з тим, вказаний лист ДПСУ не є первинним документом в розумінні норм Податкового кодексу України, а є засобом листування між ДПСУ та Головним управлінням ДПС в Тернопільській області. Наголошує на тому, що окрім інформації з листа ДПС України, акт документальної позапланової перевірки №129/19-00-24-05/3677304226 від 06.01.2025р. не містить посилань на документи про фінансово-господарську діяльність позивача, отримані нею доходи і видатки, чи іншу інформацію, що може слугувати підставою до обчислення податків, зборів, платежів, та з якої б достовірно вбачалося порушення позивачем вимог податкового законодавства (виписки банку, договори про надання послуг тощо). Додатково зазначає, що про перевірку ОСОБА_1 належним чином повідомлена не була, у зв'язку з чим була позбавлена можливості знати про її проведення та взяти в ній участь.
Представник Головного управління ДПС у Тернопільській області подав до суду письмові заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, вважає, що твердження позивачки, що висновки про отриманий дохід не підтверджуються належними доказами, спростовуються матеріалами справи, а саме письмовою відповіддю податкового органу Великої Британії щодо виплат доходів від Fenix International Ltd (OnlyFans), яка підтверджує факт участі ОСОБА_1 в платформі OnlyFans, як отримувача виплат. Отже, на думку контролюючого органу, використання міжнародної податкової інформації було законним і виправданим, а отримані відомості - достовірними. Жодних вимог щодо первинних документів від іноземної компанії ПК України не висуває; достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.
29.10.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 10.11.2025 о 11:00 год.
Ухвалою суду від 05.11.2025 постановлено витребувати у Головного управління ДПС у Тернопільській області належним чином завірені копії наступних доказів: листа Податкової та митної служби Його Величності за вх. №ДПС України 11_ІКО_5 від 03.09.2024 із додатками на 10-ти аркушах; встановити Головному управлінню ДПС у Тернопільській області строк до 08.11.2025 для подання доказів.
Представник Головного управління ДПС у Тернопільській області подав до суду додаткові пояснення, в яких просить відмовити у задоволенні позову повністю. Серед іншого, зазначає, що у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать про те, що задекларовані платником податків податкові зобов'язання не відповідають дійсності або він не виконав обов'язок щодо подання декларації за наявності об'єкта для декларування, платник податків має спростувати ці доводи. В той же час, ОСОБА_1 на спростування обставини про отримання нею доходу від британського суб'єкта господарювання Fenix International Ltd за створення контенту на платформі Onlyfans не надала жодного доказу.
10.11.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні оголошено перерву до 26.11.2025 о 10:30 год.
26.11.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні постановлено ухвалу із занесенням до Протоколу судового засіданні про продовження розгляду справи на 1 місяць та оголошено перерву до 10.12.2025 о 10:30 год.
10.12.2025 у відкритому судовому засіданні у підготовчому провадженні постановлено ухвалу із занесенням до Протоколу судового засідання закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті до 08.01.2026 о 10:30 год.
08.01.2026 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 15.01.2026 о 10:30 год.
15.01.2026 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 26.01.2026 о 11:00. год.
Ухвалою суду від 15.01.2026 постановлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, призначеному на 15.01.2026 о 10:30 год - відмовити повністю.
26.01.2026 у відкритому судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю, з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив.
Представники відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечили, просили відмовити у задоволенні позову повністю, з мотивів, наведених у відзиві на позов, запереченнях, додаткових поясненнях.
Судом встановлено, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення перевірок» від 09 листопада 2023 року №3453-ІХ, відповідно до наказу Головного управління ДПС у Тернопільській області від 28.11.2024 №2587-п про проведення документальної невиїзної перевірки, проведено документальну невиїзну перевірку з питань достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору ОСОБА_1 , за період з 01.01.2021 по 31.12.2022.
