Рішення від 30.01.2026 по справі 420/30382/25

Справа № 420/30382/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Майдан. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, Харків, Харківська область, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому позивач просить, з урахуванням уточнень:

визнати протиправним та скасувати Рішення №154450009735 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області від 24 червня 2025 року про відмову у зарахуванню до спеціального педагогічного стажу періоду моєї роботи на посаді викладача по класу скрипки в Білгород-Дністровської музичної школи, реорганізованої рішенням Білгород-Дністровської міської ради №230-VII від 22.12.2016 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська дитяча музична школа ім. Л.Н. Гінзбург», Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №972-VII від 29.08.2019 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гинзбург» на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 р. р. та у нарахуванні та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи на посаді викладача по класу скрипки у Білгород-Дністровської музичної школи, реорганізованої рішенням Білгород-Дністровської міської ради №230-VII від 22.12.2016 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська дитяча музична школа ім. Л.Н. Гінзбург», Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №972-VII від 29.08.2019 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург» на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 р.р., а також нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячний пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з досягненням встановленого законом віку для виходу на пенсію за віком, позивач 09 квітня 2025 року звернулася до Білгород-Дністровського відділу обслуговування громадян Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком, а також оформила заяву про призначення пенсії за віком з виплатою десяти пенсій. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №154450009735 позивачу призначена пенсія за віком з 18 квітня 2025 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На день призначення пенсії за віком страховий стаж склав більше 43 років, спеціальний педагогічний стаж складав 40 років. Розмір пенсії з надбавками визначений у 10 888,40 грн. Позивач зазначає, що ніякого рішення щодо виплати допомоги у розмірі 10 пенсій не було прийнято. 16 червня 2025 року позивач подала заяву на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розміри їх десяти місячних пенсій станом на день призначення. Вказана заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та 24 червня 2025 року було прийнято рішення №154450009735 про відмову у призначені грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій з підстави неможливості зарахувати до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років періоди роботи в КУ «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург» на посаді викладача по класу, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду вказану позовну заяву залишено без руху.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.

Від представника відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що після реєстрації заява ОСОБА_1 про призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування за принципом екстериторіальності була розглянута відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Рішенням відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 24.06.2025 № 154450009735 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні грошової допомоги, з посиланням на наступне. Відповідно до пункту 7.1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення надається особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е-ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж для чоловіків 35 років, для жінок 30 років , на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів “е-ж» статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 “Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років». До заяви від 16.06.2025 позивачем було надано, зокрема, довідку №13 від 16.06.2025, видану КУ “Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург» про зміну назви установи, копію рішення №926-VII від 28.05.2019 про припинення діяльності комунальних установ “Білгород-Дністровська дитяча музична школа» та “ Білгород Дністровська дитяча художня школа» у зв'язку реорганізації шляхом злиття в єдину мистецьку школу - КУ “Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург». В ході розгляду документів, наявних в електронній пенсійній справі, виявлено, що неможливо зарахувати до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років періоди роботи в Комунальній установі “Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург» на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 оскільки не вбачається, що дана установа відноситься до закладів освіти. Враховуючи вищезазначене, відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення відмовити в призначенні ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно пункту 7.1 «Прикінцевих положень» відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач підтримав свої позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.04.2025.

16.06.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою № 2672 щодо призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно п.7-1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» передбачено опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсії бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22- 1 від 25.11.2005 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, - Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області, яке було уповноважене розглянути подану позивачем заяву.

Рішенням ГУ ПФУ у Харківській області від 24.06.2025 року №154450009735 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, та, серед іншого, зазначено: « ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058). До заяви було надано, зокрема, довідку №13 від 16.06.2025 видану КУ "Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург" про зміну назви установи, копію рішення №926-VII від 28.05.2019 про припинення діяльності комунальних установ "Білгород-Дністровська дитяча музична школа" та " Білгород-Дністровська дитяча художня школа" у зв'язку реорганізації шляхом злиття в єдину мистецьку школу - КУ "Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург". Відповідно до пункту 7.1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення надається особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е-ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж для чоловіків 35 років, для жінок 30 років, на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е-ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я тата соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років". В ході розгляду документів, наявних в електронній пенсійній справі, виявлено, що неможливо зарахувати до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років періоди роботи в Комунальній установі "Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург" на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 оскільки не вбачається, що дана установа відноситься до закладів освіти. Враховуючи вищезазначене прийняте рішення відмовити в призначенні ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій згідно пункту 7.1 «Прикінцевих положень» відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"».

