Рішення від 03.02.2026 по справі 500/6370/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6370/25

03 лютого 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просить, з урахуванням уточненої редакції позовної заяви, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 07 жовтня 2025 року №0793898-2410-1909-UA61020150000036935 про визначення податкового зобов'язання з транспортного податку за 2025 рік.

Позов обґрунтований тим, що позивач не погоджується із спірним податковим повідомленням-рішенням, зазначає, що таке податкове повідомлення-рішення прийняте всупереч вимогам чинного законодавства. Вважає, що придбаний ОСОБА_1 автомобіль не є об'єктом оподаткування, з підстав відсутності в переліку легкових автомобілів її транспортного засобу (BMW X5 xDrive30d/G05, 2024 року випуску, об'єм двигуна 2993 кубічних сантиметри, тип пального дизель), а також через те, що середньоринкова вартість автомобіля позивача у розмірі 2715455,08 гривень є меншою за законодавчо встановлений поріг у 375 розмірів мінімальної заробітної плати (3000000 гривень).

Ухвалою суду від 10.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, вважає, що оскільки визначальною ознакою віднесення легкового автомобіля до об'єкта оподаткування транспортним податком є його присутність у Переліку на 2025 рік, який розміщений на офіційному вебсайті Мінекономіки, та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно), то Автомобіль BMW, модель X5 (G05) SAV 30d (M sport), 2993*, Дизель 2024 року випуску є об'єктом оподаткування транспортним податком в 2025 році.

Представник позивача подав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Серед іншого, просить врахувати, що позивач є власником транспортного засобу марки BMW, модель Х5 (G05) SAV X5 хDrive30d, 2993*, дизель, 2024 року випуску, а не автомобіля моделі BMW Х5 (G05) SAV 30d (М sport), на який посилається відповідач.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивач є власником легкового автомобіля марки BMW X5 xDrive30d/G05, д.р.н. НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , об'єм циліндрів двигуна 2993 кубічних сантиметри, рік випуску 2024, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 ( НОМЕР_3 ) від 06.08.2024.

Ухвалою суду від 30.01.2026 позовну заяву залишено без руху після відкриття провадження у справі, та у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, зазначаючи про те, що у тексті позовної заяви помилково було зазначено номер НОМЕР_5 , тоді як правильний номер оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є 0793898-2410-1909-UA61020150000036935.

Ухвалою суду від 03.02.2025 постановлено продовжити розгляд даної адміністративної справи.

Судом встановлено, що 07.10.2025 Головним управлінням ДПС у Тернопільській області винесено податкове повідомлення-рішення за №0793898-2410-1909-UA61020150000036935 про визначення податкового зобов'язання ОСОБА_1 з транспортного податку за 2025 рік. Зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2025 рік у розмірі 25000,00 грн. (код платежу 18011000).

У відповідь на заяву позивача про проведення звірки щодо нарахування транспортного податку за 2025 рік, Головним управлінням ДПС у Тернопільській області у листі №22204/6/19-00-24-10 від 21.10.2025 повідомлено, що податкове повідомлення - рішення від 07.10.2025 за №0793898-2410-1909-UA61021150000036935 про визначення податкового зобов'язання з транспортного податку за 2025 рік. залишено без змін.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернулася до суду із адміністративним позовом про визнання його протиправними та скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України (далі -ПК України).

Підпунктом 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України передбачено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з пп.267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному вебсайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до пп.267.3.1 п.267.3, п.267.4 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп.267.5.1. п. 267.5. ст. 267 ПК України).

Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до пп.267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів, зокрема, але не виключно, інформацію про транспортний засіб: марка, модель, об'єм циліндрів двигуна (куб. см), рік випуску та розмір ставки податку.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Відповідно до пп.267.6.5,267.6.6 п. 267.6 ст. 267 ПК України, у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 затверджена Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Пунктом 2 Методики передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 № 403(Офіційний вісник України, 2013 р., №44, ст. 1576( далі - Порядок № 403).

Згідно з пунктами 3, 4 Методики джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономіки.