За результатами вказаної перевірки складено Акт №129/19-00-24-05/3677304226 від 06.01.2025 та встановлено наступні порушення:
- підпункту 49.18.4 пункту 48.18 статті 49, пункту 179.1 статті 179 Кодексу, до ГУ ДПС у Тернопільській області декларацію про майновий стан і доходи за 2021-2022 роки не подано;
- підпункту 164.1.1 пункту 164.1 статті 164, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI внаслідок чого, проведеною перевіркою донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 622683,32 грн. в тому числі: за 2021 рік в сумі 143393,86 грн., за 2022 рік в сумі 479289,46 грн.;
- пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI внаслідок чого, проведеною перевіркою донараховано військового збору в сумі 51890,28 грн. в тому числі: за 2021 рік в сумі 11949,49 грн., за 2022 рік в сумі 39940,79грн.
На підставі вказаних висновків перевірки 06.01.2025 ГУ ДПС у Тернопільській області винесено відповідачу ОСОБА_1 податкові повідомлення-рішення:
- №00009232405 від 27.01.2025, яким за порушення пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, нараховано суму грошового зобов'язання за платежем "військовий збір, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування", - 61875,48 грн., в тому числі за штрафними санкціями 9985,2 грн.;
- №00009192405 від 27.01.2025, яким за порушення підпункту 164.1.1 пункту 164.1 статті 164, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Податкового кодексу України, нараховано суму грошового зобов'язання за платежем "податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування", - 742505,69 грн., в тому числі, за штрафними санкціями 119822,37;
- №00009242405 від 27.01.2025, яким, за порушення підпункту 49.18.4 пункту 48.18 статті 49, пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України, нараховано суму штрафних санкцій (за платежем "податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичною особою за результатами річного декларування") в сумі 340 грн.
Вважаючи протиправними вказані податкові повідомлення-рішення, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Щодо підстав для проведення документальної невиїзної перевірки, суд зазначає наступне.
Так, підпунктом 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (надалі, ПК України): «Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків».
Підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України: «Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту».
Підпункт 78.1.2. пункту 78.1 статті 78 ПК України: «Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом».
Отже, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України визначає дві умови для призначення (здійснення) документальної позапланової перевірки:
(1) отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
(2) якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Відповідно до підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.
Приписами підпункту 53-1.4 пункту 53-1 підрозділу 10 Перехідні положення ПК України встановлено, що не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS, та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2024 №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX.
20.03.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі - Закон), який набрав чинності 28.04.2023.
З 01.07.2023 Закон вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов'язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки, та подати цей звіт до Державної Податкової служби України.
Таким чином, нові вимоги щодо перевірки фінансових рахунків та подання за ними звітності до ДПС застосовуються до чотирьох категорій організацій, визначених розділом VII Загального стандарту звітності CRS: депозитарна установа (банки, кредитні спілки, та ін.); кастодіальна установа (депозитарні установи, що здійснюють депозитарну діяльність, номінальні утримувачі); інвестиційна компанія (інвестиційні форми, інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та ін.); визначена страхова компанія (страховики, недержавні пенсійні фонди).
У відповідності до підпункту 83.1.2. пункту 83.1 статті 83 ПК України, матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (підпункт 72.1.6. пункту 72.1. статті 72 ПК України).
Також, норми статті 72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.
Стаття 5 («Обмін інформацією на прохання») Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 №677-VI та від 11.01.2013 №21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013), визначає, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій. Відповідно до зазначених положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Багатосторонньої конвенції та згідно з Порядком обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 №1247, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.12.2012 за № 2171/22483 (далі Порядок), ДПС України отримано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки.