Вважаючи неправомірним рішення, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями, страховий стаж це період протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.

Пунктом «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями, визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Згідно з положень п. 7-1 Розділу Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Як передбачено ст. 4 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 року за №1841-III, з наступними змінами та доповненнями, позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

На підставі п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року за № 433, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту», педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Таким чином, на переконання суду, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу і має право на пенсію за вислугу років при наявності відповідного педагогічного стажу роботи.

Згідно з Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року за № 909, зокрема, в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Відповідно до матеріалів справи позивач працювала:

- з 11 січня 1984 року по 01 червня 1984 - викладач по класу скрипки в Білгород- Дністровській музичній школи Одеській області;

- з 01 серпня 1985 року по 31.08.1985 року - викладач по класу скрипки в Білгород- Дністровській музичній школи Одеській області;

- 01 вересня 1985 по 19 вересня 2009 року - завідуюча оркестровим відділом Білгород-Дністровської музичної школи;

- 19 вересня 2009 року по 17 вересня 2019 року викладач початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів КУ «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гинзбург»;

- 20 вересня 2009 року викладач початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів.

Враховуючи зазначене суд приходить до висновку, що педагогічний стаж позивача на день призначення пенсії по віку становив понад 40 років.

При цьому, суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року за № 909 було затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Посада викладача цим переліком не була передбачена, однак, за дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 № 397/21 дія зазначеної постанови поширена, в тому числі і на викладачів музичних шкіл без внесення змін до постанови, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 року №01-3/133-02-2.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року № 963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191 затверджений Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати.

Відповідно п. 2 вказаного Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Згідно з п.5 цього Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Положеннями п. 6 вказаного Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» станом на день її призначення.

Згідно з п.7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у позивача наявний спеціальний педагогічний стаж, її посади відносяться до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, до призначення пенсії за віком не отримувала будь-яку пенсію, а тому вона має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п. 7-1 Розділу Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191.

Застосування вищенаведених норм у такий спосіб відповідає висновкам, викладеним у постановах Верховного Суду від 30.01.2019 року у справі №876/5312/17 та від 13.02.2019 року у справі №233/4308/17, а тому такий, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховується при вирішенні даної справи.

Як передбачено абзац.1 ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог п.3 і п.8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З огляду на викладене, суд вважає, що відмова відповідача у зарахуванні стажу роботи позивача з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 р. р. на посаді викладача по класу скрипки в Білгород-Дністровської музичної школи, реорганізованої рішенням Білгород-Дністровської міської ради №230-VII від 22.12.2016 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська дитяча музична школа ім. Л.Н. Гінзбург», Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №972-VII від 29.08.2019 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гинзбург», що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також виплатити грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій не відповідає вищенаведеним критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту буде визнання протиправними дій та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи на посаді викладача по класу скрипки у Білгород-Дністровської музичної школи, реорганізованої рішенням Білгород-Дністровської міської ради №230-VII від 22.12.2016 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська дитяча музична школа ім. Л.Н. Гінзбург», Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №972-VII від 29.08.2019 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург» на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 р.р., а також нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячний пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах Проніна проти України (пункт 23) і Серявін та інші проти України (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Майдан. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, Харків, Харківська область, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Рішення №154450009735 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області від 24 червня 2025 року про відмову у зарахуванню до спеціального педагогічного стажу періоду моєї роботи на посаді викладача по класу скрипки в Білгород-Дністровської музичної школи, реорганізованої рішенням Білгород-Дністровської міської ради №230-VII від 22.12.2016 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська дитяча музична школа ім. Л.Н. Гінзбург», Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №972-VII від 29.08.2019 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гинзбург» на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 р. р. та у нарахуванні та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи на посаді викладача по класу скрипки у Білгород-Дністровської музичної школи, реорганізованої рішенням Білгород-Дністровської міської ради №230-VII від 22.12.2016 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська дитяча музична школа ім. Л.Н. Гінзбург», Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №972-VII від 29.08.2019 року у Комунальну установу «Білгород-Дністровська школа мистецтв ім. Л.Н. Гінзбург» на посаді викладача по класу скрипки з 11.01.1984 по 01.06.1984 та з 01.08.1985 по 08.04.2025 р.р., а також нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячний пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.К. Василяка