За правилами пункту 5 Методики ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об'єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.

Відповідно до пункту 6 Методики аналогічними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: тип кузова (седан, універсал тощо); призначення (дорожні, позадорожні); тип двигуна (бензиновий, дизельний тощо); робочий об'єм двигуна; привод тягових коліс (передньоприводні, задньоприводні, повноприводні); тип коробки переключення передач; габаритні розміри; комплектація.

За змістом пункту 13 Методики Мінекономіки розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному вебсайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному вебсайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному вебсайті.

Мінекономіки забезпечує роботу офіційного вебсайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики).

З огляду на викладене вище правове регулювання, для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономіки.

Суд вважає, що обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі наданої інформації Мінекономіки про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2025 році.

До такого ж правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 20.03.2018 у справі № 820/4054/17, від 12.06.2018 у справі № 813/3965/17, від 06.12.2023 у справі №520/8806/18.

Таким чином, повноваження податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі інформації про автомобілі середньоринкова вартість яких визначена Мінекономрозвитку і така вартість не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів. До повноважень відповідача не входять повноваження з приводу перевірки визначеної Мінекономіки середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.

Верховний Суд у постанові за №822/2349/17 від 26.12.2023, дійшов висновку про правомірність нарахування податковим органом грошового зобов'язання з транспортного податку згідно податкового повідомлення-рішення з тих підстав, що автомобіль міститься в Переліку легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у відповідному році.

Водночас надаючи аналіз пунктам 5 та 6 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком, то такі визначають поняття "ідентичного" та "аналогічного" автомобілів, відповідно до яких:

ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об'єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.

аналогічними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: тип кузова (седан, універсал тощо); призначення (дорожні, позадорожні); тип двигуна (бензиновий, дизельний тощо); робочий об'єм двигуна; привод тягових коліс (передньоприводні, задньоприводні, повноприводні); тип коробки переключення передач; габаритні розміри; комплектація.

Як зазначає відповідач, у Переліку на 2025 рік, який розміщений на офіційному сайті Мінекономіки, наявна інформація про автомобіль марки BMW, модель Х5 (G05) SAV 30d (M sport), 2993*, Дизель, рік випуску (включно) "до 1 року". Відтак, на думку відповідача, транспортний засіб ОСОБА_1 є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2025 році.

Однак, позивач є власником транспортного засобу марки BMW, модель Х5 (G05) SAV X5 хDrive30d, 2993*, дизель, 2024 року випуску, а не автомобіля моделі Х5 (G05) SAV 30d (М sport), на який посилається відповідач.

Вирішуючи спір по суті, слід також зазначити, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" мінімальна заробітна плата з 01 січня 2025 року встановлена у розмірі 8000 гривень на місяць.

Відповідно, об'єктом оподаткування у 2025 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 3000000 гривень, що дорівнює добутку 375 розмірів мінімальної заробітної плати на її розмір станом на 01 січня 2025 року (375 х 8000 = 3000000 гривень).

Згідно з розрахунком з офіційного вебпорталу Міністерства економіки України, середньоринкова вартість транспортного засобу позивача BMW X5 (G05) SAV 30d (M sport), 2993 кубічних сантиметрів, дизель, 2024 року випуску, визначена у розмірі 2715455,08 гривень.

Отже, середньоринкова вартість автомобіля позивача у розмірі 2715455,08 гривень є меншою за законодавчо встановлений поріг у 3000000 гривень (375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2025 року).

Суд також враховує, що відповідачем не надано доказів надіслання до Мінекономіки звернення про визначення середньоринкової вартості належного позивачеві автомобіля та доповнення переліку, зазначеного в абзаці першому пункту 13 Методики, з метою його розміщення на офіційному вебсайті Мінекономіки, як це визначено абзацом другим вказаного пункту Методики.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Тернопільській області від 07 жовтня 2025 року №0793898-2410-1909-UA61020150000036935 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку за 2025 рік.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 03 лютого 2026 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_6 ),

відповідач - Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46003 код ЄДРПОУ:44143637).

Головуюча суддя Дерех Н.В.