Статтею 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 року №677-VI та від 11.01.2013 року №21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013) визначено, що з будь якою інформацією, отриманою Стороною згідно із Багатосторонньою конвенцією, поводяться як з таємною, така інформація захищається так само, як інформація, отримана відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони, настільки, наскільки це є необхіднім для забезпечення необхідного рівня захисту особових даних, відповідно до гарантій, які можуть зазначатися Стороною, яка надає інформацію, та які вимагаються відповідно до її внутрішнього законодавства. Така інформація в будь-якому разі розголошується лише особам або органам (зокрема, судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору або стягнення податків цієї Сторони, до здійснення виконавчих заходів або кримінального переслідування стосовно податків цієї Сторони чи до прийняття рішень за апеляціями стосовно податків цієї Сторони, чи до нагляду за зазначеним вище. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, зазначеними вище, і тільки для цих цілей. Незважаючи на положення пункту 1 статті 22 Багатосторонньої конвенції, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, які стосуються таких податків.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Мінфіна від 16.04.2022 №118 ( далі - Порядок №118).
Порядок №118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.
Згідно підпункту 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою КМУ від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.
На сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.
Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, яка є очікувано значимою для виконання положень цієї Конвенції або адміністрування чи виконання національних законів, що стосуються податків будь - якого виду та визначення, які стягуються від імені Договірних Держав або їхніх адміністративно - територіальних одиниць, або місцевих органів влади тієї мірою, якою оподаткування, згідно з такими законами, не суперечить цій Конвенції.
Відповідно до пункту 2 статті 27 Конвенції будь - яка інформація, одержана Договірною Державою відповідно до пункту 1, вважається конфіденційною так само, як і інформація, що одержана відповідно до національного законодавства цієї Держави, вона може розкриватися тільки особам або органом влади (у тому числі судам і адміністративним органам), які займаються нарахуванням або збором, примусовим стягненням податків, зазначених у пункті 1, або судовим розслідуванням, або розглядом апеляцій стосовно таких податків, або наглядом за вищенаведеним. Такі особи або органи використовують інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію під час відкритого судового засідання або в тексті судових рішень.
Як встановлено судом, листом від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 ДПС України на адресу Головних управлінь ДПС в областях та м. Києві, в тому числі і відповідача, було направлено інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки, разом з додатком 1.
З вказаного додатку 1 до листа встановлено фактичне отримання доходів ОСОБА_1 у період 2021-2022 років.
В подальшому, зазначені відомості використано при проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань повноти нарахування податків і зборів з отриманого доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OntyFans, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2021 по 31.12.2022, результати якої оформлені актом від 06.01.25 №129/19-00-24-05/3677304226.
Таким чином, суд вважає, що Головним управлінням ДПС у Тернопільській області використано інформацію, що надана ДПС України листом від 02.10.2024 та Інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenx International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України та яка підлягає розголошенню в спосіб визначений законом.
Також, слід зазначити, що лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-03-07 з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості трансакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого платник податків - фізична особа ОСОБА_1 отримала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans в сумі 3459351,76 грн (102018,36 дол. США), в тому числі у 2021 році в сумі 796632,55 грн (29 204 дол. США), у 2022 році в сумі 2662719,21 грн (72814,36 дол. США), який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави, і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивачки, суму нарахованого їй доходу) підпадає під ознаки податкової інформації.
З наведеного мотиву, суд критично оцінює доводи позивача стосовно того, що лист ДПС України не є первинним документом в розумінні норм Податкового кодексу України а є засобом листування між ДПС України та Головним управлінням ДПС у Тернопільській області.
Щодо іншої умови для проведення документальної позапланової перевірки, визначеної підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України (якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту), суд зазначає наступне.
Так, Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, на адресу ОСОБА_1 , за якою позивач перебуває на обліку в контролюючому органі, рекомендованим листом з повідомленням про вручення за трек-кодом Укрпошти №4600800020206, у порядку статті 42 ПК України на податкову адресу позивача надіслано запит №19587/6/19-00-24-03-04 від 03.10.2024 щодо надання інформації та її документального підтвердження або спростування в частині походження грошових коштів отриманих з джерел за межами України та інформацію щодо їх оподаткування.
Однак, позивачем у справі відповіді на вказаний запит надано не було.
Відтак, суд вважає, що у спірному випадку контролюючий орган мав усі правові підстави для призначення перевірки та винесення Наказу від 28.11.2024 №2587-п, оскільки отримав в установленому законом порядку податкову інформацію про можливі порушення платником податків норм податкового законодавства, та надіслав такому платнику податків запит про надання пояснень та документів, що стосувалися предмета перевірки.
Вирішуючи спір по суті, суд також враховує, що копія наказу про проведення документальної невиїзної перевірки від 28.11.2024 за №2587-п, а також письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 28.11.2024 №396 надіслано ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення 28.11.2024 за №4600900031400 в порядку ст.42 КАС України на податкову адресу позивача, а саме: АДРЕСА_1 .
З наведеного мотиву суд критично оцінює доводи представника з приводу того, що про перевірку ОСОБА_1 належним чином повідомлена не була, у зв'язку з чим була позбавлена можливості знати про її проведення та взяти в ній участь.
В свою чергу, суд вважає, що про проведення перевірки позивач був попереджений відповідачем належним чином з дотриманням приписів ПК України.
Щодо суті виявлених порушень, суд зазначає наступне.
Як вже було зазначено вище, листом ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 доведена інформація, отримана у порядку передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, вчиненої у Лондоні 10 лютого 1993 року, стосовно одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки.
За вказаною інформацією громадянка України ОСОБА_1 отримала від компанії нерезидента британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» дохід в сумі 102018,36 долари США за створення контенту на платформі OnlyFans (Облікові записи: 1) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Account НОМЕР_2; 2) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Account НОМЕР_3; 3) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Account НОМЕР_4).
Поряд з цим, матеріали даної справи нотаріально посвідчений офіційний переклад інформації, наданий компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про отримання у період з 01.01.2021 до 31.12.2022 фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 , 102018,36 долари США за створення контенту на платформі OnlyFans (Облікові записи: 1) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Account НОМЕР_2; 2) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Account НОМЕР_3; 3) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Account НОМЕР_4).
Зі змісту отриманої інформації вбачається, що позивач отримав у період з 01.01.2021 до 31.12.2022 іноземні доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту у розмірі 102018,36 доларів США: номер постачальника: ID00065, назва посередника: «Fenix International Ltd», номер акаунта: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, юридична назва аканта: ОСОБА_1, ОСОБА_1 ім'я користувача: ОСОБА_2, Rogue акаунт дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 основна бізнес електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 дата відкриття аканту власником: 22.02.2021, 03.04.2021, 16.01.2022 кількість трансакцій: 1) 2021-му році згідно Account НОМЕР_2 - 205 трансакцій; 2) 2021-му році згідно Account НОМЕР_3 - 47 трансакцій; 3) 2022-му році згідно Account НОМЕР_2 - 567 трансакцій; 4) 2022-му році згідно Account НОМЕР_3 - 214 трансакцій; 5) 2021-му році згідно Account НОМЕР_4 - 12 трансакцій. загальна вартість відшкодувань: 0 0, утримані податки: 0 0.
При цьому доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, позивачем не надано.
Податкові декларації про майновий стан і доходи за 2021-2022 роки до податкового органу не подані, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано та не сплачено, про що судом не здобуто належних доказів.
Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Пунктом 167.1.статті 167 ПК України визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Згідно із пунктом 164.4 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК).
Підпунктом «в» пункту 176.1 статті 176 ПК України встановлено обов'язок платників податку подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 статті 49 ПК України).
Згідно підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 179.1, 179.7 статті 179 ПК України платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу. Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (пункт 120.1 статті 120 ПК України).
Позивач не надав жодних доказів, які б спростували висновки перевірки.
Отож, враховуючи вищевикладене суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу з джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Таким чином, суд не вбачає підстав для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку із чим у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 03 лютого 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46003 код ЄДРПОУ:44143637).
Головуюча суддя Дерех Н.В.